x
Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

89 Göçmeni Vatandaşlık

A. Yılmaz 06/12/18, 18:38
Kuzenim bulgaristan doğumlu 89-90 göç ile türkiyeye geldiler muhacir kağıtları var. şimdi bulgaristan pasaportu çıkartmak istiyor. ismi orada farlı burada farklı. anne ve babasının yeni bulgarisatan pasaportları var. kuzenim istanbul konsolosluğundan, bulgaristana gitmeksizin pasaport çıkartabilir mi ? doğum kağıdı ve anne babanın şahitliği yeterli mi ? ekstra bir belge gerekkiyor mu acaba ? isim denklik vb gibi. ya da türk pasaportu çıkartıp bulgaristan'a mı gitmesi gerekiyor ?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

89 göçmeni vatandaşlık işlemleri için İstanbul Konsolosluğu'ndan evrak olarak Doğum Belgesi ve Bulgaristan'dan adres kaydı istenmektedir. Bu iki evrakı temin etti ise ilk defa Bulgar pasaportu başvurusu yapacak ise 1.derceden akraba iki kişi şahit ile birlikte Konsolosluktan başvuru yapabilir. Başvuru öncesinde bir randevu temin edilmesi gerekmektedir. Randevu günü Bulgarca doldurulmuş başvuru formu, evrakalrının fotokopisi ve şahitler için hazırlanmış taahütnameler ile birlikte başvuru yapabilir.

Başvuru formu doldurma, randevu temini, şahitler için doldurulacak formlar için destek almak için iletişim bilgileri kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

A. Algan 23/02/19, 17:30
Merhaba annem 1989 bulgaristan gocmeni babam turk annemde vatandaslik yok goc ederken almamislar evrak olarak ilk okul diplomasi var bulgaristandan sadece, ben 21 yasinda 2.ci cocuguyum ben annemin uzerinden bulgaristan vatandasligi almak istiyorum bunun icin nasil bir surec izlemeliyiz
EUROASIA Müşteri Temsilcisi 23/02/19, 17:30
Sn. Ahmet Atılgan, Sizin vatandaşlık alabilmeniz için öncelikle annenizin vatandaşlığını alması gerekir. 1989 göçmenleri aslında zaten Bulgar vatandaşıdır, ancak Türkiye'ye geldiği tarihten bu yana Bulgar pasaportunu almamış ise, öncelikle Bulgaristan'dan güncel doğum belgesi ve ikametgahını evrak olarak temin etmesi gerekir. Bu iki evrak temin edildikten sonra Bulgar pasaportu ve Bulgar kimlik kartı başvurusunu ya Türkiye'de ikamet ettiği bölge olarak bağlı bulunduğu Konsolosluktan yapabilir. Türkiye'de Konsolosluklardan yapılan paspaort başvuruları süreç olarak epey uzun sürmektedir ve başvuru yaparken 1. dereceden akraba Bulgar vatandaşı iki kişi kendisine şahit olarak götürerek başvuru yapabilir. Eğer başvurunuz Bulgaristan'dan gerçekleştirmek isterseniz yine bağlı olduğunuz Konsolosluktan pasavan(tek geçişlik pasaport)başvurusu yaparak Bulgaristan'a giderek başvuru yapabilirsiniz. Anneniz Bulgar pasaportu ve bulgar kimlik kartını aldıktan sonra, sırasıyla, önce evliliğini Bulgaristan'da tanıtacak, ardından sizin ve kardeşinizin doğumlarını Bulgaristan'da tanıtarak, bulgar evlilik cüzdanı (grajdanski brak) ve sizin Bulgar doğum belgelerinizi alacak (akt za rajdane). Sonrasında sizin için de Bulgaristan'da adres kaydı yaptırılarak, doğum belgeniz ve Bulgaristan ikametgahınız ile Bulgar pasaportu ve kimlik kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Detaylar için bize 0212 287 73 33 nolu telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Bulgaristan'a gitmenize gerek kalmadan vekalet ile doğum tanıtma, doğum belgesi alma, evlilik tanıtma, sizin vermiş olduğunuz adrese kayıt yaptırma gibi işlemlerin tamamı ile ilgili destek olabilmekteyiz.
K. Eminoğlu 23/02/19, 17:34
Merhaba Anne ve babam ile 1989 göçmeniyiz. 16 ocak 2019 tarihinde Türkiye'de bağlı olduğum nüfus müdürlüğünden isim denklik belgesi talebinde bulundum, fakat kaydım olmadığını ve belgeyi alamayacağımı belirttiler. Fakat anne ve babamın bilgileri arşiv de dahil olmak üzere mevcut. Böyle bir durumda ne yapmam gerekiyor? Bilgi verebilirmisiniz ? Çok Teşekkürler şimdiden
EUROASIA Müşteri Temsilcisi 23/02/19, 17:35
Kadir Bey, Bulgaristan'dan 1989 yılında Türkiye'ye gelirken anne ya da baba pasaportuna işlenmiş olarak seyahat ettiyseniz ve 3 adınız tam olarak yazılmadı ise bu sebeple verilmemiş olabilir, Nüfus Müdürlüğü'ne anne ya da babanıza ait daha önce alınmış denklik belgeleri var ise (sizin de adınızın geçtiği) bunlarla giderek danışabilirsiniz. yine de denklik belgesi alamayacağınız söylenir ise Nüfus müdürlüğü sizden Bulgaristan'dan Apostilli getirtilmiş doğum belgesi aslınız ile İsim denklik başvurunuz kabul edecektir.
F. Mutlu 27/04/19, 01:05
Merhabalar, 1982 dogumlu ve 1989 gocmeniyim. 10-12 yaslarinda iken annemin uzerine cikardigim pasaportum haricinde pasaport cikarmadim. O pasaportta coktan iptal oldu dogal olarak. Simdi bulgaristana gidip bulgar pasaportu ve kimligi almak istiyorum. Bazi yerlerde isim denklik belgesinin de mutlaka gerekli oldugu yaziyor. Sizin yazdiklarinizdan anladigim kadari ile bulgaristana gidip dogum belgesi ve sahitler ile bu isi halledebilirim. Acaba isim denklik belgesi sartmidir benim durumum icin ?
Cevap Ver