x
Suudi Arabistan

Vize İşlemleri

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres:  Gaziosmanpaşa  Mahallesi Turan Emeksiz Sokak. No: 6    06700  Çankaya/ANKARA

Posta Adresi:   PK  06700   Çankaya/ANKARA

Telefon:  0 312 468 55 40 - 41 – 42

Fax :  0 312 427 48 86

E-posta Adresi:  tremb@mofa.gov.sa   

Web Adresi : embassies.mofa.gov.sa

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Suudi Arabistan Ankara büyükelçiliği Pazartesi-Cuma  09.00-15.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Uyarı (!) Büyükelçiliğe herhangi bir işlem yapabilmek için giderken yanınızda sizi tanımlayan resmi bir kimlik kartınızın bulunmasına dikkat ediniz.

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği Görevleri

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında karışlıklı saygı ve ortak menfaatler üzerine kurulu tarihi ilişkiler vardır. Bulunduğumuz bölgenin önemli iki ülkesi olan Türkiye ile Suudi Arabistan arasında, dostluk ve kardeşlik temelli ilişkilerin yürütülmesinde, Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği’ne büyük sorumluluklar düşmektedir. Ankara Suudi Arabistan Büyükelçiliği, İki ülke arasında kurulan yakın işbirliğinin daha da derinleşmesi yönünde gayret ederek, bölgesel barış ve istikrarın sağlanması hususunda destekleyici çalışmalar yapmaktadır.

Suudi Arabistan’ının Ankara Büyükelçiliği, yurtdışında bulunan Suudi Arabistan vatandaşlarının temel haklarının elde edilmesi konusunda başvuracakları yetkili mercidir. Türkiye’de bulunan Suudi Arabistan vatandaşları yeni kimlik çıkarma, pasaport yenileme ve noterlik işlemlerini Ankara Suudi Arabistan Konsolosluğunda yapabilmektedirler.

Türkiye’deki Suudi Arabistan vatandaşları doğum, ölüm ve evlilik işlemleri gibi vatandaşlık hizmetleri ile acil yardıma ihtiyaç duydukları herhangi bir konuda, Ankara Suudi Arabistan Büyükelçiliğine başvurabilirler.

İslam dini açısından kutsal önemi bulunan Mekke ve Medine gibi şehirlerin bulunduğu Suudi Arabistan’a, her yıl Türkiye’den milyonlarca insan Hac ve Umre için  gitmektedir. Türkiye’den Hac ve Umre için gidenlerle beraber, ticaret yapmak veya aile ziyaret etmek gibi çeşitli amaçlar için giden bütün kişilerin vize başvurularını, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Ankara Suudi Arabistan Büyükelçiliği ile İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğuna aittir.

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Eskişehir, Ankara, Zonguldak,  Bolu, Karabük, Çankırı, Kırşehir, Bartın, Çorum, Kastamonu, Konya, Yozgat, Kütahya, Nevşehir, Kırıkkale ve Düzce gibi Ankara’nın çevresindeki illerde ikamet eden Türk vatandaşları, vize işlemleri için Ankara Suudi Arabistan Büyükelçiliği Konsolosluk servisine başvuruda bulunabilirler.

Ankara ve çevresindeki illerde yaşayan Suudi Arabistan vatandaşları, çeşitli hizmetlerinin karşılanması için Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliğinden yardım alabilirler.

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Vize başvuru sahibini yakından tanımak için biçimi ve içeriği Suudi Arabistan Büyükelçiliği tarafından oluşturulan Suudi Arabistan vize başvuru formu, Türkçe veya İngilizce olarak doldurulabilir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvuru formu aracılığıyla sizlerden, kişisel kimlik bilgilerinizi, adres ve seyahatiniz ile ilgili diğer bilgilerinizi beyan etmenizi istemektedir. Suudi Arabistan başvuru formu uluslararası geçerliliği olan bir belge olduğu için beyan etmiş olduğunuz bilgiler, eksiksiz ve gerçeğe uygun olmalıdır. Başvuru formunuza biometrik ölçülere göre çekilmiş, güncel fotoğrafınızı, çerçevesini taşırmadan yapıştırmayı unutmayınız.

Suudi Arabistan Konsolosluğuna vize başvurusu yaparken, vize başvuru formunuza ek olarak vize istek dilekçesi de talep edilmektedir. Suudi Arabistan Ankara Konsolosluğuna hitaben yazacağınız dilekçenizde, seyahatinizin amacı ve tarihleri ile ilgili bilgileri kısaca izah etmelisiniz. Suudi Arabistan vize başvuru formu  için tıklayınız.

Ankara Suudi Arabistan Büyükelçiliği  Vize Çıkış Süresi

Suudi Arabistan vize başvuruları yaklaşık 4 ile 5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Bu süreler tahmini ön görülen sürelerdir. Konsoloslukta dönemsel olarak ortaya çıkabilecek yoğunluklar da bu süreler uzayabilmektedir. Eksik ya da yanlış bir evrakla yapılan vize başvuruları ile yabancı pasaportlarla yapılan vize başvuruları, öngörülen süreden biraz daha geç sonuçlanabilmektedir.

Suudi Arabistan vize başvurularında karar verme yetkisi Suudi Arabistan konsolosluğuna aittir. Dışarıdan herhangi bir müdahale kesinlikle mümkün değildir.

Suudi Arabistan’a yapacağınız seyahatinizle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamamanız için vize başvurularınızı en az 1 ay önceden yapmanızı tavsiye ederiz.

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği Vize Ücreti

Farklı vize kategorileri bulunan Suudi Arabistan vizelerinde ücret, talep edilen vizeye göre değişebilmektedir. Talep edeceğiniz vize türüne göre ödenmesi gereken vize harcı hakkında, Ankara Suudi Arabistan Büyükelçiliği zaman zaman güncelleme yapabilmektedir. Ayrıca başvuru dosyanızın hazırlanması aşamasında yetkili aracı kurumlar ile acenteler hizmet bedeli talep edebilmektedir.

Suudi Arabistan Ankara Başkonsolosluğu  Tatil Günleri 2023

  • 23 Eylül        Bağımsızlık Günü
  • Ramazan Bayramı (Dini Bayram)         Hicri takvime göre belirlenir
  • Kurban Bayramı (Dini Bayram)            Hicri takvime göre belirlenir

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliğine Nasıl Gidilir?

suudi arabistan ankara büyükelçiliği

Suudi Arabistan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';