x
Yeni Zelanda

Vize İşlemleri

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda Work and Travel Vizesi

Değerli ziyaretçimiz, bu özel vize çeşidi, size Yeni Zelanda’da 1 yıl boyunca kalma, çalışma ve eğitim görme hakkı vermektedir. Bir nevi Yeni Zelanda Work & Travel diyebiliriz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için her yıl 100 kişilik kota açılmakta ve her yılın Temmuz ayında kota sıfırlanmaktadır. Uzmanlarımız, bu özel vizenin oldukça detaylı başvuru aşamalarında deneyimlerini sizinle paylaşacak ve doğru başvuruyla vize almanızı sağlayacaktır.
Yeni Zelanda Vizesi Work and Travel Uygulaması evrak listesi sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

Önemli notlar:

 • İlk olarak telefon ya da mail üzerinden bizlere ulaşarak yıllık kotanın dolup dolmadığı konusunda bilgi alınız.
 • Bu vizeye başvurabilmek Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi olmalısınız.
 • 18-30 yaş aralığında olmalısınız.
 • 4 yıllık üniversite eğitimi almış olmalısınız.
 • İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamış olmalısınız. (Şartlar aşağıdaki listede detaylıca anlatılmıştır.)
 • Daha önce bu vizeye başvurmamış olmalısınız. 2. bir başvuru hakkı yoktur.
 • Eşiniz ve çocuğunuz varsa, bu vize ile onları yanınızda götüremezsiniz.
 • Vizenizin onaylandığı günü takip eden 1 yıl içerisinde ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Vizenizin geçerlilik tarihi, ülkeye giriş yaptığınız günden itibaren 1 yıldır.
 • Maksimum 6 ay boyunca istediğiniz eğitimi alabilirsiniz. Genellikle İngilizce dil kursları tercih edilmektedir.
 • Maksimum 3 ay boyunca bir iş yerinde tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak çalışabilirsiniz (Not: İş değiştirmeniz halinde yeni bir iş yerinde tekrar 3 ay çalışabiliyorsunuz, yani 1 yılda 3’er ay süreyle 4 iş yerinde çalışmanız mümkün.)
 • İlk başvuru sonrası ortalama 21 iş günü süren değerlendirme sürece başlamaktadır. Değerlendirme süreci 3 aya kadar çıkabilmekte olup kesin bir süre bulunmamaktadır. Planlamanızı bunu dikkate alarak yapmanızı öneririz.
 • Yeni Zelanda'ya yapacağınız seyahatte, seyahat amacınızın net olması, hangi tarihler arasında ülkede bulunacağınız bilgisi, uçak ve konaklama dokümanlarınızın bulunması ve seyahatinizi rahatça finanse edebiliyor olmanız oldukça önemlidir. Yeni Zelanda konsolosluğu, ülkeyi seyahat edecek kişilerin, kendi tabirleriyle "Bona Fide" olmasını bekler. "Bona Fide", hakiki olmak ve iyi niyetle hareket etmek demektir. Konsolosluk, başvuru sahibinin niyetinin gerçek olduğuna, ülkede geçici bir süreliğine bulunacağına, yasalara aykırı hareket etmeyeceğine ve ülkeyi yasadışı bir şekilde terketmeyeceğine dair kanıtlar arar. İstenen evraklar arasında da bu durumu kanıtlayacak bazı belgeler talep edilmektedir. Aşağıda Yeni Zelanda Working Holiday Vizesi için hazırlamanız gereken evraklar bulunmakta, evrakları tamamlayıp tarafımıza ulaştırdığınızda vize süreciniz başlamaktadır. Bu vize başvurusunda sunulan yazılı evrakların tümünün İngilizce dilinde olması gerekmektedir, çevirilerde noter onayı da gereklidir.

Yeni Zelanda Work and Travel Vizesi İçin Gerekli Evraklar

1-) Pasaport

Pasaportun, seyahat bitiminden sonra 2 yıl daha geçerliliği olmalı. Ayrıca seyahat geçmişinizi incelemeleri adına varsa eski pasaportlarınızı da sunmalısınız.

2-) 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Yüz net görünmeli, saçlar alnı ve şakakları kapatmamalı, son 6 ay içinde çekilmiş olmalı. 

3-) Kimlik Fotokopisi

Kimliğinizin arkalı önlü fotokopisi

4-) Genel Sağlık Raporu ve Göğüs Röntgeni

Konsolosluğun talebi halinde hazırlanması gerekir. Bu raporlara ihtiyaç olup olmayacağı başvuru sonrası belli olmaktadır. Gelecek kişilerin bulaşıcı bir hastalıkla Yeni Zelanda halkını tehlike atması ve ülkenin sağlık servislerine büyük bir maddi yük oluşturmasının önüne geçmek ile eğitim almaya/çalışmaya uygun olduğunu kontrol etmek amacıyla bu raporlar istenmektedir. Türkiye’de yalnızca 3 merkez Yeni Zelanda hükümeti ile anlaşmalıdır ve raporların bu merkezlerden alınması zorunludur. Merkezlerin 2’si Ankara/Kavaklıdere’de, 1 tanesi ise İstanbul/Şişli adresindedir. Ayrıca hastane randevunuza doldurulup imzalanmış Chest X-Ray Certificate formu ile gitmeniz gerekecektir. Tüm detaylı bilgileri başvurunuz esnasında uzmanlarımızdan alabileceksiniz.

