x
Etiyopya

Vize İşlemleri

Etiyopya

Adres

Akdeniz Mahallesi, Akdeniz Caddesi, No: 8 / B 35210 Konak/İzmir

Telefon/Faks

+90 (232) 335 03 91

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 8.30-18.00
Cumartesi: 10.00-14.00

Eposta

izmir@eagvs.com

Etiyopya Vize Başvuru, İzmir

Sayın ziyaretçimiz, Etiyopya vize sürecine dair gerekli bilgileri paylaştığımız Euroasia Global Visa Services İzmir şube sayfamıza hoş geldiniz. İzmir çevre il ve ilçelerinden Etiyopya vizesi için başvuruda bulunacak vatandaşlarımız için hazırladığımız sayfamız devamında sürece dair gerekli olan bilgiler yer almaktadır. Euroasia GVS İzmir şube sayfamızı okumaya devam ederek sıkça sorulan sorulara verdiğimiz yanıtlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Etiyopya vize başvurusu süreci ile ilgili detaylı bilgi almak için +90 (232) 335 03 91 telefon numarası ve izmir@eagvs.com e-posta adresinden bizimle iletişime geçebilir ya da İzmir şubemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Etiyopya Seyahati İçin Vize Gerekir mi?

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti seyahatini Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahibi olarak gerçekleştirmeyi düşünen vatandaşlarımızın vize sahibi olması gerekmektedir. 90 günden kısa sürecek Etiyopya seyahatleri için Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımızın vize sahibi olma zorunlulukları bulunmamaktadır. Etiyopya sınır kapısı vizesi hizmeti bulunan bir ülke olmaması nedeniyle seyahat öncesinde vize sahibi olunması gerekmektedir. Euroasia GVS İzmir şubemiz ile birlikte Etiyopya vize başvuru sürecini prosedüre en uygun şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Etiyopya E-Vize

E-vize başvuru sahiplerinin şahsen bulunmalarına gerek olma vize sahibi olmalarını sağlayan bir sistemdir. Etiyopya 1 Haziran 2018 tarihinden beri e-vize ile yapılan başvuruları kabul etmektedir. Elektronik vize başvurunuz kurumumuz ile iletişime geçmeniz halinde sizin adınıza kolay ve şekilde yapılmaktadır. E-vize başvuru değerlendirme işlemleriniz sona erdiğinde Etiyopya vize başvuru sonucunuz daha önceden belirtmiş olduğunuz e-posta adresinize gönderilmektedir. Etiyopya sınırlarına e-vize giriş yapabilmek yalnızca Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı üzerinden mümkündür. Diğer seyahat noktalarından e-vize ile giriş yapılamamaktadır. Addis Ababa Havalimanı seyahat noktası üzerinde bulunduğunuz sırada sahip olduğunuz e-vize pasaportunuza işlenmektedir. E-vize başvurusunda bulunmak ve konu ile ilgili detaylı bilgi almak için Euroasia GVS İzmir şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz. 

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Etiyopya vize başvurusu için konsolosluğun sizden talep ettiği evraklar başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Sitemiz üzerinden Etiyopya için belirlenmiş olan Turistik vize ve Ticari vize gerekli evraklarına ulaşabilirsiniz. Planlamış olduğunuz Etiyopya seyahati amacına uygun olan gerekli evraklar ile ilgili merak ettiklerinizi sormak için kurumumuz ile iletişime geçebilirsiniz. Evrakların hazırlanması aşamasında herhangi bir eksiklik olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eksik evrak teslim etmek şahsınızdan ek evrak talep edilmesine ve başvuru sonuçlanma süresinde gün kaybetmenize neden olabilmektedir. Eksik evrak zaman kaybı gibi olumsuz bir sonuca yol açmakla birlikte aynı zamanda vize başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. Konu ile ilgili ayrıca özen göstermenizi ve merak ettikleriniz dair detaylı bilgi için kurumumuz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. 

Etiyopya Vize Başvuru formu 

Etiyopya seyahatiniz için yapmış olduğunuz vize başvurusu sırasında vize başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Vize başvuru formu Etiyopya vize değerlendirmeniz aşamasında oldukça önemli bir rol oynaması nedeniyle dikkatle doldurulmalıdır. Sizi tanımaya ve Etiyopya sınırları içerisine seyahat amacınızı öğrenmeye yönelik olarak hazırlanan form içerisindeki sorulara doğru ve tutarlı yanıtlar vererek eksiksiz ve hatasız olarak doldurmanız gerekmektedir. Aksi gözlemlenen durumlarda ya da başvuru formu ile diğer gerekli evraklarınız arasında tutarsızlık gözlemlenmesi halinde vize başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Etiyopya vizesi için doldurulması gereken vize başvuru formunu Türkçe ya da İngilizce dillerinden birini tercih ederek doldurabilirsiniz. Etiyopya vize başvuru formuna sitemiz üzerinden ulaşabilir olduğunuzu ve formun doldurulması aşamasında Euroasia GVS İzmir şubemizden danışmanlık hizmet alabiliyor olduğunuzu hatırlatmak isteriz. 

Etiyopya Vize Başvurusu Sonuçlanma Süresi

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti için yapılan vize başvurularının değerlendirilme ve sonuçlanma süresi 3-8 iş günü olarak belirtilmiştir. Vize değerlendirmesi aşamasında başvuru sahibinden ek evrak talep edilmesi, konsolosluğun yoğun olması ya da resmi tatiller gibi nedenler başvuru sonuçlanma sürecinde değişiklik meydana getirebilir. Bahsedilen nedenler haricinde Etiyopya vize başvuruları genellikle belirtilen süre içerisinde sonuçlanmış olmaktadır. Etiyopya vize başvurusu sonuçlanma sürecinde gün kaybetmemek için yapılacak en önemli şeylerden biri başvuru sırasında eksik evrak teslim etmemektedir. Ek evrak talebinde yaşanan gün kaybını ve vize reddi ihtimalini ortadan kaldırmak için evrakların eksiksiz olarak hazırlanması özen gösterilmesi gereken konulardan biridir. Ülkemiz sınırları içerisinden yapılan Etiyopya vize başvuruları yalnızca İstanbul Etiyopya Başkonsolosluğu ve Etiyopya Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilir ve sonuçlandırılır. Fahri konsoloslukların Etiyopya vize başvurularını kabul etme ve değerlendirme yetkisi bulunmamaktadır. 

Etiyopya Vize Ücretleri 

Etiyopya için konsolosluk tarafından belirlenmiş olan vize ücretleri vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Etiyopya sınırları içerisine seyahat amacınıza uygun olan vize ücretine kurumumuz ile iletişime geçerek kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkündür. Vize ücretleri yıl içerisinde değişiklik gösterebilmesi nedeniyle başvuru öncesinde güncel ücret detayına ulaşmak oldukça önemlidir. Olumsuz olarak neticelenmiş vize başvurularına ait vize ücretleri başvuru sahibine iade edilmemektedir. Vize ücretine ait dekont diğer gerekli evraklarınız ile birlikte başvuru aşamasında konsolosluğa teslim edilmektedir. 
2023 yılında belirlenmiş olan Etiyopya vize ücret detaylarını Euroasia GVS İzmir şubemize +90 (232) 335 03 91 telefon numarası ve izmir@eagvs.com e-posta adresi üzerinden ulaşmanız ya da şubemizi ziyaret etmeniz halinde kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

Etiyopya Seyahatine Dair Bilinmesi Gerekenler

  • Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti vizesi tekli giriş doğrultusunda temin edilmektedir. Sahip olduğunuz geçerlilik süresi sona ermemiş Etiyopya vizesi ile tekrardan vize başvurusunda bulunma hakkınız olmadığını bildiririz. 
  • Seyahatinize başlamadan önce pasaport, aşı kartı, seyahat belgeleri ve diğer tüm gerekli evrakların sınır görevlileri kontrolü için yanınıza aldığınıza emin olmanız gerekmektedir. 
  • Vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Eski ve yıpranmış bir pasaport ile Etiyopya sınır kapılarında ve vize işlemlerinde sorun yaşayabileceğinizi hatırlatırız. 
  • Etiyopya’ya seyahat etmeden önce hepatit, tetanos ve sarı humma aşılarını yaptırmanız gerektiğini bildiririz. Seyahatiniz boyunca sahip olduğunuz aşı kartını yanınızdan ayırmamanız oldukça önemlidir. 
  • Etiyopya vizesine ait geçerlilik süresi başvuru işlemlerinizin sona ermesi ile birlikte başlamaktadır. Vize başvurunuzu seyahat planına uygun olarak yapmanızı tavsiye ederiz. 

Etiyopya Vize Reddi

Etiyopya vizesi için yapmış olduğunuz vize başvuru başvurunuzun herhangi bir neden belirtmeksizin olumsuz olarak sonuçlanabilir. Konsoloslukların başvuru reddetme nedenlerini açıklamak gibi bir zorunlulukları bulunmamaktadır. Fakat Etiyopya vize başvurunuz ret ile sonuçlanır ve nedeni şahsınıza belirtilir ise bu nedeni ortadan kaldırmak şartıyla tekrardan başvuru yapabilir ya da konu ile ilgili itiraz dilekçesi yazabilirsiniz. Vize başvurularının en sık reddedilme nedeni başvuru aşamasında eksik evrak teslim edilmesidir. Bu nedenle Etiyopya vize başvurusunda bulunurken evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamış olduğunuza emin olmanız oldukça önemlidir. Kurumumuz ile birlikte Etiyopya vize sürecini en doğru ve kolay şekilde tamamlayabilir olduğunuzu hatırlatmak isteriz. 

Euroasia Global Visa Services İzmir şubemiz tarafından hazırlanmış olan ve Etiyopya vize sürecini anlattığımız sayfamızı okudunuz. Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti vize başvuru işlemlerini başlatmak ve merak ettiklerinizi sormak için İzmir şubemize +90 (232) 335 03 91 telefon numarası ve izmir@eagvs.com e-posta adresini kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Etiyopya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';