x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan'da Temsilcilik Açma 2017 Kanun Değişikliği

Bulgaristan'da Temsilcilik Açma ile Oturum İzni 

 

Bulgaristan’da Ticari Temsilcilik Açma Kanunu değişti 

Firmalara bir yıllık faaliyet zorunluluğu getirildi

 

Bulgaristan Yabancılar Kanunu’nda yapılan değişiklikler Resmi Gazete’ de yayımlanarak 27.06.2017 tarihinde yürürlüğe girdi. Buna göre, yabancı firmalara ticari temsilcilik açma taleplerinden önce en az 1 yıl aktif faaliyet gösterme zorunluluğu getirildi. Firmalar bu koşulu yerine getirdiğine dair delilleri sunduğu takdirde ticari temsilcilik açma başvurusunda bulunabilecekler.

 

Firmalardan başvurusu sırasında, 1 yıllık faaliyetlerini hizmet veren bankanın referans mektubuyla kanıtlamaları istenecek. Firmalar ticari temsilcilik açma başvurusu sırasında, “ Noter tasdikli önceki takvim yılına dair bilanço ve gelir-gider raporu, yabancı firmanın önceki yıla ait ekonomik göstergeleri ve mali sonuçlarını gösteren Beyanname, ilgili firmanın bağlı bulunduğu Vergi Dairesi’nden alınmış vergi borcu olmadığını gösteren belge, ticari firmanın açılma nedenini ve görevlerini içeren bir yazı, yıllık programları ve ticari firmanın açılacağı yere ait kira sözleşmesi ya da tapu” gibi belgelerin sunulması talep edilecek.

 

Bu belgelerin sunulmasına istinaden Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası ticari firmaya yönelik hazırlayacağı sertifikada, “Bulgaristan Yabancılar Kanunun 24.md.1.f.6.bendindeki hususlar yabancı firma tarafından ispat edilmiştir" ifadesine yer verecek. Bu ifade sadece Bulgaristan’da uzun vadeli oturum izni başvurusu yapan firmaların temsilcileri ile ilgili sertifikalara dâhil edilecek. Oturum amaçlı istenmeyen sertifikalarda bu ifade yer almayacak.

 

Eğer yabancı vatandaşa uzun vadeli oturum başvurusunda ibraz edilmek üzere düzenlenen Sertifikada böyle metin yoksa, zorunlu belgelerin sunulmadığı anlamına gelecek. 

Tüm Duyurular
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçesi
Vize Başvuru Formu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';