x
İspanya

Vize İşlemleri

İspanya

İspanya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Değerli Ziyaretçimiz Hoş Geldiniz, 

İspanya’ya 90 günden kısa sürecek dil kursu veya sertifika programına katılmak üzere gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Öğrenci Vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Öğrenci Vizesi 90 günden kısa süreli kalış için alınacağından İspanya Schengen Vizesi prosedürü uygulanacaktır. İspanya Öğrenci vizesi için gerekli başvuru evrakları kişinin durumuna göre (öğrenci, çalışan, akademisyen) değişiklik göstermektedir.
Yazımızın devamında 2018 yılı İspanya öğrenci vizesi hakkında güncel evrak listesi ve İspanya vize işlemleriyle ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Katılacağınız eğitim programına göre evraklarda farklılıklar olabilir. Bu nedenle yetkilimize seyahat amacınızı izah ederek, durumunuza uygun evrak listesi talep edebilirsiniz. 

ispanya öğrenci vizesi

1) Standart Evraklar

 • Schengen Vizesi Başvuru Formu: Eksiksiz doldurulmalı. Ankara için İngilizce veya İspanyolca form kullanılır. Türkçe doldurulabilir. İstanbul'dan yapılan başvurularda İspanyolca-Türkçe form doldurulmalıdır. Reşit olmayan başvuru sahiplerinin formları anne ve babası tarafından imzalanmalıdır. 
 • İngilizce İspanya Vize Formu
 • İspanyolca-Türkçe İspanya Vize Formu
 • Biometrik Fotoğraf: 3 aydan eski olmayan, arka fonu beyaz fotoğraf sunulmalı. Baş üstünde ve çene altında mesafe olmalıdır. 
 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, seyahat bitiminden itibaren en az 3 ay 15 gün geçerliliği olan pasaport. Vize basılabilecek en az 2 boş sayfası olmalı, varsa eski pasaportlarda beyan edilmeli. 
 • İkametgah: Muhtarlıktan, Nüfus Müdürlüğü’nden veya e-devletten barkodlu olarak alınabilir. 
 • Öğrenci Belgesi 
 • Nüfus Cüzdanı ve Pasaport Fotokopisi: Pasaportun üzerinde imza, damga, yazı ve vize bulunan sayfalarının tamamının fotokopisi çekilmeli. 
 • Muvafakatname: Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse ve sadece bir ebeveyni ile seyahat ediyorsa ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname sunmalı. İstanbul’dan yapılan vize başvurularda gidilecek Schengen ülkelerinin de ismi belirtilmelidir. 
 • Ders Saatlerini Gösteren Belge: Eğitim alınacak öğrenim kurumu tarafından gönderilen ve kurs başlangıç-bitiş tarihlerini, haftalık ders saatlerini gösteren belge. 
 • Dekont: Eğitim masraflarının ödendiğini gösteren dekont ya da okuldan masrafların ödendiğine dair yazı. 
 • Yurt Dekontu veya Kira Kontratı: İspanya’da eğitim boyunca yurtta kalınacaksa yurt ücretinin ödendiğine dair dekont, ya da evde kalınacaksa kira kontratı. 
 • Banka Hesap Özeti: İspanya’da kalınacak süre boyunca masraflarını karşılamaya yetecek bakiyenin olduğu banka hesabına ait kaşeli ve imzalı hesap dökümü. 
 • Öğrenim kurumu tarafından kurs başlangıç-bitiş tarihleri ve haftalık ders saatlerini gösteren belge.
 • Dekont: Eğitimin tamamının ödendiğine dair banka tarafından kaşeli ıslak imzalı orijinal dekont ve okuldan eğitim masraflarının ödendiğine dair yazı. Bankadan alınan dekontta öğrencinin ismi geçmelidir.

AB Öğrenci Değişim Programları ve Erasmus 

AB’nin eğitim,öğrenim veya araştırma programlarına katılım amaçlı gidiyorsa; Üniversite veya araştırma merkezi tarafından gönderilen davet mektubunun aslı. İspanya Erasmus Programı'na katılan başvuru sahiplerinin; kabul mektubunu sunması gereklidir.

2) Mesleksel Durumunuzu Gösteren Belgeler

 • AB’nin eğitim-öğrenim veya araştırma programlarına katılım amaçlı gidiyorsa;
 • Davet Mektubu: Üniversite veya araştırma merkezi tarafından gönderilen davetiyenin aslı sunulmalı. 
 • Destek Mektubu: Vize başvurusu yapanın, bir AB programı kapsamında desteklendiğini gösteren, Türkiye Ulusal Ajansı (AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) veya TÜBİTAK tarafından verilmiş mektup. 

Başvuru Sahibi Öğretmen veya Öğretim Görevlisi ise; 
İşveren Mektubu ve İzin Onayı: Başvuru sahibinin çalıştığı kurum tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış,  kişin seyahat amacı ve gidiş- dönüş tarihlerinin olduğu yazı. Antetli kağıda yazılmalı ve kaşeli olmalı.

 • SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • Hizmet Dökümü 
 • Maaş Bordrosu: Başvuru sahibinin çalıştığı yerdeki görev ve maaş durumunu belirten orijinal yazı. Son 3 aylık maaş bordrosu. 
 • Şirket Belgeleri: Faaliyet Belgesi, Ticaret Odası Sicil Kayıt Belgesi, Resmi Gazete fotokopisi, Vergi Levhası. 

3) Sponsor Olacak Kişiden İstenen Evraklar

Öğrencilere sadece anne babaları ya da eşleri sponsor olabilmektedir. Nişanlı, Amca, Teyze gibi akrabalarının sponsorluğu kabul edilmemektedir. Sponsor olacak kişinin hazırlaması gereken evraklar şunlardır. 

