x
Avusturya

Vize İşlemleri

Avusturya

Avusturyalı Eş Üzerinden Turistik Vize

A. bayar 29/11/18, 09:24
Merhaba ben Aylin Bayar eşim avusturya vatandasi ve burda mavi karti kullaniyor seneye viyannaya götürmek istiyor beni turistlik amaciyla bize ne tür belgeler lazım yani eşimden dolayi daha kolay vize alma şansım varmı?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Merhaba Aylin Hanım;
Mavi Kart sahibi eşinizin burada çalışıp çalışmaması, sizin çalışıp çalışmamanız da etkenler arasında olabilir. Ayrıca siz ilk defa mı Avusturya Konsolosluğu'ndan vize alacaksınız? Daha önce gitmediyseniz, eşiniz bunu da dilekçede belirtmelidir. Avusturya Konsolosluğu'nun talep ettiği belgelere ilaveten Evlilik Cüzdanınızı ve Avustuya vatandaşı olan eşiniz Almanca bir dilekçe yazıp koymalıdır. Verilecek olan bu dilekçede, evli olduğunuzu, turistik amaçla Avusturya'ya gideceğinizi, seyahatinizin sonunda döneceğinizi garanti edeceğinizi, beraber gideceğinizi ve tüm masrafların karşılanacağını (sizin yada eşinizin sponsor olacağını) belirtmelisiniz. Ayrıca Avusturya Turistik Vize talebi başvurunuza istinaden, eğer siz çalışıyorsanız şirketinizle ilgili bir kaç evrak da hazırlamanız gerekmektedir. İşe giriş belgesi, 4a/4b Tüm Hizmet Dökümü, son 3 aylık ve güncel olup kaşeli ve imzalı maaş bordronuz, iş yerinizden alacağınız ve antetli kağıda kaşe ve imzalı izin dilekçeniz (bu dilekçede sizin pozisyonunuz, hangi tarihten beri çalıştığınız, işverenin açık adresi ve telefonu ile imza sahibinin görevi belirtilmelidir), Faaliyet Belgesi-Ticaret Sicil Gazetesi-Vergi Levhası-İmza Sirküleri zaten şirketlerden istenen evraklar arasında olmazsa olmazlardandır. Sizin son 3 aylık ve güncel hesap hareketlerinizi gösteren banka hesap dökümünüzü de evraklar arasına ekleyin ki bu hem geri döneceğnizin hem de orada masrafları karşılayabileceiğinizin kanıtıdır. Hesabınıza yatan toptan ve yüklü bir miktar para varsa bunun da kaynağını lütfen belirtin. Bunlarla beraber ek gelirleriniz var ise bu belgeleri de dosyanıza eklemeyi unutmayın. Avusturya Turistik Vize başvurunuzu en geç 3 hafta öncesinden yapmalısınız. Unutmayınız başvuruda kullanacağınız tüm yabancı dildeki evrakların Almanca yada İngilizce tercümeleri yaptırılmalıdır. Eğer siz çalışmıyorsanız, eşinizin sponsorluk dilekçesi durumunuzu açıklamaya yeterli olacaktır. 
Avusturya Konsolosluğu, verdiği vize süreleriyle ilgili oldukça sınırlayıcıdır. Örneğin eğer 7 günlük bir seyahatiniz varsa, genellikle 7-10 gün gibi vize süreleri vermektedir. Eşinizin Avusturya vatandaşı olması sebebiyle durumda belki bir farklılık olabilir. Avusturya Konsolosluğu'nun size vereceği vize süresi diğer kişilerden biraz daha fazla olabilir. Bu ihtimal dahilindedir. 

Cevap Ver