x
İtalya

Vize İşlemleri

İtalya

İtalya Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Değerli ziyaretçilerimiz, Hoş Geldiniz. 

Web sayfamız 2019 yılında İtalya Schengen vize başvurusunda bulunacaklara kolaylaştırılmış bir vize başvuru işlem hizmeti sağlamak üzere hazırlanmıştır. Sayfamızın devamında İtalya Devleti'nin Türkiye’deki temsilcilikleri tarafından belirlenmiş vize başvuru evrak listelerini ve başvuru koşullarını inceleyebilir, İtalya vize başvuru formunu bulabilirsiniz. 

Kolaylaştırılmış vize işlem hizmetinden yararlanmak için Web sayfamızın İletişim Bilgileri menüsünü ziyaret ederek Çağrı Merkezimizi arayabilir veya soru ve görüşlerinizi help@eagvs.com e-posta hesabımıza yazabilirsiniz.

İtalya turist vize işlemlerinizde hazırlamanız gereken standart evraklarınız; şahsi bilgilerinizi ve seyahat nedeninizi desteklemesi için talep edilmektedir. Mesleksel durumunuza göre farklılaşan belgeleri ise çalışmakta olduğunuz iş yerini referans alarak hazırlamanız gereken evraklardan oluşmaktadır. Sayfamızın devamında 2018 yılı, güncel standart evrak listesi ve mesleksel/yaş (çalışan, freelancer, işveren, emekli, serbest meslek sahibi, öğrenci, ev hanımı, 18 yaş altı) durumunuza göre sunmanız gereken evrak listelerini görüntüleyebilirsiniz. 

 • İtalya ekspres vize başvuruları 48-72 saat içinde sonuçlanmaktadır. Ekspres vize başvuruları hakkında detaylı bilgiyi lütfen yetkililerimizden alınız.
 • İtalya turistik vize başvurunuzda ibrazı zorunlu olan şirket yazınızda ve dilekçenizde özel durumlarınızı, ileri tarihlerdeki seyahatlerinizi ve ara uçuşlarınızı belirtmeyi unutmayın.
 • İtalya vize başvurularınızda Ankara, Gaziantep, Edirne ve İzmir'den yapacağınız başvurularda ikamet bölgenize göre evraklarınızda farklılıklar olabilir. İstanbul dışından yapacağınız başvurularda ibraz edeceğiniz evrakların listesini yetkilimiz tarafınıza bilgi e-maili olarak iletecektir. 
 • İtalya vizesi sonuçlanma süreleriniz başvurunuzu yaptığınız bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. İstanbul'dan yapılan başvurular çoğunlukla öngörülen değerlendirme süresi içinde sonuçlanmaktadır.

italya turistik vize

Standart evraklar:  Standart evraklarınız; pasaport, kimlik fotokopisi, banka dökümü, ek gelir evrakları, önceki pasaport ve vize fotokopileri gibi her başvuru sahibinin ibraz etmesi gereken evraklardan oluşmaktadır. 

Mesleksel evraklar:  Mesleksel evrak listeleri; işveren, çalışan, freelancer, emekli, kamu kurumu çalışanı, öğrenci gibi kategorilere ayrılmaktadır. Sayfamızın devamında mesleksel durumuna göre kategorize edilmiş evrak listelerini görüntüleyebilirsiniz. Ev hanımları ve öğrencilerin İtalya seyahat masrafları birinci dereceden akrabası tarafından karşılanacaksa masrafları karşılayacak kişiye ait düzenli gelir ve ek gelir belgeleri ibraz sunulmalıdır. 

İş durumunuza göre düzenlenmiş İtalya turistik vize evrak listesini sayfamızın devamında görüntüleyebilirsiniz.  İtalya Schengen vize işlemlerinizi firmamız aracılığıyla tamamlayabilirsiniz.
• 25 Eylül 2014 tarihinden sonra almış olduğunuz VIS ibareli Schengen vizeniz varsa Türkiye’nin her bölgesinden vize başvuru evraklarınızı vize servisimize iletebilirsiniz.
İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Gaziantep, Antalya, Adana, Edirne dışında yaşıyorsanız Schengen yetkililerimizi arayarak vize işlemlerinizi, hangi ildeki vize servisimizden tamamlayabileceğinize dair bilgi alabilirsiniz.

İtalya Turistik Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

İtalya vize başvurularınızda ibraz edeceğiniz dokümanların güncel tarihli olduğundan lütfen emin olunuz.

Standart Evraklar

 • Pasaport

İtalya vize işlemlerinizde kullanacağınız pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Seyahat dönüş tarihi sonrası en az 3 ay geçerliliği ve en az iki adet boş vize sayfası olan pasaport ibraz edilmelidir. Evlilik ve boşanma gibi durumlardan dolayı soyadı değişikliği yaşamış başvuru sahipleri güncel kimlik bilgilerini içeren pasaportlarıyla başvurularını tamamlamalıdırlar. 

Mevcut ise son 3 yıl içinde aldığınız İtalya Schengen ve diğer Schengen ülkelerinden aldığınız vizelerinizi, ABD, Birleşik Krallık,  Avustralya, İrlanda, Kanada, Japonya, Yeni Zelanda gibi vizelerinizin kopyalarını başvuru evraklarınız arasına eklemeyi unutmayın. Daha önceden aldığınız vizelerinizin sayısına, sürelerine ve doğru kullanımı gözetilerek vize değerlendirmesi yapılabilir.  Önceki vizelerinize bağlı olarak vize başvurunuz daha uzun süreli olarak onaylanabilir. Bu nedenle önceki vizelerinizi sunmanız gerektiğini hatırlatırız.

Varsa eski pasaportlarınızın işlenmiş sayfalarını ibraz etmeyi unutmayın.

İtalya vize başvuru formunda bulunan tüm bilgiler başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurularak, imzalanmalıdır. İtalya Schengen vize başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları imzalanmalı, başvuru tarihi eklenmelidir. 

 • Ankara'dan yapacağınız başvurularda ibraz etmeniz gereken forma buradan ulaşabilirsiniz.
 • Eagvs vize talep formuna buradan ulaşabilirsiniz. 

italya turist vizesi

 • Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik ebatlara uygun, beyaz arka fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ölçülerinde ve yüzün net olarak belli olduğu 2 adet biyometrik fotoğrafınızı ibraz etmelisiniz.

 • Banka Dökümü

İtalya vize başvurusunda bulunacak kişi varsa kendi adına açılmış banka hesap dökümlerini sunmalıdır. Banka dokümanınız geriye dönük 3 aylık hesap hareketlerini içermelidir. Banka hesap dökümü başvuru sahibi adına şahsen açılmış olmalıdır. Banka hesap dökümleri son 3 aylık hesap hareketlerini içermelidir. Banka hesap dökümlerinin vize başvuru tarihinden en geç 10 gün önce temin edilmesi gerektiğini hatırlatırız.  İtalya vize başvurusunda bulunacak kişi kendi adına açılmış banka hesap dökümlerini sunmalıdır. İtalya vize başvurusunda bulunacak kişi varsa kendi adına açılmış banka hesap dökümlerini ibraz etmelidir. 
 Banka hesap dökümü geriye dönük 3 aylık hesap hareketlerini içermelidir. Banka dökümünüzü vize randevu tarihinden en geç 10 gün önce temin etmeniz gerekmektedir. Her başvuru sahibi adına şahsi hesap bulunmalıdır. Her başvuru sahibi için en az 5.000 TL bakiye bulunması gerekmektedir.  Banka dökümünüz temin edeceğiniz banka tarafından kaşeli, ıslak imzalı olmalı ve banka imza sirküleriyle birlikte sunulmalıdır. ATM çıktısı olarak temin edilen banka hesap dokümanları kabul edilmemektedir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası 

Schengen ülkeleri için ibrazı zorunlu 30.000 Euro teminatlı sağlık sigorta poliçenizin aslını, ıslak imza ve kaşeli olarak sunmalısınız. Seyahat sağlık sigorta poliçeniz seyahat tarihlerinizi kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır. . 

 • Ulaşım Rezervasyonları

İtalya ve varsa diğer Schengen ülkelerine dair uçak rezervasyonlarınızı sunmalısınız. Konaklama Rezervasyonları İtalya’daki konaklama durumunuza uygun belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Otel rezervasyon belgeniz olmadan turistik vize müracaatınız işleme alınmayacaktır. Otel rezervasyonları her başvuru sahibi adına ayrı olarak düzenlenmelidir. Rezervasyonlar başvuru sahibinin ad ve soyad bilgilerini içermeli ve tüm seyahat sürenizi kapsayacak şekilde temin edilmelidir. 
Ek Gelir Belgeleri
Ev tapuları, kira gelirleri, ek hesap dökümleri gibi ek gelir ve mülkiyetlerinizi resmi belgelerle sunmalısınız.

Mesleksel Duruma Göre Değişen Belgeler
Çalışanlar İçin;

 • Banka Hesap Dökümü 

Son üç aya ait banka hesap dokümanı ve hesap cüzdanı ibraz edilmelidir. Müracaat tarihinden önceki 10 gün içerisinde banka hesap dökümü temin edilmelidir. Banka hesabı en az 5.000 TL içermelidir.

 • İşveren yazısı

Türkiye’de çalıştığınız firma yetkilinizden temin edeceğiniz iş yeri yazısı işe başlama tarihinize ve geri dönerek işe devam edeceğinize dair beyanları içermesine dikkat edin. Vize talep dilekçenizde seyahat tarih aralığınız ve işte izinli olduğunuz tarihler de bulunmalıdır. İşveren yazısı kaşeli ve ıslak imzalı olarak sunulmalıdır. 

 • SGK Hizmet Dökümü

SGK’ya giderek veya e-devlet sitesi ile barkodlu olarak temin edeceğiniz SGK hizmet dökümünüz geçmişteki tüm sigorta geçmişinizi içermelidir. Müracaat sahibi emekli ve hala çalışmakta ise SGK prim belgesi de ek olarak sunulmalıdır. 

 • SGK İşe Giriş Bildirgesi

Türkiye’de çalıştığınız şirketinizden temin edeceğiniz işe başlama bildirgenizin fotokopisini sunmalısınız. Belgeyi işyerinizden kaşeli ve ıslak imzalı olacak şekilde temin etmelisiniz.

 • Maaş Bordroları

Son üç aylık, orijinal, kaşeli ve imzalı maaş bordronuzu sunmalısınız. 
(!) İtalya vizesine İzmir'den yapılacak vize başvurularından Maaş banka hesap dökümünüzü son 6 aylık  olacak şekilde bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirkürleir ile birlikte temin edilmelidir.

 • İş Sözleşmesi

SGK’LI çalışan değilseniz çalıştığınız firma ile imzaladığınız iş akdini Noter onaylı sunmalısınız. 
İşverenler için;

 • Banka Dökümü/Cüzdanı

Son üç aya ait şahsi banka hesap dökümü veya cüzdanı sunulmalıdır. Banka dökümleri randevu tarihinden önceki 10 gün içerisinde temin edilmiş olmalıdır. Banka hesabı en az 5.000 TL içermelidir.

 • Ticaret Odası Sicil Kaydı/Faaliyet Belgesi

Şirketinizin faaliyetine göre temin etmeniz gereken şirketin faaliyet belgesi son 6 aydan eski olmamalıdır. 

 • Ticari Sicil Gazetesi

Şirket unvanının ve müracaatçının kurucu veya iş ortağı olduğu bilgisini içeren ticari sicil gazete kopyası sunulmalıdır. 

 • Güncel Vergi Levhası

Son yıla ait vergi levhası kopyası sunulmalıdır.
Öğrenciler ve 18 yaş altındakiler için;

 • Muvafakatname aslı ve fotokopisi

18 yaşını doldurmamış başvuru sahibi için ibraz edilecek İtalya Schengen vize başvuru formu hem anne hem de baba tarafından imzalanmalıdır. 18 yaşına gelmemiş başvuru sahibi için ibraz edilecek İtalya vize başvuru formu hem anne hem de baba tarafından imzalanmalıdır. 
18 yaşının altındaki başvuru sahibi ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa anne ve baba onaylı Muvafakatname sunulmalıdır. Anne ve babanın boşanma durumuna göre muvafakatnamenin içeriği değişmektedir. Muvafakatname ile ilgili bilgileri lütfen çağrı merkezi yetkilimize sorunuz. 

 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Aslı

T.C. vatandaşları için; Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt örneğinin mühürlü aslı ibraz edilmelidir. Nüfus kayıt örneğinin “düşünceler” kısmı işlenmiş olmalıdır. Öğrenciye sponsor olacak birinci dereceden akrabanın nüfus kayıt örneğinde akrabalık derecesi belirtilmelidir.
İzmir'den yapılacak İtalya vizesi başvurularında sunacağınız bu belgeyi Nüfus Müdürlüğünden onaylı olacak şekilde temin ediniz. E-devlet şifresi ile temin edeceğiniz belgeler kebul edilmemektedir.

 • İngilizce Öğrenci Belgesi

Müracaatçı öğrencisiyse öğrenim gördüğü okuldan öğrenci belgesinin orijinalini temin edilmelidir. 

 • Dilekçe

Öğrencinin birinci dereceden akrabası seyahat masraflarının karşılanacaksa masrafların şahsı tarafından karşılanacağına dair ıslak imzalı, okunaklı, gidiş-dönüş tarihleri ve teminat yer aldığı bir başvuru dilekçesi sunulmalıdır.
Uyarı (!) Öğrencilerin ve Ev hanımlarının masraflarını karşılayacak kişi kendi seyahat etmese bile şahsen müracaatta bulunacakmış gibi tüm gelir evraklarını, meslek grubuna göre belirtildiği şekilde sunması gerekmektedir.
Emekliler için;

 • Banka Dökümü

Son üç aya ait emeklilik şahsi banka hesap dökümü ibraz edilmelidir. Banka hesap dökümü vize randevu tarihinden önceki 10 gün içinde temin edilmeli ve güncel olmalıdır. Banka hesabı en az 5.000 TL içermelidir.

 • Emeklilik Belgesi

SGK’dan ya da e-devlet üzerinden temin edilmiş emeklilik durumunuzu gösterir barkodlu belge sunulmalıdır.

 • Emekli Maaş Dökümü

Banka Emekli Maaş hesabınz son 3 aylık hareketi içermeli, kaşeli-imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.
Serbest Meslek Sahipleri için;

 • Banka Dökümü

Son 3 ay içinde temin edilmiş, banka hesap cüzdanı ve dökümü, imzalı, kaşeli olarak banka imza sirküleri de eklenerek sunulmalıdır.
(!) İzmir'den yapılacak İtalya vizesi başvurularında geçmişe dönük son 6 aylık banka hesap dökümü kullanılmalı en az 4000 TL bakiye bulunmalı belge bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir.

 • Oda Kayıt Belgesi

Bağlı bulunduğu meslek odasına ait, son 6 aylık kayıt belgesi aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. Mesleki kimlik kart sahibi serbest meslek sahipleri kimlik kart fotokopileri de ibraz edilmelidir. 

 • Güncel Vergi Levhası

Son yıla ait güncel vergi levhası fotokopisi ibraz edilmelidir.
 
Çiftçiler için;

 • Çiftçilik Belgesi

Başvuru sahibinin bağlı bulunduğu ziraat odasından temin edeceği güncel tarihli çiftçilik kazancını gösterir belge sunulmalıdır.
Yabancılar için;
Türkiye'den başvuru yapacak yabancı uyruklular (Suriye, Irak, Çin, Libya, Katar, İran vb. pasaport sahipleri) yabancı kamu kurumları tarafından düzenlenen evrakları İtalyancaya veya İngilizceye tercüme ettirmelidirler. Türkiye dışındaki ülke vatandaşlarının işlem süresi 15 gündür. Bu süre uzayabilmektedir.
AB vatandaşı yakınları;
Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşllarının aile fertleri, AB üyesi vatandaşların onlarla beraber AB ülkelerinden birine seyahat edecek ya da AB üyesi ülkelerinden birinde onları ziyaret edecek aile bireyleri tarafından yapılan kısa süreli vize başvurularında kolaylık sağlanmaktadır. Bu kolaylıklar AB vatandaşların çekirdek aile üyelerine yönelik hazırlanmıştır.  Aile fertleri resmi bir belgeyle tanımlanmalıdır. Avrupa Birliği vatandaşlarının eşi, 21 yaşından küçük ve hala bakmakla yükümlü daha büyük yaşta çocuklarını ve maddi destek sağladığı kayınvalide ve kayınpederini kapsar.

 • Nüfus Kayıt Örneği

Güncel tarihli nüfus kayıt örneğinin (ya da eşdeğeri evrakın) aslı, üçüncü bir ülkeden geliyorsa İtalyanca’ya tercüme edilmiş ve tasdiklenmiş olmalıdır.

İtalya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya turist vize işlemleri randevu tarihinizden sonra 3-15 gün çalışma günü içerisinde neticelenmektedir.  Bu süre öngörülen neticelenme süresini ifade etmektedir. İşlem sonuçlanma süreleriniz başvurunuzu yaptığınız bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. İstanbul'dan yapılan başvurular öngörülen değerlendirme süresi içinde sonuçlanmaktadır. İtalya ekspres vize başvuruları ise 48-72 saat arasında sonuçlanmaktadır. Türkiye oturum izinli yabancı pasaport sahiplerinin başvurularının sonuçlanması 15 güden uzun sürebilmektedir. Resmi tatil günlerinde İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Konsolosluğu vize ofisi hizmet vermemektedir. 2018 resmi tatil günlerinden önce yapılan başvurularda yoğunluktan dolayı işlem süresi uzayabilmektedir.

İtalya Ekspres Vizesi

İtalya Ekspres Vize başvuruları 48-72 saat içerisinde neticelenmektedir. Ancak İtalya ekspres vize başvurusu için özel şartlar bulumaktadır. İtalya ekspres vize başvuru sahibinin pasaportunda Amerika vizesi veya daha önce alınmış bir Schengen vizesi bulunması şartı aranmaktadır. Aksi halde başvurular ekspres vize kategorisinden işleme alınmamaktadır. 

Uyarılar

 • Türkiye Cumhuriyeti devletinin Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri İtalya'ya yapacakları her türlü seyahatlerde vize başvuru işlemlerine tabidirler. 
 • Hususi (Yeşil), Gri (Hizmet) ve Diplomatik psapaporta sahip başvuru sahipleri geçerli pasaporta sahip olmaları halinde İtalya'da maksimum 90 güne kadar kalış hakkına sahiptirler. 
 • İtalyan Lisesinde okuyan başvuru sahipleri konsolosluk harcından muaftırlar.
 • Ankara'dan yapacağınız vize başvurularınızda oda kaydı ve 6 aylık banka hesap dökümünü ibraz etmeniz gerekebilir.

Değerli yolcumuz, İtalya turist vize başvurularınız için lütfen Eagvs Schengen departmanı yetkililerimizi arayın. Mesleksel durumunuzu göre seyahat nedeninizi yetkililerimize açıklayın. Seyahat amacınızı ve kaç kişi seyahat edeceğinizi belirtmenizin ardından yetkilimiz mevcut durumunuza uygun güncel evrak listesini ve 2018 İtalya vize ücretlerini içerir bilgilendirme e-postasını belirtmiş olduğunuz mail adresinize gönderecektir. Mesleksel duruma göre farklılaşan evrak listelerini sayfamızın devamında da bulabilirsiniz. 
 
italya turist vizesi

daha fazla göster

İtalya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES