x
Etiyopya

Vize İşlemleri

Etiyopya

Telefon/Faks

+90 (212) 963 33 47

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 8.30-18.00
Cumartesi: 10.00-14.00

Eposta

bodrum@eagvs.com

Etiyopya Vize Başvuru, Bodrum

Sayın ziyaretçimiz, Etiyopya vize prosedürüne dair bilgi verdiğimiz Euroasia Global Visa Services Bodrum şube sayfamıza hoş geldiniz. Etiyopya seyahat planı olan ve vize başvuru işlemlerini Bodrum ve çevresinden gerçekleştirecek olan vatandaşlarımız için hazırladığımız sayfa içerisinde sıkça sorulan soruları cevaplamış bulunmaktayız. Bodrum şube sayfamızı okumaya devam ederek Etiyopya vize sürecinde gerekli olan bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Euroasia GVS Bodrum şubemiz ile iletişime geçerek Etiyopya vize başvuru sürecini en doğru şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Etiyopya Seyahati İçin Vize Gerekir mi?

Etiyopya seyahat planı olan Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahibi vatandaşlarımızın vize sahibi olma zorunlulukları vardır. 90 günden kısa süreliğine Etiyopya’ya seyahat edecek Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımızın vize sahibi olmaları zorunluluğu yoktur. Etiyopya ülkesi sınır kapısında vize hizmeti verilmemesi nedeniyle seyahatiniz öncesinde vizenizin hazır olması gerekmektedir.

Etiyopya E-Vize

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti 1 Haziran 2018 yılı itibariyle e-vize sistemi kullanmaya başlamıştır. Elektronik vize sayesinde şahsen bulunmanıza gerek olmadan vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuz sonuçlandığında daha önceden belirtmiş olduğunuz e-posta adresine e-vize sonucunuz gönderilmektedir. Etiyopya e-vize işlemlerini kurumumuz ile kolaylıkla gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Etiyopya seyahatini e-vize kullanarak gerçekleştirmeyi düşünenler ülkeye girişlerini yalnızca Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı üzerinden sağlayabilmektedir. Elektronik vize kullanarak başka bir seyahat noktasından ülkeye giriş yapılması mümkün değildir. Addis Ababa sınırlarına geldiğinizde sahip olduğunuz elektronik vize pasaportunuza işlenmektedir. Etiyopya e-vizesine dair detaylı bilgi almak ve başvuru işlemlerini başlatmak için kurumumuz ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. 

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Etiyopya vize başvurusu sırasında hazırlamanız gereken evraklar başvuru yapılacak vize türüne göre farklılık göstermektedir. Turistik vize ve Ticari vize için hazırlanması gereken evraklar listesine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Etiyopya için planladığınız seyahatin amacına uygun olan vize evrakları ile ilgili detaylı bilgi almak için kurumumuz ile iletişime geçebilirsiniz. Gerekli evraklar ile ilgili en önemli noktalar biri eksiksiz olarak bir araya getirilmesidir. Başvurunuzun değerlendirilme aşamasında eksik evrak gözlemlenmesi vize reddi almanıza neden olabilir. 

Etiyopya Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu Etiyopya vize talebinizi sunma aşamasında doldurmanız gereken resmi bir formdur. Başvuru formunun vize değerlendirmesi sırasında oldukça önem arz etmesi nedeniyle dikkat doldurulması gerekmektedir. Form içerisinde yer alan sorulara doğru ve tutarlı yanıtlar vererek eksiksiz olarak doldurmanız oldukça önemlidir. Yanlış ya da tutarsız bilgi içeren eksik ve hatalı başvuru formları vize reddi almanıza neden olabilir. Başvuru formu içerisinde yer alan sorulara verdiğiniz yanıtlar ile teslim etmiş olduğunuz diğer gerekli evraklar birbirini desteklemelidir. Etiyopya vize başvuru formuna sitemiz üzerinden ulaşabilir ve doldurulması aşamasında Euroasia GVS Bodrum şubemizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

Etiyopya Vize Başvurusu Sonuçlanma Süresi

Ülkemiz sınırlarından yapılan Etiyopya vize başvurularının değerlendirilme ve onaylanması süreci ortalama 3-8 iş gününü kapsamaktadır. Başvuru sahibinden ek evrak talep edilmesi, başvuru işlemlerinin resmi tatile ya da konsolosluk yoğunluğuna denk gelmesi gibi durumlarda sonuçlanma süreleri değişikliğe uğrayabilir. Etiyopya vize başvurusunun sonuçlanma aşamasında gün kaybetmemek için eksik evrak teslim etmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Türkiye’den Etiyopya için yapılan vize başvurularının değendirme ve onay verme yetkisi yalnızca İstanbul Etiyopya Başkonsolosluğu ve Etiyopya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Ülkemiz sınırlarında yer alan Etiyopya Fahri Konsolosluklarının vize verme yetkisi bulunmamaktadır. 
Etiyopya vize başvuru işlemlerini en doğru şekilde tamamlamak ve sorunsuz bir süreci geçirmek için Euroasia GVS Bodrum şubemiz ile iletişime geçebilirsiniz. 

Etiyopya Vize Ücretleri 

Etiyopya vizesi için ödenmesi gereken vize ücretleri başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Belirlemiş olduğunuz seyahat planına ve amacına uygun olan vize ücret detayına kurumumuz ile iletişime geçerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Etiyopya vize ücretini ödemeniz ile sahip olacağınız ücret dekontu diğer evraklarınız ile birlikte konsolosluğa teslim edilmektedir. Vize reddi ile sonuçlanan başvurulara ait vize ücretleri başvuru sahiplerine iade edilmemektedir. Vize ücretleri yıl içerisinde değişikliğe uğrayabilir. Bu nedenle 2023 yılına ait olan güncel vize ücretine ulaştığınıza emin olmanız ödeme aşamasında sorun yaşamamak adına oldukça önemlidir. 

Etiyopya Seyahatine Dair Bilinmesi Gerekenler

  • Etiyopya seyahatine başlamadan önce sarı humma, tetanos ve hepatit aşılarını yaptırmanız gerekmektedir. Etiyopya sınırlarına bulunduğunuz süre boyunca sahip olduğunuz aşı kartını yanınızda taşımanız gerektiğini bildiririz. 
  • Etiyopya vize başvurunuzu planladığınız seyahate uygun olarak yapmanız oldukça önemlidir. Vize süreniz başvuru işlemleriniz sona erdiği an itibariyle başlamaktadır. 
  • Etiyopya vizesi için başvuru işlemlerine başlamadan önce pasaportunuzun 10 yıldan daha eski ve yıpranmış olmadığına emin olmadığına emin olmanız gerekmektedir. Eski ve yıpranmış bir pasaport ile sınır kapılarında ve vize işlemlerinde sorun yaşayabilirsiniz. 
  • Seyahatinize başlamadan önce aşı kartı, pasaport, seyahat belgeleriniz ve diğer gerekli tüm evrakların yanınızda olduğuna emin olmanız oldukça önemlidir. Etiyopya sınır görevlileri kontrolü aşamasında belgelerinizin yanınızda olması oldukça önemlidir.
  • Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti vizesi tek girişli olarak verilmektedir. Geçerli olan Etiyopya vize süreniz sona ermeden tekrardan vize başvurusunda bulunmanızın mümkün olmadığını bildirmek isteriz. 

Etiyopya Vize Reddi

Türkiye Cumhuriyeti sınırlarından Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti sınırları içerisine yapmış olduğunuz vize başvuru olumsuz olarak sonuçlanabilir. Başvurunuzun olumsuz sonuçlanma nedeni size bildirilir ise bu nedeni ortadan kaldırarak Etiyopya vize başvurunuzu yenileyebilir ya da itiraz dilekçesi yazabilirsiniz. Konsoloslukların vize başvurularını ret ile sonuçlandırma nedenlerini açıklamak gibi bir zorunlulukları bulunmamaktadır. En sık rastlanan vize reddi nedeni eksik evrak teslim edilerek başvuru yapılmasıdır. Bu nedenle Etiyopya vize başvurusu için sizden istenen evrakları eksiksiz olarak teslim ettiğinize emin olmanız oldukça önemlidir. Kurumumuz ile iletişime geçerek Etiyopya vize başvuru sürecini kolaylıkla tamamlayabilir ve işlemlerinizi takip edebilirsiniz. 

Euroasia Global Visa Services Bodrum şubesi olarak Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti vize sürecini anlatmış olduğunuz sayfamızı okudunuz. Etiyopya için vize başvurusunda bulunmak istemeniz ya da konu ile ilgili detaylı bilgi almak istemeniz halinde iletişime geçebilirsiniz. Vize sürecinde kurumumuzu tercih ederek başvuru işlemlerini en doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Etiyopya ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';