x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan'a vize var mı Bulgaristan vize veriyor mu?

c. deniz 09/06/20, 12:19
Size bir sorum olacaktı… Bulgaristan’a vize var mı ? Ben yeni pasaport çıkarttırdım yeşil pasaport sahibi bir arkadaşımla birlikte gezmek görmek için Bulgaristan’a gitmeyi düşünüyoruz, yeşil pasaporta Bulgaristan’a vize var mı? Bulgaristan vize veriyor mu? yardımcı olabilir misiniz?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Sayın C.Deniz,

Bulgaristan’a vize var, bordo pasaportta denilen umuma mahsus pasaportlar için vize uygulaması bulunmaktadır. Hususi (Yeşil) pasaport için Bulgaristan’a vize uygulaması bulunmazken Bulgaristan’a girdikleri tarihten itibaren 180 gün içerisinde 90 gün kalma hakkına sahiptirler. Diplomatik (Siyah) ve hizmet(Gri) pasaporta sahip kişilerde Bulgaristan için aynı şekilde vize uygulamasına tabi olmayıp 30 güne kadar vizesiz seyahat edebilmektedirler. Yani yeşil pasaporta vize olmadığı gibi gri ve diplomatik pasaporta da vize Bulgaristan’ın vize uygulaması yoktur.

Bulgaristan bordo pasaportlara alınabilen c tipi vize türleri, Bulgaristan turistik vize, Bulgaristan ticari vize, Bulgaristan transit vize, Bulgaristan şoför vizesi, Bulgaristan özel ziyaret, Bulgaristan Erasmus vizesidir. Bulgaristan için d tipi olarak adlandırılan uzun süreli ikamet için (6 ayda 90 günü aşan kalışlarınız için) oturum vizeleri ise hem bordo(umuma mahsus) pasaportlara hem de yeşil pasaportlara verilebilmektedir. Bulgaristan uzun süreli ikamet vizesi, Bulgaristan oturum vizesi, Bulgaristan d tipi vize aynı anlama gelmekte olup bu vize çeşitleri: Bulgar vatandaşı eş üzerinden d tipi vize, Bulgar vatandaşı çocuk üzerinden d tipi vize, Bulgaristan’da şirket sahiplerine d tipi vize, Bulgaristan’da Temsilciliği bulunan kişilere d tipi vize, Bulgaristan’a yatırımcı olarak d tipi vize, Bulgaristan okuyan öğrencilere d tipi vize, Emekli d vize, Bulgaristan eski göçmenlere d tipi vize, Bulgaristan’da oturumu olup ailesine oturum alan alınacak kişilere d vize, Çalışma izni üzerinden d vize olarak sıralanabilir.

Bulgaristan turistik vize, ülkenin özellikle yaz ve kış aylarında turistik bölgelerinin olması sebebiyle en çok tercih edilen vize türüdür. Kış turizminde Bansko, Pamporovo, Borovets bölgeleri en revaçta olan merkezlerin bulunduğu bölgelerdir. Yaz turizmi içinse Varna, Burgas, Nesebar, Balçık gibi bölgeler en çok tercih edilenler arasındadır. Turistik seyahatler genellikle kısa süreli belirli tarih aralığında gerçekleştirilen seyahatlerdir. Bulgaristan turistik vize alma koşulları arasında ilk madde, yapacağınız turistik seyahate ilişkin bir hotel rezervasyonu sunmanızdır. Hotel rezervasyon belgenizin hotelin antetli kağıdına kaşeli imzalı istenmesinin yanı sıra, hotelden ödendi belgesi de talep edilebilmektedir. Hotel rezervasyonu dışındaki belgeler birçok başvuru da kullanılan gelir beyan belgeleriniz ve şahsi bilgilerinizin bulunduğu belgelerdir. Bulgaristan turistik vize 1 hafta gibi kısa bir sürede sonuçlanabilmekle beraber turizm sezonunun yoğun olduğu dönemlerde bu süreç 10 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

"Bulgaristan'a vize var mı Bulgaristan vize veriyor mu?" sorunuza cevap verdik. Bunun dışında Bulgaristan turistik vize detayları için 0212 963 50 14 nolu telefonlardan bizlere ulaşabilir, evrak bilgisi ve fiyat konusunda detaylıca bilgi alabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz sizlere yardımcı olmaktan sevinç duyacaklardır.

Özlem Dağdelen

Bulgaristan'a vize var mı?

Cevap Ver
Spam mesajı olmadığını anlamamız için lütfen doğrulama yapınız.