x
İtalya

Vize İşlemleri

İtalya

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Değerli ziyaretçimiz; en çok tercih edilen seyahat çeşitlerinden turistik, ticari ve ziyaret başlıklarını değerlendirdiğimiz İtalya vizesi için gerekli evraklar sayfamıza hoş geldiniz. Tüm evraklarınız dikkatle hazırlanmalı, güncellikleri kontrol edilmeli, barkodlu evrakların 30 gün geçerliliği olma hususu veya konsolosluğun hangi evrakları orijinal hangilerini fotokopi istedikleri iyi analiz edilmelidir. İtalya vizesi için gerekli belgeler meslek gruplarına göre değişebildiğinden her başlık altında ise ilgili meslek gruplarından istenen evraklar sunulacaktır.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2023

(Çalışan, İşveren, Devlet Memurları, Emekli ve Öğrenciler)

 • Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Başvuru formu doldurulmasında ülke uzmanlarımızdan da destek alabilirsiniz. Tüm ayrıntılar ve format için tıklayın.
 • Pasaport: Planlanan seyahat için talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 90 gün geçerliliği olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport. Soy isim değişiklikleri var ise pasaportta güncel olan yazmalıdır aksi halde işleme alınmayabilir.  Varsa eski pasaportlarınız dahil tüm pasaportların kişisel bilgilerinin bulunduğu ana sayfa ve tüm damgalı/kaşeli sayfaların fotokopisi ile ibraz edilmelidir.
 • Kimlik Fotokopisi: T.C. kimlik numaralarının bulunduğu ön-arka kimlik fotokopisi. Yabancı uyruklu şahıslar için Türkiye oturma izinleri fotokopisi.
 • Biometrik Fotoğraf: Beyaz arka fonlu 3,5*4,5 mm boyutlarında ve son 6 aydan eski olmayan biometrik fotoğraf.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve İkametgah: E-devlet üzerinden barkodlu indirilebilmektedir. Aile üyeleri görülmelidir. Evrak geçerliliği 30 gündür.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Planlanan seyahat süresini kapsayan –seyahat başlangıcından bir gün önce, bitişinden bir gün sonra- Schengen ülkelerinde geçerli, hastalık, acil tedavi, hastanede yatış ve vefata bağlı ikamet ülkesine geri dönüşü gibi masrafları karşılayabilecek en az 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası.
 • Turistik için Konaklama Rezervasyonları: Planlanan turistik amaçlı seyahatler için kalınacak otel veya otellerden alınan voucher belgesi ya da yapılan rezervasyonu kanıtlar belgeler. Vizeniz sonuçlanmadan herhangi bir otel rezervasyonu satın alınmasını önermiyoruz ancak yine de vizeniz sonuçlanana kadar yürürlükte kalacak bir rezervasyona sahip olup olmadığınıza da dikkat etmelisiniz. Otel tarihleri; uçak, otel, başvuru formu ve dilekçeler ile uyumlu olmalıdır.
 • Ziyaret için Davetiye: İtalya’nın Türkiye temsilcilikleri tarafından belirtilen formatta (talep edildiğinde ilgili format tarafınıza iletilecektir.) hazırlanmış olmalıdır. Davet eden pasaport ve kimlik fotokopileri de eklenmelidir. Davetiye tarihleri; uçak, otel, başvuru formu ve dilekçeler ile uyumlu olmalıdır.
 • Ticari Davetiye veya Fuar Katılım Belgesi: İletişimde olduğunuz İtalyan şirketi tarafından İtalya’nın Türkiye temsilciliklerinin belirtilen formatta (talep edildiğinde ilgili format tarafınıza iletilecektir.) hazırlanmış olmalıdır. Şirketin visura camerale belgeleri ve varsa ticari ilişikliği gösterir fatura veya dekontlar eklenmelidir. Fuara katılım sağlanacak ise fuara ilişkin alınan bilgi ve biletler dosyanızda bulunmalıdır. Şirket hesapları sunulması zorunludur. Tüm şahsi bakiyeli banka hesaplarının sunulması konsolosluk tarafından maddi durumun daha iyi anlaşılmasına sebebiyet verir zorunlu evrak değildir.
 • Uçak Rezervasyonları: Planlanan turistik amaçlı seyahatler için en çok kullanılan ulaşım araçlarından havayolu şirketinizden aldığınız rezervasyonu kanıtlar belgeler. Vizeniz sonuçlanmadan herhangi bir otel rezervasyonu satın alınmasını önermiyoruz ancak yine de vizeniz sonuçlanana kadar İtalya vize başvuru evrakları için yürürlükte kalacak bir rezervasyon olup olmadığına da dikkat etmelisiniz.
 • Özel Araç İle Seyahatler: Ulaşım için kullanılması öngörülen seyahat güzergahının detaylarını içeren imzalı bir yazı, uluslararası geçerliliğe sahip ehliyet fotokopisi ve araca ait dolaşım belgelerinin fotokopisi.
 • Vize Harcı: Başvuru merkezinde nakit olarak ödenir. İtalya vizesi için gerekli evraklar ile ilgili ücret detayları için tıklayın.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

   Şirket Çalışanlarından Talep Edilen Vize Evrakları

 • Çalışma ve İzin Belgesi: Şirkete ait antetli kağıt üzerine çalışan bilgileri, görevi, işe giriş tarihi, maaşı ve seyahati için uygun olan izin süresinin belirtildiği şirket yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş yazı. Ayrıntılar için tıklayın.
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi: Orijinal veya e-imzalı olarak sunulabilir.
 • SGK Hizmet Dökümü: E-devletten barkodlu olarak tüm hizmet geçmişi indirilebilir.
 • Maaş Bordroları: Son üç aylık alınmalı, şirket yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşeli olmalıdır.
 • Şirket Evrakları:

a)İmza Sirküleri/Beyannamesi

b)Faaliyet Belgesi (Şirketin faaliyet durumuna ilişkin güncel tarihli orijinal veya e-imzalı -esnaf/ziyaret odası kaydı, mesleki oda kaydı, ticaret oda kaydı vb.-)

c)Ticari Sicil Gazetesi (İlgili şirketin faaliyetinin güncel yapısını gösterir tüm sayfaların fotokopisi)

d)Vergi Levhası (Güncel yıla ait olmalıdır.)

e)İş Sözleşmesi ( Herhangi bir kuruma bağlı çalışılmayan ve gelir sağlanan durumlar için noter onaylı belirli/belirsiz iş sözleşmesi orijinali ve kopyası)

 • Banka Dökümleri: Başvuru tarihinden en fazla 15 gün önce alınmış, son 3 aylık ve banka tarafından kaşeli imzalı dökümlerin orijinali. Maaşın yattığı hesaplar ve tüm şahsi bakiyeli banka hesaplarının sunulması konsolosluk tarafından maddi durumun daha iyi anlaşılmasına sebebiyet verir. Konaklama, ulaşım, alış-veriş gibi standart harcamalarınızı en azından karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir. Örnek olarak; bakiyeli banka dökümünüzde 1 ile 5 gün arasındaki seyahatlerinizde en az 269,60€, 6 ile 10 gün arası seyahatlerinizde gün başı 44,93€, 11 ile 20 gün arası seyahatlerinizde gün başı 51,64€ bulundurmanız gerekmektedir.
 • Varsa Maddiyat Belirten Evraklar: Kira sözleşmesi, tapu, ruhsat, hisse senetleri gibi kanıtlanabilir evraklarınızı da durumunuzun daha iyi anlaşılması için fotokopilerini dosyanıza ekleyebilirsiniz.

   Şirket Sahiplerinden Talep Edilen Vize Evrakları

 • Vize Talep Dilekçesi: Şirkete ait antetli kağıt üzerine iş veren bilgileri, görevi, işe giriş tarihi, maaşı ve seyahati için uygun olan sürenin belirtildiği başvuru sahibi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş yazı. Ayrıntılar için tıklayın.
 • Şirket Evrakları:

a)İmza Sirküleri/Beyannamesi

b)Faaliyet Belgesi (Şirketin faaliyet durumuna ilişkin güncel tarihli orijinal veya e-imzalı -esnaf/ziyaret odası kaydı, mesleki oda kaydı, ticaret oda kaydı vb.-)

c)Ticari Sicil Gazetesi (İlgili şirketin faaliyetinin güncel yapısını gösterir tüm sayfaların fotokopisi)

d)Vergi Levhası (Güncel yıla ait olmalıdır.)

e)İş Sözleşmesi ( Herhangi bir kuruma bağlı çalışılmayan ve gelir sağlanan durumlar için noter onaylı belirli/belirsiz iş sözleşmesi orijinali ve kopyası)

 • Banka Dökümleri: Başvuru tarihinden en fazla 15 gün önce alınmış, son 3 aylık ve banka tarafından kaşeli imzalı dökümlerin orijinali. Şirket hesapları veya tüm şahsi bakiyeli banka hesaplarının sunulması konsolosluk tarafından maddi durumun daha iyi anlaşılmasına sebebiyet verir. Konaklama, ulaşım, alış-veriş gibi standart harcamalarınızı en azından karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir. Örnek olarak; bakiyeli banka dökümünüzde 1 ile 5 gün arasındaki seyahatlerinizde en az 269,60€, 6 ile 10 gün arası seyahatlerinizde gün başı 44,93€, 11 ile 20 gün arası seyahatlerinizde gün başı 51,64€ bulundurmanız gerekmektedir.
 • Varsa Maddiyat Belirten Evraklar: Kira sözleşmesi, tapu, ruhsat, hisse senetleri gibi kanıtlanabilir evraklarınızı da durumunuzun daha iyi anlaşılması için İtalya vize evrakları dosyanıza ekleyebilirsiniz.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

   Emeklilerden Talep Edilen Vize Evrakları

 • Emeklilik Belgesi: Emeklilik belgesi(e-devletten barkodlu indirebilir) veya emekli cüzdanının fotokobileri.
 • Vize Talep Dilekçesi: Seyahat amacı, seyahat tarihleri ve seyahat sırasında masrafların kim tarafından karşılanacağına ilişkin detaylı, imzalı yazı.
 • Banka Dökümleri: Başvuru tarihinden en fazla 15 gün önce alınmış, son 3 aylık ve banka tarafından kaşeli imzalı dökümlerin orijinali. Emekli maaşının yattığı banka zorunludur. Tüm şahsi bakiyeli banka hesaplarının sunulması konsolosluk tarafından maddi durumun daha iyi anlaşılmasına sebebiyet verir. Konaklama, ulaşım, alış-veriş gibi standart harcamalarınızı en azından karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir. Örnek olarak; bakiyeli banka dökümünüzde 1 ile 5 gün arasındaki seyahatlerinizde en az 269,60€, 6 ile 10 gün arası seyahatlerinizde gün başı 44,93€, 11 ile 20 gün arası seyahatlerinizde gün başı 51,64€ bulundurmanız gerekmektedir.
 • Varsa Maddiyat Belirten Evraklar: Kira sözleşmesi, tapu, ruhsat, hisse senetleri gibi kanıtlanabilir evraklarınızı da durumunuzun daha iyi anlaşılması için İtalya vize evrakları dosyanıza ekleyebilirsiniz.

   Öğrencilerden Talep Edilen Vize Evrakları

 • Muvafakatname: 18 yaş altı şahıslar için hem anne hem de babadan imzalı noter onaylı muvafakatname alınması zorunludur. Boşanma durumlarında ise velayet sahip/sahiplerinden alınır. Muvafakatnamenin orijinali ve fotokopisi sunulması zorunludur. Evrak geçerliliği ise 6 aydır.
 • Öğrenci Belgesi: Öğrenim görülen eğitim kurumundan alınan öğrenci belgesi. İngilizce veya Türkçe sunulabilir.
 • Sponsor Evrakları: Şirket evrakları, çalışma evrakları, emekli belgesi, banka dökümleri gibi masraflarının karşılanması açısından ekonomik olarak bağımlı olunan kişinin maddi gelir ve özlük evrakları.
 • Sponsor Dilekçesi: Sponsor olan kişi ve seyahat bilgilerinin yanı sıra masraflarının karşılanacağını beyan eden detaylı, imzalı yazı.
 • Varsa Banka Dökümleri: Başvuru tarihinden en fazla 15 gün önce alınmış, son 3 aylık ve banka tarafından kaşeli imzalı dökümlerin orijinali. Tüm şahsi bakiyeli banka hesaplarının sunulması konsolosluk tarafından maddi durumun daha iyi anlaşılmasına sebebiyet verir. İtalya vize evrakları için konaklama, ulaşım, alış-veriş gibi standart harcamalarınızı en azından karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir. Örnek olarak; bakiyeli banka dökümünüzde 1 ile 5 gün arasındaki seyahatlerinizde en az 269,60€, 6 ile 10 gün arası seyahatlerinizde gün başı 44,93€, 11 ile 20 gün arası seyahatlerinizde gün başı 51,64€ bulundurmanız gerekmektedir.
 • Varsa Maddiyat Belirten Evraklar: Kira sözleşmesi, tapu, ruhsat, hisse senetleri gibi kanıtlanabilir evraklarınızı da durumunuzun daha iyi anlaşılması için dosyanıza ekleyebilirsiniz.

   Devlet Memurlarından Talep Edilen Vize Evrakları

 • Çalışma ve İzin Belgesi: Kuruma ait antetli kağıt üzerine çalışan bilgileri, görevi, işe giriş tarihi, maaşı ve seyahati için uygun olan izin süresinin belirtildiği şirket yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş yazı. Ayrıntılar için tıklayın.
 • Maaş Bordroları: Son üç aylık alınmalı, kurum yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşeli olmalıdır.
 • Banka Dökümleri: Başvuru tarihinden en fazla 15 gün önce alınmış, son 3 aylık ve banka tarafından kaşeli imzalı dökümlerin orijinali. Maaşının yattığı banka zorunludur. Tüm şahsi bakiyeli banka hesaplarının sunulması konsolosluk tarafından maddi durumun daha iyi anlaşılmasına sebebiyet verir. Konaklama, ulaşım, alış-veriş gibi standart harcamalarınızı en azından karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir. Örnek olarak; bakiyeli banka dökümünüzde 1 ile 5 gün arasındaki seyahatlerinizde en az 269,60€, 6 ile 10 gün arası seyahatlerinizde gün başı 44,93€, 11 ile 20 gün arası seyahatlerinizde gün başı 51,64€ bulundurmanız gerekmektedir.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalyan vizesi için gerekli evraklar paylaşılan sayfamızda ilgili detayları İtalya vizesi için gerekli evraklar 2023 tarihi için kullanabilirsiniz. Ev hanımları, engelli bireyler, çalışmayanlar, freelance çalışanlar, sanatçılar gibi daha spesifik evrakları bulunanlar yine bu yazımızdan referans alabilirler. Evraklar konsept olarak birbirine çok yakındır.

 Tüm evraklarınızın bölgenize veya başvuru çeşidinize göre yine de farklılık gösterebileceğini ve İtalyan temsilciliklerinin ek evrak talep etme haklarını da saklı tuttuklarını unutmamalıyız.

 Bizlerden en çok talep edilen İtalya vizesi için gerekli evraklar sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Dosyanızın ofisimize ulaştırılmasını takip eden süreçte Euroasia GVS olarak tüm evrak kontrolleriniz titizlikle yapılır ve ivedilik ile süreç bildirilir.

 Euroasia Global Visa Services olarak alanında uzman geniş kadromuz ve yüksek vize onayı oranlarımız neticesi ile sizlere danışmanlık sunmaktan mutluluk duyarız.

Daha ayrıntılı bilgi ve ülke uzmanlarımıza ulaşmak için arayın.

İtalya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

İtalya Çok Girişli Schengen Vizesi
F.A. 13/04/20, 16:05 Cevabı Görüntüle
İtalya turistik vizesi için gerekli evrakları mailime atar mısınız? İtalya vizesi ile Schengen ülkelerine geçebilmek için İtalya çok girişli schengen vizesi almamız mı şart mıdır? İlk vizem olacağı için dikkatli davranmak istiyorum. İlk vizeler genelde kısa süreli veriliyormuş çevremden edindiğim bilgiler kadarıyla. İtalya’da 5 gün Paris’te ise 2 gün kalmak istiyorum. Seyahat ve vize planlamam için sizlerden yardım istiyorum. Teşekkürler cevabınız için.
İtalya İçin Vize Şartları
C.K. 03/04/20, 16:42 Cevabı Görüntüle
Merhaba özel bir havayolu şirketinde çalışıyorum. İş dışında Temmuz 2020’de kullanacağım iznim için eşimle birlikte vize almak istiyoruz. İtalya için vize şartları nelerdir ve hangi evrakları hazırlamalıyız?
İtalya Vize Evrakları
H.B. 15/04/20, 15:26 Cevabı Görüntüle
Geçtiğimiz sene Almanya’ya seyahat ettim. Son parmak izim bu başvurumda alınmıştı. Bu sene 18 yaşındaki oğlum ile beraber gezi amaçlı seyahat edeceğim. İtalya Vize evrakları için hazırlamam gereken evrakları bana mail atar mısınız? Ben şirket sahibiyim, oğlum ise öğrenci. Muvvafakatname hakında da bilgilendirme yaparsanız sevinirim. İyi günler.
İtalya Seyahat Sağlık Sigortası
K.Z. 13/04/20, 11:09 Cevabı Görüntüle
Emekli eczacıyım. Kızım İtalya’da okuyacak, birlikte nerede kalması gerekeceği ve gideceği okul ile yerlerin durumunu görmek istiyoruz. Ağustos ayında ilk olarak turistik amaçlı gideceğiz. Başvuru için gerekli evraklar ve ödeyeceğim hizmet bedeli ne kadardır? Bu bedele zorunlu İtalya seyahat sağlık sigortası dahil mi veya nasıl temin edeceğim hakkında bilgi verir misiniz? 30.000€ teminatlı deniyor ama bu çok uçuk bir para nasıl yapacağımı anlamadım.
İtalya Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar
M.H. 10/04/20, 11:49 Cevabı Görüntüle
Merhaba, Ben şirket çalışanıyım ve 13 yaşındaki oğlum ile birlikte seyahat edeceğim. İtalya Schengen vizesi için gerekli evraklar ve vize ücretlerini öğrenebilir miyim? İtalya’ya Temmuz ayında seyahat etmeyi planlamaktayız, ne zaman başvuru yapmalıyız?
İtalya Vize Belgeleri
E.A. 06/04/20, 10:19 Cevabı Görüntüle
İyi günler dilerim. İtalya vize belgeleri 2020 yılı listesi ve işlem süreleri hakkında bilgi alabilir miyim? Ne kadar süre önce başvurmalıyım? Teşekkürler.
İtalya Transit Vize İstiyor mu
G.A 06/04/20, 10:09 Cevabı Görüntüle
Merhaba ben İstanbul-Roma-Madrid aktarmalı uçacağım. İtalya transit vize istiyor mu, alacağım İspanya vizesi yeterli midir? Yazın ise İtalya aktarmalı İngiltere seyahatim olabilir. İngiltere vizem mevcut, aralarında fark var mıdır varsa bu konuda da bilgi alabilir miyim?
İdata İtalya Gerekli Evraklar
M.Ü. 06/04/20, 09:56 Cevabı Görüntüle
Bir otomotiv şirketinde çalışıyorum. İtalya’da akrabalarım var, onların yanında kalmak ve aynı zamanda da gezmek istiyorum. İdata İtalya gerekli evraklar kategorilerinden turist vizesini mi ziyaret vizesini mi seçmemi önerirsiniz?
İtalya Vizesi İçin Gerekli Belgeler
B.A. 03/04/20, 16:18 Cevabı Görüntüle
Yüksek lisans öğrencisiyim. Aynı zamanda çalıştığım için yeterli maddi kaynaklarım var. İtalya’da bir konferansa katılıp ve makalemi sunmak istiyorum. Konferans komitesi tarafından davet belgemde mevcuttur. İtalya vizesi için gerekli belgeler neler? Standart süreçte vizenin çıkması kaç gün sürüyor? Başvuruyu benim adıma gerçekleştirebiliyor musunuz?
İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2020
C.B. 03/04/20, 14:59 Cevabı Görüntüle
Merhaba, kendim ve iki oğlum için İtalya vize başvurusu yapmak istiyorum. Oğullarımın ikisi de 14 yaşından küçük. Ben de bir şirkette yazılımcıyım. Çocuklar için ve kendim için hazırlamam gereken İtalya vizesi için gerekli evraklar 2020 yılı listesini iletir misiniz? Babam emekli belki o da yanımızda gelebilir, açıklayıcı bir metin yazarsanız sevinirim.
Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Başvuru Formu
Vize Randevu
Vize Dilekçesi
Vize Reddi
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES