x
Polonya

Vize İşlemleri

Polonya

Polonya Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Polonya Konsolosluğu, arkadaş/akraba/aile ziyareti için Polonya’ya yapacağınız seyahatlerinizde şahsi kimlik bilgilerinizi belgeleyen evraklar ile mesleki konumunuzu ve maddi gücünüzü gösteren resmi evrakların sunulmasını istemektedir. Konsolosluğa sunmuş olduğunuz belgelerin, seyahat sonrası yaşamınıza Türkiye’de devam edeceğinize yönelik kanaati pekiştirmesi gerekir. 2018 Polonya seyahatleri için istenilen vize işlem evraklarını web sayfamızda bulabilirsiniz.

 

Şahsi evraklarınız:  Şahsi kimlik ve ikamet adres bilgilerinizi gösteren resmi belgeleri Nüfus müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Bu resmi belgeler ile beyan etmiş olduğunuz kimlik bilgileriniz, tüm Schengen bölgesini kapsayan ortak güvenlik sistemine kayıt edilmektedir.

 

Mesleki konumunuzu gösteren evraklar:  Firmada çalışan ya da firma sahibi iseniz çalışılan kurumun faaliyet alanını gösteren belge, firma vergi tabelası, firma imza sirküleri, firma ticaret sicil gazete sayfasının fotokopisi Konsolosluğa verilecek vize işlem dosyasına konmalıdır. Öğrenciler okudukları okuldan aldıkları öğrenci kimlik kartlarını, emekliler maaş hesap kartları ile son üç aya ait maaş hesaplarının işlem hareket listelerini göstermeleri gerekir.

Öğrenciler ile ev hanımları Polonya ziyaretlerini maddi olarak nasıl karşılayacaklarının belgelerini ıslak imzalı olarak sunmaları zorunludur. Eğer bir başka kurum ya da kişi finanse edecekse, o kurum ya da kişi tarafından bu finansmanın yapılacağına dair taahhütname ile finansman belgeleri de vize işlem dosyasına eklenmelidir.

Değerli ziyaretçimiz, Polonya seyahat öncesinde seyahat amacınızı (aile/arkadaş ziyareti, ticari, gemici, turistik) Euroasia Schengen yetkililerimize iletirseniz, ihtiyacınız olan vizeniz için 2019 yılına ait işlem evraklarının listesini ve başvurunuza yönelik hesaplanacak toplam vize ücret bilgisini e-mail hesabınıza göndereceklerdir.

 

Hazırlamış olduğunuz vize işlem evraklarınızı kargo ya da kurye ile size en yakın Euroasia Global Visa Services merkezimize gönderin.

Polonya aile ziyaret vizesi alabilmek için ihtiyacınız olan evrakları derleyerek sizlerin istifadenize sunmuş bulunmaktayız. Euroasia Global Visa Services Merkezi Schengen yetkililerinin yardımı ile Polonya aile ziyaret vize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen bölgesi ülkelerinden herhangi birini seyahat ederek VIS damgalı Schengen vizesi almış bulunuyorsanız Bursa, İzmir, Ankara, Edirne, Antalya ve İstanbul’da bulunan Vize Merkezlerimize Türkiye’nin her tarafından Polonya vize işlem evraklarınızı gönderebilirsiniz.

 

 

Polonya Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pasaport

 

Polonya aile ziyaret vize işlemlerinde kullanacağınız pasaport yeni olmalı, en az iki sayfası boş olmalı, yıpranmış ve yırtık olmamalıdır. Polonya seyahatiniz bittikten sonra pasaportunuzun geçerliliği hala devam ediyor olmalıdır(en az 3 ay).

Vize başvurusu yapan kişinin boşanma ya da evlilik gibi hallerden dolayı soyadı değişikliği yapılmışsa yeni durumu yansıtan pasaport ile başvuru yapılması gerekir.

Schengen bölgesi ülkeleri, Avustralya, Japonya, ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve İngiltere gibi ülkelere yapılan, yakın tarihlerdeki seyahatlerde alınmış vizeleriniz var ise bunların fotokopilerini de vize işlem dosyasına koymanızda fayda vardır.

 

Polonya vize başvuru formu

 

Polonya aile ziyaret vizesi almak için gereken Schengen vize başvuru formlarını Türkçe, İngilizce ya da Lehçe dillerinde doldurabilirsiniz. Vize Başvuru formunu hazırlarken Euroasia Global Visa Services Merkezi Schengen yetkililerimizden teknik destek alabilirsiniz.

Eagvs vize talep formu için tıklayınız.

Polonya vize başvuru formu(Türkçe) için tıklayınız.

Polonya vize başvuru formu(Lehçe) için tıklayınız.

 

Biyometrik fotoğraf

35x45 mm ebadında, yüz ifadesi net olarak görülebilen, mevcut halinizi resmetmiş iki adet biometrik fotoğraf gereklidir. Fotoğrafların arka fonu desensiz ve beyaz olmalı, önceden kullanılmış olmamalıdır.

 

Davet mektubu

Polonya’da ziyaret edeceğiniz aile ya da arkadaşınız tarafından, Polonya yetkili makamlarından alınmış, ıslak imzalı ve kaşe ile onaylı olmalıdır. Polonya Konsolosluğu ıslak imzalı ve kaşeli olmayan davet mektuplarını kabul etmemektedir.

 

Kimlik kartı fotokopisi

 

Kimlik kartınızın her iki yüzünü de fotokopi yaparak vize işlem dosyasına koymalısınız. Bununla beraber başvuru sırasında kimlik kartınız yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Bütün aile fertlerini doğum tarihleri ile beraber gösteren tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği Nüfus müdürlüklerinin verdiği resmi bir evraktır. Nüfus müdürlüğüne, Polonya ziyaret amacınızı da belirterek vereceğiniz usulüne uygun bir dilekçe ile vukuatlı nüfus kayıt belgenizi alabilirsiniz.

 

Seyahat sağlık sigortası

Tüm Schengen ülkeleri vize işlemlerinde aranan temel evraklardan biridir seyahat sağlık sigortası. Seyahatiniz boyunca ihtiyaç olması halinde ayakta veya yatakta tedavi masraflarınızı karşılayacak şekilde 30.000 € teminat limiti olmalıdır. 

 

Uçak/Otel rezervasyonlarınız

Polonya Konsolosluğu, seyahatiniz için hazırlamış oldunuz vize işlemleri dosyasında otel ve uçak bileti rezervasyon evraklarının da bulunmasını istemektedir. Ayrıca vize başvuru formunda beyan edilen seyahat tarihleri ile rezervasyon belgelerindeki tarihlerinde birbirleri ile uyumuna da dikkat etmektedir.

 

Banka hesap dökümü

Polonya aile vize işlemlerine başlamadan önce banka hesabınıza ait hesap işlem hareketlerinin dökümünü, ait olduğu banka tarafından düzenlenmiş, ıslak imzalı ve kaşeli bir belge olarak temin etmelisiniz. Banka hesap dökümleriniz güncel olmalı, başvuru tarihinden geriye doğru en az 3 aylık bir dönemi kapsaması gerekir. Banka hesabınızda 3000 TL’dan az olmamak kaydıyla bir miktar para bulunduğu belgelenmelidir.

Otomatik para çekme (ATM) makinelerinden alınan hesap bakiye fişleri kabul edilmemektedir.

 

Mesleki Konumunuza Göre Farklılık Arz Eden Evraklar

 

Çalışanlar için;

 

• Firma yazısı: Çalışanın firmadaki yaptığı görev, çalışmaya başladığı tarih, aldığı aylık ücret firmanın resmi yazışma kâğıdına ayrıntılı olarak yazılmalıdır. Firma yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş orijinal evrak vize işlem dosyasına konmalıdır.

• Firma Faaliyet Belgesi

• SGK  işe giriş bildirgesi ( SGK’dan alınan resmi belge imzalı ve mühürlü olmalıdır. E-devlet üzerinden barkodlu olarak da alınabilir.)

• Çalıştığı firma yetkilileri tarafından imzalanarak onaylanmış, son ayları gösteren maaş bordroları(en az 3 aylık).

• Avrupa’da ya da Türkiye’de gayrimenkulleriniz varsa şayet bunların tapu fotokopileri.

• Firmanın Ticaret Sicil Gazete fotokopisi;

• Firmanın Vergi tabela belge fotokopisi;

• Firma İmza sirküleri fotokopisi;

 

Firma Sahipleri İçin;

 

• Polonya Konsolosluğuna hitaben firma resmi yazışma kağıdı ile yazılmış vize talep dilekçesi.

• Avrupa’da ya da Türkiye’de bulunan gayrimenkullerinizin tapu fotokopileri.

• Vize başvurunuza yakın aylara ait banka hesabınızın(son 3 aya ait) işlem hareketleri dökümünün bankaca imzalanmış ve onaylanmış resmi evrakları.

• Firmanın Ticaret Sicil Gazete fotokopisi,


• Firmanın Vergi tabela belge fotokopisi,


• Firma İmza sirküleri fotokopisi,


• Ticaret odasından ıslak imza ve kaşe ile onaylanarak alınan firma faaliyet belgesi(son 3 aylık).

 

18 yaşından küçük başvuru sahipleri;

 

18 yaşından küçükler için yapılan Polonya aile ziyareti vize başvurularında, vize başvurusu yapan kişi yalnız seyahat edecekse anne ve babanın ortak noter tasdikli muvafakatname vermesi gerekir. Eğer anne ve babadan biri ile seyahat edecekse, gelmeyen anne ya da babanın yine aynı şekilde noter tasdikli muvafakatname vermesi gerekir. Vize başvurusu yapan 18 yaş altı kişiler, ebeveynleri ile birlikte Polonya aile ziyareti yapacaklarsa şayet, muvafakatnameye ihtiyaç duymadan anne ve babanın başvuru formuna ortak imza atmaları yeterli olacaktır.

Ev Hanımları/Öğrenciler/Emekliler İçin Evrak Listesi

 

Sponsor olacak kişi işveren ise;

 

1. Sponsor yazısı: Sahibi olduğu firmanın resmi yazışma kağıdı ile destek verdiği kişiye yakınlık derecesini de belirterek sponsor olduğunu taahhüt etmelidir.

 2. 4B hizmet dökümü (Dilekçe ile başvurularak SGK’dan alınan imzalı onaylı resmi belge)

3. Güncel tarihli şirket evrakları: Firma faaliyet belgesi, firma vergi tabelası, firma imza Sirküleri, firma sicil gazete fotokopisi

4. Banka hesap dökümü: Son aylara ait banka hesap işlem hareketleri dökümü (son 3 aylık)

 

Sponsor olacak kişi çalışan ise;

 

1. Firma yazısı: Kişinin firmada yaptığı görev ve işe başlama tarihi gibi kişisel bilgileri içeren firma yetkilisi tarafından imzalanmış belge.

2. Destek verdiğine dair taahhüt belgesi.

3. Güncel tarihli şirket evrakları(Firma faaliyet belgesi, firma vergi tabelası, firma imza Sirküleri, firma sicil gazete fotokopisi).

4. SGK’dan alına hizmet dökümü ile işe başlama bildirgesi.

5. Firmadan aldığı maaş ücret belgesi.

 

Sponsor olacak kişi devlet memuru ise;

 

1. Memuriyete başlama belgesi.

2. Memur kimlik kartı fotokopisi.

3. Maaş bordrosu.

4. Kişiye destek verdiğine dair taahhüt belgesi.

 

Sponsor olacak kişi emekli ise;

 

1. Kişiye destek verdiğine dair taahhüt belgesi.

2. Emekli kartı fotokopisi.

Polonya Aile Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya Konsolosluğuna yapılan aile ziyareti vize başvuruları yaklaşık 12-15 iş günlük bir zamanda neticelenmektedir. Bu süre kesin olmayıp normal zamanlar için öngörülen bir süredir. Konsolosluğun ek evrak talebinde bulunduğunda veya Polonya ile Türkiye’nin dini ve milli bayramlarının da olduğu resmi tatiller öncesinde iş yoğunluğuna bağlı olarak bu süre biraz daha uzayabilmektedir.

Ayrıca Türkiye’de yerleşik yabancılara ait pasaportlar ile yapılan vize başvurularının değerlendirme süreleri daha uzun olmaktadır.

Euroasia Global Visa Services olarak sizlere önerimiz, seyahat tarihinizden en az bir ay öncesinden vize işlemlerinizi başlatmanızdır. Böylelikle vizenizin seyahat tarihinize kadar neticelenmesi için yeterli zamanı elde etmiş olursunuz.

 

Polonya Vize İşlemlerinizden önce dikkat etmeniz gerekenler;

 

  • Vize işlem dosyasına koyacağınız belgeler güncel olmalıdır.(son 3 aylık) 

 

  • Polonya Başkonsolosluğu, web sayfamızda anlatmış olduğumuz belgelere ilave belge talep edebilir. 

 

  • Schengen Vize Mevzuatı doğrultusunda eksik belge ile yapılan vize başvurularının reddedilebileceğini bilmenizi isteriz. 

 

  • Ev hanımı, çocuk ve öğrenci gibi herhangi bir geliri olmayan başvuru sahiplerinin seyahat masraflarını kimler karşılayacaksa, o kişinin harcamaları karşılayacak derecede maddi durumunun olduğunu belgeleyen evraklar, başvuru dosyasına konmalıdır. Eşlerden birisi maddi olarak destek veriyorsa şayet evlilik cüzdan fotokopisi vize işlem dosyasına eklenmelidir. 

 

  • Firma evrakları,  öğrenci belgesi, tapu, banka hesap cüzdanı ile işlem hareketleri gibi vize başvuru dosyasına konan belgelerin alındığı kurumlar, Polonya Büyükelçiliğinin ya da Konsolosluğunun yetkili olduğu bölgeler içinde yer almalıdır.

 

  • Adres bilgilerinizin kayıtlı olduğu İkametgâh belgenizle beraber, abonesi olduğunuz güncel doğalgaz, su, elektrik faturalarından birini de vize başvuru dosyasına koymalısınız.

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Polonya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES