x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan’dan Gelen Kız Arkadaşım

Bulgaristan vatandaşları Türkiye’ye vizesiz girebilmektedir. Bulgaristan ve tüm Avrupa birliği vatandaşları Türkiye’ye kara veya hava yoluyla girerken Bulgar ve Türk sınır kapısında kişilerden herhangi bir belge, vize, sigorta borcu, vergi borcu, seyahat sigortası sorulmamakta / istenmemektedir. Kişiler hava yolu, otobüs, otomobil, motosiklet ya da yaya olarak Türkiye’ye girebilir. 6 ayda maksimum 90 gün olmak üzere Türkiye’de kalabilir.

Son 10 yıldır Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan ülkelerinden arayan kişilerin oluşturduğu, “Alo’culuk” adı altında yeni bir iş kolu türemiştir. “Evlenmek istiyorum”, “düzgün bir eş arıyorum”, “sevgili arıyorum” diyerek konuşma başlar, 2-3 hafta sohbet ilerler ve “evden kaçmak istiyorum ama param yok” diye göz yaşları ile hikâyenin devamı başlar…

1. Perde
“Kıyafetim yok 150-200 Euro para yollar mısın sevgilim?”
“Pasaportum yok, 200-300 Euro gönderir misin aşkım?”
“Yol param yok 100-150 Euro gönderir misin hayatım?

Sonrasında iletişim kesilir ve 1 hafta ulaşamazsınız.

2. Perde
(Hıçkıra hıçkıra ağlayarak)
 “Babam otobüse binerken valizle beni yakaladı. Milletin önünde dövdü, ağzım, yüzüm kanadı. Pasaportumu yırttı, eşyalarımı çöpe attı, otobüsten inen diğer adamlar babamı durdurmaya çalıştı ama yerdeki kaldırım taşını kafama vurdu ben bayılmışım. Polise gittik, babamdan davacı oldum, çıktım taksiye son paramı verdim. Şehir dışında bir oteldeyim 10 gündür otele para ödemedim diye beni dışarı atıyor şimdi, yüzümde morluklar yeni geçmeye başladı…”
(Daha şiddetli ağlayarak)
“Ne olur yardım etmen lazım lütfen çaresizim otel parası 1500 Euro, pasaport, yol, yemek, kıyafet, eczane masrafları 1000 Euro yollayabilir misin lütfen…”

Bu noktada dolandırılan kişi meblağ yüksek olduğundan bu paraları hemen göndermeyebilir, genellikle hızlı ve ucuz çözüm amacıyla Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelen otobüs şirketlerini araştırır ve kız arkadaşını arayarak “X turizm yarın saat 09:00 otobüsüne biletini aldım, bin gel ben seni burada karşılayacağım” der.

3. Perde
(Mutluluk ve neşeyle)
“Otobüse bindim geliyorum, çok heyecanlıyım, mutluluğumu ifade edemem, seni çok ama çok seviyorum. Otobüs şoförü de Türkmüş adı Mustafa. Bana yardımcı olacak, nerede inmem gerekiyorsa orada indirecek beni. Bir de sen konuşur musun onunla?”
(Diyerek telefonu sözde otobüs şoförü, aslında kocasına verir)

-Abim merhabalar Mustafa ben.

+Kardeşim merhaba nişanlım sana emanet, ilgilen, ben de ne gerekirse yaparım. Türkiye’de kaçta olursunuz, Esenler otogarından ben karşılayacağım sizi.

-Merhaba abim merak etme ilgileneceğim. 45 kişi ile yola çıktık sabah 6’da Esenler’de bekle bizi. Kız şimdi yanımda, karnı aç, durumu kötü. Molada bir çorba içer karnını doyururuz abi merak etme sabah görüşürüz.

4. Perde
(Feryat figan, ağlama, çığlıklar)
“Sigorta borcum varmış ben nerden bileyim çalıştığım şirket ödememiş, 1280 Euro borcumu ödemeden bırakmıyorlar sınırda”
(Arka planda birkaç kişilik tartışma ve boğuşma sesleri duyulurken telefonu sözde şoföre verir.)

-Abi bu kızın borcu varmış bırakmıyor gümrükçü, rüşvet verdim 200 Euro, bana da tutanak tuttular başım belaya girdi ben 1 saatten fazla bekleyemem burada. Yurtdışına para gönderen şirketlerle yolla parayı, ödesin borcunu, ya da benim Türk hesabıma yolla ben yarınki arabayla getiririm onu. Bugünlük de sınırda bi’ otele yerleştiririz.

Hesap kitap yapılır, 1280 Euro yollanır.

Ardından kız sınır görevlilerine sözde rüşvet verdikleri için hakkında yurt dışına çıkma yasağı konulduğunu ve Türkiye’ye giriş yapamayacağını duyar. Hayaller suya düşer.

Ama oyun bitmez, şimdi de abimizin Bulgaristan rüyaları başlar.

5. Perde

“Sen gel Bulgaristan’a burada evler çok ucuz, 10.000 Euro.”

“Restoran açarız, Türk mutfağı çok seviliyor. 15.000 Euro’ya arkadaş satıyor kaçırmayalım burası çok güzel.”

Vs..

Bu senaryoların seneler sürdüğüne tanık olunmuştur.

Bu yazı tüm vatandaşlarımıza uyarı niteliğindedir. Sıklıkla benzer konularda telefon aldığımızdan ötürü dolandırıcıların en çok kullandıkları yöntemleri bu uyarı metninde birleştirdik. Lütfen sizleri telefonla arayarak kendilerini müstakbel kız arkadaşınız, sevgiliniz, nişanlınız olarak tanıtıp sizden para isteyen şahıslara inanmayın!

Tüm Duyurular
Transit Vize İşlemleri
Çalışma İzni
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçesi
Vize Başvuru Formu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';