Bulgaristan vizesi başvurusunda ibraz edeceğiniz evraklar güncel tarihli olmalıdır.

Bulgaristan

Bulgaristan vizesi başvurusunda ibraz edeceğiniz evraklar güncel tarihli olmalıdır.

Bulgaristan henüz Schengen Bölgesi’ne üye değildir. Bulgaristan’a Schengen vizesi sahibi olmanız durumunda Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebilirsiniz. Bulgaristan vizesi ile yapacağınız seyahatler Bulgaristan ile sınırlıdır.

Bulgaristan

Bulgaristan henüz Schengen Bölgesi’ne üye değildir. Bulgaristan’a Schengen vizesi sahibi olmanız durumunda Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebilirsiniz. Bulgaristan vizesi ile yapacağınız seyahatler Bulgaristan ile sınırlıdır.

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır


Bulgaristan vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’a seyahat edebilmeleri için zorunludur.


Ancak yeşil (hususi pasaport) sahipleri Bulgaristan’a giriş yaptıklarından itibaren 6 aylık süreç içerisinde 90 gün vizeden muaf, ülkede kalma hakkına sahiptirler. Gri (hizmet pasaportu) ve siyah (diplomatik pasaport) sahipleri ise Bulgaristan’a giriş yaptıklarından itibaren , 6 aylık süreç içerisinde 30 gün vizeden muaf ülkede kalış hakkına sahiptirler.


Ayrıca yeşil, gri ve siyah pasaportu bulunan kişilerin bu haklarını kullanabilmeleri için pasaportlarının seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 aylık geçerliliğe sahip olması gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi İle Gidilebilecek Ülkeler


Bulgaristan Cumhuriyeti 2007’den beri AB üye ülkesi olmasına karşın, henüz Schengen üyesi değildir. Dolayısıyla Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat etme hakkına sahip olunamamaktadır. 


Buna karşın Schengen vizesine sahip kişiler Bulgaristan’a giriş yapma hakkına sahip olmakla birlikte, bu durum vizeyi veren Schengen ülkesi tarafından bir sonraki vize başvurunuzda, vizenin yanlış kullanımı olarak değerlendirilebilir, durum dezavantaja dönüşebilmektedir.

Bulgaristan Vize Tipleri


Başvuru yapılmadan önce seyahat amacı doğru bir şekilde bildirilmeli zira müşteri temsilcilerinin, müşteri adına karar verme yetkileri yoktur. Seyahat amacınıza en uygun vize çeşidini seçmeli ve güncel evrak listesini müşteri temsilcilerimizden talep etmelisiniz. Sitemizdeki evrak listesi ile ilgili danışmak istedikleriniz için mutlaka müşteri temsilcilerimizle irtibata geçiniz. 

C Vizesi Bulgaristan 

Kendisine sahip olan kişiye tek girişli, çift girişli ve istisnai olarak çok girişli türleriyle, Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına giriş tarihi baz alınarak 6 aylık süreç içerisinde en fazla 90 gün kalış izni tanıyan vize türüdür. Bu vize türü kendi içerisinde aşağıdaki gibi alt başlıklara ayrılmaktadır;


*Turistik Vize
*Ticari Vize
   -İşveren ve çalışanlar
   -Bulgaristan’daki öğrenciler
   -Sözleşmeli çalışanlar
   -BG’de temsilciliği olanlar
   -BG’de şirket sahibi olanlar
   -Avukatlar
*Transit Vize
*Ziyaret Vizesi
   -Çocuklar için
   -Özel davetiyeler
   -BG vatandaşı eşi olanlar
   -Resmi davetiyeli olanlar

Bulgaristan D Tipi Vize

Kendisine sahip olan kişiye uzun süreli oturum hakkı tanıyan, tek girişli, çift girişli ve çok girişli türleriyle verilişine göre, 6 aylık süreçlerde 180 gün kalış izni tanıyan vize türüdür. Bu vize türü aşağıdakiler gibi alt başlıklara ayrılmaktadır;


*Oturum Vizesi
   -Anne ve babalar için
   -Bulgaristan’daki öğrenciler için
   -BG’de şirket sahibi olanlar için
   -Emekliler için
   -Evlilik dolayısıyla
   -Erasmus programına dahil olanlar
   -BG’de temsilciliği olanlar
   -1978 e daha öncesinde göç edenler
   -BG aile birleşimi


Schengen Vizesi İle Bulgaristana Gidebilir Miyim?


Schengen üyesi ülkeler, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Lihtenshtayn ve İsviçre’de oturum izni ve bu ülkelerin vizesine sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Bulgaristan vizesi işlemlerinde bulunmadan ve 5 ikamet günü süresini ihlal etmeme koşulu ile Bulgaristan’a vizesiz olarak transit seyahat gerçekleştirebilirler.


Ayrıca Schengen üyesi ülkeler ile birlikte ABD, Kanada, İsviçre ve İngiltere’de oturum iznine hak kazanmış vatandaşlarımız da Bulgaristan’a vizesiz giriş hakkına sahiptirler. (Seyahatten önce giriş yapılacak ülkeden durumla ilgili teyit almakta fayda vardır.)

 

Yabancılar İçin Bulgaristan Vizesi Başvurusu


Türkiye’de oturuma sahip, Schengen ve vizeden muaf diğer ülkeler dışındaki ülkelerin vatandaşlığına sahip kişiler Türkiye’deki yetkili birimlere vize başvurusunda bulunabilmektedirler.

 

Vize Evrak Gönderimi


Evraklarınızı bizlere şahsen, güvendiğiniz biri aracılığı ile yada kargo-kurye ile iletebilirsiniz. Evraklarınızı göndermeden önce telefon ya da e-mail ile iletişime geçtiğiniz müşteri temsilcisini arayarak adres teyidini gerçekleştiriniz. Şahsen gelecekseniz müşteri temsilciniz randevu saati konusunda sizlere yardımcı olacaktır. 

 

Bulgaristan vizesi ile ilgili diğer tüm soru ve görüşleriniz için bize ulaşınız.

 

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu


Başvurunuzu seyahatten en geç 10 gün öncesinde yapmanız gerekmektedir. Gecikme ihtimaline karşı son ana bırakılmaması süreç açısından daha sağlıklıdır. 
Konsolosluğun yoğun dönemleri ve tatil günleri söz konusu olduğunda vizelerin çıkışı uzayabilmektedir.


Vize Başvuru Süreci


Evraklar, seyahat amacınıza uygun ve eksiksiz bir şekilde bizlere ulaşmalıdır. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş (akredite) kurum olarak,  evraklarınız kontrol edilip başvuru yapılacak hale geldikten sonra dış operasyon yetkilimiz tarafından konsolosluğa sunulmaktadır. 
Bizlere ulaşan evrakların prosedüre uygun, güncel ve eksiksiz olması sürecin sağlıklı yürümesi ve seri bir şekilde sonuçlanması açısından önemlidir.
Konsolosluğun ek belge talep etme yetkisi vardır.


Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar


* Geçerliliği olan Pasaport (10 yıl içerisinde çıkartılmış, lacivert, seyahat dönüşünden itibaren son geçerlilik tarihinin bitmesine 6 ay olmalı)
* Vize türünüze uygun evraklar
* Biometrik Fotoğraf (35 x 43 mm ölçülerinde)
* Reşit olmayan kişiler için yanlarında olmayan ebeveyin tarafından imzalanmış ve noter onaylı muvafakatname
* Zorunlu Sağlık Sigortası (Bulgaristan için kesilmiş)(Seyahat sırasında yanınızda bulundurunuz, sınırda memurlar görmek isteyebilir

 

Bulgaristan Vize Ücreti

Ücretlerimize konsolosluk harcı(vize tipine göre değişkenlik göstermektedir), zorunlu sağlık sigortası, başvuru bedeli, hotel konfirme rezervasyonu (gerekli ise), evraklarınızın düzenlenip konsolosluğa sunulacak hale getirilmesi ve hizmet bedelimiz dahildir.
Ücretlerimiz, evrak teslimi sırasında alınmaktadır.


Bulgaristan Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?


Başvurular konsolosluğun yoğunluğu ve başvurulan vize tipine göre değişkenlik göstermektedir. C (kısa süreli kalış) vizeleri 5 iş günü içerisinde sonuçlanırken, oturum vizelerinin süreci 45-60 iş günü sürmektedir.


Başvurunun Sonuçlanması ve Kişinin Bilgilendirilmesi


Vizeyi değerlendirebilecek ve vize ile ilgili karar alabilecek tek yetkili mercii Bulgaristan Konsolosluğu’dur.
Başvurunuz sonuçlandığı taktirde Konsolosluk tarafından basılan vizeler teslim alınır ve bizlere bıraktığınız irtibat numaralarından sizlere dönüş sağlanır. Pasaportunuzu ister şahsen, güvendiğiniz biri aracılığı ile aldırabilir ya da kargo-kurye aracılığı ile sizlere gönderebiliriz.

 

 

Çalışma İzni
Diğer Danışmanlık Hizmetleri

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 

İSTANBUL ŞUBESİ

Adnan Saygun Cad. Körkadı Sok. Turizm Sitesi 6. Blok D.4 Ulus - İSTANBUL

+90 212 963 03 43

ask@eagvs.com

 

ANKARA ŞUBESİ

Kazım Özalp Mah. Kuleli Sok. No: 89/6 GOP / ANKARA

+90 312 963 30 23

ankara@eagvs.com

 

İZMİR ŞUBESİ

Akdeniz Cad. 1347 Sk. No:8 K:2 D:210 Konak/ İZMİR

+90 232 335 50 25

izmir@eagvs.com

 

EDİRNE ŞUBESİ

İstasyon Mah. İstasyon Cad. No: 25 Merkez - Edirne

+90 (284) 236 24 24