x
Avustralya

Vize İşlemleri

Avustralya

Avustralya Hakkında Genel Bilgiler

Sevgili ziyaretçilerimiz, Hint okyanusu ve Büyük okyanus arasında uzanan Güney yarım kürede bulunan ilginç bir ada ülkesi olan Avustralya yazımıza hoş geldiniz. Avustralya vahşi yaşamı, festivalleri ve yerli halkıyla bilinen oldukça zengin bir ülkedir.
 
Avustralya hangi kıtadadır: Okyanusya Kıtasında bulunur ve kıtanın yarısından fazlasına kurulmuştur. Hiçbir ülkeye kara sınırı olmayan ülke 25.760 kilometrelik oldukça büyük bir sahil şeridine sahiptir ve totalde 8.698.850 kilometrekarelik alana sahiptir. Avustralya halkı ise oldukça hümanist ve yardımsever bir yapıya sahiptir.
 
Avustralya konum olarak Endonezya, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Yeni Zelanda, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Doğu Timora komşudur. Ülke 6 büyük eyalete de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Bu eyaletler; 
 • New South Wales (NSW)
 • South Australia (SA)
 • Tasmania (TAS)
 • Victoria (VIC)
 • Queensland (QLD)
 • Western Australia (WA)

Avustralya Başkenti Neresidir?

Avustrayla başkenti Canberra dır. Avustralya'nın en büyük şehri ise Sydney'dir.

Avustralya Dili Nedir?

Ülkenin büyük bir çoğunluğunda konuşulan dil İngilizcedir ancak ülkenin yerlileri olarak bilinen Aborjinler yerli dillerini konuşurlar. Bunun yanında ülkede İtalyancaArapçaYunanca ve Vietnamca dilleri de konuşulmaktadır. Ülke dil zenginliği bakımından da oldukça gelişmiştir.

Avustralya’da Eğitim

Avustralya'da eğitim sistemi oldukça sistematik ve birey geliştiricidir. Mesleki eğitimler önde gelmektedir ve öğrenciler tamamen yeteneklerine göre eğitim görürler. Öğrenim süreci bol tatillidir ayrıca dersler deneysel ve görsel destekli işlenmektedir. Avustralya 41 üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır bu üniversitelerden sadece 3 tanesi özeldir geriye kalan 38 üniversite devlet bünyesindedir. Eğitim dili ise İngilizcedir.

Avustralya’da İnanç

Avustralya'da din resmi din yoktur halkının büyük bir çoğunluğu Hristiyan’dır. Hristiyanların da bir çoğu Katolik’tir. Geriye kalan çeyrek nüfus ise hiçbir dine inanmaktadır. Ülkenin en eski yerli halkı Aborjinlerin ise çok farklı bir inanç yapısı vardır. Aborjinler atalarını ya da kabile büyüklerini genel bilinenin haricinde tanrı olarak görmez ‘düş zamanı’ varlıkları olarak görürler. Düş Zamanı varlıkları Aborjin halkına göre ilk olarak boş dünyayı şekillendirmiş sonrasında ise nehirleri, dağları, bitkileri, hayvanları ve insanları yaratmıştır. Bunun yanı sıra yaşam kurallarını da düş zamanı varlıklarının öğrettiğini savunuyorlar. Yaşam kuralları içinde ise evlilik, avlanma, ateşi kontrol etme ve kabile düzeni yer alıyor. Bu yönüyle Aborjin halkının inanç yapısı Avustralya'nın kültür zenginliğini ve ilginç yapısını gözler önüne seriyor.

Avustralya’da Eğlence ve Sanat

Ülke yıl içerisinde düzenlenen birçok festival ve yürüyüşe ev sahipliği yapmaktadır. Avustralya seyahatçileri düzenlenen festivaller ve yürüyüşlere katılarak unutulmayacak anılara ve bilgilere sahip olabilirler. Ülkede yapılan festivaller sanatı ve kültürü ön plana çıkararak eğlenceye de yeni boyutlar katmaktadır.
Avustralya'nın 3 adet büyük festivali vardır. Bu festivaller; Adelaide Film Festivali, Sydney Film Festivali ve Tropfest Kısa Film Festivalleri dir. Bunun yanında 1979 yılından beri Sydney Mardi Gras LGBTI onur ve yürüyüş festivali düzenlenmektedir. Bu festival ülkenin her görüşe saygı duyduğunu eşitliğe ayrıca özgürlüğe ne kadar önem verildiğini açıkca yansıtmaktadır. Ülkede Aborjin halkının kültürünü yaşatmak içinde festivaller düzenlenmektedir. Adelaide’de Spirit Festival, Melbourne’de Indigenous Arts Festivali, Sydney’ de ise Homeground festivali düzenlenmektedir.
 
Ayrıca Avustralya, Amerika'dan sonra ikinci en yüksek katılımcı alan ve ilgi gören tenis turnuvası olan her yıl ocak ayında Melbourne Parkta yapılan dört dünya Grand Slam Tenis Turnuvasına da ev sahipliği yapar.

Avustralya İklimi

Avustralya, yıl içinde kurak dönemler ve nemli dönemler yaşar. Genel olarak Tropikal iklime sahip olan ülkenin güney batısında ise Akdeniz iklimi hakimdir. Ülke iklimini okyanus hareketleri de etkilemektedir okyanus içinde olabilecek rüzgâr ve dalgalanmalar havada ani değişimlere neden olabilir. Tropikal ikliminden dolayı yıl içerisinde uzun süren yağmurlar görülmektedir. Avustralya'nın yaz ayları ise bizim ülkemizin tam tersinde aralık, ocak ve şubat aylarına denk düşer. Avustralya için en iyi seyahat zamanı ise bahar dönemleridir.

Avustralya’da Vahşi Yaşamı

Dünyanın hiçbir yerinde bir eşi daha olmayan dev örümcekleri, timsahları ve yılanlarıyla Avustralya korkutucu ve bir o kadar da ilginç bir biyoçeşitliliğe sahiptir.
Avustralya da insandan çok kangurular yaşamaktadır. Sokaklarda insanlar arasında oldukça rahat dolaşırlar ve onlar için yapılmış bir sürü koruma alanı mevcuttur. Avustralya sokaklarında yürümek adeta safariye çıkmak gibidir. Sokaklarında kanguruların dolaşması size ilginç geldiyse dev timsahlar ve yılanların da özgürce sokaklarda dolaştığını bilmenizi isteriz. Öyledir ki Avustralya'da yaşayan canlıların %75 i henüz bilinmemektedir. Ülkede yaşayan neredeyse 750 tür sürüngen vardır. Her şeyi yiyen dev pitonlardan bahsetmeden geçmeyelim, pitonlar ülkede ki dev timsahları bile yiyebiliyorlar. Pitonlar haricinde Avustralya'da dünyanın en zehirli 10 yılan türü de bulunuyor. Okyanus ve sahiller de ise köpekbalıkları, zehirli ahtapotlar ve deniz anaları oldukça fazla olduğu bilinmektedir. 
Avustralya hayvan hakları konusunda oldukça sıkı yaptırımlara sahiptir. Ülkede birçok koruma alanı, milli park bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük hayvan çiftliğine sahiptir çiftlik, İsrailin yüz ölçümünden geniş bir alanı kaplamaktadır.
 
Ülkenin 3/2’ si ise çöl olduğundan dolayı develerde oldukça fazladır. Bu nedenle Avustralya Arabistan’a deve ihracında bulunmaktadır.

Avustralya’da Gezilmesi Gereken Doğal Yaşam Parkları

 
Avustralya, seyahatçilerin mutlaka görmesi gereken doğal yaşam parklarına ve sahillere sahiptir. Gezdiğiniz yerlerde büyüleneceğinize ve mutlaka tekrar görmek isteyeceğinize emin olduğumuz bu parklar ve sahiller vahşi yaşamın muhteşem yapısını gözler önüne seriyor.
 • Sydney Harbour
 • Kings Park ve Botanik Parkı
 • The Kangaroo Sanctuary
 • Ned’s Beach
 • Melshell Oyster Shack
 • The Larapinta Train
Belirtilen park ve sahiller dışında onlarca parka ve sahile ev sahipliği yapan Avustralya her yönüyle seyahatçilerine muhteşem anlar yaşatıyor.

Avustralya Mutfağı

Avustralya mutfağı oldukça zengin ve çeşitlidir. Dünyaca ünlü aşçılar yetiştirmiştir ve yemek zevkini tüm dünyaya göstermiş bir ülkedir. Avustralya halkı özelliklede açık alanlarda barbekü yapmaya bayılır ve barbekü ülkenin en meşhur yemeğidir özel soslar ile harmanlanmış etler Avustralya mutfağının temelini oluşturur en meşhur sosu ise kuru domates ve tatlı bir sos ile hazırlanan sosudur. İklimi dolayısı ile çok çeşitli meyve ve sebzeler ülke mutfağına zengin salatalar kazandırır. Okyanus ürünleri de Avustralya mutfağında yerini almıştır özellikle sotelenmiş istiridyeler bolca mutfağa girer. Ün kazanmış oldukça lezzetli tatlılara ev sahipliği yapan ülke bisküvili ve kremalı tatlılarda bir numarada yer almıştır. Ülkenin Anzak bisküvisi meşhurdur Avustralya gezginleri mutlaka tatmalıdır, beğeneceklerine eminiz. Macademia fındığı Avustralya’nın yerli lezzetlerindendir bunun yanında zencefil yetiştiriciliği de yapan ülke Makarna üretimi konusunda da uzmanlaşmıştır. Geniş ve göz alıcı üzüm bağları sayesinde ise şarap imalatında harikalar yaratır. Avustralya gezginleri muhteşem tatlıları ve yemekleri tadarken şaraplarını da yudumlamayı unutmamalıdır.

Avustralya Para Birimi

Ülke Avustralya doları kullanmaktadır bunun yanında birçok millete ev sahipliği yaptığı için ve çok fazla turist ağırladığı için birçok para birimi ülkede geçerlidir. Avustralya serbest piyasa ekonomisine sahiptir ayrıca ülkede yoksulluk yok denilecek kadar azdır. Ayrıca Kiribati, Nauru, Tuvalu adalarının da kendilerine ait para birimleri vardır. Avustralya'da yaşam kolaydır ve misafirlerini zorlamaz.

Avustralya Kültürü

Avustralya'nın en imrenilecek yönü eşitlikçi bir topluma sahip olmasıdır. Avustralya'da trafik soldan akar ve yayalara saygı üstün seviyededir. Şehir içi ve şehirlerarası ulaşım hizmetleri kaliteli ayrıca da gelişmiştir. Ülke halkı hümanist ve misafir perverlerdir. Avustralya da gezintiye çıkan herkes ülkenin kültürel yapılarına hayran kalacak ve gıpta edecektir.

Avustralya’dan Ne Almalı?

Avustralya yerli halkı Aborjinlerin tarihi ve kemik takılarıyla anılabilir olsa da hediyelik ve alışveriş konusunda çeşitlilik çok fazladır. Avustralya halkı alışverişe düşkündür bu sebeple ülkede büyük ve fazla sayıda AVM bulunur gezintinize bu AVM lerden birine uğrayarak da bir anı katabilirsiniz. Avustralya’dan size bir hatıra sizleri bekleyen sevdiklerinize ve dostlarınıza hediye almak isterseniz de kanguru, koala ve tasmanya şeytanı bibloları alabilirsiniz ya da muhteşem ve lezzetli bir Avustralya şarabı çok güzel bir anı ayrıca hediyelik olacaktır. Avustralya'nın meşhur bumerangları da unutmayalım meraklısı iseniz mutlaka bir tane edinmelisiniz.

Avustralya’ya Nasıl Gidilir?

Avustralya Umuma Mahsus (bordo), Hizmet (gri), Hususi (yeşil) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi bireylerden vize talebinde bulunmaktadır. Vizesini alan seyahatçiler Ankara ve İstanbul üzerinden aktarmalı uçuşlar ile Avustralya’ya ulaşabilirler. 
 
Avustralya vize başvuruları hakkında detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için eagvs.com/avustralya sayfamızdan bizlere ulaşabilir bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Avustralya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES