x
Rusya

Vize İşlemleri

Rusya

Rusya Vize İşlemleri

S. Korkmaz 26/03/20, 17:27
Merhaba 21 yaşında olan ve Ankara’da konservatuarda okuyan kızım için Moskova Devlet Çaykovski Konservatuarı’ndan davet geldi. 28 Haziran-7 Temmuz 2020 tarihlerinde düzenlenecek atölye için Rusya vizesi almak istiyoruz. E vize alabiliyor muyuz? Rusya vize ücreti, Rusya vizesi için gerekli belgeler, başvuru formu, başvuru süresi ve başvuru merkezi ile ilgili bilgi vermenizi rica ediyorum.
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Türk vatandaşlarının Rusya Federasyonu’na giriş için vize almaları gerekir. E vize, yalnızca Petersburg ve Leningrad bölgeleri için geçerlidir. Kızınızın Moskova Devlet Çaykovski Konservatuarı’na yapacağı ziyaret için standart turist vizesi alması gerekecektir. Alınacak vize e-vize değildir, pasaporta işlenecektir. Turistik vizeler 15 gün tek girişli; 30 gün tek veya çift girişli olarak talep edilebilir.

Rusya vize başvuru formunda seyahat detayları belirtilir. Rusya Federasyonu’na giriş-çıkış yapılacak şehir bilgisi, en uzun süre konaklanacak şehir bilgisi, seyahatin süresi, mevcut ise elektronik davetiye numarası, mevcut ise üniversite davet veya kabul belgesi, seyahat amacı, mevcut ise davet eden kurum (davet eden tüzel kişi) hakkında bilgi, vize giriş sayısı bu formda belirtilir. Rusya vize başvuru formu Türkçe değildir. İhtiyacınız halinde EAGVS danışmanınız bu formu beyan edeceğiniz bilgileri referans alarak doldurur. EAGVS Rusya talep formunu Türkçe olarak doldurmanız bu süreç için yeterli olacaktır.

Rusya vize işlemleri sürecinde Rusya Federasyonu’na giriş ve orada kalma amacına göre; iş, ticari, turistik, kültürel gezi, diplomatik, transit, aile ve arkadaş ziyareti, özel ziyaret, öğrenci, insani ve geçici olarak ülkede ikamet eden kişi vizesi verilir. Kızınız üniversitede gerçekleştirilecek atölyeye katılacaksa turistik vize alması yeterli olacaktır. Rusya turist vizesi için gerekli evrakların başında, turist kabul belgesi olarak bilinen hotel voucher belgesi gelmektedir. Bu belge tamamen Rusça olarak düzenlenir. Voucher belgesi sizin adınıza EAGVS danışmanınız tarafından temin edilecektir. Rusya vizesi için gerekli evraklar listesini ilgili bağlantıyı ziyaret ederek görüntüleyebilirsiniz.

2020 Rusya vize işlemleri sürecinize dair ayrıntılı bilgi ve başvuru için +90 (212) 963 36 21 numaralı hattımıza ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Evrim

A.D. 28/03/20, 21:41

Araba ile Rusya’ya seyahat etmeye hazırlanıyorum. Ek olarak hangi evrakları hazırlamam gerekir? Şoförler için Rusya vizesi kalktı gibi bir haber okudum. Doğru mu?

EUROASIA Müşteri Temsilcisi 28/03/20, 21:42

Merhaba, araç ile transit geçiş vizesi, araç ile turistik vize, nakliye ve ticari amaçlı seyahatte TIR şoförü vizesi durumlarının hepsi farklı manaya gelir. Bu üç tip de farklı vize kategorisi olarak değerlendirilir. 7 Ağustos 2019 tarihinde fiilen hayata geçen vize muafiyet durumuna ilişkin Rusya Büyükelçiliği bildirisinde; Rusya Federasyonu’nun 25 Temmuz 2019 tarih ve 357 sayılı kararı uyarınca, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile uluslararası taşımacılık yapan, lisanslı, profesyonel şoförler 7 Ağustos 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Rusya topraklarına giriş tarihine müteakip 30 gün süreyle vizesiz seyahat edebilirler, denmiştir.

Lisanslı, uluslararası şoförler, hizmet pasaportu sahipleri ve hususi pasaport sahiplerine tanınan bu vize imtiyazında, ikamet süresi her 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlandırılmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda siz uluslararası taşımacılık yapan nakliye firmasında lisanslı TIR şoförü değilseniz vize almadan ülkeye giriş yapmanız mümkün olmayacaktır. Rusya Transit Vize (Kara Yolu) Sorunuzda transit geçişi kasettiyseniz en kısa güzergahta gerekli zaman 500km/gün (24 saat) üzerinden hesaplanır. Google.maps üzerinden bir gün içerisinde katedeceğiniz mesafeyi hesaplayarak EAGVS danışmanınıza transit vize talebinizi iletebilirsiniz.

Araç ile Seyahatte Rusya Vize İşlemleri

Araç ile seyahat kişisel turizm veya oto turizm olarak değerlendirilir. Bu durumda vizenin düzenlenmesi için kayıtlı Rusya tur operatörlüğünden turist kabul belgesinin orijinali (voucher) temin edilerek başvuru yapılır. Rusya Federasyonu turistik seyahatlerinde tümünde yabancı turisti kabul ettiğine dair onay istemektedir. Bu belge EAGVS danışmanınız tarafından temin edilecektir. Araç ile seyahatte vizenin düzenlenmesinde araç evraklarına ve araç sigortasına gerek duyulmaz Ancak bu evraklara sınır geçişi, pasaport kontrol noktalarında ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle araç evrakları ve uluslararası araç sigortası olmadan yola çıkmamaya dikkat etmenizi öneririz.

Transit vize veya şoförler için turist vize başvurunuzu ikamet bölgenize en yakın EAGVS Rusya vize başvuru merkezinden gerçekleştirebilirsiniz. Rusya vize işlemleri bilgi ve başvuru destek hattı: +90 (212) 963 36 21.

Saygılarımızla,

Evrim

Cevap Ver
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES