x
İzlanda

Vize İşlemleri

İzlanda

İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu

Avrupa Birliği üyesi olup Schengen bölgesi sınırları içerisinde bulunan İzlanda’nın Türkiye’de temsilciliği bulunmamaktadır. Türkiye’de İzlanda adına yapılan çeşitli resmi işlemlerde onay yetkisi Danimarka Büyükelçiliğine aittir. Türkiye ve İzlanda arasında oluşturulan teamüllere bağlı olarak İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu ve Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu İzlanda adına hizmet vermektedir. Diplomatik özelliği bulunmayan İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğuna bağlı olarak çalışmaktadır.

İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğunun görev alanına giren illerde  ikamet eden İzlanda vatandaşları ile İzlanda’ya farklı amaçlar için seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının resmi işlemleri, İstanbul İzlanda Fahri Konsolosluğu ile Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla yapılmaktadır.

Türkiye’de ikamet izni bulunan İzlanda vatandaşları doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda ihtiyaç duydukları hizmetleri, İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu ile Türkiye’deki diğer İzlanda temsilciliklerinden alabilirler. İzlanda vatandaşlarının Türkiye’de kimlik çıkartma ve süresi biten pasaportlarının yenilenmesi gibi vatandaşlık işlemleri, İstanbul İzlanda Fahri Konsolosluğu ile diğer İzlanda temsilcilikleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Kendilerine yapılan İzlanda vize başvuruları konusunda, İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu ile Ankara ve İzmir Fahri konsolosluklarının karar verme yetkileri yoktur. Çeşitli ön hazırlıklarının yapılmasından sonra vize başvurularının değerlendirilerek karara bağlanması, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ile Danimarka Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır.

İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu Pazartesi-Cuma  10.00 – 16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Uyarı (!)  İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğuna herhangi bir işlem yapabilmek için giderken yanınızda sizi tanımlayan resmi bir kimlik kartınızın bulunmasına dikkat ediniz.

İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi
Türkiye’nin Marmara bölgesinde bulunan İstanbul, Tekirdağ, İzmit, Edirne, Sakarya, Bilecik, Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Kırklareli illerinde ikamet eden kişiler, İzlanda ile ilgili resmi işlemleri için İstanbul İzlanda Fahri Konsolosluğuna başvuru yapabilirler.

İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

İzlanda, Avrupa Birliği ülkelerinin dahil olduğu Schengen bölgesi sınırları içerisindedir. Turistik veya ticari seyahat yapmak, fuarlara katılmak yâda aile ziyareti yapmak gibi farklı sebeplerle İzlanda’ya seyahat etmek isteyen kişiler, schengen vize başvuru formunu doldurmaları gerekir.

Başvuru sahibine ait şahsi kimlik bilgileri ile aile bilgileri ve yapılacak seyahatle ilgili ayrıntılı bilgiler, Schengen vize başvuru formuna eksiksiz olarak kaydedilmelidir. Vize başvuru formuna kaydettiğiniz bilgileriniz diğer başvuru evraklarındaki bilgiler ile uyumlu olmalıdır. Kuşku uyandıracak çelişkili ifadelerin bulunması, başvurunuzun red edilmesine sebep olabileceğini unutmamalısınız.

İzlanda vize başvurusu yaparken, vize başvuru formu ile beraber vize talep dilekçesi de hazırlamalısınız. İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğuna hitaben yazacağınız dilekçenizde seyahat amacınız ve şahsi kimlik bilgileriniz ile seyahatinizin gidiş-dönüş tarihlerini net olarak belirtmeniz gereklidir. Dilekçenizde, yapacağınız İzlanda seyahatinizi nasıl finanse edeceğinize dair bilgileri de beyan etmelisiniz.

İstanbul İzlanda Fahri Konsolosluğu Vize Çıkış Süresi

İstanbul İzlanda Fahri Konsolosluğu ile beraber diğer yetkili İzlanda temsilciliklerine yapılan vize başvurularının sonuçlanma süresi, yaklaşık 7-10 gün arasında değişiklik göstermektedir. Bu süre kesin olmayıp ön görülen bir süredir. Yetkili kurumlardaki iş yoğunluğuna ve başvuruya yönelik olabilecek ek evrak talebi gibi durumlarda süre uzayabilmektedir.

Vizenizin seyahat tarihinize kadar yetişmesini riske atmamak için başvurunuzu mümkün olan en erken tarihte yapmanızda sizler adına fayda vardır.

İzlanda Vize Ücreti

İzlanda vize ücreti seyahatinizin amacına, süresine ve yaşınıza göre farklılık göstermektedir. İzlanda konsolosluğu 12 yaşın altındakilerden vize harcı almamaktadır.

İzlanda Konsolosluğuna ödenen vize harcına ilave olarak, vize başvuru formunuzun hazırlanması, konsolosluk vize randevunuzun alınması ve seyahat sağlık sigorta poliçenizin düzenlenmesi gibi hizmetler karşılığında, yetkili aracı kurumlar veya acenteler ücret talep edebilmektedirler.

İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Okul Yolu No:13  81474 Orhanlı - Tuzla / İSTANBUL

Posta Adresi:   PK 81474 Tuzla - İSTANBUL

Telefon:      0 216 394 32 10    

Fax :   0 216 394 32 08

E-posta Adresi:  iceconsulist@hotmail.com

İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

İzlanda ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';