x
Türkmenistan

Vize İşlemleri

Türkmenistan

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu

Türkmenistan VizesiTürkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu  İletişim Bilgileri

Adres: Yeşilköy Mahallesi Gazi Evronos Caddesi No:13, Bakırköy/İSTANBUL

Posta Adresi:   PK  34149   Bakırköy/İSTANBUL

Telefon:   +90 212 662 02 21-22-23

Fax :  +90 212 662 02 24

E-posta Adresi:  stambulconstm2@gmail.com

Web adresi :  http://istanbul.tmconsulate.gov.tm/tr

 

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Türkiye’de daimi veya geçici olarak ikamet eden Türkmen vatandaşları ve Türkmenistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ile yabancı uyruklu kişiler, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğunda yapacakları işlemler için önceden randevu almaları gerekir.

İstanbul Türkmenistan Başkonsolosluğu Pazartesi-Cuma  09.00-13.00 ile 14.00-18.00 mesai saatleri arasında hizmet vermektedir. İşlemlerinizde aksaklık olmaması için önceden almış olduğunuz randevu gün ve saatinde Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğunda hazır bulunmanızda fayda vardır. 

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğunda vize başvuruları Pazartesi-Salı-Perşembe-Cuma saat 09.00-12.00 saatleri arasında kabul edilmektedir. Konsolosluk Çarşamba günü vize başvuru kabulü yapmamaktadır.

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğunun +90 212 662 02 21-22-23 numaralı telefonlarından hafta içi 14.00-17.00 saatleri arasında vize başvurularınız ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Uyarı (!)  İstanbul Başkonsolosluğuna herhangi bir işlem yapabilmek için randevuya geldiğinizde, kimliğinizi tanımlayan resmi bir kimlik kartınızın yanınızda bulunmasına dikkat ediniz.

 

 

   

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu Görevleri

Türkmenistan devletinin Türkiye’deki diğer temsilcisi olan İstanbul Türkmenistan Başkonsolosluğu, ülkesinin ulusal çıkarlarını gözetmekle yükümlüdür. İki ülke arasında kurulan siyasi, ticari ve kültürel ilişkilerin yürütülmesi ve geliştirilmesi hususu Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğunun faaliyet amacını oluşturmaktadır.

Türkiye’de sürekli yâda geçici olarak ikamet eden Türkmenlerin vatandaşlık haklarının korunması ve ihtiyaçlarının karşılanması temel görevleri arasındadır. Bu kapsamda Türkiye’deki Türkmenistan vatandaşlarının;

  • Türkiye’de eğitim gören Türkmen vatandaşlarının ve öğrencilerinin konsolosluk kayıtları,
  • Evlilik, doğum ve  ölüm  sonrası yapılması gereken resmi işlemleri,
  • Türkiye’deki Türkmen vatandaşlarına Adli Sicil Belgesi düzenleme,
  • Biometrik Pasaport düzenleme ve yeni kimlik çıkarma
  • Türkiye’deki Türkmen vatandaşlarının Resmi Bekârlık Belgelerinin onaylanması gibi genel konsolosluk hizmetleri, Türkmenistan İstanbul Büyükelçiliği Konsolosluk birimi aracılığıyla yapılabilmektedir.

Türkiye’den Türkmenistan’a seyahat edecek Türk vatandaşları ile Türkiye’de oturum izni bulunan Yabancı uyruklu kişiler, Türkmenistan vizesi başvurularını İstanbul Türkmenistan Başkonsolosluğuna yapabilirler. Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu, kendisine yapılan vize başvurularını karara bağlayarak, kabul ya da red eder.

 

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğuna bölge sınırlaması olmadan Türkiye’nin bütün bölgelerinden başvuru yapılabilmektedir. İstanbul başta olmak üzere Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, İzmit, Bolu, Eskişehir, Rize, Antalya, Gaziantep, Amasya,  Van,   Ağrı,  Adana, Isparta, Denizli, Aksaray,  Afyon, Sivas ile  Diyarbakır, Mersin, Aydın, Giresun, Samsun,  Mardin ve   Erzurum gibi farklı şehirlere, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu hizmet vermektedir.

Türkiye’de ikamet izni bulunan Türkmen vatandaşları ile Türkmenistan’a seyahat edecek Türk vatandaşları, İstanbul Türkmenistan Başkonsolosluğundan konsolosluk hizmeti alabilirler.

 

Türkmenistan vize başvurusu İstanbul

Türkiye’de Siyah (Diplomatik), Gri (Hizmet) ve Yeşil (Hususi) pasaportu bulunan Türk vatandaşları, Türkmenistan’a yapacakları kısa süreli(30 güne kadar) seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur. Bu kişiler Türkmenistan Devleti Göç Servisi’nden(State Migration Service of Turkmenistan) davetiye alarak Türkmenistan’a vizesiz gidebilirler.

Diplomatik pasaport mensupları, Türkmenistan seyahatleri öncesinde Türkmen makamlarına resmi kanaldan bilgi vermeleri gerekir.

Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının, Türkmenistan’a yapacakları Turistik, Ticari, Eğitim ve Aile Ziyareti  gibi seyahatlerinde, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğundan  Türkmenistan vizesi almaları gerekir.

Türkmenistan Vizesi İçin Davetiye

Türkmenistan Devleti Göç Servisi’nden(State Migration Service of Turkmenistan) alınan resmi davetiye, Türkmenistan Vizesi başvurularının en önemli evrakları arasındadır. Türkmenistan Konsoloslukları resmi davetiye belgesi olmadan yapılan başvuruları işleme almamaktadır. Türkmenistan’da bulunan resmi veya özel kişi/kuruluşlar sizler adına Türkmenistan Devleti Göç Servisine başvurarak bu davetiyenizi alabilirler. Davetiye belgesinin alınması yaklaşık 10-15 iş gününü bulabilmektedir.

Almış olduğunuz davetiye belgesinin bir nüshasını Türkmenistan seyahatiniz boyunca yanınızdan ayırmamaya çalışın.

Türkmenistan Vize Başvuru Formu Örneği

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğuna vize başvurusunda bulunan kişiler, şahsi kimlik bilgileri ile beraber, seyahatlerine ait diğer bilgileri, Türkmenistan vize başvuru formuna net olarak yazmaları gerekir. Başvuru formu üzerinde  şahsi kimlik bilgileri, pasaport ve adres   ile seyahatin amacı, seyahatin tarihleri ve seyahat masraflarını kimin karşılayacağının yazılacağı alanlar mevcuttur. Sizlerden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde başvuru formuna yazarak, ilgili alanları doldurmalısınız.

Türkmenistan vize başvuru formunun yazım dili Konsolosluk tarafından İngilizce ve Türkçe olarak belirlenmiştir. Başvuru formunu dil seçeneklerinden herhangi birisi ile doldururken tükenmez kalem kullanmaya dikkat etmelisiniz. Başvuru formu dijital ortamda doldurularak da çıktısı alınabilir. Her iki usulde de hazırlanacak Türkmenistan vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile mutlaka imzalanmalıdır.

Vize başvuru formunun sağ üst köşesindeki kutucuğa güncel halinizi yansıtan biometrik fotoğrafınızı yapıştırmayı ihmal etmemelisiniz. Fotoğraf olmayan vize başvuru formları kabul edilmemektedir.

 

Türkmenistan  vize başvuru formu  için tıklayınız.

 

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücreti

Türkmenistan vize ücretleri alınan vizeye, kalma süresine, tek girişli veya çok girişli olmasına ve başvuru yapan kişinin yaşına göre farklılık göstermektedir. Türkmenistan vize uygulamalarında 7-16 yaş grubu başvuru sahiplerinden %50 daha az vize harcı alınmaktadır.

Türkmenistan Konsolosluğu 10 ila 20 günlük ile 1-3-6 ve 12 aylık olarak tek girişli vize verebilmektedir. Konsolosluk çok girişli vizeleri 1-3-6 ve 12 aylık olarak düzenlemektedir.

Türkmenistan vizesi kaç günde çıkar?

Türkmenistan vize işlemleri için gereken onaylı davetiyenin alınması ortalama 10-20 iş gününü bulduğu için Türkmenistan vize başvurularının sonuçlanması genellikle uzun zaman alabilmektedir. İstenilen evraklar ile doğru bir şekilde hazırlanmış Türkmenistan vize başvuru dosyası, konsolosluğa teslim edildikten sonra yaklaşık 10-15 günlük bir zamanda sonuçlanmaktadır.

Davetiyenin alınması için geçen süre, olabilecek ek evrak talebi ve konsoloslukta yaşanabilecek dönemsel yoğunlukları da göz önünde bulundurarak, seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesinden vize başvuru sürecinizi başlatmanızı sizlere tavsiye ederiz.

 

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu Nasıl Gidilir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Türkmenistan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES