x
İtalya

Vize İşlemleri

İtalya

Adres

Kükürtlü Mahallesi, Kükürtlü Caddesi No:3, Osmangazi/Bursa

Telefon/Faks

+90 (224) 322 01 15

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 8.30-18.00
Hafta sonu: 10.00-14.00

Eposta

bursa@eagvs.com

İtalya Vize Başvuru, Bursa

İtalya Vizesi Bursa Başvuruları Hakkında

Değerli Ziyaretçimiz Hoş Geldiniz, İtalya Bursa vize başvurularınızda sizlere faydalı bilgi sağlamak amacıyla hazırladığımız web sayfamızda İtalya Schengen vizesi prosedürleri ve 2019 yılına ait vize ücreti, İtalya ekspres vize ve dijital parmak izi prosedürüne dair ayrıntılı bilgilere ulaşabilrsiniz.

Bursa'dan İtalya Vizesine Nasıl Başvurulur?

Bursa’da  ikamet eden vize başvuru sahipleri Bursa ofisimiz aracılığıyla işlemlerini başlatabilirler. Evraklarınızı ofisimize iletmenizin ardından sizin adınıza alacağımız randevu gün ve saatinde parmak izi beyanı için vize işlem merkezinde hazır bulunmanız gerekecektir. Türkiye’nin her bölgesinden İtalya vize işlemlerinizi vakit kaybetmeden Euroasia GVS ile başlatabilirsiniz. 25.10. 2014 tarihinden sonra başvuranın şahsen Schengen vize işlem merkezinde bulunması zorunludur. Parmak izi veri beyanınızı hangi bölgedeki işlem merkezinden tamamlayabileceğinizin bilgisini yetkililerimizden alabilirsiniz.

Bursa’dan gerçekleştireceğiniz İtalya vize başvurularınıza dair sorularınızı +90 (224) 322 01 51 numaralı hattımıza iletebilir veya sorularınızı bursa@eagvs.com adresimize iletebilirsiniz. Schengen departmanı yetkililerimiz sizlere en kısa sürede geri dönüş yapacaklardır.

Türkiye'de faaliyetine devam eden İtalyan diplomatik ve konsolosluk ağı, Ankara İtalya Büyükelçiliği, İstanbul İtalya Başkonsolosluğu ve İzmir İtalyan Konsolosluğundan oluşmaktadır. Bu üç konsolosluğun görev alanları birbirlerinden farklıdır. Vize, yurt dışında bulunan ve başvuru sahibinin ikamet ettiği yerden sorumlu olan İtalyan diplomatik temsilciliklerden talep edilmelidir. Bursa, İtalya Başkonsolosluğunun sorumluluk alanına dahil olan illerden biridir. İtalya İstanbul Başkonsolosluğu sorumluluk alanına dahil olan iller şu şekildedir: İstanbul, Amasya, Artvin, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gumüşhane, Iğdır, Sakarya, Kocaeli, Ardahan, Bayburt, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Yalova, Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Yozgat, Zonguldak

Bursa’dan yapılan başvurularda İtalya vize ücreti nedir? (2019)

İtalya vize harç ücreti, Schengen vizeleri için bölge ve konsolosluk ayrımı olmaksızın 60 Euro, ulusal vizeler için 116 Euro'dur. Parmak izi işlem merkezi sevis ücreti 29 Euro’dur. İtalya Schengen vize başvurularında seyahat sağlık sigortası, rezervasyon belgeleri ve kargo gibi ek giderler mevcuttur. Bazı ülke vatandaşları için daha düşük harç ücretleri öngörülmektedir.

Seyahatim süresince, İtalya’nın yanı sıra Avusturya ve Portekizi de ziyaret edeceğim. Vizemi hangi ülke için almalıyım?

Seyahatinizin kapsamında birden fazla Schengen ülkesi bulunuyorsa, Schengen bölgesini ilk girişinizi gerçekleştireceğiniz ve en uzun konaklama süresi ayıracağınız ülke vizesini talep etmeniz gerekmektedir.

Belgelerimi posta/ekspres kurye ile yollayabilir miyim?

İtalya Konsoloslukları veya işlem merkezi posta/kargo ile evrak kabulü yapmamaktadır. Ancak Schengen vize başvurunuzu Euroasia GVS ile gerçekleştirmeniz halinde evraklarınızı ofisimize kargo ile iletebilirsiniz. Evraklarınızı teslim aldıktan sonra kontrollerini sağlamakta, evraklarınızda yanlışlık veya eksiklik yoksa sizin adınıza randevunuzu onayınıza sunarak almaktayız.

İş  gezisi için İtalya’yasık sık  gidiyorum ve bir yıllık çok girişli vize talebinde bulunmak istiyorum. Bir yıllık seyahat sağlık sigortası mı yaptırmam gerekir?

Seyahat sağlık sigortasının İtalya’ya gerçekleştirilecek ilk seyahat dönemini kapsamalıdır. Daha sonraki her seyahat için seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekir.

İş için İtalya’ya sonrasında turistik amaçla Almanya’ya seyahat edeceğim. Ticari vize mi yoksa turistik vize mi talep etmeliyim?

İtalya Ticari Vize talebinde bulunabilirsiniz. Ancak İtalya’dan Almanya’ya geçişte kullanacağınız bileti ve kalacağınız yerin rezervasyonunu ibraz etmeniz şarttır.

İtalya ekspres vize hizmeti var mı?

İtalya için ekspres vize hizmetinden faydalanabilirsiniz. İtalya VIP Vize olarak bilinen bu hizmetten faydalanmak isteyen başvuru sahiplerinin pasaportunda son 5 yıl içerisinde alınmış herhangi bir Schengen ya da İngiltere vizesi bulunması şartı aranmaktadır. İtalya ekspres vize işlemleri 48-96 saat arasında neticelenmektedir. İtalya ekspres vize ücretleri standart Schengen vize ücretinden farklıdır. İtalya ekspres vize ücreti hakkında detaylı bilgiyi yetkililerimizden alabilirsiniz.

Bursa hangi konsolosluğun yetki alanındadır?

Bursa İtalya İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanındadır. Dijital parmak izi beyanınız için İstanbul’a gelmeniz gerekebilir.

Bursa’dan gerçekleştireceğim İtalya vize başvuruları hakkında detaylı bilgilere hangi numarayı arayarak ulaşabilirim?

Bursa’den İtalya vizesine başvuru yapacak kişiler +90 (224) 322 01 51 numaralı destek hattını kullanarak bizlere ulaşabilirler.

İtalya vize başvurularında hangi mail adresini kullanabilirim?

Bursa’dan yapacağınız İtalya vize başvurularınızda, gözden bir şey kaçırmama adına sorularınızı yazılı olarak bursa@eagvs.com e-mail adresimize de iletebilirsiniz. Yetkililerimiz en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacaklardır.  

İtalya vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Seyahat başlangıç tarihinizden en az 15 gün önce başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. İtalya Konsolosluklarının iş yoğunluğu ve istenen vizenin türüne göre işlem sürelerinde değişiklik olabilir.

90 gün üzeri kalış süreli vizelerin değerlendirme süreleri daha uzun olduğu için planladığınız seyahat başlangıç tarihinden en az bir ay önce başvuru tamamlanmış olmalıdır. Vize başvurunuzu  öngörülen seyahat başlangıç tarihinden en erken 3 ay kadar önce başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Pasaportumda hasar/yırtık sayfa var, başvuru yapabilir miyim?

İtalya vize işlemlerinde kullanılacak pasaportun hasarlı (yırtık / eksik, ıslanmış- kurumuş ) olmaması gerekmektedir. Hasarlı veya yırtık sayfası bulunan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir.

Bursa'dan alınacak İtalya vizesi için dijital parmak izi işlemi zorunlu mu?

Avrupa Birliği'nin yürürlükteki normlarına göre, Schengen vizesi için başvuru yapan herkesten parmak izi verilerini Avrupa Vize Bilgi Sistemi'ne kayıt ettirmesi istenmektedir. Schengen vize başvuruları için alınan parmak izleri 5 yıl süre ile geçerli olacaktır. Bazı Schengen ülkeleri istisna olarak her başvuruda parmak izi talep etmektedir. Son 5 yıl içinde alınmış VIS ibareli bir Schengen vizeniz varsa İtalya vize başvurunuzda parmak izi işleminden muafiyet durumunuz söz konusu olabilir. Muafiyet durumunuzu yetkilimize sorgulatınız.

Soyadı değişikliklerinde vize başvurusu nasıl yapılmalıdır?

Evlilik ya da boşanma nedeniyle meydana gelen soyadı değişikliğinde yeniden parmak izi vermeniz gerekecektir. Pasaportlar için alınan parmak izleri, Schengen vize başvurularında kullanılamamaktadır.

Dijital parmak izi tarama işlemi ne kadar sürer?

İtalya vize başvurularında parmak izi verme işlemi 10-15 dakika sürmektedir. İitalya’nın ve Türkiye’nin tatil günleri veya yılbaşı öncesinde yapılan başvurularda yoğunluktan dolayı bu süre uzayabilmektedir.

Bursa’den yapılacak İtalya vize başvuruları için randevu alınması zorunlu mu?

Bursa’dan yapılacak İtalya vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Euroasia GVS ofisleri İtalya vize başvuruları için randevusuz ziyaret edilebilirken parmak izi beyanında bulunacak vatandaşlarımızın randevuları yetkililerimiz tarafından alınmakta, randevu gün ve saati tarafınıza iletilmektedir.

İtalya Schengen vize başvurularında mülakat var mı?

İtalya Schengen vize başvurularında mülakat prosedürü bulunmamaktadır. İtalya Konsoloslukları yetkilileri gerekli gördükleri durumlarda başvurana mülakata çağırabilmektedir. Ayrıca İtalya Konsoloslukları karar sürecinde başvuru sahibine iletmiş olduğu telefon numarası veya e-mail adresinden ulaşarak, seyahat planı ile ilgili sorular yönlendirebilir veya mülakat için başvuranı konsolosluğa çağırabilirler.

İtalya vize başvurularında eksik belge ile başvuru yapılabilir mi?

Italya vize başvurularınızda belirtilmekte olan tüm evrakları eksiksiz hazırlamanız sağlıklı bir başvuru sürecinin ilk koşuludur. Mecburi durumlarda eksik evrakla dilekçe ile gerekçe belirtilerek başvuru yapılabilmektedir. Ancak zorunlu olmadıkça başvurunuzu eksik evrakla yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

İtalya vizesi kaç günde çıkar?

İtalya vize başvurularının değerlendirme süresi randevu tarihi sonrası 5-15 iş günü arasında değişmektedir. Vize başvuru dosyasına göre biraz daha karmaşık ve zor olan başvurularda 15 iş gününden daha uzun sürede sonuçlanabilmektedir.

Daha önce birkaç defa Schengen vizesi aldım. Şimdi İtalya’ya uzun süreli bir tatil için gitmek istiyorum. Çok girişli vize alabilir miyim?

Genelde turistik vizeler kısa süreli olarak verilmektedir. Ancak Büyükelçilik, talep sahibinin daha önceden de vize aldığını ve bunları usulüne uygun şekilde kullandıklarını göz önünde bulundurarak bazı durumlarda uzun süreli çok girişli vize verebilmektedir.

İtalya için her başvuruda parmak izi verilmesi zorunlu mudur?

25.10.2014 tarihinden itibaren herhangi bir Schengen vize başvurusunda parmak izi beyanında bulunmuş kişilerin teknik bir aksaklık çıkmadığı sürece parmak izi vermeleri zorunlu değildir. Bu nedenle vize başvurularında şahsen bulunmaları zorunluluğu da bulunmamaktadır. 25.10.2014 tarihinden sonra Schengen vizesi almış kişilerin vize başvuruları işlem merkezinde bulunmalarına gerek kalmaksızın tarafımızca yürütülmektedir.

Değerli ziyaretçimiz, Bursa’dan gerçekleştireceğiniz İtalya vize başvuru sürecinizde daha fazla bilgi almak ve İtalya vize başvuru sürecinizi başlatmak için Bursa (0232) 335 03 72 numaralı telefonumuzu arayınız.

 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES