x
Suudi Arabistan

Vize İşlemleri

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu İstanbul

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres:  Konaklar Mahallesi Çamlık Cad. Akasyalı Sok. No:6  Beşiktaş/İSTANBUL

Posta Adresi:   PK  34330  Beşiktaş/İSTANBUL

Telefon:  0 212  281 91 40

Fax :    0 212  281 91 41

E-posta Adresi:    trcon@mofa.gov.sa

                   trconist@hotmail.com

                 

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu  Çalışma Saatleri

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi-Cuma  09.00-15.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

 

Uyarı (!) Büyükelçiliğe herhangi bir işlem yapabilmek için giderken yanınızda sizi tanımlayan resmi bir kimlik kartınızın bulunmasına dikkat ediniz.

 

 

 

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Görevleri

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında karışlıklı saygı ve ortak menfaatler üzerine kurulu tarihi ilişkiler vardır. Bulunduğumuz bölgenin önemli iki ülkesi olan Türkiye ile Suudi Arabistan arasında, dostluk ve kardeşlik temelli ilişkilerin yürütülmesinde, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğuna büyük sorumluluklar düşmektedir. İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu, İki ülke arasında kurulan yakın işbirliğinin daha da derinleşmesi yönünde destekleyici çalışmalar yapmaktadır

Suudi Arabistan’ının İstanbul Başkonsolosluğu, yurtdışında bulunan Suudi Arabistan vatandaşlarının temel haklarının elde edilmesi konusunda başvuracakları yetkili mercidir. Türkiye’de bulunan Suudi Arabistan vatandaşları yeni kimlik çıkarma, pasaport yenileme ve noterlik işlemlerini İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğunda yapabilmektedirler.

Türkiye’deki Suudi Arabistan vatandaşları doğum, ölüm ve evlilik işlemleri gibi vatandaşlık hizmetleri ile acil yardıma ihtiyaç duydukları herhangi bir konuda, İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna  başvurabilirler.

İslam dini açısından kutsal önemi bulunan Mekke ve Medine gibi şehirlerin bulunduğu Suudi Arabistan’a, Türkiye’den her yıl milyonlarca insan ibadet maksadıyla (Hac ve Umre için) gitmektedir.

Türkiye’den Hac ve Umre için gidenlerle beraber, ticaret yapmak veya aile ziyaret etmek gibi çeşitli amaçlar için giden bütün kişilerin vize başvurularını, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Ankara Suudi Arabistan Büyükelçiliği ile İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna aittir.

 

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Tekirdağ, Çanakkale, Edirne, Bursa, Balıkesir, Lüleburgaz, İzmit, Yalova, Bilecik ve Sakarya gibi İstanbul’un çevresindeki şehirlerde ikamet eden Türk vatandaşları, vize işlemleri için İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna başvuruda bulunabilirler.

İstanbul ve çevresindeki illerde yaşayan Suudi Arabistan vatandaşları, çeşitli hizmetlerinin karşılanması için Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan yardım alabilirler.

 

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Vize başvuru sahibini yakından tanımak için biçimini ve içeriğini Suudi Arabistan Başkonsolosluğunun belirlediği Suudi Arabistan vize başvuru formu, Türkçe veya İngilizce olarak doldurulabilir.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu vize başvuru formu aracılığıyla sizlerden, kişisel kimlik bilgilerinizi, adres ve seyahatiniz ile ilgili diğer bilgilerinizi beyan etmenizi istemektedir. Suudi Arabistan başvuru formu uluslararası geçerliliği olan bir belge olduğu için beyan etmiş olduğunuz bilgiler, eksiksiz ve gerçeğe uygun olmalıdır. Başvuru formunuza biometrik ölçülere göre çekilmiş, güncel fotoğrafınızı, çerçevesini taşırmadan yapıştırmayı unutmayınız.

İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna vize başvurusu yaparken, vize başvuru formunuza ek olarak vize istek dilekçesi de talep edilmektedir. Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben yazacağınız dilekçenizde, seyahatinizin amacı ve tarihleri ile ilgili bilgileri kısaca izah etmelisiniz.

 

Suudi Arabistan vize başvuru formu  için tıklayınız.

 

İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Vize Çıkış Süresi

 

Suudi Arabistan vize başvuruları yaklaşık 4 ile 5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Bu süreler tahmini ön görülen sürelerdir. Konsoloslukta dönemsel olarak ortaya çıkabilecek yoğunluklar da bu süreler uzayabilmektedir. Eksik ya da yanlış bir evrakla yapılan vize başvuruları ile yabancı pasaportlarla yapılan vize başvuruları, öngörülen süreden biraz daha geç sonuçlanabilmektedir.

İstanbul’dan yapılan Suudi Arabistan vize başvurularında karar verme yetkisi, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğuna aittir. Dışarıdan herhangi bir müdahale kesinlikle mümkün değildir.

Suudi Arabistan’a yapacağınız seyahatinizle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamamanız için vize başvurularınızı en az 1 ay önceden yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücreti

Farklı vize kategorileri bulunan Suudi Arabistan vizelerinde ücret, talep edilen vizeye göre değişebilmektedir. Talep edeceğiniz vize türüne göre ödenmesi gereken vize harcı hakkında, İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu zaman zaman güncelleme yapabilmektedir. Ayrıca başvuru dosyanızın hazırlanması aşamasında yetkili aracı kurumlar ile acenteler hizmet bedeli talep edebilmektedir.

 

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'na Nasıl Gidilir?

 

suudi arabistan istanbul başkonsolosluğu

daha fazla göster

Suudi Arabistan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES