x
Portekiz

Vize İşlemleri

Portekiz

Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Portekiz transit vizesi kısa süreli vize türlerinden biridir. Portekiz üzerinden Schengen dışında üçüncü bir ülkeye gitmek isteyen kişilerin havaalanından çıkmaları halinde Portekiz Transit vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Ayrıca gemiyle Portekiz üzerinden geçiş yapacak kişilerde Transit Vize almalıdır. Transit vize ile Portekiz’de en fazla 72 saat kalınabilmektedir. Bu vizeye başvuru yapılabilmesi için kişinin asıl varış yapmak istediği ülkenin vizesine de sahip olması gerekir.

Türk vatandaşlarının Portekiz’den aktarma yaparken havaalanından çıkmadıkları ya da başka bir Schengen ülkesine gitmedikleri takdirde transit vize almalarına gerek yoktur.

Havaalanı ve gemici transit vizeleri için hazırlanması gereken evraklar değişiklik göstermektedir. Durumunuza uygun evraklar ve işlem prosedürüyle ilgili en doğru bilgiyi Portekiz Büyükelçiliği ve konsolosluklarından öğrenebilirsiniz.

Yazımızın devamında Portekiz Transit vize evrakları ve işlem prosedürüyle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Vizenizi hızlı ve sorunsuz bir şekilde almak isterseniz danışmanlık almanızı tavsiye ederiz. Euroasia Global Visa Services’i aradığınızda yetkililerimiz evraklarınızın hazırlanması, randevunuzun alınması ve parmak izi verme işlemleriniz sırasında size eşlik edeceklerdir. Portekiz transit vizesi ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek için  help@eagvs.com adresimize e-mail gönderebilirsiniz. 

Kişisel Evraklarınız:

 • Pasaport orijinali: Seyahat bitiminden sonra en az 3 ay geçerliliği olan pasaport sunulmalı. Varsa son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizelerinin sayfalarının fotokopisi dosyaya eklenmeli.
 • Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulup, imzalanmalı. Form doldurulurken mavi ve siyah kalem kullanılmalıdır.
 • Biometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz fotoğraf sunulmalı.
 • Nüfus Cüzdanı ve Pasaport Fotokopileri: Pasaportta kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi ile nüfus cüzdanının ön ve arka fotokopileri ibraz edilmeli.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Aile bağlarını göstermeli.
 • Banka Hesap Dökümü: Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka dökümü. Islak imzalı ve kaşeli olmalı.
 • Ek Hizmetlerimiz: Portekiz transit vizesine başvuru yapmak için seyahat edilecek araca ilişkin (Uçak, Otobüs, Tren, Feribot) rezervasyon belgesinin sunulması zorunludur. Eğer başvuru sahibi birden fazla ülkeye gidecekse ülke aktarımları dilekçe ile açıklanmalıdır. Kişi kendi aracıyla seyahat edecekse Yeşil Sigorta ve uluslararası ehliyeti olmalı. Portekiz transit vize başvurularında zorunlu olan diğer evraklarda tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan 30 bin Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası ve konaklama rezervasyonlarıdır. Bu evraklarınızı dilerseniz ofisimizden yaptırabilirsiniz. Ek hizmetlerimizle ilgili yetkilimizle iletişime geçmek için  help@eagvs.com adresimize mail göndermeniz yeterli olacaktır. 

Çalışanlar İçin Evrak Listesi

 • Liman Yazısı: Başvuru sahibi gemici veya gemi ile seyahat ediyorsa geminin limana yanaşma, ayrılma tarihlerinin açıkça belirtildiği, gemiye katılan kişi veya kişilerin isimlerinin yer aldığı yazıyı sunmalıdır.
 • İşveren Yazısı: Çalışılan kurumdan alınan ve firma yetkilisi tarafından imzalı, kaşeli seyahat tarihi, amacı ve izinli olunacak tarihlerin yazıldığı dilekçe ibraz edilmeli. Dilekçe Türkçe, İngilizce ve Macarca yazılabilir.
 • Maaş Bordrosu: Son 3 aylık döneme ait olmalı.
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi: Güncel tarihli ve barkodlu olmalı.
 • SGK 4a Hizmet Dökümü: E-devletten veya SGK müdürlüklerinden alınabilir.
 • Şirket Evrakları: Son 6 ay içerisinde alınmış Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası ve Şirket İmza Sirküleri gibi belgeler.

UYARILAR

 • Portekiz Transit Vize başvurularında karar mercii Portekiz Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu’dur. Bu iki temsilcilik gerekli gördüğü takdirde ek evraklar isteyebilir.
 • Evlendikten sonra pasaportundaki kızlık soyadını değiştirmeyen başvuru sahiplerinin işlemleri gerçekleştirilemez. Bu kişilerin mutlaka yeni soyadın yazılı olduğu pasaport almaları gerekir.
 • Portekiz Transit Vize başvurusunda  birlikte seyahat ettiğiniz kişilerinde pasaport ve vize fotokopileri gerekmektedir. Seyahat ettiğiniz kişi yeşil pasaport sahibi ise pasaport fotokopisi yeterli olacaktır.

Portekiz ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';