x
İtalya

Vize İşlemleri

İtalya

Adres

Akdeniz Mah. Cumhuriyet Bulv. No:109 Kat 3 D: 303 Pasaport, Konak, İzmir

Telefon/Faks

+90 (232) 335 03 72

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 8.30-18.00
Cumartesi: 10.00-14.00

Eposta

izmir@eagvs.com

İtalya Vize Başvuru, İzmir

Değerli Ziyaretçimiz Hoş Geldiniz, 

Web sayfamızda sizler için İzmir’den yapacağınız İtalya vize başvuruları hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarına yer verdik. Sayfamızın devamında İtalya vizelerinizi Euroasia GVS ile nasıl alabileceğinize dair bilgiler ile birlikte, İtalya İzmir Konsolosluğu'nun yetki alanına giren illerin listesini, 48-96 saat arasında sonuçlanan İtalya VIP Vize bilgilerini, İtalya vize ücretini, Schengen vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenleri, dijital parmak izi prosedürü ve gerekli evraklarla ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

İtalya Vizesi İzmir Başvuruları Hakkında 

İzmir’den İtalya vizesi nasıl alınır?

Evraklarınızı ofisimize iletmenizin ardından sizin adınıza alacağımız randevu gün ve saatinde parmak izi beyanı için vize işlem merkezinde hazır bulunmanız gerekecektir.  Türkiye’nin her bölgesinden İtalya vizes başvurunuzu vize servisimiz aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. 5 Eylül 2014'ten başvuranın şahsen Schengen vize işlem merkezinde bulunması zorunludur. Parmak izi veri beyanınızı hangi bölgedeki işlem merkezinden tamamlayabileceğinizin bilgisini yetkililerimizden alabilirsiniz. (0232) 335 03 72 numaralı iletişim hattımızdan İzmir ofisine ulaşabilir veya sorularınızı yazılı olarak izmir@eagvs.com e-mail adresimize yönlendirebilirsiniz. 

İtalya Ekspres Vize Hizmeti Var Mı?

İtalya için ekspres vize hizmetinden faydalanabilirsiniz. İtalya VIP Vize olarak bilinen bu hizmetten faydalanmak isteyen başvuru sahiplerinin pasaportunda son 5 yıl içerisinde alınmış herhangi bir Schengen ya da İngiltere vizesi bulunması şartı aranmaktadır. İtalya ekspres vize işlemleri 48-96 saat arasında neticelenmektedir. 

İzmir’de İtalya Konsolosluğu Var Mı?

İzmir’de İtalya Konsolosluğu bulunmaktadır. Bu nedenle başvurunuzu ikamet ettiğiniz bölgeden gerçekleştirebilirsiniz. 

Hangi iller İtalya Izmir Başkonsolosluğu’nun yetki alanındadır?

İtalya İzmir Konsolosluğu'nun hukuki çalışma bölgesi Ege, Akdeniz ve Anadolu’nun büyük bir bölümünü içine alarak, toplam 20 ili kapsamaktadır:
İzmir, Aksaray, Adana, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Uşak, Kütahya, Nevşehir

İzmir’den gerçekleştireceğim İtalya vize başvuruları hakkında detaylı bilgilere hangi numarayı arayarak ulaşabilirim?

İzmir’den İtalya vizesine başvuru yapacak kişiler (0232) 335 03 72 numaralı Euroasia GVS İzmir ofisi hattını kullanarak bizlere ulaşabilirler.

İtalya vize başvurularında hangi mail adresini kullanabilirim?

İzmir’dan yapacağınız İtalya vize başvurularınızda, gözden bir şey kaçırmama adına sorularınızı yazılı olarak izmir@eagvs.com e-mail adresimize de iletebilirsiniz. Schengen departmanı yetkililerimiz en kısa süre içerisinde sorularınızı yanıtlayacaktır. 

İtalya vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Seyahat başlangıç tarihinizden en az 15 gün önce başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. İtalya Konsolosluklarının iş yoğunluğu ve istenen vizenin türüne göre işlem sürelerinde değişiklik olabilir.
90 gün üzeri kalış süreli vizelerin (ulusal vize) işlem süreleri daha uzun olduğu için planladığınız seyahat başlangıç tarihinden en az bir ay önce başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. Vize başvurunuzu  öngörülen seyahat başlangıç tarihinden en erken 3 ay kadar önce yapma hakkınız bulunmaktadır. 

Pasaportumda hasar mevcut, başvuru yapabilir miyim?

İtalya vize işlemlerinde kullanılacak pasaportun hasarlı (yırtık / eksik, ıslanmış- kurumuş ) olmaması gerekmektedir. Hasarlı veya yırtık sayfası bulunan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir.

İtalya vizesi için parmak izi işlemi zorunlu mu?

Avrupa Birliği'nin yürürlükteki normlarına göre, Schengen vizesi için başvuru yapan herkesten parmak izi verilerini Avrupa Vize Bilgi Sistemi'ne kayıt ettirmesi istenmektedir. İtalya ve  Schengen antlaşmasına taraf diğer ülkelere yapacağınız seyahatlerde parmak izi beyanı işlemini tamamlamanız gerekecektir. Son 5 yıl içinde alınmış VIS ibareli bir Schengen vizeniz varsa parmak izi işleminden muafiyet durumunuz söz konusu olabilir. Eğer son beş yıl içerisinde, bir "Schengen" vizesi başvurusu sırasında dijital parmak iziniz alınmadıysa, şahsen giderek bu işlemi tamamlamanız gerekecektir. Schengen ülkeleri dışındaki ülkeler için alınan dijital parmak izleri Schengen vize başvurularında kullanılamaz. 

Soyadı değişikliklerinde vize başvurusu nasıl yapılmalıdır?

Evlilik ya da boşanma nedeniyle meydana gelen soyadı değişikliğinde yeniden dijital parmak izi beyanında bulunmanız gerekecektir. Pasaportlar için alınan parmak izleri, Schengen vize başvurularında kullanılamaz.  Adında ya da soyadında ''Ö'' ve ''Ü'' harfi bulunan başvuru sahipleri, son 5 yıl içerisinde parmak izi vermiş olsalar dahi güncel vize başvurularında parmak izi beyanı işlemini tekrarlamaları gerekecektir.  Daha önceden yapmış olduğunuz bir Schengen vizesi başvurusu sırasında dijital parmak izi vermiş olsanız dahi, bazı istisnai durumlarda konsolosluk yetkilileri parmak izi işleminin yenilenmesini talep edebilir. Türkiye’den başvuru yapacak yabancı ülke vatandaşlarının, başka bir ülkede bulunan bir Schengen Konsolosluğuna son 5 yıl içerisinde parmak izi vermiş olsalar dahi, yapacakları ilk italya Schengen vizesi başvurusu sırasında dijital parmak izi işlemlerini yenilemeleri önerilir. 

Schengen'e hangi ülkeler üyedir?

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Italya, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.  İtalya vizenizle Schengen alanına dahil olan diğer ülkelere de geçiş yapabilirsiniz. Ancak birden çok Schengen ülkesini ziyaret edecekseniz bazı kuralları gözden kaçırmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde bir sonraki Schengen vize başvurunuz olumsuz etkilenebilir. İtalya vizenizle Schengen bölge girişinizi İtalya’dan yapmanız gerekir. Ayrıca Schengen ülkeleri arasında en uzun konaklama süresini İtalya’ya ayırmanız gerekecektir.

İtalya vize başvurularında parmak izi verme işlemi kaç dakika sürer?

İtalya vize başvurularında parmak izi verme işlemi 10-15 dakika sürmektedir. Milli ve dini bayramlar veya yılbaşı öncesinde yapılan başvurularda yoğunluktan dolayı bu süre uzayabilmektedir. 

Manisa’da yaşayan kişiler İzmir’den İtalya vize başvurusunda bulunabilir mi?

Manisa’da yaşayan kişilerin vize başvurularını değerlendirme yetkisi İzmir'deki İtalya Konsolosluğu'na aittir. Manisa’da ikamet ediyorsanız evraklarınızı kargo ile ofisimize ulaştırabilirsiniz. Evraklarınızı ofisimize ulaştırmanızın ardından kontrollerini sağlamakta, randevunuzu almaktayız. Yetkililerimiz ikamet bölgenize en yakın parmak izi işlem merkezi adresini tarafınıza iletecektir. 

İzmir’den yapılacak İtalya vize başvuruları için randevu alınması zorunlu mu? 

İzmir’den yapılacak İtalya vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Euroasia GVS ofisleri İtalya vize başvuruları için randevusuz ziyaret edilebilirken parmak izi beyanında bulunacak vatandaşlarımızın randevuları yetkililerimiz tarafından uygun olduğunuz tarihlere göre alınmaktadır. 

İtalya Schengen vize başvurularında mülakat var mı?

İtalya Schengen vize başvurularında mülakat prosedürü bulunmamaktadır. İtalya İzmir Konsolosluğu yetkilileri gerekli gördükleri durumlarda, değerlendirme sürecinde başvuru sahibine iletmiş olduğu telefon numarası veya e-mail adresinden ulaşarak, seyahat planı ile ilgili sorular yönlendirebilirler. 

İtalya vize başvurularında çocukların başvuru sırasında hazır bulunması gerekiyor mu? 

12 yaş üstü çocukların İtalya vize başvurularında randevu gününde ebeveynlerinin refakatinde hazır bulunması gerekmektedir.

2019 yılı İtalya vize ücreti ne kadar?

İtalya Schengen vize başvurusuna Türkiye’nin hangi şehrinde ikamet ederseniz edin İtalya Konsoloslukları için sabit 60 €, Italya vize başvuru merkezleri için 29 € ücret bulunmaktadır. Bu ücretlere ek olarak İtalya vize başvurusunda bulunan her kişinin işlemi gerçekleştirdiği vize hizmet merkezi ücreti, seyahat tarihlerini kapsayan seyahat sağlık sigortası ve ek olarak kargo ve kurye giderleri bulunmaktadır. 

İtalya vize başvurularında eksik belge ile başvuru yapılabilir mi?

İtalya vize başvurularınızda belirtilmekte olan tüm evrakları eksiksiz hazırlamanız sağlıklı bir başvuru sürecinin ilk koşuludur. Mecburi durumlarda eksik evrakla dilekçe ile gerekçe belirtilerek başvuru yapılabilmektedir. Ancak zorunlu olmadıkça başvurunuzu eksik evrakla yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

İtalya vizesi kaç günde çıkar?

İtalya vize başvurularının sonuçlanma süresi randevu tarihi sonrası 5-15 iş günü arasında değişmektedir. Vize başvuru dosyasına göre biraz daha karmaşık ve zor olan başvurularda 15 iş gününden daha uzun sürede sonuçlanabilmektedir.

İtalya için her başvuruda parmak izi verilmesi zorunlu mudur?

25.10.2014 tarihinden itibaren herhangi bir Schengen vize başvurusunda parmak izi beyanında bulunmuş kişilerin teknik bir aksaklık çıkmadığı sürece parmak izi vermeleri zorunlu değildir. Bu nedenle vize başvurularında şahsen bulunmaları zorunluluğu da bulunmamaktadır. 25.10.2014 tarihinden sonra Schengen vizesi almış kişilerin vize başvuruları işlem merkezinde bulunmalarına gerek kalmaksızın tarafımızca yürütülmektedir. 

İtalya vize başvurusunda hangi evrakları hazırlamalıyım?

İtalya vize başvurularınızda hazırlayacağınız evrakların detaylı listesini sitemizin sol menüsünde bulunan turistik, ticari ve aile ziyareti sayfalarında görüntüleyebilirsiniz. İtalya vize evrakları mesleksel durumunuza göre ve seyahat amacınıza göre farklılık göstermektedir. 

Değerli ziyaretçimiz, İzmir’dan gerçekleştireceğiniz İtalya vize başvuru sürecinizde daha fazla bilgi almak ve İtalya vize başvuru sürecinizi başlatmak için İzmir (0232) 335 03 72 numaralı telefonumuzu arayınız.

 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES