x
Tayvan

Vize İşlemleri

Tayvan

Tayvan Ankara Büyükelçiliği - Tayvan Konsolosluğu

Tayvan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de bulunan resmi yetkiye sahip tek Tayvan dış temsilciliğidir. Tayvan ve Türkiye arası diplomatik, kültürel ve ticari ilişkilerin gelişmesi için faydalar sağlayan bu kurum, aynı zamanda Türkiye’de ikamet izniyle bulunan Tayvan vatandaşlarının menfaatlerini korumakla yükümlüdür. Tayvan vatandaşları için evrak tasdik işlemleri, doğum, ölüm, evlilik, boşanma, askerlik işlemleri gibi konularda hizmet veren Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda Türkiye’de yaşayan 3. Ülke vatandaşlarının vize işlemlerini de yürütmektedir. Türk vatandaşları için de vize hizmetleri veren konsolosluk, bu hizmeti yardımcı vize danışmanlığı şirketleri aracılığıyla sunmaktadır.

Tayvan Ankara Büyükelçiliği

Tayvan kısa süreli vizelerinde (turistik, ticari, ziyaret) e-vize uygulaması söz konusu olduğundan, Türk vatandaşları yalnızca uzun süreli Tayvan vizeleri için başvuru yapabilmektedir. Yapılacak vize başvuruları, akredite kuruluşlar vasıtasıyla yapılmalıdır.

Tayvan Büyükelçiliği İletişim

Büyükelçi: Yaser T. H. CHENG
Adres: Reşit Galip Cad. Rabat Sok. No. 16 Gaziosmanpaşa 06700 Ankara Türkiye
Telefon: 0 312 436 72 55 ve 0 312 436 72 56
Faks: 0 312 447 84 65
E-Posta: tur@mofa.gov.tw

Ayrıca acil durumlarda 0 532 322 71 62 numaralı telefondan Tayvan Ankara Büyükelçiliği ile iletişim kurabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Tayvan Büyükelçiliği, hafta içi her gün açık olup sabah saat 09.00’dan 17.00’ye kadar hizmet sunmaktadır. Büyükelçiliğin konsolosluk ve vize bölümü, 09.00-12.00 saatleri arasında başvuru almaktadır. Hafta sonu günlerinde kapalı olan büyükelçilik, Tayvan ve Türkiye için resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

Tayvan Büyükelçiliği Hizmetleri

Tayvan Ankara Büyükelçiliği, Türk vatandaşları ve Türkiye’de bulunan Tayvan vatandaşları için hizmetler sağlamaktadır. Türk vatandaşlarının uzun süreli vize başvurularında yardımcı olduğu gibi, Türkiye’deki yabancı ülke vatandaşları için de vize hizmeti sunar. Sayfanın devamında, konsolosluğun Tayvan vatandaşları için verdiği hizmetleri bulabilirsiniz.

Pasaport İşlemleri: Tayvan Büyükelçiliğinin, Türkiye’de oturma izni olan Tayvan vatandaşları için sunduğu birçok konsolosluk hizmetinden biri de, yırtık, okunaksız veya pasaport geçerlilik süresi dolmuş pasaportları, vatandaşları için yenilemeleri ve değiştirmeleridir.

Doğum ve Ölüm Belgesi Temini: Türkiye’de doğan bir Tayvan vatandaşı çocuğun doğum belgesi ve kimlik çıkartma işlemi, Tayvan Ankara Büyükelçiliği’nde yapılmaktadır. Aynı şekilde Tayvan vatandaşı bir kişinin Türkiye’de vefat etmesi durumunda ölüm kaydı için de büyükelçiliğe başvurulmalıdır.

Evlilik ve Boşanma İşlemleri: Bit Tayvan vatandaşının Türkiye’de evlilik yapması, ya da mevcut evliliğinden boşanması gibi durumlarda Tayvan Büyükelçiliği’ne başvurulmalı ve işlemler yürütülmelidir.

Kimlik İşlemleri: Doğum sebepli yeni kimlik çıkartılması, mevcutta bulunan kimliğin yıpranası ya da yenilenmesi gerekmesi gereken herhangi bir durumdan ötürü güncellenmesi gibi işlemler büyükelçilikte gerçekleştirilir.

Adli İşlemler: Türkiye’deki bir Tayvan vatandaşının adli bir sorunu olması takdirinde Tayvan Ankara Büyükelçiliği’ne başvurması mümkündür.

Evrak Tasdiki ve Noterlik İşlemleri: Belgelerini onaylatmak, aslına uygun şekilde çoğaltmak, orijinal belgeleri tasdik ettirmek gibi işlemler için Tayvan vatandaşları, temsilciliğe gelerek işlem yapabilirler.

Türk Vatandaşları İçin Vize: Tayvan Büyükelçiliği, kısa süreli vize işlemlerini Tayvan Göçmenlik Ofisi resmi internet sitesi sistemi üzerinden e-vize olarak vermektedir. Daha uzun süreli Tayvan vize işlemleriyse konsoloslukta yürütülür. Uzun süreli Tayvan vizesi başvuruları, Tayvan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş aracı vize danışmanlığı ofisleri tarafından yapıldığı takdirde alınmaktadır. Şahsi başvuru yapmak mecburi değildir.

Tayvan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Tayvan Konsolosluğu
M. Kuzgun 24/06/20, 14:41 Cevabı Görüntüle
Selam, ben Tayvan vizesi için başvuruda bulunmak istiyorum. Planlamış olduğum seyahat yalnızca 5 günlük bir zaman alacak. Orada yaşayan bir arkadaşımın yanına gitmek ve biraz dinlenmek için tatil yapmayı amaçlıyorum. İnternet sitenizden edindiğim bilgiler doğrultusunda e-vize başvurusu yapmam gerektiğini öğrendim. Ama aklıma takılmış konular var. E-vize sistemine nereden ulaşabilirim? Vize başvurusunu yaptıktan sonra sistemden bir randevu almama ve Tayvan Konsolosluğu için herhangi bir başvuru ücreti ödememe gerek var mı? Ayrıyeten, başvuru için randevu alarak konsolosluğa gitmeme gerek bulunuyor mu?
Ben Mersin’de yaşıyorum ve bana en yakın Tayvan Konsolosluğu Ankara’da bulunuyor. Fakat hem çalıştığım yerden izin alarak oraya gitmem ve işlemleri halletmem neredeyse imkânsız hem de vize başvurusu için ayıracak hiç boş vaktim yok. Tayvan vizesi alabilmem için başka bir yol varsa beni bilgilendirebilir misiniz?
Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES