x
Rusya

Vize İşlemleri

Rusya

Rusya Beş Yıllık Vize

A. Ayaz 22/11/19, 16:32
İyi günler, ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım ve bordo pasaporta sahibiyim, elektrik mühendisiyim. Kız arkadaşım Rus. Yazın evlenmeyi düşünüyoruz. Evlendikten sonra Rusya beş yıllık vize alma hakkım olur mu? Bilgi verebilir misiniz?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

İyi günler, Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Umuma Mahsus (Bordo) Pasaparta sahip olanlarından vize talep eder. Rusya için vize türlerinden en uzunu 1 yıllık vizedir. Ancak Rus vatandaşıyla evlenen bir kişi  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararnameye göre, 1 yıl sonra Rus vatandaşlığı alabilecek. Önceden bu süre 3 yıldı. Rus vatandaşı ile 1 yıl evli kaldıktan sonra Rus vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz.

Ancak standart kategorilerde Rusya beş yıllık vize diye bir vize türü bulunmamaktadır. Yani Rusya beş yıllık vize almanız mümkün değildir. Ancak çalışma vizesi için istenen şartları yerine getirdiğinizde vize süreniz 3 yıla kadar çıkabilir. Rusya için en uzun vize başvurusu yapabileceğiniz vize türleri Rusya ticari vizesi, Rusya çalışma vizesi ve Rusya eğitim vizesidir.

Rusya vize başvurusu yapmadan önce Rusya’ya seyahat sebebini belirlemeniz gerekmektedir. Seyahat amacınız vize sürecini etkileyen bir faktördür. Yanlış beyanda bulunmak vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına ya da cezai işlemlerle karşılaşmanıza yol açabilir. Vizenizi ticari ortaklıklar ya da ticari seminerler gibi sebeplerle alacaksanız Rusya Ticari Vizesine başvurabilirsiniz. Bu vize için Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın davet mektubu gereklidir.

Rusya’ya çalışmak amaçlı gitmeyi düşünüyorsanız Rusya Federasyonu Göçmen Bürosunun vereceği davetiyenin bulunması gerekir. Yapılacak çalışma durumuna göre istenen şartlar yerine getirildiğinde vize süresi 3 aydan 3 yıla kadar çıkabilir. Rusya 5 yıllık vizesine en yakın olarak alabileceğiniz vize türü Rusya çalışma vizesidir. Rusya’ya eğitim amaçlı gidecekseniz Rusya eğitim vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Fakat eğitim vize süresi 1 yılı geçmez. Eğer eğitim alacağınız süre 1 yıldan uzun ise Rusya vizesinin yenilenmesi gerekir. Rusya seyahat sebebine bağlı olarak sizden çeşitli belge ve evrak talebinde bulunur. Rusya seyahat sebebine uygun belge ve evrakları bize ulaşarak öğrenebilirsiniz. Hazırladığınız belgeleri bize kargo aracılığı ile gönderebilir ya da elden teslim edebilirsiniz. Danışmanlarımız sizler için Konsoloslukta bulunup dosyanızı onaylatır. Bu sebeple Rusya Konsolosluğunda bizzat bulunmanıza gerek yoktur. Danışmanlarımız vize sürecinin her aşamasında sizin yanınızda olacaktır. Rusya vizesi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri çağrı merkezimizi arayarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

Saygılarımızla,

Evrim

Cevap Ver
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES