x
 • Parmak İzi Uygulaması Var mı?

  Parmak İzi Uygulaması Var mı?

  Letonya vizesi başvurularında biyometri işlemi (parmak izi taraması) uygulanmaktadır. Son 5 yıl içinde alınmış bir Schengen vizeniz olmaması durumunda parmak izi taraması yaptırmalısınız.

 • Kısa Süreli Letonya Vizesi

  Kısa Süreli Letonya Vizesi

  Kısa süreli Letonya seyahatleriniz için alacağınız vize Schengen Vizesi kategorisindedir. Schengen vizesi başvurularınızı vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapmanız gereklidir.

Letonya Vize İşlemleri

Tüm dünya ülkeleri için hızlandırılmış vize başvuru desteği sağlayan Euroasia Global Visa Services,  vize başvuru süreçlerinin takip ve kontrolünü gerçekleştirerek, başvuru sahibinin seyahat planına en uygun vize prosedürlerini yerine getirmektedir. Planladığınız Letonya seyahati için gerekli olan vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için help@eagvs.com mail adresi ve Euroasia Global Visa Services İstanbul merkez ofisiyle iletişim kurabilir, seyahat planlarınızı detaylandırabilirsiniz.

Letonya Vize Zorunluluğu

Letonya' ya seyahat etmeyi planlayan;

 • Hususi Pasaport 
 • Hizmet Pasasportu ve
 • Diplomatik Pasaport hamilleri için 180 gün içinde 90 günü aşmayan konaklamalı seyahatlerde vize muafiyeti bulunmaktadır.

Litvanya' ya seyahat edecek olan

 • Umuma Mahsus Pasaport hamillerinin ise kısa süreli seyahatlerinde vize zorunluluğu bulunmaktadır. 

Türkiye’ den kısa süreli vize (90 gün ve daha az konaklamalı) başvuruları, Letonya Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmekte ve onay işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Letonya Büyükelçiliği, Türkiye’ de oturum izni bulunan diğer ülke vatandaşları için de kısa süreli Letonya Vizesi başvurularını değerlendirmektedir.

NOT: Letonya Türkiye Büyükelçiliği;

 Bahreyn, Bulgaristan, Benin, Merkezi Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Djibouti, Equatorial Guinea, Eritrea, Guinea, Yemen, Kıbrıs, Comoros Adaları, Kongo Cumhuriyeti, Lesotho, Liberia, Libya, Madagascar, Malawi, Mauritius, Mozambique, Namibia, Niger, Oman, Sao Tome and Principe, Seychelles, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Swaziland, Togo, Uganda ve Zimbabwe

kısa süreli vize başvurularını da değerlendirmektedir.

Letonya Kısa Süreli Vize İşlemleri

Türkiye’den Letonya’ya gerçekleştirilecek kısa süreli seyahatler, seyahatin kapsam ve içeriğine bağlı olarak;

kategorilerinin gerekliliklerine uygun olarak düzenlenmekte ve söz konusu vize başvuruları için farklı başvuru prosedürleri uygulanmaktadır.

NOT: Letonya’ya gerçekleştirilmesi planlanan 90 gün ve daha az konaklamalı vize başvuruları, Schengen Vizesi kapsamında değerlendirilmekte ve gerekli adımlar takip edilmektedir.

Letonya Schengen Vizesi başvurularında, başvuru sahibinin biometrik veri ve parmak izinin vize başvurusunda bulunulacak ülke konsolosluğuyla paylaşılmış olması ve başvuru sahibine ait parmak izi kaydının konsolosluk tarafından kayıtanmış olması gerekmektedir.

Schengen Vizesi başvurularında konsolosluklarla paylaşılan parmak izi kayıtları, 5 yıla kadar konsoloslukça saklı tutulabildiğinden, son 5 yıl içinde Schengen Vizesi kapsamında parmak izi kaydını gerçekleştirmiş olan başvuru sahiplerinin, işlem tekrarlama zorunluluğu bulunmamaktadır.

NOT: Vize başvuru sürecinde, konsoloslukların başvuru sahibini konsolosluğa davet etme hakkı bulunmaktadır.

NOT: Schengen Vizesi ile Letonya’ya giriş yapan ziyaretçilerin, Schengen ülkeleri arasında yapacakları seyahatler sırasında, Letonya’ya birden çok kez giriş yapabilmesi için çok girişli vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Schengen Vizesi başvurularında, Schengen bölgesi ülkelerinden ilk giriş yapılacak ülke için Schengen vizesi yapılması ve seyahatin vize başvurusunda bulunulan Schengen ülkesiyle başlaması gerekmektedir.

Letonya Ticari Vize İşlemleri

Temel seyahat kapsamı ticari faaliyetleri (iş toplantıları, yeni iş anlaşmaları için yapılacak sözleşmeler gibi) kapsayan kısa süreli Letonya seyahatleri, ticari vize kapsamında ele alınmakta ve yabancı ülke vatandaşlarının söz konusu faaliyetleri için ülkeye giriş izni sağlanmaktadır. Letonya ticari vize işlemlerinde, başvuru sahibinin kişisel bilgileri ve iş durumunu gösterir belgelerin yanında,

 • Letonya’da bulunan ticari ortak veya ticari tarafın iş ve adres bilgileri de önem arz etmektedir.

Letonya ticari vize başvurusu için, Letonya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirişmiş olan akridite hızlı vize servislerini kullanarak, vize işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Letonya Turistik Vize İşlemleri

Yabancı ülke vatandaşlarının gezi ve turlar kapsamında Letonya’ya gerçekleştirmeyi planladığı kısa süreli seyahatler, Letonya Turistik Vizesi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Letonya turistik vize başvurularında, başvuru sahibinin Letonya ziyaretini bir tur veya seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştiriyor olması ya da talep edilen seyahat süreleriyle uyumlu uçak ve konaklama rezervasyonlarının bulunması önem taşımaktadır.

Letonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İşlemleri

Letonya’da yaşayan aile ferdi ya da arkadaşı bulunan yabancı ülke vatandaşlarının, ülkede bulunan yakınlarını kısa süreli seyahat kapsamında ziyaretine olanak tanıyan Letonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, kısa süreli vize kategorileri arasında yer almaktadır. Letonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında, başvuru sahibi yabancı ülke vatandaşının, Letonya’da bulunan yakın ve arkadaşının adres ve kimlik bilgileri ile seyahat tarihleri detaylı olarak tanımlanmalı ve vize başvuru adımları bu doğrultuda yönlendirilmelidir.

Letonya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferans Vizesi İşlemleri

Yabancı ülke vatandaşlarının kültürel, sportif faaliyet ve konferans kapsamlı Letonya seyahatleri için gerekli olan kısa süreli seyahat vizesi, Letonya’ da gerçekleşecek ve vize tanımına uygun etkinlik ve faaliyetlere katılım olanağı sunmaktadır. Kültürel, sportif faaliyet ve konferans vizesi başvurularında, katılımı planlanan etkinliğin amaç e kapsamı ile mekan ve tarih bilgileri, başvuru sahibinin söz konusu etkinlikle lan ilişkili çalışmaları ve planlarının tanımlanması önem taşımaktadır.

Letonya Vatandaşı Eşleri İçin Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İşlemleri

Letonya vatandaşları ile evli olan yabancı ülke vatandaşları için eş, aile ferdi veya arkadaş ziyareti olanağı sunan Letonya vatandaşı eşleri için aile ve arkadaş ziyareti vizesi, başvuru sahiplerinin kısa süreli Letonya seyahatlerine olanak tanımaktadır. Söz konusu vize başvurusunda, başvuru sahibinin kişisel bilgilerinin yanı sıra eş bilgileri ve Letonya’ da konaklamayı planladığı adres bilgileri önem taşımaktadır.

Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye’den Letonya’ ya gerçekleştirilmesi planlanan kısa süreli seyahat vizesi başvuruları, seyahatin kapsam ve içeriğine uygun olarak düzenlenen vize başvurularının, Letonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla takip ve kontrolüyle sağlanmaktadır.

Schengen vizesi kapsamında gerçekleşecek kısa süreli Letonya seyahatlerinde, son 5 yıl içinde parmak izi kaydını tam ve sorunsuz biçimde paylaşmış olan başvuru sahipleri için konsolosluk ziyareti zorunluluğu bulunmamaktadır.

Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya vize başvurularının sonuçlanması, tüm evrak ve formların Letonya Büyükelçiliği’ne ulaşmasının ardından ortalama 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

 • Vize başvurusu değerlendirme süreci, dönemsel olarak farklılık gösterebileceğinden, seyahat planlarınızın aksamaması için seyahat tarihinizden en az 15 en fazla 90 gün öncesinde vize başvuru sürecinizi başlatmanız son derece önemlidir.

Letonya Vize Başvuru Formu

Letonya’ ya gerçekleştirmeyi planladığınız seyahat öncesinde;

 • Seyahat süresi
 • Seyahat amacı ve
 • Seyahat kapsamına en uygun vize başvuru işlemiyle Letonya’ ya giriş ve konaklama izni talep edebilirsiniz.

Letonya Vize Başvuru Formu'na ulaşmak için tıklayınız. 

Letonya Vize Ücreti 2023

Letonya Schengen vize ücreti 2023 yılı fiyatlarında belirleyici kriterler arasında;

 • Başvuruda bulunan kişiler yaş aralığı,
 • Biometrik kayıt işlemi yapılması ve
 • Başvuru ek hizmetleri yer almaktadır.

Letonya 2023 yılı vize ücretleri hakkında daha detaylı ilgi almak için help@eagvs.com mail adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Letonya Vize İşlemleri Ankara

Euroasia Global Visa Services Ankara ofisi, Ankara ve çevre illerde ikamet eden başvuru sahiplerinin vize başvuru sürecinde hızlandırılmış vize takip ve kontrol hizmeti sağlamaktadır. Euroasia Global Visa Services Ankara işlemleri için bulunduğunuz ilden vize işlemlerinizi başlatabilir veya Euroasia Global Visa Services İstanbul merkez ofisiyle iletişime geçebilirsiniz. Vize işlemleriniz hakkında daha detaylı bilgi için help@eagvs.com mail adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Letonya Vize İşlemleri Bursa

Bursa ve çevre illerden gerçekleştirilecek Letonya Vizesi işlemleri, Euroasia Global Visa Services Bursa destek ekibi ve Euroasia Global Visa Services İstanbul merkez ofisiyle iletişime geçebilirsiniz. Bursa Letonya Vizesi işlemleri için help@eagvs.com mail adresi üzerinden sorularınızı yöneltebilir sorularınızı yanıtlandırabilirsiniz.

Letonya Vize İşlemleri Edirne

Edirne ve çevre illerden gerçekleştirilecek Letonya vize işlemleri için Euroasia Global Visa Services Bursa destek ekibiyle iletişime geçebilir veya Euroasia Global Visa Services İstanbul Merkez Ofisini ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Letonya Vize İşlemleri Antalya

Antalya ve çevre illerden gerçekleştirilecek Letonya vize işlemleri, Euroasia Global Visa Services Antalya destek ekibi üzerinden sağlanmaktadır. Letonya Vize işlemleri için ikamet ettiğiniz Euroasia Global Visa Services yetkilileriyle iletişime geçebilir ya da Euroasia Global Visa Services İstanbul merkez ofisinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Letonya Vize Reddi

Letonya Vize başvuru sürecinde, başvuru sahibinin tüm evrak ve formları tesliminin ardından vize onay ve vize reddi kararı yetkisi Letonya Büyükelçiliği, Konsolosluk departmanına aittir. Başvuru sahibinin vize reddi kararı alması, ilerleyen vize başvuruları için önem arz edeceğinden, ret kararının orijinal metninin saklı tutulması ve daha sonraki vize başvurularında vize reddi nedenlerinin dikkate alınması önem taşımaktadır.

Planladığınız Letonya seyahatini her yönüyle en iyi biçimde kapsayan Letonya Vize işlem ve aşamaları için help@eagvs.com mail adresine sorularınızı yöneltebilir, Euroasia Global Visa Sevices merkez ofisi ya da ikame ettiğiniz il yetkilileriyle iletişime geçerek hızlı ve güvenilir vize servis hizmetinden yararlanabilirsiniz.

 

Letonya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

BASE_URL = '';