x
Meksika

Vize İşlemleri

Meksika

Meksika İstanbul Konsolosluğu

Meksika İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’de bulunan, resmi yetkiye sahip bir Meksika dış temsilciğidir. Esas görevi Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının problemleri çözmek, gerekli belgelerin teminini sağlamak ve diğer konsolosluk hizmetlerini sunmak olan başkonsolosluk, Türk vatandaşları için vize hizmeti vermekte ama başvuru değerlendirmemektedir. Vize başvurularını değerlendirme yetkisi olan tek kurum Meksika Ankara Büyükelçiliği’dir. İstanbul’da bulunan başkonsolosluk, vize başvurularını alarak Ankara Büyükelçiliği’ne yönlendirmekle sorumludur. Meksika vize başvurularında e-vize sistemi kullanılması durumundan dolayı, konsolosluklar konusu kafa karıştırıcı olmamalıdır. Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlar, Meksika vize işlemlerini, Meksika Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanmış e-vize başvuru yoluyla halledebilirler.

Meksika Başkonsolosluğu, yalnızca Meksika vatandaşlarının konsolosluk hizmetlerini karşılar. Meksika ve Türkiye arası diplomatik ilişkilerde etki sahibi değildir.

Meksika İstanbul Başkonsolosluğu İletişim

Adres: Levent Mah., Levent Cad., Lale Sok., No. 23, 34330 Beşiktaş/ İstanbul
Telefon: 0 (212) 873 80 18
Faks: 0 (212) 284 10 08

Meksika İstanbul Başkonsolosluğu Hizmetleri

İstanbul’da bulunan Meksika Başkonsolosluğu, kendi vatandaşları için birçok belgeyi hazırlama ve onaylatma işlemlerinde yardımcı olmaktadır. Meksika vatandaşının Türkiye’de bulunduğu süre boyunca kimlik yenileme ve pasaport yenileme işlemlerinde hizmet sağlamakta, ayrıca evlilik, doğum, boşanma, ölüm gibi durumlardaki işlemlerde yardımcı olmaktadır. Vatandaşlarının belgeleri üzerine tasdik, noter onayı gibi evrak işlemlerinde de hizmet sunan konsolosluk, aynı zamanda Türkiye’de yaşayan diğer yabancı uyruklu vatandaşlar için de vize işlemleri yürütür. Fakat aynı Türk vatandaşları için olduğu gibi yürüyen bu süreçte, yabancı uyruklu vatandaş başvuruları da Ankara Büyükelçiliği’ne yönlendirilir.

Meksika Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Konsolosluk, sadece hafta içi belli saat aralıklarında hizmet vermekte ve hafta sonu kapalı olmaktadır. Pazartesi’den cumaya 09.00-17.00 saatleri açık olup, vize bölümü saat 13.00’e kadar çalışmaktadır. Ayrıca 2023 yılı Türkiye ve Meksika için geçerli olan resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Aşağıda, Meksika İstanbul Başkonsolosluğu’nun kapalı olacağı günleri bulabilirsiniz.

Meksika İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Meksika vize işlemleri, Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olanlar için internet üzerinden yürütülmektedir. Başvurular, Meksika Dışişleri Bakanlığına bağlı e-vize sistemi üzerinden alınır. Bu sistem üzerine Meksika vize takip formu, kimlik ve pasaport suretleri ve ek olarak Meksika vize bilgi formu taratılarak yüklenir ve başvuru tamamlanmış olur. EAGVS farkıyla, bu uzun işlemler isteğiniz doğrultusunda sizin adınıza tamamlanabilir ve ayrıca Türkiye’nin her bölgesinden işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

E-vize başvurusunun sonuçları yaklaşık 1 iş günü içerisinde çıkar. Resmi tatil günlerinde yapılan vize başvurularının sonuçlanması biraz daha uzun sürebilir. E-vize yoluyla alacağınız Meksika vizesi, 30 gün geçerli tek giriş ve bu girişle birlikte 180 gün ülkede kalma hakkı sağlar.

Meksika ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Meksika Konsolosluğu
E. Sevimli 08/07/20, 17:00 Cevabı Görüntüle
Merhaba, ben Meksika için vize başvurusu yapacağım. Ağustos ayının sonuna doğru orada olmak istiyorum. 15 gün kadar arkadaşımın yanında kalacağım, seyahatimin son iki gününü de farklı bir şehirde otelde kalarak geçirmeyi planlıyorum. Bu benim ilk yurt dışı seyahatim olacağından vize işlemleriyle ilgili fazla bir bilgim yok. Birkaç ülkenin, vizelerini seyahat planlarına göre farklı kategorilerden verdiğini arkadaşımdan öğrendim. Meksika vizesi alırken benim ziyaret kategorisi mi yoksa turistik vize mi almam gerekecek? Meksika Konsolosluğu vize başvuruları için kategori ayrımı yapıyor mu? Bu durumda ne yapmam gerek bilmiyorum. İzmir’de yaşıyorum, burada bir Meksika Fahri Konsolosluğu olduğu bilgisine sahibim. Vize işlemlerimi bu konsolosluğa giderek mi tamamlamalıyım? Vereceğiniz bilgilerde bir etkisi olacak mı bilmiyorum ama Umuma mahsus pasaport sahibiyim ve 10 yıllık pasaportumun bitmesine 4 sene daha var. Daha önce bir ülkeye gitmedim. Hangi belgeleri hazırlamalıyım başvuru yapmak için? Dönüş yaparsanız sevinirim.
Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';