x
İspanya

Vize İşlemleri

İspanya

Covid-19 İspanya Vize Başvurularını Nasıl Etkiledi?

Covid-19 İspanya Vize Başvurularını Nasıl Etkiledi?

Covid-19 İspanya Vize Başvurularını Nasıl Etkiledi? Bir dönem pandemide İspanya vaka sayıları ile gündem olmuş ve dünyanın endişeyle takip ettiği ülkeydi.

İspanya Hükümeti, salgının birinci dalgası 14 Mart-21 Haziran 2020 tarihlerinde olağanüstü hal (OHAL) uygulamış, “yeni normal” tedbirlerine 21 Haziran 2020 tarihinde geçmiştir.

2020 Yaz aylarının sonunda İkinci dalgayla birlikte İspanya Hükümeti bu defa 25 Ekim itibarıyla ülkede 15 gün süreyle OHAL ilan edilmişti. Meclis'te bu OHAL’i 9 Mayıs 2021 gününe kadar uzatılmasını onaylanmıştır.

İspanya’da Türkiye’deki gibi gündelik hayatta bazı kısıtlamaları uygulamaktadır. Sokağa çıkma yasağı gece 22:00 ile sabah 06:00 arasında olup restoranlar 07:30-17:00 saatleri arasında çalışması gibi...

AB Avrupa Birliği Konseyi’nin seyahat kısıtlamalarını değerlendirdiği ve aralıkla güncellediği listede Ülkemiz yer alamamaktadır. Ezcümle Türkiye’den İspanya'ya seyahat edecekler için kısıtlamalar devam etmektedir.

COVID-19'un neden olduğu sağlık krizi nedeniyle kamu düzeni ve halk sağlığı için İspanya hükümetinin aldığı en son kararları Madrid Büyükelçiliği web sitesinden (Türkçe) ulaşabilirsiniz.

Bu durumda İspanya'ya girişler hakkında muafiyet ve kısıtlamaları İspanya Hükümeti ile İspanya'da bulunan Türkiye Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğun yapacağı açıklama ve duyurularının takip edilmesi uygun olacaktır. Euroasia Global Visa Services EAGVS sosyal medya hesapları ve websitesi bu gelişmeleri anbean duyuracaktır.

Pandemide kimler kısa süreli İspanya vizesine başvurabilir?

  • Ticari işlerini zoom veya uzaktan görüşme saylayarak yapamayacak nitelikte olan kişiler, İleri bir tarihe kadar ertelenemeyen, ötelenemeyecek olan yüksek vasıflı kişi ve nitelikli işçiler bu durumlarını Belge ile ispat etmeleri halinde İspanya ticari vizesine başvurabilir.
  • İspanyada düzenlenecek olan üst düzey spor faaliyetine katılacak olan sporcu ve sporcu ekipleri İspanya vizesine başvurabilir.
  • İhtiyaç durumunda ailevi sebeplerle seyahat zorunluluğu oluşan kişilere insani sebeplerle İspanyaya giriş izini verilenler.

İspanya seyahat kısıtlamalarında, ülke vatandaşlığı üzerinden değil, ikamet yerinin esas alınacağı da duyurulmuştur. Yani Belçika’da ikamet eden Türk Vatandaşı için ülkelerine gitmek şartı ile İspanya seyahat kısıtlamalarına tabi değildir.

Nasıl İspanya’ya Vize Alabilirim?

İspanya başkonsolosluğu, İspanya’dan gelen davetiyeyi ve şirket yazınız ile gidiş zorunluluğunu göz önüne alarak vize başvurunuzu değerlendirecektir.

Yukarıdaki koşulları sağlıyor ve olası risklerini göz önüne alıyor iseniz vize başvuru merkezinden randevunuzu alıp tüm vize danışmanlığını EAGVS olarak sağlayabiliriz.

Nitekim pandemi sürecinde İspanya ticari vize başvurularımız olumlu sonuçlanıp İspanyaya seyahat eden yolcularımız olmuştur.

İspanya Vizesi Aldınız Ülkeye giriş nasıl sağlanacak?

İspanya'ya seyahat eden herkesten PCR test raporu istenmekte olup, ateş kontrolu yapılmakta ve yolcunun fiziksel durumu değerlendirilmektedir.

Bizdeki HES uygulamasının benzeri İspanyada SpTH yani Spain Travel Hearth’dır. SpTH adlı uygula ile Türkiye’den uçağa binmeden QR Kodu oluşturmalısınız. Uçuş bilgilerinden koltuk numaranıza kadar bazı bilgiler istenmektedir.

Henüz Aşı Karnesi veya Aşı Kartı hakkında İspanya’dan herhangi bir resmî açıklama yok. Covid-19 ile ilgili Aşı Karneniz varsa yanınızda bulundurunuz.

İspanya’ya gidiş zorunluluğunuzu belgeleyen evraklar ve seyahat sağlık sigortanız mutlaka bulunmalı.

Türkiye’ye dönüşte mutlaka 72 saat öncesinde İspanya’da PCR testi yaptırmanız gerekliliğini sakın unutmayınız.

İspanya'daki başkonsolosluk ve büyükelçilik iletişim numaralarını ve diğer acil durumlar için nöbetçi cep numarasını temin etmenizi tavsiye ederiz.

Covid-19 İspanya Vize Başvurularını Nasıl Etkiledi? sorusu daha çok gündemde olacak gibi. EAGVS Euroasia Global Visa Services Tüm vize prosedürlerine hakim olup, Profesyonel destek ve danışmanlık almak için 02129632297 ve  help@eagvs.com üzerinden ülke uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES