x
İtalya

Vize İşlemleri

İtalya

Telefon/Faks

+90 (266) 255 50 03

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 8.00-18.00
Hafta Sonu: 10.00-14.00

Eposta

balıkesir@eagvs.com

İtalya Vize Başvuru, Balıkesir

İtalya Vizesi Balıkesir Başvuruları Hakkında

Değerli Ziyaretçimiz Hoş Geldiniz,  Sayfamızın devamında İtalya vizelerinizi Euroasia GVS ile Balıkesir ve çevre bölgelerden nasıl alabileceğinize dair bilgiler ile birlikte, İtalya Konsolosluklarının görev bölgesine dahil olan illerin listesini, 48-96 saat içerisinde sonuçlanan İtalya ekspres vize bilgilerini, 2019 İtalya vize ücreti, dijital parmak izi tarama prosedürü ve gerekli evraklarla ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Nereden vize talebinde bulunmalıyım?

Türkiye'de faaliyetine devam eden İtalyan diplomatik ve konsolosluk ağı, Ankara İtalya Büyükelçiliği, İstanbul İtalya Başkonsolosluğu ve İzmir İtalyan Konsolosluğundan oluşmaktadır. Bu üç konsolosluğun görev alanları birbirlerinden farklıdır. Vize, yurt dışında bulunan ve başvuru sahibinin ikamet ettiği yerden sorumlu olan İtalyan diplomatik temsilciliklerden talep edilmelidir. İkamet edilen yerden kasıt, bir kişinin yaşadığı ve çalıştığı ya da asgari son 6 aydır düzenli olarak ikamet ettiği yerdir. İtalya'nın İzmir Konsolosluğu; İzmir başta olmak üzere Aksaray, Adana, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Uşak, Kütahya, Nevşehir illerinde ikamet edenlerin vize başvurularını değerlendirmekte ve karara bağlamaktadır. Balıkesir’de ikamet eden vize başvuru sahipleri Balıkesir ofisimiz aracılığıyla işlemlerini başlatabilirler. Balıkesir’den yapacağınız İtalya vize başvurularınıza dair sorularınızı (0266) 225 50 02 numaralı hattımıza iletebilir veya sorularınızı balikesir@eagvs.com adresimize iletebilirsiniz. Schengen departmanı yetkililerimiz sizlere en kısa sürede geri dönüş sağlayacaklardır. 

Balıkesir’den İtalya vizesi nasıl alınır?

Evraklarınızı ofisimize iletmenizin ardından sizin adınıza alacağımız randevu gün ve saatinde parmak izi beyanı için vize işlem merkezinde hazır bulunmanız gerekecektir.  Türkiye’nin her bölgesinden İtalya vize işlemlerinizi vakit kaybetmeden Euroasia GVS ile başlatabilirsiniz. 25.10. 2014 tarihinden sonra başvuranın şahsen Schengen vize işlem merkezinde bulunması zorunludur. Parmak izi veri beyanınızı hangi bölgedeki işlem merkezinden tamamlayabileceğinizin bilgisini yetkililerimizden alabilirsiniz.  (0266) 225 50 02 numaralı iletişim hattımızdan Balıkesir ofisine ulaşabilir veya sorularınızı yazılı olarak balikesir@eagvs.com e-mail adresimize yönlendirebilirsiniz. 

İtalya vize ücreti 2019

İtalya vize harç ücreti, Schengen vizeleri için 60 Euro, ulusal vizeler için 116 Euro'dur. Parmak izi işlem merkezi sevis ücreti 29 Euro’dur. Seyahat sağlık sigortası, rezervasyon belgeleri ve kargo gibi ek giderler de mevcuttur. Bazı ülke vatandaşları için daha düşük harç ücretleri öngörülmektedir.

Seyahatim çerçevesinde, İtalya’nın yanı sıra, İspanya ve Almanya’yı da ziyaret edeceğim. Vizemi hangi ülke için almalıyım?

Seyahatinizin kapsamında birden fazla Schengen ülkesi bulunuyorsa, Schengen bölgesini ilk girişinizi gerçekleştireceğiniz ve en uzun konaklama süresi ayıracağınız ülke vizesini talep etmeniz gerekmektedir. 

Süresi yakında dolacak olan çok girişli Schengen vizem var. Yeni bir İtalya Schengen vize başvurusunda bulunabilir miyim?

Bulunabilirsiniz, ancak yeni vizenizin geçerliliği, eski vizenizin sonlanma tarihinden başlayacaktır. 

Schengen vizem 6 ay geçerli. Schengen alanında ne kadar kalabilirim?

Çok girişli 6 ay geçerli bir vize ile en fazla 90 güne kadar konaklanılabilmektedir.  

Vizemin geçerlilik süresi nedir?

Vizenin üzerinde iki önemli bilgi bulunmaktadır: vizenin geçerliliğinin bitiş tarihi ve gün cinsinden ikamet süresi. Başvuru sahibi Schengen alanının vize geçerlilik tarihine kadar terk etmeli, belirtilen gün sayısını dolmadan ülkeyi terk etmelidir.

Belgelerini posta/ekspres kurye ile yollayabilir miyim?

İtalya Konsoloslukları veya işlem merkezi posta/kargo ile evrak kabulü yapmamaktadır. Ancak başvurunuzu Euroasia GVS ile gerçekleştirmeniz halinde evraklarınızı ofisimize kargo ile iletebilirsiniz. Evraklarınızı teslim aldıktan sonra kontrolünü yapmakta, evraklarınızda yanlışlık veya eksiklik yoksa sizin adınıza randevunuzu almaktayız.

İtalya’da geçerliliği bulunan bir oturum belgesi sahibiyim. Kısa bir süreliğine Türkiye’ye dönecek olursam, İtalya'ya dönüş yaptığımda tekrar vize başvurusunda bulunmalı mıyım?

İtalya oturum iznine sahipseniz İtalya için vize başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. 

İş gezisi için İtalya’yasık sık  gidiyorum ve bir yıllık çok girişli vize talebinde bulunmak istiyorum. Bir yıllık seyahat sağlık sigortası mı yaptırmam gerekir mi?

Seyahat sağlık sigortasının İtalya’ya gerçekleştirilecek ilk seyahat dönemini kapsamalıdır. Daha sonraki her seyahat için seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekir.


İş için İtalya’ya sonrasında turistik amaçla İspanya’ya seyahat edeceğim. Ticari vize mi yoksa turistik vize mi talep etmeliyim?

İtalya Ticari vize talebinde bulunabilirsiniz. Ancak İtalya’dan İspanya’ya geçişte kullanacağınız bileti ve kalacağınız yerin rezervasyonunu ibraz etmeniz şarttır.

İtalya hızlı vize hizmeti var mı?

İtalya hızlı vize hizmetinden faydalanabilirsiniz. İtalya VIP Vize olarak bilinen bu hizmetten faydalanmak isteyen başvuru sahiplerinin pasaportunda son 5 yıl içerisinde alınmış herhangi bir Schengen ya da İngiltere vizesi bulunması şartı aranmaktadır. İtalya ekspres vize işlemleri 48-96 saat arasında neticelenmektedir. İtalya ekspres vize ücretleri standart Schengen vize ücretinden farklıdır. İtalya ekspres vize ücreti hakkında detaylı bilgiyi yetkililerimizden alabilirsiniz. 

Balıkesir hangi konsolosluğun yetki alanındadır?

Balıkesir, İtalya İzmir Konsolosluğunun yetki alanındadır. İzmir İtalya Konsolosluğu’nun sorumluluk bölgesi Ege, Akdeniz ve Anadolu’nun büyük bir bölümünü içine alarak, toplam 20 ili kapsamaktadır. Balıkesir, Aksaray, Adana, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Uşak, Kütahya, Nevşehir illeri İzmir Konsolosluğunun yetki alanına dahildir. 

Balıkesir’den gerçekleştireceğim İtalya vize başvuruları hakkında detaylı bilgilere hangi numarayı arayarak ulaşabilirim?

Balıkesir’den İtalya vizesine başvuru yapacak kişiler (0266) 225 50 02 numaralı destek hattını kullanarak bizlere ulaşabilirler.

İtalya vize başvurularında hangi mail adresini kullanabilirim?

Balıkesir’dan yapacağınız İtalya vize başvurularınızda, gözden bir şey kaçırmama adına sorularınızı yazılı olarak balıkesir@eagvs.com e-mail adresimize de iletebilirsiniz. Yetkililerimiz en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacaklardır.  

İtalya vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Seyahat başlangıç tarihinizden en az 15 gün önce başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. İtalya Konsolosluklarının iş yoğunluğu ve istenen vizenin türüne göre işlem sürelerinde değişiklik olabilir.
90 gün üzeri kalış süreli vizelerin değerlendirme süreleri daha uzun olduğu için planladığınız seyahat başlangıç tarihinden en az bir ay önce başvuru tamamlanmış olmalıdır. Vize başvurunuzu  öngörülen seyahat başlangıç tarihinden en erken 3 ay kadar önce başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Pasaportumda hasar mevcut, başvuru yapabilir miyim?

İtalya vize işlemlerinde kullanılacak pasaportun hasarlı ( yırtık / eksik, ıslanmış- kurumuş ) olmaması gerekmektedir. Hasarlı veya yırtık sayfası bulunan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir.

İtalya vizesi için parmak izi işlemi zorunlu mu?

Avrupa Birliği'nin yürürlükteki normlarına göre, Schengen vizesi için başvuru yapan herkesten parmak izi verilerini Avrupa Vize Bilgi Sistemi'ne kayıt ettirmesi istenmektedir. Schengen vize başvuruları için alınan parmak izleri beş yıl süre ile Schengen bilgi sisteminde kayıt altında tutulmaktadır. İtalya ve  Schengen antlaşmasına taraf diğer ülkelere yapacağınız seyahatlerde parmak izi beyanı işlemini tamamlamanız gerekecektir. Son 5 yıl içinde alınmış VIS ibareli bir Schengen vizeniz varsa parmak izi işleminden muafiyet durumunuz söz konusu olabilir. 
Beş yıl içerisinde, bir "Schengen" vizesi başvurusu sırasında parmak iziniz alınmadıysa, şahsen giderek bu işlemi tamamlamanız gerekecektir. Schengen ülkeleri dışındaki ülkeler için alınan dijital parmak izleri Schengen vize başvurularında kullanılamadığını hatırlatırız. 

Soyadı değişikliklerinde vize başvurusu nasıl yapılmalıdır?

Evlilik ya da boşanma nedeniyle meydana gelen soyadı değişikliğinde yeniden dijital parmak izi beyanında bulunmanız gerekecektir. Pasaportlar için alınan parmak izleri, Schengen vize başvurularında kullanılamamaktadır. Adında ya da soyadında ''Ö'' ve ''Ü'' harfi bulunan başvuru sahipleri, son 5 yıl içerisinde parmak izi vermiş olsalar dahi güncel vize başvurularında parmak izi beyanı işlemini tekrarlamaları gerekecektir.  Daha önceden yapmış olduğunuz bir Schengen vizesi başvurusu sırasında dijital parmak izi vermiş olsanız dahi, bazı istisnai durumlarda konsolosluk yetkilileri parmak izi işleminin yenilenmesini talep edebilir. Türkiye’den başvuru yapacak yabancı ülke vatandaşlarının, başka bir ülkede bulunan bir Schengen Konsolosluğuna son 5 yıl içerisinde parmak izi vermiş olsalar dahi, yapacakları ilk italya Schengen vizesi başvurusu sırasında dijital parmak izi işlemlerini yenilemeleri önerilir. 

Schengen' bölgesine hangi ülkeler dahildir?

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Italya, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.  AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.  İtalya vizenizle Schengen alanına dahil olan diğer ülkelere de geçiş yapabilirsiniz. Ancak birden çok Schengen ülkesini ziyaret edecekseniz bazı kuralları gözden kaçırmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde bir sonraki Schengen vize başvurunuz olumsuz etkilenebilir. İtalya vizenizle Schengen alanına ilk girişinizi İtalya’dan yapmanız gerekir. Ayrıca Schengen ülkeleri arasında en uzun konaklama süresini İtalya’ya ayırmanız gerekecektir.

İtalya vize başvurularında parmak izi verme işlemi kaç dakika sürer?

İtalya vize başvurularında parmak izi verme işlemi 10-15 dakika sürmektedir. Milli ve dini bayramlar veya yılbaşı öncesinde yapılan başvurularda yoğunluktan dolayı bu süre uzayabilmektedir. 

Çanakkale’de’ yaşayan kişiler Balıkesir’den İtalya vize başvurusunda bulunabilir mi?

Çanakkale’de yaşayan kişilerin vize başvurularını değerlendirme yetkisi Ankara’daki İtalya İzmir Konsolosluğuna aittir. Çanakkale’de ikamet ediyorsanız evraklarınızı kargo ile ofisimize ulaştırabilirsiniz. Evraklarınızı ofisimize iletmenizin ardından kontrollerini sağlamakta, randevunuzu almaktayız. Yetkililerimiz ikamet bölgenize en yakın parmak izi işlem merkezi adresini tarafınıza iletecektir. 

Balıkesir’den yapılacak İtalya vize başvuruları için randevu alınması zorunlu mu? 

Balıkesir’den yapılacak İtalya vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Euroasia GVS ofisleri İtalya vize başvuruları için randevusuz ziyaret edilebilirken parmak izi beyanında bulunacak vatandaşlarımızın randevuları yetkililerimiz tarafından uygun olduğunuz tarihlere göre alınmaktadır. 

İtalya Schengen vize başvurularında mülakat var mı?

İtalya Schengen vize başvurularında mülakat prosedürü bulunmamaktadır. İtalya Konsoloslukları yetkilileri gerekli gördükleri durumlarda, değerlendirme sürecinde başvuru sahibine iletmiş olduğu telefon numarası veya e-mail adresinden ulaşarak, seyahat planı ile ilgili sorular yönlendirebilir veya mülakat için başvuranı konsolosluğa çağırabilirler. 

İtalya vize başvurularında çocukların başvuru sırasında hazır bulunması gerekiyor mu? 

12 yaş üstü çocukların İtalya vize başvurularında randevu gününde ebeveynlerinin refakatinde hazır bulunması gerekmektedir.

İtalya vize başvurularında eksik belge ile başvuru yapılabilir mi?

Italya vize başvurularınızda belirtilmekte olan tüm evrakları eksiksiz hazırlamanız sağlıklı bir başvuru sürecinin ilk koşuludur. Mecburi durumlarda eksik evrakla dilekçe ile gerekçe belirtilerek başvuru yapılabilmektedir. Ancak zorunlu olmadıkça başvurunuzu eksik evrakla yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

İtalya vizesi kaç günde çıkar?

İtalya vize başvurularının değerlendirme süresi randevu tarihi sonrası 5-15 iş günü arasında değişmektedir. Vize başvuru dosyasına göre biraz daha karmaşık ve zor olan başvurularda 15 iş gününden daha uzun sürede sonuçlanabilmektedir. Daha önce birkaç defa Schengen vizesi aldım. Şimdi İtalya’ya uzun süreli bir tatil için gitmek istiyorum. Çok girişli vize alabilir miyim?
Genelde turistik vizeler kısa süreli olarak verilmektedir. Ancak Büyükelçilik, talep sahibinin daha önceden de vize aldığını ve bunları usulüne uygun şekilde kullandıklarını göz önünde bulundurarak bazı durumlarda uzun süreli çok girişli vize verebilmektedir.

İtalya için her başvuruda parmak izi verilmesi zorunlu mudur?

25.10.2014 tarihinden itibaren herhangi bir Schengen vize başvurusunda parmak izi beyanında bulunmuş kişilerin teknik bir aksaklık çıkmadığı sürece parmak izi vermeleri zorunlu değildir. Bu nedenle vize başvurularında şahsen bulunmaları zorunluluğu da bulunmamaktadır. 25.10.2014 tarihinden sonra Schengen vizesi almış kişilerin vize başvuruları işlem merkezinde bulunmalarına gerek kalmaksızın tarafımızca yürütülmektedir. 

İtalya Vize Başvurusunda Hangi Evrakları Hazırlamalıyım?

İtalya vize başvurularınızda hazırlayacağınız evrakların detaylı listesini sitemizin sol menüsünde bulunan turistik, ticari ve aile ziyareti sayfalarında görüntüleyebilirsiniz. İtalya vize evrakları mesleksel durumunuza göre ve seyahat amacınıza göre farklılık göstermektedir. 

Değerli ziyaretçimiz, Balıkesir’dan gerçekleştireceğiniz İtalya vize başvuru sürecinizde daha fazla bilgi almak ve İtalya vize başvuru sürecinizi başlatmak için Balıkesir (0266) 225 50 02 numaralı telefonumuzu arayınız.

 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES