x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Pasaport Ve Kimlik İşlemleri

E. YILDIRIM 21/02/19, 08:03
Merhaba ben bulgaristan vatandaşıyım kırmızı pasaportum var. fakat suresi 02.06.2020 de bitti ben farketmedim bulgaristana gitmeden süresini uzatmak istiyorum. 14 yaşında bir kızım var, o da bulgaristan'a gitmek istiyor onun da pasaport süresi bitti, 2 yaşında bir kızım var, Bulgaristan' a gitmeden Türkiye'den pasaportunu alabilir miyim? Bulgaristana süresi bitmiş pasaportla nasıl giriş yapabilirim?? İstanbul'da ikamet ediyorum. Kiril alfabesi bilmiyorum, sistemden randevu alınıyor dediler, ailede Bulgarca bilende yok, Bulgaristan'a otobüs bileti satan firmalarla ve ayakçılarla görüştüm bana hiç güven vermediler, sizin gibi kurumsal firmaların yardımına ihtiyacım var, Bulgaristan Pasaport Ve Kimlik İşlemleri için danışmanlık veriyor musunuz?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Öncelikle belirtmemizde fayda var Euroasia Global Visa Services'e vize danışmanlık ve organizasyon konusunda belgeli akrediteli bir firmadır. Bulgaristan pasaportu, Bulgaristan kimliği, pasavan konularında Konsolosluk sizinde belirttiğiniz gibi kişilerin ya da firmaların aracılığını hiçbir şekilde kabul etmemektedir. Aslında aracılık yapılacak bir işte yoktur. Randevuzunu alacak (Konsolsoluğun sitesinden ücretsiz olarak alınabilmektedir), evraklarınızı hazırlayacak, randevu günü şahsen giderek sıraya girecek, başvuru yapacağınız işlem türüne göre Bulgaristan pasaport yenileme, Bulgaristan kimlik yenileme, pasavan dosyanızı eksiksiz hazırlayarak başvurunuzu yapacaksınız. Her ay sizin gibi Bulgar pasaport, pasavan başvurusunda bulunmak isteyip Kiril alfabesi bilmeyen, prosedüre uzak olan yüzlerce kişi tarafından aranmaktayız. Konu ile ile ilgili prosedüre hakim olmakla birlikte bu konu ile ilgili işlem yapmıyoruz dememize rağmen gerçekten mağdur olan çaresiz kalmış vatandaşlarımıza Kiril alfabesi ile randevu alımına tercümanımız boş zamanlarında yardımcı olmaktadır. 

Bulgaristan pasaport süresi 15 Mart-15 Haziran 2020 tarihleri arasında bitmiş kişiler için Covid-19 nedeniyle pasaport süreleri 3 ay uzatılmıştır. Süresi geçmiş pasaport ve liçna kartınızla sınırdan geçiş yapabilirsiniz. 

Bulgaristan pasaportunuzu yenilemek için Türkiye'den yapılacak başvurularda randevu alınması ve başvuru formununun doldurulması gerekmektedir. Randevu alınması için süresi geçmiş pasaportunuzun ve liçna kartınızın fotoğrafını ve gerekli bilgiler formunu doldurup, ücret dekontu ile birlikte bg@eagvs.com adresine mail atabilir ya da 0532 383 94 36 nolu telefonun whatsabına gönderebilirsiniz. Randevu alma ve zaevlenie doldurma için hizmet bedelimiz olan 200 tl yi aşağıdaki IBAN numarasına yatırabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası / Iban  : TR39 0006 7010 0000 0046 4121 50

Bulgaristan pasaport ve kimlik işlemlerinde yenileme çeşitleri

Süresi Biten Bulgar Pasaportu Uzatma / Süresi Biten Liçna Kartı Uzatma / Süresi biten Bulgar Pasaportu Yenileme / Süresi biten Liçna Kartı Yenileme

İlk Defa Bulgar Pasaport Çıkarttırma 14 Yaş Altı Çocuklar

İlk defa Bulgar pasaportu çıkarttırma14-18 Yaş arası çocuklar 

İlk Defa Pasaport Çıkarttırma: 18 Yaş Üstü Kişiler

Evlilik/Soyadı değişikliği için Pasaport/Liçna Kartı Uzatma/Yenileme

Bulgaristan pasaport ve kimlik işlemleri randevuları ortalama 3 ay sonrasına verilmekte ve ortalama 3 ayda da pasaport çıkmaktadır. Başvuru sahibi 18 yaş altı ise; başvuruda anne, baba ve çocuğun birlikte gelmesi gerekmektedir. Ebeveynlerden biri gelemeyecek ise diğer ebeveyne vekalet vermeli. Evraklarınızı konsolosluğa orijinal ve fotokopi şeklinde götürmelisiniz. Orijinal evraklarınız istendiği takdirde bakılacak ve size geri verilecektir. Fotokopileri ise konsolosluğa teslim edilecektir. Bulgaristan pasaport işlemleri başvurularınızı şahsen yaptığınız gibi teslim almak için de şahsen konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir. Çocukların pasaport teslimi, randevu alınırken belirteceğiniz ebeveynden birine yapılabilir. Pasaport veya kimlik kartı harçları ödemesi, başvuru esnasında konsoloslukta kredi kartı ile alınmaktadır. Konsolosluğun belirlediği harç tutarları randevunuz oluşturuldan sonra sizinle paylaşılmaktadır, ancak randevu tarihinize kadar harç tutarlarında değişiklik olabilir. Bulgaristan Pasaport Ve Kimlik İşlemleri için eklenecek fotoğraflar Konsolosluğun içerisinde çekilmektedir, ancak başvuru dosyanızda yine de 2 adet fotoğraf götürmeniz gerekmektedir. 

2 yaşındaki Türkiye'de doğmuş kızınız için Bulgaristan'dan doğum belgesi (akt za rajdane) var ise, Bulgaristan konsolosluğundan Pasavan için müracaatta bulunarak kızınıza tek geçişlik pasaport olarak verilen belgeyi temin etmeniz gerekmektedir. Pasavan başvuruları da Konsolosluğa şahsen yapılabilen başvurulardır. Başvuru için her Konsolosluğun başvuru koşulları değişkenlik gösterse de genellikle randevusuz başvuru yapılmaktadır. Başvuru için gerekli belgelerinizi hazırlayıp başvuru formunuzu doldurdurtan sonra Konsolosluğa başvurya gidebilirsiniz. Başvuru formunu doldurmak için kurumumuzdan yardım alabilirsiniz. Alacağınız pasavanın geçerlilik sürecini Konsolosluk belirlemekle birlikte genelde 3 gün ile 30 gün arasında değişmektedir. Pasavan başvurusunun sonucunun ne zaman verileceğini konsolosluk belirler. Ortalama teslim süresi 7-10 gün arasında değişmekte olup acil seyahat durumlarında konsolosluğa bilgi verilerek daha erken de teslim edilebilir. Şahitli başvurular için başvuru sahipleri, başvuruya şahitler ile birlikte girecektir. Şahitlerin Bulgaristan kimlik kartlarını yanında bulundurmaları gerekir. Konsolosluğa giderken sizden istenen evrakların birer nüsha fotokopilerini ve orijinallerini yanınızda götürmelisiniz.

Bulgaristan pasaport ve kimlik işlemleri

S. hacioglu 23/02/19, 17:19
Ben ve esim cifte vatandasiz oglum 19 yasinda universite ogrencisi ama çifte vatandas degil bu sene yos den unv. Sinavina girmek istiyo...nisanda basliyo sinavlar...kirmizi pasaport isini nisan basina kadar yetistirebilirmiyiz....saygilarimla
EUROASIA Müşteri Temsilcisi 23/02/19, 17:20

Sn. Şuayip Hacıoğlu, sorunuzun doğru yanıtını verebilmek için öncelikle sizlerin kaç göçmeni olduğunuzu bilmemiz gerekir. Eğer 89 göçmenlerinden iseniz, çocuğunuzun bulgar vatandaşı yapabilmeniz için sırasıyla evlilik ve çocuğun doğum tanıtma işlemi ve çocuğunuz için Bulgaristan'da adres kaydı yapılmalıdır. Bu işlem yapıldıktan sonra çocuğunuza bölge olarak bağlı olduğunuz Konsolosluktan pasavan alarak, çocuğunuzu Bulgaristan'a götürebilir, Bulgar pasaportu ve kimlik kartı için başvuru yapabilirsiniz. Bu işlemi Bulgaristan'dan yaptırmanız süreç olarak Türkiye'den yaptırmanızdan çok daha hızlı olacaktır (ortalama 10-30 gün arası ). Eğer 89 öncesi göçmenlerden iseniz çocuğunuza vatandaşlık almanız yaklaşık 2-2,5 yılı bulabilmektedir.

Sevim 23/02/19, 17:24
Merhabalar, Bulgaristan doğumluyum bu yüzden Bulgaristan pasaportum ve kimliğimde Bulgarca isim ve soy ismim yazılı. Türkiye ye göç ettikten sonra Türkçe adım ve soyadım ile Türk vatandaşlığı aldım dolayısı ile Bulgaristan vatandaşlığın farklı, Türk vatandaşlığında farklı isimlere sahibim. Bulgar pasaportumdaki ismimi değiştirip Türk ismimle pasaport alma şansım var mıdır?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi 23/02/19, 17:25

Sevim Hanım, Bulgar pasaportunuzu Türk isminizle alabilmeniz için Bulgaristan'dan bir dava açarak öncelikle orada Türk isiminizi almanız gerekmektedir. Davanız sonuçlanınca pasaportunuzu değiştirebilirsiniz.

a. ademova mehmedova 01/03/19, 00:29
ben türkiyede evlilik yaptim 2008 den beri turkiyede ikamet ediyorum ama türk vatandaşlıgını alamadım pasaportun süresi 2008 08 de bitti ne yapmam gerekiyor ve eşimi çifte vatandandaş nasıl olur
G. CAMBAZ 06/03/19, 16:35

merhaba bulgar pasaport ve liçna karta yenilemek için İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu'ndan randevu aldık harç bedellerini daha önce olduğu gibi garanti bankasına mı yatıracağız yoksa konsoloslukta mı ödeme yapıcaz ödemenin konsoloslukta yapılması durumunda nakit mi banka kartı mı geçerli Teşekkürler

mustafa 08/03/19, 11:31
merhaba 3 yil once bulgaristanda evliligimizi onaylatip evlilik cuzdani aldim. onunla daha sonra es vizesi aldim iki defa girip ciktik sorun yok. dun yeniden vize almaya gittigimizde belgedeki esimde yazan soyadin bulgar degil artik turk soyadi olmasi gerektigi soylendi ve basvuru yapilamadi. bunu bulgaristanda nasil duzeltirim dava falanmi acmam lazim yoksa duzeltmek icin yeniden belgeleleri vermem yeterlimidir
EUROASIA Müşteri Temsilcisi 09/03/19, 11:33
Gülümser Hanım, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğunun yeni uygulaması gereği harç bedellerini Konsolosluğun içerisinde kredi kartı ile ödeyebiliyorsunuz. Sadece kredi kartı kabul ediyorlar.
Y. Ali Sağlam 09/03/19, 11:36
Merhabalar, Eşim çifte vatandaş, Bulgaristan kırmızı pasaportunun süresi 28 Mayıs 2019 de doluyor. Aksaray da ikamet ediyoruz.Bulgaristan a gitmeden pasaportu Ankara da yenilemek istiyoruz. İzleyeceğimiz yol ne olmalı? Randevu alma işlemi gerekli mi? Ankara ya çat kapı gidersek sıkıntı yaşar mıyız? Daha önce kendisi Edirne den randevu almadan pasaportunu yenilemişti (5 sene önce,Konsoloslukta Sadece dilekçe doldurarak), Edirne den de yenileme işlemini yapabilir miyiz? Teşekkürler
EUROASIA Müşteri Temsilcisi 09/03/19, 11:37
Yunus Bey, Pasaport yenileme işlemi için her Konsolosluk kendi bölgesi dahilinde şehirlere bakamtadır. Aksaray'da ikamet ediyorsanız Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği'nden başvurmanız gerekir. Başvuru için randevu almanız gerekir evet.
E. Dönmez 11/03/19, 09:10
Merhabalar, Ben çifte vatandaşım (89 da gelme ) , Eşim ve çocuğum TR doğumlu. BG ye gitmeden eşim ve çocuğum için çifte Vatandaşlık işlemi yaptırma imkanı var mıdır? Var ise, Ne gibi evrakları hazırlamam gerekli ve hangi konsolosluğa başvurabilirim. Bilgilendirme için şimdiden Teşekkürler.
M. Yalçinkaya 19/04/19, 11:09
Merhaba, Ben 1992 göçmeniyim Kıbrısta yasamaktayım. Annem ve babamın Bulgaristan pasaport ve kimlik kartı vardır. Ancak benim sadece doğum belgem vardır. İstanbul konsolosluğundan pasaport çıkarmak istiyorum .. Ne gerekmektedir öğrenebilir miyim lütfen.
EUROASIA Müşteri Temsilcisi 19/04/19, 11:11
Mümin Bey, pasaport başvurunuz için güncel alınmış doğum belgeniz ve Bulgaristan'dan adres kaydınız (ikametgah) istenir. Eğer 1992 yılından bu yana ilk defa Bulgar pasaportu başvurusunda bulunacak iseniz 2 kişi bulgar vatandaşı 1. dereceden akrabayı şahit göstermeniz gerekebilir.
S. Kahraman 19/04/19, 11:16
Merhabalar. Kızımın Bulgar pasaportunun süresi doldu. Bulgaristan’da yaptırmak üzere sınırdan geçiş yapabilir miyiz. Yada buradaki konsoloslukta yenileme işlemi ne kadar sürer acaba .Teşekkür ederim
EUROASIA Müşteri Temsilcisi 19/04/19, 11:17
Semra Hanım, pasaport süresi dolan kişilerin Türkiye'den çıkış yapabilmeleri için öncelikle Konsolosluktan Pasavan almaları gerekmektedir. Ancak bu belge ile Bulgaristan'a gidebilirler. Türkiye'den pasaport işlemeleri Konsoloslukların randevu tarihlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 3 ayda pasaport işlemleri sonuçlandırılıyor, ancak bu işlem süreci de Konsolosluğa bağlı olarak değişebiliyor.
M. ÖZTÜRK 19/04/19, 11:41
Sayın İlgili Türkiye’ deki adım: Mehmet Özyürek. Eskişehir de yaşıyorum. Adım Mehmed Halibryamov Hayrulov 17. 03 .1948. Jitarnik köyünde doğdum. 11. 04. 1950 tarihinde Türkiye’ye göç ettim. Aralık 2018 tarihinde Bulgar Vatandaşı olup olmadığımın sorgulamak için Cebel Belediyesine başvurumun sonucunda 27.03. 2019 tarihinde Cebel belediyesi Cebelde yaşayan akrabama Bulgar vatandaşı olduğuma dair belgenin geldiği duyurusunda bulunmuştur. İsteğim: pasaport ve liçna kart başvurusunda bulunmak ve almak istiyorum. Liçna kartı ve pasaportu Türkiye’de Ankara’daki Bulgar Konsolosluğuna başvurarak alabilir miyim? Başvurabilirsem, Başvurmak ve almak için istenen belgeler nelerdir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. saygılarımla
EUROASIA Müşteri Temsilcisi 19/04/19, 11:43
Mehmet Bey, Türkiye'de bağlı olduğunuz Konsolosluklardan yapacağınız Vatandaşlık başvuruları için Konsolosluk ile doğrudan iletişime geçerek detaylı bilgiyi temin edebilirsiniz. Her ne kadar her şehirdeki Konsolosluğun aynı çalışmaları yaptığı düşünülse de, çalışma ya da başvuru şartlarında farklılıklar olabilmekte.
H. Kahraman Başar 23/04/19, 15:51
Merhaba ben oğluma pasaport çıkartmak istiyorum. 17 Mayısa randevu aldım ama formu doldururken biraz yanlislik yaptim sanirim ve elimizde bg adres kagidi yok. Bu şekilde konsolosluğa gittigimde sorun olurmu? Birde ne kadar para yatirmam gerektigi maili aldim ama hangi banka oldugunu belirtmemisler. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Boşa zaman keybetmeyeyim eksiklerimi gideririm en azindan. İyi calismalar.
EUROASIA Müşteri Temsilcisi 23/04/19, 15:52
Merhaba, sadece pasaport çıkarttıracak iseniz, Bulgaristan'dan adres belgesi genelde istenmiyor, ancak bu uygulama randevu aldığınız Konsolosluğa bağlı değişebilmektedir. Başvuru formunu yeniden doldurabilir ya da düzeltebilirsiniz. İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu için harç ödemeleri Konsolosluğun içerisinde kredi kartı ile yapılmaktadır. Harç tutarları randevu aldığınız belgenin devamında belirtilmektedir.
İ. Arslan 23/04/19, 18:02
Merhaba; Benim Bulgaristan'da oturum iznim var ve Bulgaristan doğumluyum. 2010 yılında licna karta aldım şimdi de bg pasaportu almak istiyorum. Denklik Belgesi çıkarttım bu işlemler için ne yapmam gerekir ? Bulunduğum yerde ki bg konsolosluğun da olur mu yoksa bg gidersem mi daha iyi olur ? Şimdiden teşekkür ederim.
EUROASIA Müşteri Temsilcisi 23/04/19, 18:03
İsmil Bey, Vatandaşlık başvuruları Bulgaristan'dan yapılabildiği gibi, Türkiye'deki bazı Konsolosluklar bu konuda işlem yapmaktadır. İstanbul Konsolosluğu'ndan randevu temin ederek bu işlemlerinizi yapabilirsiniz, ancak Türkiye'den yapılan başvuruların Bulgaristan'da yapılanlara oranla daha uzun sürdüğünü söylemek gerekir.
S. Alpaslan 03/06/20, 09:15

Merhaba ben Bulgar pasaportu çıkarttırmak için yazdığınız cevap yönergelerine göre işlem yaptırdım, çokta memnun kaldım, tarafınızdan alınan randevu tarihinde hiçbir sorun yaşamadan Konsoloslukta işlemimi hallettim. Euorasia 'ya çok teşekkür ederim, gerçekten yönlendirmeleriniz ve danışmanlığınız kusursuzdu.

Cevap Ver
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';