x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Oturum Kartı Uzatma

M. Güney 05/06/20, 20:41
Merhaba, eski göçmenim, D vizemi aldıktan sonra Bulgaristan'dan oturum kartımı aldım, vatandaşlık sürecimi bekliyorum ancak oturum kartımı (liçna kartımı) kısa süreli verdikleri için süresi doluyor, İstanbul konsolosluğundan randevu almayı deniyoruz ama randevu alamıyoruz, ne yapmam gerekir?Bulgaristan Oturum Kartı Uzatma için nasıl baş vurabilirim?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

M. Güney Merhaba,

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Bulgaristan geçici oturum kartı ile liçna kart ayrı anlamlarda olmasına rağmen kelime olarak birbirlerinin yerine kullanımı yaygınlaşmıştır. Bulgaristan oturum kartı, Bulgaristan geçici olarak ikamet eden kişilere verilen kart türüdür. Bulgaristan'dan alabileceğiniz 12 farklı madde üzerinden oturum alınabilmektedir ve bu oturumlar için önce Türkiye'den oturum vizesi başvurusunda bulunulur, oturum vizesi alındıktan sonra Bulgaristan'a giderek bağlı olunan Yabancılar Şubesi'nden oturum kartı alınır. Bulgaristan Oturum Kartı uzatma ya da yenileme işlemini Türkiye'den değil sadece oturum kartını aldığınız Bulgaristan'da bağlı olduğunuz Yabancılar Şubesi'den yapılabilmektedir. Dolayısıyla Türkiye'deki bir Bulgaristan Konoslosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği'nden bu işlem için randevu alıp başvuru yapamazsınız. 

Liçna kartı, Bulgaristan vatandaşlarının Bulgar kimlik kartına verilen addır. Ancak Bulgaristan'da oturum kartı sahipleri de almış olduğu geçici oturum kartlarını aynı isimle andıklarından burada bir anlam kargaşası oluşmaktadır.Türkiye'deki Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Başkonsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliklerinde yapabileceğiniz başvurular sadece Bulgar vatandaşları için, Bulgar pasaportu ve Bulgar kimlik kartı yenileme işlemleridir.

Yukarıda "Bulgaristan Oturum Kartı Uzatma" ile ilgili sorularınızı cevapladık. 

Bulgaristan Oturum Kartı Uzatma

Cevap Ver
Spam mesajı olmadığını anlamamız için lütfen doğrulama yapınız.