5-) Tam vukuatlı nüfus aile kayıt örneği

Nüfus kayıt örneğinizi E-Devlet şifrenizle barkodlu olarak çıkarabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda arama kısmına "Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama" yazarak devam edin, gelen sayfada Nüfus kayıt örneği tipini "Nüfus aile", seçerek eski eş ve vukuatlı belge seçeneklerine de evet diyerek sorgulayın, dosyayı indirerek yazdırın ya da mail üzerinden tarafımıza ulaştırın.

6-) Adli Sicil Kaydı

Son 10 yıl içerisinde 1 yıldan fazla hapis cezası aldıysanız, herhangi bir ülkeden sınır dışı edildiyseniz, Yeni Zelanda’da suç işlemeye, toplum düzenini ve güvenliği tehlikeye atmaya meyilli iseniz vize başvurunuzun reddedilmesi olasıdır. Bunun değerlendirilmesi için gerekli evraklardan ilki Adli Sicil Kaydınızdır. Adli Sicil Kaydınızı E-Devlet şifrenizle barkodlu olarak çıkarabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda arama kısmına "Adli Sicil Kaydı Sorgulama" yazarak gelen sayfada Kurum Türünü "Yabancı Ülke (Tercümeli)" olarak seçin. Arşiv kaydı içeren - Konsolosluk ve İngilizce seçimleriyle devam ederek belge oluşturun ve dosyayı indirerek yazdırın ya da mail üzerinden tarafımıza ulaştırın.

7-) Uçak rezervasyonu veya satın alım belgesi

Konsolosluk, gidiş dönüş uçak biletinizi ya da banka hesabınızda bu biletleri satın alabileceğiniz parayı görmek istemektedir. Satın aldığınız veya rezerve ettiğiniz uçak dokümanlarını tarafımıza ulaştırınız.

8-) Banka hesap özeti

Son 3 ayın hareketlerini içeren, en az 28.000 TL (7.000 Yeni Zelanda Doları) bakiyeli şahsi banka hesap dökümünüz, banka imza sirküleriyle birlikte temin edilmelidir. Paranın hesabınıza, başvurunuzdan en az 1 ay önce yatırılmış olması gerekmektedir.

Not: Yeni Zelanda konsolosluğu, başvuruları değerlendirirken kalınacak gün sayısını önceden belirlenmiş Yeni Zelanda Doları miktarı ile çarparak bankada bulunması gereken parayı hesaplamaktadır. Bununla birlikte otel ve uçak ödemelerinizin henüz yapılmamış olması yine gösterilmesi gereken miktarı etkileyen bir durumdur. Konuyla ilgili uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

9-) Mezuniyet belgesi

4 yıllık üniversite eğitimi aldığınızı gösteren mezuniyet belgenizin noter onaylı, arkalı-önlü, renkli taranmış fotokopisi sunulmalıdır. Ayrıca noter onaylı çevirisi de gerekmektedir.

10-) İngilizce Yeterlilik Belgesi

Belirli bir seviyede İngilizce konuşabiliyor olmanız gereklidir. Bu 2 farklı şekilde kanıtlanabilir. Birincisi İngilizce Yeterlilik Testlerinden geçerli puan almaktır ve test sonucunuz 2 yıldan eski olmamalıdır. Kabul edilen testler ve minimum puanlar aşağıdaki gibidir

Not: IELTS sınavında istenen puana “Genel” modülde ulaşmak yeterlidir.

İngilizce yeterliliğini kanıtlamanın 2. Yöntemi ise Yeni Zelanda devletinin belirlediği Türk üniversitelerinden birinden mezun olmuş olmak ve tüm eğitiminizi İngilizce dilinde aldığınızı kanıtlamaktır. Kabul edilen üniversiteler;

11-) Seyahat Sağlık Sigortası

Yeni Zelanda’da kalacağınız süreyi kapsayan, tam donanımlı seyahat sağlık sigortanızı sunmanız gereklidir.

12-) Yeni Zelanda Additional Information Formu

Detaylıca doldurulması gereken ek bilgi formudur. Başvuru sonrası 2. Aşamada tamamlanması gereklidir.

13-) Erkek başvuru sahipleri için Askerlik Durum Belgesi

Askerlik Durum Belgesini E-Devlet şifrenizle barkodlu olarak çıkarabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda arama kısmına "Askerlik Durum Belgesi Sorgulama" yazarak yeni belge oluşturun ve dosyayı indirerek yazdırın ya da mail üzerinden tarafımıza ulaştırın.

14-) Konaklamanıza dair belge

Yeni Zelanda’da bulunacağınız süre içerisinde konaklamanızı nasıl yapacağınız konusunda doküman sunmak gereklidir. Ev kiralayabilir, Couchsurfing yapabilir ya da Airbnb kullanabilirsiniz.

Başvuru esnasında, Yeni Zelanda Konsolosluğu ek evrak talep edebilir. Daha fazla bilgi ya da başvurunuzu başlatmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

yeni zelanda work and travel

 

 

Yeni Zelanda ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES