x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Konsolosluğu Evrak Tasdik

O. Tolpyehina 29/06/20, 10:15
Bulgaristan ikametli bir avukat için bir vekalet vermek istiyorum. Bulgarca bilmiyorum. Randevu almak şart mi? Bulgaristan Konsolosluğu Evrak Tasdik işlemleri nasıl yapılıyor?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Merhaba O.Tolpyehina,

Türkiye'den alınacak bir evrakın Bulgaristan'da geçerliliği olup kullanılabilmesi için iki yol bulunmaktadır.

Bunlardan ilki hazırlanacak evraka Türkiye'den Apostil yaptırmak diğeri de Türkiye'deki Bulgaristan Konsolosluğu'ndan tasdik ettirmektir.

Yapılan evrak çeşitleri genellikle, vekalet, evlilik üzerinden aile birleşimi için yapılan tahhütnameler vb evraklardır. 

Sizin yaptıracağınız evrak olan vekalet için, Konsolosluktan tasdik edilebilmesi genellikle bir yeminli tercüman desteği ile yapılmaktadır. Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu'nun anlaşmalı olduğu 4 adet yeminli tercüman mevcuttur. İşlemlerinizi yaptırabilmeniz için bu tercümanlar ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Yaptıracağınız vekaleti size çift dilli (Türkçe ve Bulgarca) olarak hazırlayarak Konsolosluğa götürerek imzalamalısınız, hazırlanmış evrak Konsolosluk tarafından tasdik edildiğinde bu evrakı Bulgaristan'da kullanabilirsiniz.

Vekaleti Türkiye'de Türkçe olarak noterde tasdiklenmiş şekilde yaptırdığınızda bu evraka Kaymakamlık biriminden Apostil yaptırmanız gerekiyor. Türkiye'den noter tasdikli ve apostilli alınmış evrakın Bulgaristan'da kullanılabilmesi için Bulgaristan'da tercüme edilmesi ve Sofya Dış İşleri Bakanlığı'nda tasdik edilmesi gerekmekte.

Yanlış bilinen birkaç konuya da sorunuza cevap verirken değinmek isteriz, Türkiye'den alınacak bir evrakın Bulgaristan'da kullanılabilmesi için o dile tercümesine ihtiyaç duyulmaktadır ve Türkiye'de yapılmış tercümeler kabul edilmemektedir, tercümenin Bulgaristan'da yapılması gerekmektedir. Diğer bir konu ise Bulgarca bilmeyen bir kişinin, o dilde bir evrak hazırlayıp imzalayamayacağı konusudur. Bu sebeple yukarıda bahsedildiği gibi Konsoloslukta tasdik edilmek üzere hazırlanacak evrak, uzman bir üçüncü şahıs (Yeminli Tercüman) tarafından çift dilli olarak hazırlanmalıdır.

Bulgaristan Konsolosluğu Evrak Tasdik işlemleri konusunda detayları sizinle paylaştık.

Bulgaristan Konsolosluğu Evrak Tasdik

Cevap Ver
Spam mesajı olmadığını anlamamız için lütfen doğrulama yapınız.