x
Türkmenistan

Vize İşlemleri

Türkmenistan

Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği

Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği  İletişim Bilgileri

Adres: Kazım Özalp Mahallesi, Koza Sk. No:28, Çankaya/ANKARA

Posta Adresi:   PK  06700   Çankaya/ANKARA

Telefon:   +90 312 441 71 22 - 23 - 24

 Fax :  +90 312 441 71 25

E-posta Adresi:  tmankara@yahoo.com

Web adresi :  https://turkey.tmembassy.gov.tm/tr

 

Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Türkiye’de daimi veya geçici olarak ikamet eden Türkmen vatandaşları ve Türkmenistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ile yabancı uyruklu kişiler, Türkmenistan Ankara Büyükelçiliğinde yapacakları işlemler için önceden randevu almaları gerekir.

Ankara Türkmenistan Büyükelçiliği Pazartesi-Cuma  09.00-13.00 ile 14.00-18.00 mesai saatleri arasında hizmet vermektedir. İşlemlerinizde aksaklık olmaması için önceden almış olduğunuz randevu gün ve saatinde Türkmenistan Büyükelçiliğinde hazır bulunmanızda fayda vardır. 

Türkmenistan Ankara Büyükelçiliğinde vize başvuruları Pazartesi-Salı-Perşembe-Cuma saat 09.00-12.00 saatleri arasında kabul edilmektedir. Konsolosluk Çarşamba günü vize başvuru kabulü yapmamaktadır.

Türkmenistan Ankara Konsolosluğunun +90 312 441 71 22 - 23 – 24 numaralı telefonlarından, hafta içi 14.00-17.00 saatleri arasında vize başvurularınız ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Uyarı (!)  Büyükelçiliğe herhangi bir işlem yapabilmek için randevuya geldiğinizde, kimliğinizi tanımlayan resmi bir kimlik kartınızın yanınızda bulunmasına dikkat ediniz.

 

 

Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği bölge sınırlaması olmadan Türkiye’nin bütün bölgelerinden yapılan başvuruları kabul etmektedir. Ankara başta olmak üzere Eskişehir, Konya, Rize, Antalya, Çorum, Gaziantep, Erzurum, Isparta, Adana, Burdur, Amasya, Urfa, Aksaray,  Afyon, Erzincan ile Denizli, Gümüşhane, Mersin, Aydın, Samsun, Kırıkkale, Iğdır, Giresun, Mardin,  Van ve   Ağrı gibi farklı şehirler, Türkmenistan Ankara Büyükelçiliğinin görev alanının içerisindedir.

Türkiye’de ikamet izni bulunan Türkmen vatandaşları ile Türkmenistan’a seyahat edecek Türk vatandaşları Ankara Türkmenistan Büyükelçiliğinden konsolosluk hizmeti alabilirler.

   

Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği Görevleri

Türkmenistan devletinin Türkiye’deki diplomatik temsilcisi olan Ankara Türkmenistan Büyükelçiliği, ülkesinin ulusal çıkarlarını gözetmekle yükümlüdür. İki ülke arasında kurulan siyasi, ticari ve kültürel ilişkilerin yürütülmesi ve geliştirilmesi hususu Türkmenistan Ankara Büyükelçiliğinin sorumluluk alanı içerisindedir.

Türkiye’de sürekli yâda geçici olarak ikamet eden Türkmenlerin vatandaşlık haklarının korunması ve ihtiyaçlarının karşılanması temel görevleri arasındadır. Bu kapsamda Türkiye’deki Türkmenistan vatandaşlarının;

  • Evlilik, doğum ve  ölüm  sonrası yapılması gereken resmi işlemleri,
  • Biometrik Pasaport düzenleme ve yeni kimlik çıkarma
  • Türkiye’deki Türkmen vatandaşlarına Adli Sicil Belgesi düzenleme,
  • Türkiye’de eğitim gören Türkmen vatandaşlarının ve öğrencilerinin konsolosluk kayıtları,
  • Türkiye’deki Türkmen vatandaşlarının Resmi Bekârlık Belgelerinin onaylanması gibi genel konsolosluk hizmetleri, Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk birimi aracılığıyla yapılabilmektedir.

Türkiye’den Türkmenistan’a seyahat edecek Türk vatandaşları ile Türkiye’de oturum izni bulunan Yabancı uyruklu kişiler, Türkmenistan vizesi başvurularını Ankara Türkmenistan Büyükelçiliği bünyesinde faaliyet gösteren Türkmenistan Konsolosluğuna yapabilirler. Türkmenistan Ankara Konsolosluğu, kendisine yapılan vize başvurularını kabul ya da reddetme hususunda yetki sahibidir.

 

Türkmenistan vize başvurusu Ankara

Türkiye’de Siyah (Diplomatik), Gri (Hizmet) ve Yeşil (Hususi) pasaportu bulunan Türk vatandaşları Türkmenistan’a yapacakları kısa süreli(30 güne kadar) seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur. Bu kişiler Türkmenistan Devleti Göç Servisi’nden(State Migration Service of Turkmenistan) davetiye alarak Türkmenistan’a vizesiz gidebilirler.

Diplomatik pasaport mensupları, Türkmenistan seyahatleri öncesinde Türkmen makamlarına resmi kanaldan bilgi vermeleri gerekir.

Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının, Türkmenistan’a yapacakları Turistik, Ticari, Eğitim ve Aile Ziyareti  gibi seyahatlerinde, Türkmenistan Ankara Konsolosluğundan  Türkmenistan vizesi almaları mecburidir.

 

Türkmenistan Vizesi İçin Davetiye

Türkmenistan Devleti Göç Servisi’nden(State Migration Service of Turkmenistan) alınması gereken resmi davetiye, Türkmenistan Vizesi başvurularının ön şartı olarak kabul edilmektedir. Türkmenistan Konsoloslukları resmi davetiye belgesi alınmadan yapılan başvuruları işleme almamaktadır. Türkmenistan’da bulunan resmi veya özel kişi/kuruluşlar sizler adına Türkmenistan Devleti Göç Servisine başvurarak bu davetiyeyi alabilirler. Davetiye belgesinin alınması yaklaşık 10-15 iş gününü bulabilmektedir.

Almış olduğunuz davetiye belgesinin bir nüshasını Türkmenistan seyahati boyunca yanınızdan ayırmamaya çalışın.

 

Türkmenistan Vize Başvuru Formu Örneği

Türkmenistan Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunan kişiler, şahsi kimlik bilgileri ile beraber seyahatlerine ait ayrıntılı bilgileri Türkmenistan vize başvuru formuna net olarak yazmaları gerekir. Başvuru formu üzerinde pasaport,  adres ve kimlik bilgileri ile seyahat tarihleri, seyahatin amacı ve seyahat masraflarını kimin karşılayacağının yazılacağı alanlar mevcuttur. Sizlerden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru olacak şekilde başvuru formuna yazarak, ilgili alanları doldurmalısınız.

Türkmenistan vize başvuru formunun yazım dili Konsolosluk tarafından İngilizce veya Türkçe olarak belirlenmiştir. Başvuru formunu dil seçeneklerinden herhangi birisi ile doldururken tükenmez kalem kullanmaya dikkat etmelisiniz. Başvuru formu dijital ortamda doldurularak da çıktısı alınabilir. Her iki usulde de hazırlanacak Türkmenistan vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile mutlaka imzalanmalıdır.

Vize başvuru formunun sağ üst köşesindeki kutucuğa güncel halinizi yansıtan biometrik fotoğrafınızı yapıştırmayı ihmal etmemelisiniz. Fotoğraf olmayan vize başvuru formları kabul edilmemektedir.

 

Türkmenistan  vize başvuru formu  için tıklayınız.

 

Türkmenistan vizesi kaç günde çıkar?

Türkmenistan vize işlemleri için gereken onaylı davetiyenin alınması ortalama 10-20 iş gününü bulduğu için Türkmenistan vize başvurularının sonuçlanması genellikle uzun zaman alabilmektedir. İstenilen evraklar ile doğru bir şekilde hazırlanmış Türkmenistan vize başvuru dosyası, konsolosluğa teslim edildikten sonra yaklaşık 10-15 günlük bir zamanda sonuçlanmaktadır.

 Davetiyenin alınması için geçen süre, olabilecek ek evrak talebi ve konsoloslukta yaşanabilecek dönemsel yoğunlukları da göz önünde bulundurarak, seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesinden vize başvuru sürecinizi başlatmanızı sizlere tavsiye ederiz.

 

Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği Vize Ücreti

Türkmenistan vize ücretleri başvurulan vizeye, kalma süresine, tek girişli veya çok girişli olmasına ve başvuru yapan kişinin yaşına göre farklılık göstermektedir. Türkmenistan vize uygulamalarında 7-16 yaş grubu başvuru sahiplerinden %50 daha az vize harcı alınmaktadır.

Türkmenistan Konsolosluğu 10 ila 20 günlük ile 1-3-6 ve 12 aylık olarak tek girişli vize verebilmektedir. Konsolosluk çok girişli vizeleri 1-3-6 ve 12 aylık olarak düzenlemektedir.

 

Türkmenistan Ankara Büyükelçiliğine  Nasıl Gidilir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Türkmenistan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES