x
Letonya

Vize İşlemleri

Letonya

Letonya Vize Dilekçe Örneği

Değerli ziyaretçimiz; Letonya vize dilekçelerinin yazımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilendirmelerin yer aldığı ve Euroasia Global Visa Services çalışanı için yazılmış bir örneğin bulunduğu Letonya vize dilekçe örneği sayfamıza hoş geldiniz.

Schengen ülkeleri de dahil olmak üzere vize isteyen çoğu ülke vize başvurusu sırasında seyahat amacı fark etmeksizin isteğe bağlı şahsi vize talep dilekçesine ek; çalışan veya şirket sahipleri için zorunlu olarak çalışma&izin belgesi istemektedir

Letonya vize dilekçesi

Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Letonya vize başvurunuzda talep yazınızı oluştururken dilekçeniz sunduğunuz evraklar ile uyumlu olmalıdır.

Vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gerekenler:

  1. Letonya vize dilekçeleri İngilizce, Rusça veya Letonca olarak yazılabilmektedir.
  2. Dilekçenin tarihi yazılmalıdır.
  3. Letonya’nın hangi temsilciliğine ve hangi departmanına hitap ettiğiniz mutlaka belirtilmelidir.
  4. İsim, soy isim ve pasaport numaranız bulunmalıdır.
  5. Seyahat tarihleriniz net olmalıdır.
  6. Dilekçede belirttiğiniz seyahat tarihleriniz ile başvuru formu, otel, uçak  ve seyahat sağlık sigortası kapsamı üzerinde yazılı seyahat tarihleri uyumlu olmalıdır.
  7. Seyahat planlamanıza dair ayrıntıları vermeniz gerekir. Bunlar ulaşım araçları, konaklama bilgileri ve ziyaretin amaçlarıdır. Ziyaret sırasında yapacaklarınızdan genel olarak bahsedilmesi olumludur.
  8. Geçmiş seyahatlerden,  geçmiş vize reddi durumlarından bahsedilmesi olumludur.
  9. Vize talebiniz süresine bağlı olarak tek, çift veya çok girişli seçeneklerini belirtmelisiniz. Örneğin; 15 gün içerisinde bir veya daha fazla seyahatiniz olacak ise çok girişli talep etmelisiniz. Vize başvuru dilekçe örneği sayfa sonunda paylaşılmıştır.

      10. Mesleki bilgileriniz yer almalıdır.

Çalışanlar için; şirketin antetli kağıdına işe giriş tarihiniz, göreviniz, maaşınız net olarak yazılmalı, şirket yetkilisi tarafından imzalanmalı ve şirket kaşesi atılmalıdır.

Şirket sahipleri için; şirketin antetli kağıdına şirketin kuruluşu, yapılan işin konusu ve aylık/yıllık kazanç belirtilerek şirket kaşesi ile birlikte şirket sahibinin imzalaması gerekir.

Emekliler için; emekli olunan tarih belirtilerek emekli maaşı yazılmalı ve kişinin imzalaması gerekir. Evraklarınızda emekli maaşınızın yattığı banka dökümleri de bulunmalıdır.

Freelance, sözleşmeli çalışanlar, sanatçılar gibi spesifik durumları olanlar için gelir durumu kanıtlarıyla birlikte sunularak belirtilmelidir.

      11. Banka gelirleriniz yüksek veya anlaşılamaz durumları telafi etmek adına yaptığınız işler hakkında detay verilmelidir. Örneğin zevki olarak araba alım-satım veya borsa ile ilgileniyor olabilirsiniz. Bu durumu kazanılan para ile ilişkilendirerek doğru anlatmak gerekir.

      12. Letonya’da masraflarınızı kimin ve nasıl karşılayacağı belirtilmelidir. Masraflarınız bir başkası tarafından karşılanacak ise kendisinin size sponsor dilekçesi yazması gerekir.

      13. Verilen vize süresi sınırları içerisinde ikamet ettiğiniz ülkenize geri döneceğinizi taahhüt etmelisiniz.

Ayrıca; ziyaret amaçlı seyahatinizde sizi davet eden kişi, ticari amaçlı seyahatinizde sizi davet eden kurum, turistik amaçlı seyahatinizde otel vs bilgileri dilekçenizde yer almalıdır.

Ticari, ziyaret, eğitim amaçlı veya turistik vize başvurusunda bulunuyor olabilirsiniz. Tüm konsepte vize dilekçenizde yukarıdaki maddelerden faydalanarak dilekçenizi oluşturabilirsiniz. Vize talep yazısı tüm dosyanızın bir ön sunumu olarak düşünülmelidir. Konsolosluklar dosyanızı değerlendirirken dilekçenize mutlaka dikkat ederler. Bu yüzden hafife alınmaması gereken bir husustur.

Letonya vize talep dilekçesi

Uzun Süreli Vize Talep Edebilir Miyim?

Elbette!

Geçmiş seyahatleriniz bu durumda birinci önceliktir. Seyahat geçmişinizden mutlaka bahsedilmelidir. Vize süresi ile ilgili yaşadığınız bir problem, vize sürenizi aşmışsanız veya örneğin; geçmişte Almanya’dan vize talep edip başka bir ülkeden giriş sağlamışsanız nedenleriyle beraber dilekçenizde yazmanız gerekir. Ayrıca, schengen ülkelerinin sahip olduğu ortak veri merkezi seyahat geçmişiniz hakkında konsolosluklara fikir vermektedir.

Uzun süreli vize talebimizi doğru anlatmalıyız.

Seyahat planlamanızı oldukça yeterli bir zamana yayıp bu seyahatleri gerçekleştirebileceğinizi taahhüt eden banka dökümleriniz ve ulaşım ile konaklama rezervasyonlarınızı yapmışsanız uzun süreli vize talebinize olumlu cevap vermelerini güzel bir dilde ifade edebilmeliyiz. Önceki vizelerinizde sırasıyla kademeli bir yükseliş örneğin; 1 hafta, 1 ay, 3 ay vs. söz konusu ise dilekçenizde uzun süreli vize talep etmeniz lehinize sonuçlanabilir. Bu durumun tam tersi de verilen vizelerin yanlış kullanımından kaynaklanabilir. Ticari ve ziyaret vizesi başvurularınızda davetiye süresi de vize verilmesinde etkin rol oynayabilir. Tabi uzun süreli vize talep etmek için pasaportunuzun bitiş tarihini de iyi analiz etmek gerekir.

Standart Vize Talep Dilekçesi Örneği

Letonya vize dilekçesi örneği

Almak istediğiniz vize türü için vize verme işlemleri sadece Letonya temsilciliklerinin kararı olduğundan yukarıda bahsedilen tüm konular vize alımı için garanti edilmez.

Euroasia Global Visa Services olarak bahsettiğimiz tüm seçenekler birer tecrübe ürünüdür.

Ülke uzmanlarımızdan vize talep dilekçesi hakkında sözlü bilgi almak için arayın.

Letonya vizesi

Letonya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';