x
Letonya

Vize İşlemleri

Letonya

Letonya Ankara Büyükelçiliği

Letonya Ankara Büyükelçiliği  İletişim Bilgileri

Adres: Reşit Galip Caddesi, No.95 GOP Çankaya/ANKARA

Posta Adresi:   PK  06700  Çankaya/ANKARA

Telefon:  0 312 405 61 36  -  405 61 38

Fax :  0 312 405 61 37

E-posta Adresi: embassy.turkey@mfa.gov.lv   -   consulate.turkey@mfa.gov.lv

Web adresi : http://www.mfa.gov.lv/en/turkey

 

Letonya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Letonya Ankara büyükelçiliği Pazartesi-Cuma  09.00 - 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Letonya Konsolosluk hizmetleri servisi Pazartesi-Salı-Perşembe 10.00-12.00 saatleri arasında çalışmaktadır.

 

Uyarı (!) Büyükelçiliğe herhangi bir işlem yapabilmek için giderken yanınızda sizi tanımlayan resmi bir kimlik kartınızın bulunmasına dikkat ediniz.

 

Letonya Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Letonya Ankara Büyükelçiliği Yalova, Eskişehir, Burdur, Ankara, Çanakkale, Antalya, Giresun, Karabük, Urfa, Erzurum, Adana, Rize, Konya, Isparta, Balıkesir, İstanbul, Aksaray, Denizli,  Afyon ile Ağrı, Mersin, Samsun, Gümüşhane, Bartın, İzmir, Iğdır, Van, Gaziantep, Mardin, Amasya ve   Erzincan gibi Türkiye’nin bütün bölgelerinden yapılan başvuruları kabul etmektedir.

 

Letonya Ankara Büyükelçiliği Görevleri

Letonya Dışişleri Bakanlığına bağlı olarak Türkiye’de hizmet veren Ankara Letonya Büyükelçiliği, iki ülke arasındaki var olan ilişkilerin koordine edilmesi ve sürdürülmesi için gayret sarf etmektedir. Letonya Cumhuriyetinin ulusal çıkarları doğrultusunda, Türkiye’de turizm, yatırım ve ticaret alanlarında ikili ilişkiler kurulmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Letonya Ankara büyükelçiliği Türkiye’de ikamet izni bulunan Letonya vatandaşlarının sivil kayıtlarını düzenleyerek yeni kimlik çıkarma, pasaport yenileme, evlilik, ölüm ve doğum sonrası yapılması gereken resmi işlemlerinde yardımcı olmaktadır. Letonya’da yapılacak seçimler için Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerde gerekli hazırlıkları yaparak, Letonya vatandaşlarının oy kullanabilmesine imkân sağlamaktadır.

 

Letonya Konsolosluğu Belge Tasdik İşlemleri

Ankara Letonya Konsolosluğu fotokopi tasdiki, imza tasdiki, sözleşme belgeleri ve fatura gibi evrakları apostil (belgeleme ve yasallaştırma) işlemi ile yapmakta, noterlik görevini yerine getirerek “Belge Orjinallik Sertifikası” vermektedir. Evrak tasdik işlemleri için Letonya Konsolosluğundan randevu almanız gereklidir.

Konsolosluk, Belge orjinallik Sertifikası alabilmek için yapılan başvurulara, 2 saatte tasdik etmek için 30 Euro, 2 gün içinde yapılması için 15 Euro olacak şekilde ücretlendirme yapmaktadır.

 

Letonya konsolosluğu vize başvurusu

Letonya Ankara Büyükelçiliği ülkesine kısa süreli seyahat yapacak (180 gün içerisinde 90 gün) Türk vatandaşlarından yeşil (Hususi), gri (Hizmet) ve siyah (Diplomatik) pasaport sahiplerinden vize talep etmemektedir. Yalnız bordo(umuma mahsus) pasaportu bulunanlar vize başvurusu yapmaları gereklidir.

Ankara Letonya Büyükelçiliği ticari, turistik, Aile veya Arkadaş Ziyareti gibi çeşitli amaçlarla ülkesine seyahat etmek isteyen kişilere Schengen vizesi vermektedir. Letonya Ankara Konsolosluğu kendisine yapılan vize başvurularını kabul ederek karara bağlama hususunda Türkiye’de tek yetkili kurumdur.

 

Letonya Vize Başvuru Formu Örneği

Letonya vize başvuru formu Schengen vize kurallarına göre hazırlanmıştır. Letonca veya İngilizce dil tercihlerinden herhangi birisi ile bilgiler doldurulabilmektedir. Letonya vize başvuru formu kişisel kimlik bilgileriniz, aile bilgileriniz ve seyahatiniz ile ilgili bilgileri kaydedebileceğiniz alanlardan oluşmaktadır.

Vize başvurusu yapan kişiler ilgili alanlara güncel ve doğru bilgileri eksizsiz olarak kayıt yapmalıdırlar. Başvuru formu doldurulduktan sonra, başvuru sahibine ait biometrik fotoğraf, ilgili alanın dışına taşmayacak şekilde yapıştırılarak, ıslak imza ile imzalanmalıdır.

 

Letonya Schengen vize başvuru formu  için tıklayınız.

 

Letonya Büyükelçiliği  Vize Talep Dilekçesi

Letonya seyahatiniz için vize başvuru dosyası hazırlarken ek olarak, Letonya Konsolosluğuna hitaben vize talep dilekçesi de yazmanız gereklidir. Yazacağınız dilekçenizde seyahatinizin amacını, gidiş-dönüş tarihlerini ve finansman kaynaklarını net olarak beyan etmelisiniz.

 

Turistik vize dilekçe örneği için tıklayınız.

Ticari vize dilekçe örneği için tıklayınız.

 

Letonya vizesi kaç günde çıkar?

Tüm evrak ve formların vize kriterlerine göre eksiksiz bir şekilde hazırlanarak Letonya Konsolosluğuna teslim edilmesi gerekir. Konsolosluk yaklaşık 10 günlük bir değerlendirme süresi sonunda Letonya vize başvurularını karara bağlamaktadır. Bu süre resmi tatiller öncesi konsoloslukta oluşabilecek yoğunluklarda değişebilmektedir.

Letonya vize başvurularınızı, öngörülemeyen gecikmelerin seyahat planınızı sekteye uğratmaması için mümkün olan en erken tarihte (en az 1 ay)yapmanızı öneririz.

 

Letonya Ankara Büyükelçiliği Vize Ücreti

Letonya vize ücreti, Konsolosluk vize başvuru harcı ile yetkili aracı kurum ve acentelere ödenebilecek hizmet bedellerinden oluşmaktadır. Ayrıca vize başvuru sahibinin talep ettiği vize türü ile başvuru sahibinin yaşı vize ücretini etkileyen unsurlardandır.

Yetkili kurumlar, vize başvuru formunun doldurulması ve sigorta poliçesinin düzenlenmesi gibi işlemler için hizmet bedeli talep edebilmektedirler.

 

Letonya Ankara Büyükelçiliğine  Nasıl Gidilir?

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Letonya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES