x
Kamerun

Vize İşlemleri

Kamerun

Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu

Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

İstanbul Kamerun Fahri Konsolosluğu  Pazartesi-Cuma  09.00-15.00 saatleri arasında, Kamerun vatandaşları ile Türk vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermektedir.

Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğuna, e-posta adresi üzerinden veya +90 212 676 01 28 numaralı telefon ile doğrudan ulaşarak başvurularınız ile ilgili bilgi alabilirsiniz. 

Uyarı (!)  Konsolosluğa herhangi bir işlem yapmak için geldiğinizde, sizi tanımlayan resmi bir kimlik kartınızın yanınızda bulunmasına dikkat ediniz.

Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

Devletler, tam teşekküllü konsolosluğun açılamadığı yerlerde, ulusal çıkarlarının gözetilmesi ve bir takım hizmetlerin verilebilmesi için fahri konsolosluklar oluşturma yoluna gitmektedirler. Görevlendirilen fahri konsolosların aynı ülke vatandaşı olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Türkiye’de büyükelçiliğinin bulunmadığı Kamerun cumhuriyeti, ticari faaliyetlerin yoğun olduğu İstanbul’da fahri konsolosluk kurarak siyasi, ticari ve kültürel ilişkilerini yürütmektedir.

Türkiye’nin bütün bölgelerini kapsayacak şekilde görev yapan Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu İstanbul, Edirne, Bursa, İzmir, Tekirdağ, Çanakkale, Aydın, Denizli, Antalya ile Ankara, Afyon, Amasya,  Eskişehir, Konya, Gaziantep, Adana, Mersin,  Diyarbakır, Urfa, Erzurum, Trabzon, Samsun, Van ve Isparta gibi farklı şehirlere hizmet vermektedir.

Kamerun Vizesi Nasıl Alınır?

Kamerun Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki vize prosedürüne göre Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları, vize kapsamı dışında tutulmuşlardır. Bu pasaportlara sahip Türk vatandaşları, vize için gereken diğer şartları taşımak kaydıyla, 6 aylık bir zaman içinde en fazla 3 ay olacak şekilde Kamerun’a vizesiz gidebilirler.

Bunun dışında, Umuma Mahsus pasaportu bulunan Türk vatandaşları ile Türkiye’de daimi ikametgâhları bulunan yabancı uyruklu kişiler, turistik, ticari, çalışma, eğitim ve aile ziyareti  gibi amaçlar için Kamerun’a yapacakları seyahatlerinde, İstanbul Fahri Konsolosluğundan Kamerun vizesi almaları gerekir.

Kamerun vize başvurusu için öncelikle İstanbul Fahri Konsolosluğundan vize randevusu alınmalıdır. Daha sonra Kamerun vize başvuru formu doldurularak, diğer başvuru evrakları ile beraber randevu gününde konsolosluğa teslim edilmelidir.

Kamerun Vizesi Randevu

İstanbul’da bulunan Kamerun Fahri Konsolosluğu Türkiye’nin bütün şehirlerinden yapılan başvuruları kabul etme, değerlendirme ve karara bağlama hususunda Kamerun Dışişleri Bakanlığınca yetkilendirilmiş bulunmaktadır.

Fahri Konsolosluk İş akışını programlamak ve sıkışıklıkları önlemek için randevu sistemi ile çalışmaktadır. İstanbul Kamerun Fahri Konsolosluğuna yapacağınız turistik, ticari, çalışma, eğitim ve aile ziyareti  gibi vize başvurularınız için konsolosluğun iletişim telefonlarından veya   e-posta adresi üzerinden randevu almanız işlemlerinizin aksamaması için önemlidir.

Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Fahri Konsolos :  Osman MERZECİ

Adres:  Kamerun Fahri Konsolosluğu Gümüşpala Mah. Bağlariçi Cd. No:29  Avcılar/İSTANBUL

Posta Adresi:   Gümüşpala Mahallesi, Bağlariçi Cd. No:29, 34320 Avcılar/İSTANBUL

Telefon:   +90 212 676 01 28 

Fax :        +90 212 676 01 06

Kamerun Vize Başvuru Formu Örneği

Kamerun vize başvuru formunun, talep etmiş olduğunuz vize çeşidini, kimlik bilgilerinizi ve seyahat maksadınızı konsolosluğa izah etmenizde büyük önemi olduğu için dikkatli doldurulması gereklidir.

Yolculuk tarihlerinizi, ad ve soyadınızı, yaşınız ve cinsiyetinizi, pasaport numaranızı, uyruğunuz ve mesleğiniz gibi kişisel bilgilerinizi, başvuru formuna anlaşılır ifadelerle kayıt etmelisiniz.

Başvurur formunu İngilizce ve Fransızca dil seçeneklerinden herhangi birisi ile tükenmez kalem kullanarak büyük harflerle doldurmaya çalışın.

Vize başvuru formuna yapıştıracağınız fotoğrafınız biometrik ölçülerde olmalıdır. Başvuru formunuzu, sizden istenen bütün alanlarını doldurulduktan sonra ıslak imzanızı atarak vize başvuru dosyasına ekleyebilirsiniz.

Konsolosluk vize görevlisi, başvurunuzu formdaki bilgilere göre değerlendirmeye alacağı için burada beyan etmiş olduğunuz bilgilerinizin güncel ve doğru bilgiler olmasına gayret ediniz. Ayrıca diğer başvuru evraklarındaki bilgiler formda beyan edilen bilgileri desteklemelidir. Aksi durumlar şüphe oluşturacağı için başvurunuzun red edilmesine sebep olabilir.

Kamerun vize başvuru formu için tıklayınız.

Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu Görevleri

Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu, Kamerun büyükelçiliğinin bulunmadığı Türkiye’de, Kamerun Cumhuriyeti adına hizmet vermektedir. Türkiye ile Kamerun arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi, yeni işbirliği alanlarının tesis edilmesi ve kültürler arası diyalog faaliyetlerinin teşvik edilmesi en başta gelen sorumlulukları arasındadır.

İstanbul Kamerun Fahri Konsolosluğu, kendisine başvuran Kamerun vatandaşları ile Türk vatandaşlarına konsolosluk hizmetleri sunmaktadır.

Bu kapsamda Türkiye’de ikamet eden Kamerun vatandaşları yeni kimlik çıkarılması, evrak tasdiki, süresi biten pasaportlarının yenilenmesi ile evlilik, doğum ve ölüm sonrası yapılması geren resmi uygulamalarını, İstanbul Kamerun Fahri Konsolosluğu aracılığıyla yapabilirler.

Türkiye’den Kamerun vizesi için başvuracak Türk ve yabancı uyruklu kişiler, işlemlerini Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu aracılığıyla yapabilirler. Kamerun vizesi için gereken evrakları usulüne göre hazırlayıp, Vize Başvuru Dosyası halinde konsolosluğa ulaştırarak süreci başlatabilirler.

Fahri konsolosluğa çeşitli amaçlar için başvuru yapacak olan Kamerun, Türk veya üçüncü ülke vatandaşları, konsolosluğun iletişim telefonlarından ya da e-posta adresi üzerinden randevu almayı ihmal etmemelidirler.

Kamerun vizesi kaç günde çıkar?

Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu, kendisine ulaştırılan vize başvurularını ortalama 5 iş günü içerisinde karara bağlamaktadır. Bu süre istenen vizenin türüne, uzun veya kısa oluşuna göre değişebilmektedir. Konsolosluk vizeleri genel olarak 15 günlük, 3 ve 6 aylık olarak vermektedir. Ayrıca talep edilen vizenin tek girişli veya çok girişli olması da önem taşımaktadır.

İstanbul Fahri Konsolosluğunda iş yükünün artması, vize başvurusunun Kamerun ve Türkiye’nin resmi bayram ve tatillerine denk gelmesi, süreci uzatan diğer faktörlerdendir.

Kamerun seyahat planınızın sıkıntıya girmemesini, vizenizin yolculuk tarihinizde elinizde olmasını dilerseniz, seyahatinizden en az 1 ay önce başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz.

Kamerun Vize Ücreti 2023

Kamerun vize ücreti, konsolosluğa ödenen vize harcı ile başvuru sürecinde hizmet alabileceğiniz yetkili aracı kurumlar ve acentelere ödenebilecek koordinasyon bedellerinden oluşmaktadır. Kamerun vizeleri genel olarak 15 günlük, 3 ve 6 aylık olarak vermektedir. Konsolosluk İstenen vizenin türüne ve zamanın uzun ya da kısa oluşuna göre farklı fiyatlandırma yapabilmektedir.

Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu Tatil Günleri

Kamerun ve Türkiye’nin ulusal tatilleri ile bayramlarında İstanbul Kamerun Fahri Konsolosluğu kapalı olduğu için hizmet vermemektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin zaman kaybı yaşamamaları için irtibat telefonlarından teyit alarak  konsolosluğa gitmelerinde fayda vardır.

Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Kamerun ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';