 • Dilekçe: Başvuru sahibinin masraflarını karşıladığına dair yazılı dilekçe. 
 • İşyeri Evrakları: Faaliyet Belgesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Ticaret Odası Sicil Kaydı) 
 • İşe Giriş Bildirgesi
 • SGK Hizmet Dökümü 
 • Banka Hesap Dökümü 
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 

-Sponsor Olacak Kişi Eşi İse: 

 • İş Belgeleri: Maaş Bordrosu, İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü 
 • Evlilik Cüzdanı Fotokopisi
 • Banka Hesap Özeti 
 • Dilekçe: Başvuru sahibinin masraflarını karşılayacağına dair dilekçe yazılmalı. 
 • Mali durumunu gösteren belgeler: Sponsor kişinin arsa tapusu, araç rusatı gibi belgeleri. 

-Sponsor Kişi Emekli İse; 

 • Resimli emekli kartı varsa fotokopisi
 • Banka hesap dökümü: Güncel tarihli (maximum 2 hafta) ve bakiye gösteren hesap bilgisi. Banka evrakları orijinal imzalı ve kaşeli olmalıdır.

-Ek Hizmetlerimiz

İspanya Öğrenci Vizesi için zorunlu olan evraklardan biri de uçak rezervasyonunu kanıtlayıcı belgedir. Rezervasyon belgesi, tüm uçuş bilgilerini ve ara seferleri göstermelidir. Ayrıca öğrenci vizesi başvuru sahibinin tüm Avrupa’da geçerli olan ve 30 bin Euro teminatlı Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması gerekmektedir. Sigortaların antetli kağıda çıktısı alınmalı. Özel sağlık sigortaları ise kabul edilmemektedir.Seyahat sağlık sigortanızı ve rezervasyon belgelerinizihizmet bedelimiz dahilinde yapmaktayız. 

İspanya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Evraklarınız hazır olduğunda ise parmak izi verme işlemi için randevunuzu alacak ve bu işlem süresince size eşlik edecektir. İspanya Öğrenci Vize başvurusuyla ilgili karar mercii İstanbul İspanya Konsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliği’dir. Bu iki temsilcilik 7-15 iş günü içerisinde vizenizin onaylanıp onaylanmayacağına karar verecektir. Vize yetkilisi gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırabileceği gibi ek evraklarda isteyebilmektedir.

90 günden az konaklama süreli dil eğitimi, staj, AB öğrenci değişim programları, dil okulu gibi amaçlarla İspanya'ya seyahat edecekseniz başvurunuzu vize servisimiz aracılığıyla vakit kaybetmeden yapabilirsiniz. İspanya öğrenci vizesi ücreti ve katılmayı planladığınız eğitim programına uygun olarak hazırlanmış evrak listesini çağrı merkezimize bağlanarak, bilgi e-maili olarak talep edebilirsiniz. 

ispanya öğrenci vizesi

 

daha fazla göster

İspanya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Cevabı Görüntüle
B. Şen 20/04/19, 19:22
Merhaba, 20 Ocak - 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında İspanyada erasmus yapacağım. Pasaportumun bitiş süresi Şubat 2021. Sizce pasaportun süresi ile ilgili bir sorun yaşar mıyım, yenisini çıkarmalı mıyım? Teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
a. töngür 12/02/19, 16:45
Merhabalar,
Evraklarımı tamamladım ve cuma günü için randevumu aldım. Fakat ücreti nereye ne zaman ödeyeceğimi tam anlayamadım. Bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim. Teşekkürler
Cevabı Görüntüle
İ. Kurşun 10/02/19, 15:18
Merhabalar,
benim fransa'dan almış olduğum multi girişli schengen vizem var. Bu vizeyle daha önce Almanya Stuttgart havaalanından giriş çıkış yapmıştım. Almanyadan giriş yaptım ama Fransada daha uzun süre kalacağım için fransa konsolosluğundan almıştım vizemi.
Bu vizem hala devam ediyor ve mart ayında İspanya'ya gitmem gerek. Bu vizeyle ispanya'ya girişimde sorun yaşar mıyım? yoksa yeniden ispanya için vize başvurusunda bulunmam gerekli midir?
Cevabı Görüntüle
s. kula 04/02/19, 20:40
merhaba,

20 Şubatta Barcelona gezisi için 7 Şubatta vize başvuru randevusu almak istediğimde, randevu tarihi ile seyahat tarihi arasında 17 gün olması gerektiğini öğrendim. bu uygulamanın istiası yok mudur? çünkü seyahatim son anda belli oldu ve değiştirme şansım yok.
ayrıca bildiğim kadarıyla başka hiçbir schengen ülkesinde olmayan bu uygulamaya yeni mi geçildi? turistik vize için başvuracak insanları oldukça mağdur edecek bir durum. şimdiden teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
n. yüksel 17/12/18, 09:26
günaydınla merak ettiğim bir şey var. bursa kükürtlüde vize başvuru yeri var tanıdıklarımız vizelerini buradan alıyor. ispanya vizemizi kükürtlüde ki yerden alabilir miyiz. illa İstanbul gitmemiz gerekiyor mu? şirkletim var ve 4 kişilik bir ailemle ispanya tatili yapacağız. istanbula gitmeden bu işi halledebilirsek süper olur. eşim ev hanımı, çocuklşarım öğrenci. daha önce yunanistan vizesi aldık bursadan ispanya vizelerimizi alabilir miyiz? teşekkürler.
Yazıdırılabilir Versiyonu
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES