x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Vizesi Schengen mi

D. Şamdan 29/11/19, 14:10
Merhaba, Yılbaşında Bulgaristan’da tatil yapmak istiyorum. Dönüşte ise Yunanistan üzerinden gelerek o yerleri de gezme planım var. Alacağım Bulgaristan vizesi ile Schengen bölgesine giriş yapabilir miyim? Bulgaristan Vizesi Schengen mi?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

2007 yılında Avrupa Birliği’ne katılmış olsa da,Bulgaristan Schengen bölgesine dahil olmadığından, Bulgaristan vizesi Schengen Vizesi değildir.

Bu nedenle, geçerli bir Schengen vizeniz olması halinde Bulgaristan’a giriş yapılabilirken, Bulgaristan Vizesi ile Schengen bölgesine giriş yapılamaz. 
Fakat, Bulgaristan vizesi, kendisi gibi AB’ye üye olmasına rağmen Schengen Bölgesine dahil olmayan Romanya ve Hırvatistan’a giriş yapma olanağı tanır. Bu sebeple eğer iki veya çok girişli Bulgaristan vizeniz var ise, bu vizeyi kullanarak Romanya ve Hırvatistan’a giriş yapabilirsiniz.

Özellikle Ukrayna ve Moldova’ya seyahat etmek isteyen kişiler, sadece Bulgaristan Transit Vizesi alarak hem Bulgaristan’dan hem de Romanya’dan bu vize transit geçiş yapabilirler.

Daha detaylı bilgi için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

H.D 07/04/21, 11:25

Bulgaristan vizesi schengen mi yoksa kendine has vize türü mü? Ücreti ve özellikleri nedir?

EUROASIA Müşteri Temsilcisi 07/04/21, 11:49

Merhabalar, Bulgaristan schengen mi sıkça rastladığımız sorular arasındadır. EAGVS temsilcileri olarak sizleri bu konuda aydınlatmaktan memnunluk duyacağız. Bulgaristan Avrupa ülkesi olmasına rağmen henüz Schengen vizesine üye devletler arasında yer almamaktadır. Bu sebeple Bulgaristan vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının schengen ülkelerine seyahat hakkı bulunmamaktadır.

Bulgaristan’a seyahat edecek olan TC vatandaşları umuma mahsus pasaport (bordo) sahibi kişilerin Bulgaristan vizesi alıp ülkeye girmeleri gerekmektedir. Geçerli ve çok girişli schengen vizesi sahibi olan vatandaşlar schengen bölgesine giriş yaptıktan sonra Bulgaristan’da ayrı bir vize almalarına gerek kalmadan vize süreleri kadar seyahat etme hakları vardır.

 Ayrıca schengen üyesi olan ülkeler ile birlikte İngiltere, ABD, Kanada ve İsviçre’de oturum izni olan vatandaşlarımızın Bulgaristan’a vizesiz girme hakkına sahiptirler.

Bulgaristan schengen mi ? Hayır değildir. Bu sebeple Bulgaristan’a yapacağınız seyahatleriniz için schengen vizesi alamazsınız.

Bulgaristan’ın kendine ait vize çeşitleri bulunmaktadır. Sizin hangi amaç doğrultusunda ülkeye seyahat etmek istediğinizi yetkililerimize belirtmeniz vize işlemlerinde daha hızlı yol almanızı sağlayacaktır. İlk aşamada sizlerin merkezimi arayarak yetkililerimizin sizlere sorduğu sorular sonucunda size uygun olan vize türü belirlenecektir. Vize türünüz belirlendiğinde tarafınıza istenilen belgeler, harç bedeli, ek hizmet bedeli iletilecektir. Evraklarınız konsolosluğa tesliminden işlemleriniz sonuçlanana kadar tüm süreç EAGVS tarafından yakından takip edilmektedir. Süreç tamamlandığında isterseniz merkezimize uğrayarak şahsen vizenizi teslim alabilirsiniz dilerseniz de kargo, kurye yoluyla dilediğiniz adrese gönderimini sağlamaktayız.

Vize türleri çeşitlilik gösterdiği için başvuruda bulunan kişinin yaşına, mesleğine göre ve ek hizmet bedelinin oluştuğu durumlarda Bulgaristan vize ücreti değişiklik göstermektedir. Ayrıca uzun süreli vize türlerinde danışmanlık süreçleri de ücrette değişikliğe sebep olmaktadır.

Bulgaristan vizesi schengen mi sorunuza yanıt olarak yukarıda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. 2021 yılı için güncel vize evrakları ve prosedürler hakkında daha kapsamlı bilgi almak isterseniz EAGVS Edirne ofisimizi arayarak veya merkezimize uğrayarak destek alabilirsiniz. Bu süreçte temsilcilerimiz sizlere hizmet vermekten mutlu olacaktır. 0850 241 04 48

Bulgaristan vizesi schengen mi

Cevap Ver