x
İzlanda

Vize İşlemleri

İzlanda

İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu

Avrupa Birliği üyesi olup Schengen bölgesi sınırları içerisinde bulunan İzlanda’nın Türkiye’de temsilciliği bulunmamaktadır. Türkiye’de İzlanda adına yapılan çeşitli resmi işlemlerde onay yetkisi Danimarka Büyükelçiliğine aittir. Türkiye ve İzlanda arasında oluşturulan teamüllere bağlı olarak İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu ve Danimarka Ankara Büyükelçiliği İzlanda adına hizmet vermektedir. Diplomatik özelliği bulunmayan İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu, Danimarka Ankara Büyükelçiliğine bağlı olarak çalışmaktadır.

Türkiye’de ikamet eden İzlanda vatandaşları ile İzlanda’ya farklı amaçlar için seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının resmi işlemleri, İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu ile Danimarka Büyükelçiliği aracılığıyla yapılmaktadır.

Türkiye’de ikamet izni bulunan İzlanda vatandaşları doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda ihtiyaç duydukları hizmetleri, İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu ile Türkiye’deki diğer İzlanda temsilciliklerinden alabilirler. İzlanda vatandaşlarının Türkiye’de kimlik çıkartma ve süresi biten pasaportlarının yenilenmesi gibi vatandaşlık işlemleri, Ankara İzlanda Fahri Konsolosluğu ile diğer İzlanda temsilcilikleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Kendisine yapılan çeşitli İzlanda vize başvurularını kabul eden İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu ile İstanbul ve İzmir Fahri konsolosluklarının karar verme yetkileri yoktur. Çeşitli ön hazırlıklarının yapılmasından sonra vize başvurularının değerlendirilerek karara bağlanması, Danimarka Ankara Büyükelçiliği ile Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılmaktadır.

İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde bulunan Ankara, Eskişehir, Aksaray, Kırşehir, Kayseri, Çankırı, Yozgat Konya, Kırıkkale, Sivas, Çorum, Karaman, Niğde ve Nevşehir gibi iller ile Akdeniz bölgesinde bulunan Antalya, Osmaniye, Isparta, Adana, Hatay, Mersin ve Burdur gibi şehirler, İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğunun yetkili olduğu şehirlerdir.

Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bulunan Trabzon, Bayburt, Rize, Sinop, Zonguldak, Samsun, Giresun, Amasya, Erzurum, Tunceli, Erzincan, Malatya, Diyarbakır, Mardin, Van, Siirt, Bingöl, Şanlıurfa ve Elazığ İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğunun görev bölgeleri içindedir.

İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

İzlanda Avrupa Birliği ülkelerinin dahil olduğu Schengen bölgesi sınırları içerisindedir. Turistik veya ticari seyahat yapmak, fuarlara katılmak yâda aile ziyareti yapmak gibi farklı sebeplerle İzlanda’ya seyahat yapmak isteyen kişiler, schengen vize başvuru formunu doldurmaları gerekir.

Başvuru sahibine ait şahsi kimlik ve aile bilgileri ile yapılacak seyahatle ilgili ayrıntılı bilgiler, Schengen vize başvuru formuna eksiksiz olarak kaydedilmelidir. Vize başvuru formuna kaydettiğiniz bilgileriniz ile diğer başvuru evraklarındaki bilgiler arasında uyumsuzluk olmamalıdır. Kuşku uyandıracak çelişkili ifadelerin, başvurunuzun red edilmesine sebep olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir.

İzlanda vize başvurusu yaparken, vize başvuru formu ile beraber vize talep dilekçesi de hazırlamalısınız. İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğuna hitaben yazacağınız dilekçenizde seyahat amacınız ve şahsi kimlik bilgileriniz ile seyahatinizin gidiş-dönüş tarihlerini net olarak belirtmeniz gereklidir. Dilekçenizde, yapacağınız İzlanda seyahatinizi nasıl finanse edeceğinize dair bilgileri de beyan etmelisiniz.

Ankara İzlanda Fahri Konsolosluğu Vize Çıkış Süresi

Ankara İzlanda Fahri Konsolosluğu ile beraber diğer yetkili İzlanda temsilciliklerine yapılan vize başvurularının sonuçlanma süresi, yaklaşık 7-10 gün arasında değişiklik göstermektedir. Bu süre kesin olmayıp ön görülen bir süredir. Yetkili kurumlardaki iş yoğunluğuna ve başvuruya yönelik olabilecek ek evrak talebi gibi durumlarda süre uzayabilmektedir.

Vizenizin seyahat tarihinize kadar yetişmesini riske atmamak için başvurunuzu mümkün olan en erken tarihte yapmanızda sizler adına fayda vardır.

İzlanda Vize Ücreti

İzlanda vize ücreti seyahatinizin amacına, süresine ve yaşınıza göre farklılık göstermektedir. İzlanda konsolosluğu 12 yaşın altındakilerden vize harcı almamaktadır.

İzlanda Konsolosluğuna ödenen vize harcına ilave olarak, vize başvuru formunuzun hazırlanması, konsolosluk vize randevunuzun alınması ve seyahat sağlık sigorta poliçenizin düzenlenmesi gibi hizmetler karşılığında, yetkili aracı kurumlar veya acenteler ücret talep edebilmektedirler.

İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu Pazartesi-Cuma  09.00-13.00 / 14.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Uyarı (!)  İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğuna herhangi bir işlem yapabilmek için giderken yanınızda sizi tanımlayan resmi bir kimlik kartınızın bulunmasına dikkat ediniz.

İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Kızkulesi Sokak 14/1  06700 Gaziosmanpaşa /ANKARA

Posta Adresi:   PK 06700 Gaziosmanpaşa /ANKARA

Telefon:   0 312 447 40 13 – 447 53 97

Fax :  0 312 447 45 64

E-posta Adresi:  mfa@sslawoff.com

İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu'na Nasıl Gidilir?

İzlanda ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';