x
Avusturya

Vize İşlemleri

Avusturya

Avusturya Turistik Vize

Avusturya turistik vize

Değerli ziyaretçimiz, Avusturya Turistik Vize sayfamıza hoş geldiniz.

Avusturya’ya turistik amaçla bir gezi planlıyorsanız turist vizesi başvurusu yapmalısınız. Çağrı merkezimizi arayıp Avusturya vizesi için gerekli evraklar 2023 ve Avusturya vize ücreti 2023 hakkında tarafınıza gönderilmek üzere bilgi maili talep edebilir, verilen bilgiler doğrultusunda evraklarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Sayfada yer alan Avusturya vize evrakları Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ve Avusturya Ankara Büyükelçiliği’nin yayınladığı resmi bilgilere dayanarak hazırlanmıştır.

Avusturya turist vizesi, Avusturya’ya 90 günden kısa sürecek turistik amaçlı seyahatlerde başvurulması gereken bir vize türüdür. Schengen vize kategorisinde olan turist vizesi ile kişi Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı kazanır. Ancak unutulmamalıdır ki bir vizeye sahip olunması ülkeye koşulsuz şartsız giriş yapılabileceği anlamına gelmez. Sahip olunan vize ile ülkeye giriş yapılıp yapılamayacağına sınır güvenlik yetkilileri karar verme yetkisine sahiptir.

Avusturya Turistik Vize Başvurusu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avusturya turistik vize başvurusu sırasında hazırlanması gereken evraklar kişinin mesleki bilgilerine göre değişiklik gösterir. Ayrıca kişinin sahip olduğu kendine özel bilgilere göre de değişiklik gösterir. Bu nedenle bu sayfada genel anlamda vize başvurularında gereken evraklar belirtilir ancak size özel eksiksiz evrak listesi için EAGVS müşteri temsilcileri ile görüşmeniz tavsiye edilir.

Avusturya turist vizesi alırken bölge ayırımına dikkat edilmesi gerekir. Konsolosluk yetki alanlarını görmek için aşağıdaki sekmelere tıklayınız.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanını görmek için tıklayınız.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği yetki alanını görmek için tıklayınız.

Avusturya vizesi için önceden hiç başvuru yapılmamışsa başvuru için kullanacağınız evrakların aslını ve fotokopisini birlikte sunmalısınız.

Avusturya turist vizesi başvurunuz için seyahat planınızı anlatan detaylı bir dilekçe yazmalısınız. Seyahat bitiminde ülkenize geri döneceğinize garanti vermeniz ve bunu destekleyici evraklar sunmanız vizenizin olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayabilir.

Avusturya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Standart Evraklar

 • Pasaport: Avusturya turist vizesi için mevcut ve geçerli olan pasaportunuzda vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfanın bulunması gerekir. Pasaportunuzun veriliş tarihi 10 yıldan eski ise lütfen Avusturya vize işlemleriniz başlamadan pasaportunuzu yenileyiniz. Planlanan Avusturya seyahat dönüşünden sonra da en az 3 ay geçerliliği bulunmalıdır.
 • Avusturya Vize Başvuru formu: Turistik geziniz için Avusturya Schengen vize başvuru formunu doldurmanız gerekir. Seyahat amacınızı başvuru formuna doğru kodlamayı unutmayınız. Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş bir vize başvuru formu vizenizin işleme alınma süresini kısaltabilir. Avusturya turistik vize formu doldurulduktan sonra gerekli olan yerlere mutlaka imza atılmalıdır. Eğer kişi imza atamayacak yaşta ise 2 velisi ya da yasal temsilcisi başvuru formunu imzalamalıdır. Her başvuru sahibi için birer form doldurulmalıdır. Form için verilen iletişim bilgilerinin doğru ve güncel olması gerekir. Avusturya Konsolosluğunun size ulaşması gereken durumlar söz konusu olursa verdiğiniz iletişim adreslerinden ulaşacağı için bu bölümleri özenle doldurmalısınızBaşvuru sürecinde Avusturya Konsolosluğu tarafından arandığınız takdirde lütfen bunu yetkililerimizle paylaşınız. Avusturya vize başvuru formu EAGVS müşteri temsilciniz tarafından doldurulur.
 • Biometrik Fotoğraf: Avusturya turistik vize başvurusu için kullanacağınız biometrik fotoğraf Schengen ölçülerine uygun ve güncel olmalıdır. Arka zemini açık renkli ve başvuru sahibinin yüzünün net çıktığı bir fotoğraf kullanılmalıdır. 2 adet biometrik fotoğrafa ihtiyacınız vardır. Bunlardan birini Avusturya Schengen vize başvuru formunu doldurduktan sonra sağ üst köşede fotoğraf için ayrılmış kısma yapıştırmalı, diğerini ise başvuru evraklarınızın içine eklemelisiniz. Schengen fotoğraf ölçülerini görmek için tıklayınız.

Diğer Evraklar

 • Seyahat Sağlık Sigortası: Avusturya seyahatiniz için Schengen ülkelerinde geçerliliği olan zorunlu sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Sigorta acil durumları ve tüm seyahat süresini kapsayacak şekilde en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Avusturya seyahatiniz için talep etmeniz halinde ek hizmetimiz olarak sizin adınıza seyahat sağlık sigortası yaptırıp başvuru dosyanıza eklemekteyiz.
 • Konaklama ve Ulaşım Rezervasyonları: Avusturya turist vize randevusu sırasında konaklama ve ulaşım rezervasyonları sunulmalıdır. Seyahatinizin tamamını kapsayacak şekilde konaklama rezervasyonu yaptırmalı, boşta gün kalmamalıdır. Gidiş-dönüş ulaşım rezervasyonlarınızı mutlaka başvuru evraklarınızın arasına eklemelisiniz. Böylece Avusturya seyahatiniz sonrasında ülkenize döneceğinize dair kanıtlayıcı evrak sunmuş olursunuz.
 • Finansal Durumu Gösteren Evraklar: Kişinin Avusturya seyahatini finanse edecek güçte olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Son 3 aylık banka hesap dökümünü, hesap cüzdanını Avusturya Konsolosluğuna sunmalıdır.
 • Muvafakatname: Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse yalnız ya da ebeveynlerinden biri ile seyahat edecekse Avusturya turistik vize başvurusu sırasında Konsolosluğu noter onaylı muvafakatname sunmalıdır. Belge Almanca ya da İngilizce tercümeli olmalı ve orijinali sunulmalıdır. Kişi anne ve babasından biri olmadan seyahat edecekse birlikte seyahat edeceği kişiye (reşit olmalı) noter onaylı vekaletname verilmelidir.

Avusturya Turist Vizesi İçin Mesleki Evraklar

 • Çalışanlar

Maaş bordrosu, çalışma belgesi, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü

 • İşverenler

Başvuran şirket sahibi ise, şirketin ticaret oda kaydı ya da faaliyet belgesi, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesinin fotokopisi gereklidir.

 • Öğrenciler

Avusturya turist vizesi başvuracak kişi öğrenci ise diğer evraklarıyla birlikte öğrenci belgesi sunmalıdır. Başvuru için belgenin orijinali gereklidir.

 • Emekliler

Emekli başvuru sahibi emekli maaşını gösteren belgeler yani emekli maaşının işlem gördüğü banka hesap özeti veya emeklilik cüzdanını Avusturya Konsolosluğuna ibraz etmelidir.

 • Çiftçiler

Çiftçiler bağlı oldukları ziraat odasından çiftçilik belgesi almalıdır.

Avusturya turistik vize ücreti

Avusturya Turistik Vize Ücreti 2023

Avusturya Schengen vize başvuru ücretleri 2023 yılında zamlanarak 80 Euro olmuştur. Bu ücret Konsolosluğa ödenen harçtır. Konsolosluk harcı, vize garantisi vermez, bu ücret yalnızca başvurunun değerlendirmeye alınabilmesi içindir. Turistik vize başvurusunda Konsolosluk harcına ek olarak Konsolosluğun yetkilendirdiği parmak izi merkezine de yaklaşık 20 Euro koordinasyon hizmet bedeli ödenmektedir. Hem Konsolosluk harcı hem parmak izi merkezine ödenen koordinasyon bedeli vize başvuru sonucu ne olursa olsun iade edilmemektedir. Avusturya turistik vize ücreti bedelleri vize başvurusunun red ile sonuçlanması halinde iade edilmemektedir ve bu paranın iadesinin talebi de mümkün değildir.

EAGVS ile Avusturya vize başvurularında ise Konsolosluk harcı ve parmak izi merkezi ödemeleri müşteri temsilcileri tarafından yapılır. EAGVS vize danışmanlık desteği ile vize başvurusu yapmak, vize başvurusundaki basit hataları ve bu hatalara bağlı red sonuçlarının önüne geçmeyi amaçlar. Vize onayı verme yetkisi yalnızca Avusturya Konsolosluklarına aittir, EAGVS ise Konsolosluğun vize değerlendirme kriterlerini göz önünde tutarak eksiksiz ve hatasız bir başvuru dosyası hazırlar. Böylece size zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

Avusturya Turist Vize Randevusu İçin EAGVS Hizmetleri

EAGVS tüm Konsolosluklar ve Konsoloslukların yetkilendirdiği başvuru merkezlerinde vize başvurusu yapmaya, başvuru sonunda pasaport takibi yapmaya yetkili, A sınıfı acenta yetkisi olan akredite bir kuruluştur. Avusturya vize başvurularında EAGVS hizmetleri, başvuru öncesi, başvuru sırasında ve başvuru sonrası olarak devam etmektedir. Başvurudan önce EAGVS müşteri temsilciniz, planladığınız seyahate uygun vize türünüzü belirler, gerekli evrakları sizin bilgilerinize özel hazırlar, Avusturya turist vize randevusu alımını yapar ve randevu günü eksiksiz bir başvuru dosyası hazırlar. Randevu gününde başvuru merkezinde de sizlere eşlik ederek, dosyanın başvuruya verilmesi, ödemelerin yapılması işlemlerini tamamlar. Sizin randevu merkezinde tek yapmanız gereken parmak izi vermek olur. Başvuru sonrasında ise vize değerlendirme süresi bitince pasaportunuzu parmak izi merkezinden alarak dilediğiniz adrese teslim eder.

Avusturya vizesi başvurularınız için 02129632787 numaralı telefonu arayarak EAGVS hizmetleri hakkında daha fazla bilgi talep edebilir vize danışmanlık desteğimizden faydalanabilirsiniz.

Avusturya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya turist vizesi için başvuruda bulunan kişilerin vize sonuçları evrakların tam ve doğru olması durumunda yaklaşık 6 ile 14 iş günü içinde açıklanmaktadır. Eksik ve hatalı evrakla yapılan başvurular ve özel durumlar söz konusu olması durumunda bu süre uzayabilmektedir. Avusturya Konsolosluğu gerek görmesi durumunda başvuru sahiplerinden ev evrak talep etme hakkına sahiptir. Lütfen sizden istenilen belgeleri doğru olarak ve zamanında temin etmeye çalışınız. Seyahat zamanına 15 günden daha az kalmış olan başvuru sahiplerinin vize başvuru kabulü Avusturya Konsolosluğu tarafından yapılmayabilir. Seyahat tarihlerinizi planlarken yaşanabilecek gecikmeleri göz önüne almalısınız. Avusturya turistik vize için tüm sorularınızı help@eagvs.com adresinden yazabilir ya da çağrı merkezlerimizi arayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Avusturya turistik vize başvurusu

Avusturya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Avusturya Viyana Vize İşlemleri
Z. Devrim 13/02/20, 12:48 Cevabı Görüntüle
Merhaba
Viyana vize almak istiyorum. Daha önce, yanlış hatırlamıyorsam beş yıl önce Almanya’ya orada yaşayan ailemi ziyaret etmek için gitmiştim. Ama o zamanlar gittiğimiz de hali hazırda bir öğrenciliğimi vardı ve vizemin ne şekilde alındığını bile hatırlamıyorum. Şimdi durumlar değişti. Üniversiteyi yeni bitirdim ve yorucu çalışma hayatına atılmadan önce olabildiğince dünyayı gezip görmek istiyorum. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Ne yapmam gerekiyor? Babamın faal bir şirketi var ve durumumuz gayet iyi. Babam bana sponsor olabiliyor mu? Bana birinin sponsor olabilmesi için belli bir yaş sınırlaması var mı? Yoksa sponsor olabilir mi? Sponsor olacak sa eğer ne tür evraklar sunması gerekiyor? Bu arada istediğiniz evrakları size yollarsak bir daha bizlik bir şey kalıyor mu? Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.
Avusturya Schengen Vizesi ile Avrupa’ya Seyahat
E. CEYLAN 23/03/20, 17:00 Cevabı Görüntüle
Merhaba yazın bir Avrupa seyahati planlamayı düşünüyorum. Aklımda kabataslak birkaç ülke var ama tam net değil.
Muhtemelen ilk girişimi Avusturya’dan yapacağım. Ama nereden vize başvurusu yapacağımı bilmiyorum. Seyahatim için vize başvurusu yapmadan önce ne yapmam gerekiyor? Ne tür evraklar hazırlamam gerekiyor?
Kendime ait bir taksi hissem var. Avusturya Schengen Vizesi alsam, Çekya’ya da gidebilir miyim? Seyahate sağlık sigortası da yapmak gerekiyormuş sanırım. Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.
Avusturya Schengen Vizesi 2020
B. Komurcu 20/02/20, 12:04 Cevabı Görüntüle
20 yaşına yeni girdim ve Avusturya’ya sömestr tatilinde gezmeye gitmek istiyorum. Hali hazırda öğrenciyim. Avusturya Schengen vizesi başvurusu yapmak istiyorum. Daha önce yurt dışına çıkmadım ve vize başvuru yapmadım. İşlemelerimi ne zaman yapmam gerekiyor? Vize hakkında prosedür bilgisine sahip değilim bu yüzden biraz da telaşlıyım işin açığı. Başvurumu ne zaman yapmam gerekiyor? Ne tür evraklar hazırlamam gerekiyor? Konu hakkında geri dönüşlerinizi rica ederim.
Avusturya Vizesi İle Macaristan
M.K 04/04/20, 01:32 Cevabı Görüntüle
Merhaba, İstanbul’da üniversite öğrencisiyiz. Avusturya vizesi alarak Viyana’ya gitmek, oradan Budapeşte’ye geçmek istiyoruz. Avusturya vizesi ile Macaristan ülkesine trenle geçersek sınırda sorun yaşar mıyız? Öğrenci olarak başvururken dikkat etmemiz gereken hususlar konusunda yardımcı olur musunuz? Avusturya hükümetinin vize verirken diğer ülkelere göre biraz daha katı olduğunu duyduk. Doğru mu? Avusturya vizesi için gerekli evrak listesini iletir misiniz? Konu hakkında yardımlarınızı rica ederiz.
Avusturya Vizesi İle Çekya
A.T. 03/04/20, 18:21 Cevabı Görüntüle
Merhaba
Ailemle birlikte Viyana ve Prag turu yapmak istiyoruz. Uçak biletini İstanbul-Prag olarak aldık. Avusturya vizesi ile Çekya ülkesine girişte bir sorun olmaz değil mi? Prag’a giriş yaptıktan sonra 3 gece orada kalacağız. Daha sonra da Viyana'ya gideceğiz. Viyana’da ki kalış süremiz Prag'dan daha fazla. Öncesinde yaptığımız araştırmalar neticesinde hangi ülke sınırları içerisinde en fazla kalacaksak o ülke üzerinden vize başvurusu yapmamız gerektiği söylendi. Doğru mu? Başvuruyu Beşiktaş’ta ki acentanızdan yapmak istiyoruz. Daha önce sizden Almanya vizesi almıştık. Bu sefer de başvurularımızı yine aynı şekilde sağlıklı bir şekilde yapacağımızı düşünüyoruz.
Serbest Meslek Sahipleri için Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?
T. Direk 01/04/20, 13:40 Cevabı Görüntüle
Merhaba ben dublajcıyım. Serbest meslek sahiplerine Avusturya Vizesi nasıl alınır? Filmlere ve dizilere dublaj yapıyorum bir nevi ses sanatçısıyım. Ay içerisinde birkaç tane stüdyodan gelen işleri yaparak geçimimi sağlıyorum. Çok fazla stüdyo ile iş birliği içerisinde olduğumuz için her birinden ne yazık ki sigortam falan yatmıyor. Ay içerisinde yaptığım çalışmalar geçimimi sağlamama ve hatta birikim yapmama bile yetiyor. Avusturya gezip görmek istediğim ülkeler arasında ama vize başvurumu yaparken ne tür evraklar sunabileceğimi bilmiyorum. Kendi durumumla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz? Konu hakkında desteklerinizi talep ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
Çalışmayanlar İçin Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?
C. Kandemir 01/04/20, 12:50 Cevabı Görüntüle
Merhaba ben iki aydır çalışmıyorum. Ondan önce özel bir şirkette finans müdürüydüm. Birikimim var onu göstererek vize başvurusu yapabilir miyim? 3 yıl önce İtalya vizesi almıştım. Çalışmayanlara Avusturya vizesi çıkar mı? Kendim ve eşim için vize başvurusu yapacağız. Eşim hali hazırda ev hanımı. Benim banka hesaplarımda ki birikimim hem onun için hem de kendim için vize başvurusu yapmam için yeterli diye düşünüyorum. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.
Kira Geliri İle Avusturya Vizesine Nasıl Başvurulur?
N. KOŞAN 31/03/20, 17:35 Cevabı Görüntüle
Viyana’ya kültürel gezi amaçlı seyahat planlıyorum. Avusturya vize fiyatları hakkında bilgi almak istiyorum. Yapacağım seyahatte tüm masraflarımı kendim karşılayacağım. Aileden kalan kira gelirleri ile Avusturya Vizesi almak istiyorum. Bu şekilde bir gelir kaynağı olduğu için çalışmıyorum bir yerde. Şimdi sayfanızdan vize evraklarını incelediğimde kendi durumuma uygun bir evrak listesi göremedim. Ne tür evraklar hazırlamam gerekiyor? Başvuru süreci, hazırlamam gereken evraklar vs hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler
Suudi Arabistan Vatandaşları için Avusturya vizesi
S. Ahmed 30/03/20, 16:35 Cevabı Görüntüle
Arabistan vatandaşıyım, 3 aydır Türkiye’de yaşıyorum. Suudi Arabistan vatandaşlarına Avusturya vizesi için hangi belgeler gerekir? Hem Türkiye’de hem de Suudi Arabistan da ayrı ayrı iki adet şirketim var. Yılın belli zamanlarında Türkiye’de belli zamanlarda da Suudi Arabistan’da icraat gösteriyorum. Şu an için birkaç ay Türkiye de olacağım ve Türkiye’de faaliyet göstereceğim süre zarfında yılın belli dönemlerinde boş vakitlerde Avrupa’ya kısa süreli turistik seyahatler düzenlemek istiyorum. Daha önce Suudi Arabistan’dan birkaç Schengen ülkesi üzerinden vize alımım oldu ama Türkiye’den daha önce hiç vize başvurusunda bulunmadım. Burada vize başvurumu yapmak için ne yapmam gerekiyor? Ne tür evraklar hazırlamam gerekiyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Dubai Vatandaşları için Avusturya Vizesi
Emin 30/03/20, 16:30 Cevabı Görüntüle
Dubai vatandaşlarına Avusturya vizesi başvuru yapmak için hangi belgeler gerekir?Türkiye’de özel bir danışmanlık firmasında çalışıyorum. Yaklaşık 3 senedir bu işi yapıyorum ve çalışma evrakları sunmayla ilgili hiçbir problemim yok. Avusturya’ya turistik bir seyahatte bulunacağım kız arkadaşımla birlikte. Benim yabancı ülke vatandaşı olarak hazırlamam gereken evraklar nelerdir? Kız arkadaşım hali hazırda üniversite’de yüksek lisans öğrencisi. Onun ve benim ne gibi işlemler yapmamız gerekiyor? Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.
Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Ticari Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize Dilekçe Örneği
Vize Başvuru Formu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';