x
Portekiz

Vize İşlemleri

Portekiz

Portekiz Altın Vize (Golden Visa)

Portekiz Altın Vize (Golden Visa)  

Portekiz’de oturum izni ve vatandaşlık almanın yollarından biri de bu ülkede yatırım yapmaktan geçiyor. Portekiz hükümetinin ülkeye yabancı yatırımcı çekmek amacıyla Ekim 2012’de uygulamaya başladığı Golden Visa Programı (Altın Vize) başvuru sahibinin 5 yıl sonunda ‘kalıcı oturum izni’, 6 yıl sonunda ise Portekiz vatandaşlığı ve Avrupa Birliği vatandaşlığı almasını sağlıyor. 

Portekiz Altın Vize Programına başvurabilmenin birkaç yolu vardır.

Kişi Portekiz’de toplam değeri 500 bin Euro olan bir ev ya da iş yeri alabilir. Başvuru sahibi isterse satın aldığı konutu ya da iş yerini kiraya verebilmektedir. 

Toplam değeri yenilenme masrafları dâhil 350 bin Euro ve üzeri, en 30 yıl önce inşa edilmiş veya kentsel dönüşüm bölgesinde yer alan bir konut satın alınabilir. 

En az 10 kişiye iş ortamı oluşturacak bir şirket kurulabilir. 

Milli kültürel mirasların yenilenmesi ve restorasyonu için 250 bin Euro değerinde yatırım yapılabilir. 

Portekiz bankalarına 1 milyon Euro veya üzeri para transferi gerçekleştirilebilir.

Altın Vize başvuru sahiplerine ilk yıl için 1 yıllık Oturum İzni verilir. Daha sonra 2 yıl+ 2 yıl olmak üzere toplam 5 yıllık oturum izni daha verilir. 5 yılın sonunda ise süresiz oturum izni kazanılmış olur. 

Golden Visa Programına başvuru yapanları ‘Oturum İzni’ için Portekiz’e yerleşme zorunluluğu yoktur. Oturum izni ve vatandaşlık başvurusu için yılda sadece 7 gün Portekiz’de kalmak yeterlidir. 

Altın Vize Avantajları Nelerdir? 

Oturum İzni: Golden Visa başvuru sahipleri beklemeden Portekiz Oturum İzni alabiliyor. 5 yılın sonunda ise kalıcı oturum iznine kavuşuyor. 

Vatandaşlık: Portekiz’de oturum izni ile 6 yıl geçirdikten sonra vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir. 

Yurtdışı Yatırım Getirisi: Portekiz’de 500 bin Euro değerinde ev veya iş yeri alan kişi bunları kiraya verebilir. Bu da ciddi bir kira geliri sağlayabilir. Başvuru sahibi isterse 5 yılın sonunda oturum izni aldıktan sonra konutunu satabilir. 

Tüm Aile Bireyleri Faydalanabiliyor:  Golden Visa başvurusu yapan kişinin eşi, 18 yaşını aşmamış çocukları, 25 yaşın altındaki üniversite eğitimi alan çocukları ve 65 yaşın üstündeki bakıma muhtaç anne babası da Portekiz Oturma İzni ve Vatandaşlık hakkını elde etmiş oluyor. Aile bireyleri Portekiz’de yaşama, eğitim, iş kurma ve çalışma hakkına sahip oluyor. 

Schengen ülkelerine vizesiz seyahat: Portekiz Golden Visa başvuru sahipleri ve aile üyeleri  Oturum İzni aldıktan sonra Schengen üyesi Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebilirler.

Portekiz’de yaşamak zorunlu değil: Golden Visa başvuru sahipleri kalıcı oturum izni alabilmek için Portekiz’de bulunma zorunlulukları yoktur. Yılda ortalama 7 gün Portekiz’de kalmaları yeterli. 

Vergi Muafiyeti: Başvuru sahiplerinin Türkiye’de ve diğer ülkelerde elde ettikleri gelirler vergiye tabii değildir. 
Çifte Vatandaşlık: 6 yıl  sonunda Portekiz vatandaşlığı alan kişiler isterlerse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlıklarını da korumaya devam edebilirler. 

Altın Vize Başvuru Şartları 

  • Portekiz’de satın aldığınız 500 bin Euro değerindeki konut veya iş yerinizi 5 yıl boyunca satmamalısınız. 
  • Her yıl 7 gün Portekiz’de bulunmalısınız.
  • Başvuru sahibi ve aile üyelerinin yüz kızartıcı bir suçtan dolayı ceza almamış olması gerekmektedir. 
  • Portekiz Göçmenlik hizmetlerinde ve Schengen bölgesinde sicilinin bulunmaması gerekli. 
  • Başvuru sahibi vatandaşlık başvurusu yaparken basit düzeyde Portekizce bildiğini kanıtlamalı. A2 seviyesine ait bir sertifika Portekiz’ce bildiğini gösterir. 

Portekiz Altın Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Pasaport Fotokopisi: Başvuru sahibi pasaportunun tüm sayfalarının fotokopisini sunmalıdır. 

Geçerli Schengen Vizesi 

Biyometrik fotoğraf

Sağlık sigortası kayıt belgesi

Adli sicil kaydı: Başvuru sahibi ikamet ettiği ülke makamlarından adli sicil kaydı almalıdır. 

Gayrimenkul alım-satım evrakının kopyası

Banka Transfer Belgesi: Gayrimenkulün ödemesinin yapıldığına dair belge. 

Portekiz Altın Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz’de yatırım seçilmeli ve alınmalı: Golden Visa Programına başvuru yapmadan önce kişi Portekiz Schengen vizesi alıp bu ülkeye giderek satın almak için 500 bin Euro değerinde bir ev veya iş yeri araştırması yapmalıdır. Satın alınacak gayrimenkul bulunduktan sonra alım satım işlemi gerçekleştirilir. Başvuru sahibi ödemeyi banka transferi yoluyla satıcıya gönderir. Satıcı, noter huzurunda gayrimenkulü başvuru sahibinin üzerine geçirir. 

Golden Visa Başvurusu yapılır: Portekiz’deki ev veya iş satın alındıktan sonra başvuru sahibi Golden Visa başvurusunu başlatabilir. Önce Portekiz Göçmenlik Teşkilatı’na giderek Biyometrik Veri İşlemelerini ( Parmak izi ve yüz fotoğrafı) yaptırır. Bu işlemin ardından Portekiz’den ayrılabilir. İşlemleri tamamlandıktan sonra Golden Visa Oturum Kartı kurye ile adresine gönderilir.  

Portekiz ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES