x
Meksika

Vize İşlemleri

Meksika

Meksika’ya Vize Var Mı

A. Çetin 08/07/20, 17:03
Merhaba, ben Meksika için vize başvurusu yapacağım. Ağustos ayının sonuna doğru orada olmak istiyorum. 15 gün kadar arkadaşımın yanında kalacağım, seyahatimin son iki gününü de farklı bir şehirde otelde kalarak geçirmeyi planlıyorum. Bu benim ilk yurt dışı seyahatim olacağından vize işlemleriyle ilgili fazla bir bilgim yok. Birkaç ülkenin, vizelerini seyahat planlarına göre farklı kategorilerden verdiğini arkadaşımdan öğrendim. Meksika vizesi alırken benim ziyaret kategorisi mi yoksa turistik vize mi almam gerekecek? Meksika Konsolosluğu vize başvuruları için kategori ayrımı yapıyor mu? Bu durumda ne yapmam gerek bilmiyorum. İzmir’de yaşıyorum, burada bir Meksika Fahri Konsolosluğu olduğu bilgisine sahibim. Vize işlemlerimi bu konsolosluğa giderek mi tamamlamalıyım? Vereceğiniz bilgilerde bir etkisi olacak mı bilmiyorum ama Umuma mahsus pasaport sahibiyim ve 10 yıllık pasaportumun bitmesine 4 sene daha var. Daha önce bir ülkeye gitmedim. Hangi belgeleri hazırlamalıyım başvuru yapmak için? Dönüş yaparsanız sevinirim.
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Atakan Bey Merhaba,

İlk olarak vize muafiyeti durumuna değinmek istiyorum. Arkadaşınız daha önceki Meksika seyahatini yaparken 90 sürelik kalış hakkını içinde bulunduğumuz son 6 ayda tamamlamamışsa, vize almadan Meksika’ya giderek, yalnızca pasaportuyla sınırdan geçiş yapabilir. Size değinecek olursak, vize almanız mutlaka şarttır. Meksika, vize muafiyetini yalnızca Diplomatik (siyah) pasaport, Hususi (yeşil) pasaport ve Hizmet (gri) pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygular. Türk, Rus ve Ukrayna vatandaşlarınaysa e-vize alma hakkı sağlayarak işleri kolaylaştırmıştır. Fakat Umuma mahsus bir bireyin vize almadan seyahat etmesi mümkün değildir.

Bu durum sizi korkutmasın. Elektronik vize sistemi sayesinde Meksika vize başvurusu yapmak kolaylaştırılmıştır. Diğer sorunuza yanıt verecek olursak, evet Euroasia Global Visa Services aracılığıyla başvuru yapmanız tabi ki mümkündür. Vize başvurusunu şahsen yapmanız gibi bir zorunluluk bulunmaz. Kurumumuzla birlikte yapacağınız Meksika vize başvurusunda, yalnızca pasaportunuzu hazır bulundurmanız yeterlidir. Verdiğiniz bilgilere bakıldığı zaman, umuma mahsus (bordo) pasaportunuzun başvuru yapmak için yeterli ve uygun olduğunu söyleyebiliriz. Başvuruda, pasaportun uygunluk kriterini yerine getirip getirmediği, geçerli olacağı tarihler baz alınarak kararlaştırılır. E-vize kolaylığından faydalanmak için, elinizde bulunan pasaportun alacağınız vizeden 6 ay fazla geçerliliği olmalıdır. Gördüğüm kadarıyla, pasaport tarihlerinizde bir sıkıntı bulunmamakta.

Eğer vize almakta karar kıldıysanız, yapmanız gereken şey çok basit. Pasaportunuzun sayfalarını taratarak bize evize@eagvs.com e-posta adresi üzerinden göndermeniz yeterli olacaktır. İşlemler hakkında bilgi almak istediğiniz zaman 0 (212) 963 28 10 arayarak başvurunuzun durumunu da rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. Meksika vize başvuruları, pasaport görüntüsünün PDF olarak başvuru sistemine yüklenmesinin ardından bir gün sonra sonuçlanır. Vizeniz, başvuru yaparken belirteceğiniz e-posta adresinize barkod şeklinde gönderilecektir. Bu e-postanın çıktısı vize görevi görmektedir. Ülkeye giriş esnasında yanınızda pasaportunuzla birlikte mutlaka bu vize çıktısı da bulunmalıdır. İyi yolculuklar dileriz.

Cevap Ver