x
 • Çek Cumhuriyeti Vize Evrakları

  Çek Cumhuriyeti Vize Evrakları

  Vize başvurularınızda seyahatiniz bitince ülkenize geri döneceğinizi gösteren belgeler sunmanız önemlidir. Böylece vize başvurularınız daha kolay onaylanır ve daha uzun süre geçerli Çek Cumhuriyeti vizesi sahibi olabilirsiniz.

 • Parmak İzi Uygulaması Var mı?

  Parmak İzi Uygulaması Var mı?

  Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularında biyometri işlemi (parmak izi taraması) uygulanmaktadır. Son 5 yıl içinde alınmış bir Schengen vizeniz olmaması durumunda parmak izi taraması yaptırmalısınız.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin En Çok Sorulan Sorular

Çek Cumhuriyeti hangi aşıları kabul etmektedir?

Çek Cumhuriyet, Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylı tüm aşıları kabul etmektedir.

Çek Cumhuriyeti turistik vizeleri açık mı?

Çek Cumhuriyeti turistik vize başvuruları açıktır. Detaylar için temsilcimiz ile görüşebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti ticari vize randevuları açık mı?

Çek Cumhuriyeti ticari vize randevuları açıktır. Detaylar için temsilcimiz ile görüşebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti vizeleri kaç günde sonuçlanır?

Çek Cumhuriyeti temsilcilikleri vize başvurularını genelde 3 ile 12 iş günü arasında sonuçlandırmaktadır.

Schengen vizesi ile Çek Cumhuriyeti’ne girebilir miyim?

Schengen vizesi ile Çek Cumhuriyeti’ne girilebilmektedir ancak pandemi nedeniyle koşullar değişkenlik gösterebilir. Bir başka ülkenin Schengen vizesi ile o ülkeye giriş yapılmadan doğrudan Çek Cumhuriyeti ülkesine giriş yapılmasından yana sorunlar oluşabilir.

Çek Cumhuriyeti vizesi ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir miyim?

Alınan Schengen vizesi ile ilk girişinizi bu ülkeden yapmanız gerekir. Aksi halde Çek Cumhuriyeti vizesi alıp örneğin Almanya’ya seyahat etmeniz gelecek vizeleriniz için sakıncalar doğurabilir. İlk girişinizi vizeyi aldığınız ülkeye yaptıktan sonra diğer schengen ülkelerini gezebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti seyahat sağlık sigortası istiyor mu?

Çek Cumhuriyeti dahil tüm schengen ülkeleri vize başvurularında seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutar.

Çek Cumhuriyeti başvurularında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar nedir?

 • Bölge farkı bulunduğundan ikamet ettiğiniz yere göre başvuru planlaması yapılmalıdır.
 • Seyahat etmeden önce ülkelerin pandemiyle alakalı prosedür güncelliklerini mutlaka teyit edin.
 • Resmi davetiyeler orijinal olmalıdır
 • Vizenizi aldıktan sonra isim, pasaport numarası ve tarihleri dikkatlice kontrol edin.

Çek Cumhuriyeti için otel ve uçak biletimi satın almak zorunda mıyım?

Otel ve uçak biletlerinin satın alınması Çek Cumhuriyeti için zorunlu evraklar değildir. Dosyanın akıbetinin daha olumluya dönük olması için geçerli birer rezervasyon eklenmelidir. Bu rezervasyonlar başvuru esnasında geçerli kalmaya devam etmelidir.

Dikkat: Aşağıda sağlık alanı ile ilgili verilen tüm bilgilerin doğruluğunu seyahat etmeden önce konsolosluk veya ilgili ülkelerin sağlık bakanlığı sayfalarından teyit ediniz.

Euroasia Global Visa Services’ e Hoş Geldiniz,

Değerli ziyaretçilerimiz, 2023 yılında Çek Cumhuriyeti’ne yapacağınız seyahatlerde almanız gereken Çek Cumhuriyeti (Çekya) vize prosedürleri hakkında kapsamlı bilgileri sayfamızın devamında bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgiler için web sayfamızın ''iletişim''  menülerini kullanarak yetkililerimize ulaşabilir veya soru ve görüşlerinizi help@eagvs.com mail hesabımıza yazabilirsiniz.

Çek Cumhuriyetine yapacak olduğunuz turistik, ticari, aile ziyaret, kültürel ve sportif faaliyetler için vize almanız gerekir. Her ülkenin kendine has yerine getirilmesi gereken vize prosedürleri vardır. Çek seyahatiniz için de Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğunun belirlemiş olduğu vize prosedürlerini yerine getirmelisiniz. Öncelikle seyahat amacınıza uygun vize türünü belirlemeli ardından bu vize türü için gerekli evraklar konusunda bilgi almalısınız. Çek Cumhuriyetine yapacağınız kısa süreli seyahatler Schengen vize kategorisine girmektedir. 90 günden az seyahatleriniz için Çek Schengen vizesine başvurmalısınız. Çekya vizesi hakkında ayrıntılı bilgi için +90 (212) 963 50 15 numaralı hattımızı arayabilirsiniz. 

Turistik amaçlı seyahatleriniz için Turizm Vizesini seçmelisiniz. Turizm Vizesi için sizi davet eden bir kişi ya da bir kurum olmamalıdır. 

Çek vize başvurularında çocuklar için noter onaylı sponsorluk dilekçesi gerekmektedir.

Sayfamızda yer alan bilgiler Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu web sayfalarında bulunan bilgiler referans alınarak hazırlanmıştır ancak yasal bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Seyahatiniz için sayfamızdaki yazıları okuyarak bilgi alabilir veya Çek vizesi hakkında kişisel sorularınızı help@eagvs.com e-mail adresimize iletebilirsiniz. 

2023 yılında Çek Cumhuriyeti vize başvuruları için hazırlanması gerekli belgeler ve Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu'nun ve hizmet merkezlerinin 2023 yılındaki vize ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan iletişim adreslerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Çekya seyahatiniz için gerekli olan belgeleri yetkililerimizden e-posta adresinize gönderilmek üzere talep edebilirsiniz.
Çekya için kurumumuz aracılığıyla VIP hizmeti, erken saat randevusu alabilmektedir. 

Çekya Vizesi Türleri

Çek Vizesi Başvuru Sonuçlanma Süresi 

Çek vizesinin sonuçlanma süresi ortalama 15 takvim günüdür. Başvuru sahibinin kişisel durumuna göre bu süre esneklik gösterebilmektedir. Çekya’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerinde Çek diplomatik temsilcilikleri hizmet vermemektedir.  Eksik ve yanlış evrak ile başvurunda bulunan kişilerin vize sonuçlanması daha uzun sürebilmektedir. Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin de vize sonuçlanma süreleri değişiklik gösterebilmektedir. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde başvuru sahiplerinden ek belge talep etme hakkına sahiptir. Sizden istenilen belgeleri zamanında teslim etmeniz vizenizin işleme alınma süresini hızlandıracaktır.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi

Schengen Sistemi’nin temel amacı vatandaşların üye ülkeler arasında dolaşımını kolaylaştırmaktır. Schengen işbirliği bölgesindeki Kişisel Veri Koruma Ofisi’nin görevi Schengen Bilgi Sistemi (SBS) aracılığıyla işlenmiş olan kişisel verilen korunmasına uygun olarak denetlemektir. Çekya Shengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Çekya’ya vize almak, seyahat amacınıza göre farklı nitelikler gösteren bir işlemdir. Diplomatik (kırmızı/siyah), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasapora sahip kişiler 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Çek vize başvurularınızda seyahat amacınıza göre evraklarınızı hazırlayarak ikamet bölgenize en yakın vize servisimize iletmeniz gerekmektedir.  Çekya vizeleri çoğunlukla başvuru sahiplerinin seyahat tarihlerini kapsayacak şekilde onaylanmaktadır. Daha uzun süreli vizelerin çıkma oranı azdır. 

Çekya Vize Başvurularından Önce Dikkat!

Çekya vize başvurularında diğer Schengen ülkelerinden farklı olarak dikkat edilmesi gereken bazı önemli ayrıntılar bulunmaktadır. Lütfen Çek vize başvurunuzu aşağıdaki bilgileri dikkate alarak yapınız. 

 • Başvuru sahibi daha önce herhangi bir Schengen ülke vizesi için parmak izi vermiş olsa bile başvuruya şahsen gelmek zorundadır.
 • 18 yaşından büyük öğrenciler şahsi banka dökümünü de başvuru evraklarıyla birlikte ibraz etmelidir.
 • Seyahatine 15 takvim günden daha az kalmış olan kişilerin Çek vizesi başvuru kabulü yapılmayabilir. Çek vize başvurunuzu en az 1 ay önceden yapmanızı tavsiye ederiz.
 • Çek Cumhuriyeti Konsolosluk birimi gerekli görmesi durumunda başvuru sahiplerinden ek evrak talebinde bulunabilir. Lütfen sizden istenilen evrakları zamanında teslim ediniz.
 • Çekya vize başvurularınızda pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve seyahat tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği bulunması gerekmektedir
 • Çek Cumhuriyeti vize prosedürlerine Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri tabidir. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaport sahipleri kısa süreli Çek seyahatleri için vize prosedürlerinden muaf tutulmuşlardır.
 • Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin başvuru evrakları arasında seyahat sonrası 3 ay daha geçerli olan ikamet belgelerini de göstermesi gereklidir.

çek vizesi

Çek Cumhuriyeti Vize Evrakları

Çek Cumhuriyeti için hazırlayacağınız belgelerin eksiksiz ve güncel tarihli olması gerektiğini hatırlatırız. Çek Cumhuriyetine yapacağınız seyahatler için öncelikle seyahat amacınızı net olarak planlamanız gerekir. Kısa süreli Çek seyahatinizi turistik, ticari, aile ziyaret, kültürel ve sportif faaliyetler çerçevesinde planlayabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti’ne turistik amaçlarla seyahat ediyorsanız Çek turist vizesine, ticari amaçlarla iş toplantısı, seminer, konferans, fuar vb. katılacaksanız Çek ticari vizesine, Çek Cumhuriyeti’nde ikamet eden bir akrabanızı ziyaret edecekseniz Çek aile ziyaret vizesine başvurmalısınız

Seyahat amacı kesin olarak belirlendikten sonra ona uygun evraklar hazırlamalısınız. Farklı meslek grupları için temin edilmesi gereken evraklar değişkenlik gösterebilir. Örneğin çalışan, işveren, emekli, çiftçi vb. meslek sahipleri durumlarına uygun evrak ibraz etmek zorundadır. Çek cumhuriyeti vize evrakları arasında; Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu, pasaport aslı, Çek Cumhuriyeti vize fotoğraf ölçüsüne uygun 2 adet biometrik fotoğraf, vize talep dilekçesi, davetiye, otel konfirmasyon belgesi, kimlik fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kağıt örneği, çalışanlar için maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, şahsi banka hesap dökümleri, işverenler için güncel tarihli şirket evrakları, çiftçiler için çiftçilik belgesi gibi evraklar Çek Konsolosluğu'na başvuru için sunulmalıdır. Başvuru için kullanacağınız biometrik fotoğrafın güncel ve Schengen fotoğraf ölçülerine uygun olması gerekir.

Çek vize başvurunuz için gerekli olan evrakları ofisimize kargo ile göndermeniz halinde başvuru sürecinizi başlatmakta ve Çek Cumhuriyeti konsolosluk biriminden sizin adınıza randevu talep etmekteyiz. Daha önce Vize Bilgi Sistemine kayıtlı parmak iziniz olsa bile Çek vize başvurusu için şahsen gelmeniz gerekir. Kurumumuz aracılığıyla alınan randevu gün ve saatinde hazır bulunmanız yeterlidir.
Çek Cumhuriyeti vizesine başvuru yapacak olan kişiler eğer seyahatleri boyunca diğer Schengen ülkelerine geçiş yapmayı düşünüyorlarsa seyahat detaylarını anlatan bir dilekçe yazmalılar. Diğer Schengen ülkeleriyle Çek cumhuriyeti konaklama süreleri eşit olacaksa ilk giriş yapılacak olan Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu'na başvuru yapılmalıdır. Geçiş yapmak istediğiniz ülkelerin konaklama süreleri birbirinden farklıysa en uzun konaklayacağınız ülke konsolosluğuna başvuruda bulunmalısınız. Dilekçenize ara geçişler için kullanacağınız satın alınmış bilet ya da ulaşım, konaklama rezervasyon dokümanlarını mutlaka eklemelisiniz.

Çek Cumhuriyeti vize fotoğraf ölçüsünü incelemek için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunu seyahat amacınıza uygun doldurmak önemlidir. Başvuru formu İngilizce doldurulmalı ve gereken yerlere mutlaka imza atılmalıdır. Eğer kişi reşit değilse imzasını anne ve babası ya da yasal temsilcisi mutlaka atmalıdır. Her başvuru sahibi için Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunu doldurmakta zorlanırsanız ofis iletişim bilgilerinden bizlere ulaşarak tercüme hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Çek vizesi başvuru form örneğini indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Seyahatiniz için gerekli olan belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde sunmanız başvurunuzun işleme alınma süresini kısaltabilir. Çek vize başvurunuz için gerekli olan evraklarınızı titiz bir şekilde hazırlayıp eksiksiz sunmanız gerekir. Eksik evrakla vize başvurusunda bulunursanız vizenizin sonuçlanma aşaması uzun sürebilir. Seyahat tarihleriniz için bir gecikme yaşamamak adına lütfen başvuru evraklarınızı tam ve doğru bir şekilde hazırlayınız.

-Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu (pdf). 

Çekya Vizesi Nasıl Alınır?

Çek vizesine başvurmak için öncelikle seyahat amacının belirlenmesi gerekir. Çek turistik vize, Çek ticari vize, Çek aile ziyaret vizesi vb. kategorilerinden amacınıza uygun olanıyla başvurunuzu tamamlamalısınız. Sayfamızın devamında Çek Cumhuriyeti vize evrakları ile ilgili detaylı bilgi mevcuttur. Çek vize evraklarınızı hazırlamadan önce +90 (212) 963 50 15 numaralı hattımızla vize servisi yetkililermizle iletişime geçerek hangi evrakları hazırlamanız gerektiği konusunda yardım alabilirsiniz. Seyahatiniz için Çek Cumhuriyeti vize evrakları 2022 ve Çek Cumhutiyeti vize ücretleri 2022 hakkında tarafınıza gönderilmek üzere bilgi maili talep edebilirsiniz. Çek vize başvuru süreciyle ilgili sormak istediklerinizi help@eagvs.com adresinden de bizlere iletebilirsiniz. 

Evraklarınızı doğru ve titiz bir şekilde hazırladıktan sonra parmak izi prosedürü için sizin adınıza ilgili birimden randevu almaktayız. Temsilcilerimiz parmak izi işlemleriniz için sizin adınıza Çek Konsolosluğundan randevu almaktadır. Randevu esnasında sorun yaşamamak ve işlemlerinizi hızlı halledebilmek adına temsilcilerimiz sizlere eşlik etmektedir. Parmak izi verme işlemi gerçekleştikten sonra başvurunuz işleme alınacaktır. Vize başvurunuzu sonuçlandırma yetkisi sadece Çek temsilciliklerine aittir. Hazırlamış ve sunmuş olduğunuz evraklar haricinde konsolosluk sizden farklı bir evrak talep edebilir. Talep edilen evrakları zamanında teslim etmelisiniz. 

Çekya Konsoloslukları Bölge Ayrımı

Çek Cumhuriyeti vize başvurularında bölge ayrımına dikkat etmek gerekir; Ardahan, Balıkesir, Artvin, Bayburt, Bartın, Çanakkale, Çorum, Bilecik, Bolu, Bursa, Edirne, Erzurum, Gümüşhane, Giresun, Kastamonu, Kırklareli, Kars, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Samsun, Rize, Ordu, Sinop, Sakarya, Zonguldak ve Trabzon’dan başvuru yapacak olanlar başvurularını İstanbul Ofisimiz aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Çek Cumhuriyeti Başvuru Bölgeleri

Çek Cumhuriyeti'ne Türkiye'nin her ilinden vize servisimiz aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz. Çek vize başvurunuzda size belirttiğimiz başvuru gün ve saatinde ilgili merkezde hazır bulunmanız ve parmak izi beyanında bulunmanız gerekmektedir. Yetkilimiz size randevu gününüzde asistanlık edecektir. 

Çek Cumhuriyeti Vizesi Ankara

Çek Cumhuriyeti vize işlemlerini Ankara ve çevre ilçelerden gerçekleştirmek isteyen başvuru sahipleri ofislerimizi arayıp detaylı bilgi alabilirler. Çek vizesi almak için gerekli olan evraklar ve Çek Cumhuriyeti vize ücreti 2023 ile ilgili ofis yetkililerimiz sizlere gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Başvuru yapmadan önce bizlere ulaşıp seyahat amacınız ve mesleki durumunuz hakkında bilgi vermeniz durumunda Çek vizesi alabilmek için izlemeniz gereken yolları detaylı bir biçimde açıklamaktayız. Turistik amaçlarla bir seyahat planlıyorsanız Çek Cumhuriyeti turist vizesine, iş için seyahat yapmak zorundaysanız Çek cumhuriyeti ticari vizeye, Çek Cumhuriyeti'nde yaşayan aile ve arkadaşınız ziyarete gidecekseniz aile ziyaret vizesine başvuruda bulunmalısınız. Seyahat amacınızı belirledikten sonra ona uygun bir şekilde Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunu doldurduktan sonra uygun ölçülerde çekilmiş olan biometrik fotoğrafınızı formun sağ üst köşesine yapıştırmalısınız. Başvuru için özel bir durumunuz var ise lütfen yetkililerimiz arayıp durumunuz hakkında detaylı bilgi verin. Çek Cumhuriyeti vize evrakları ve başvuru süreci ile ilgili sormak istediğiniz soruları help@eagvs.com adresinden sorabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi İzmir

Planlamış olduğunuz Çek seyahati için İzmir ve çevresinden başvuru yapacak olan kişiler vize prosedürleri hakkında detaylı bilgi almak için ofis yetkililerimizi arayabilirler. Bizlere ulaşmanız halinde Çek Cumhuriyeti vize işlemleri için hangi evrakların gerekli olduğunu müşteri temsilcilerimiz tarafınıza detaylı bir şekilde açıklayacaktır. Gerekli evrak bilgisine ulaştıktan sonra vize işlemleri için başvurunuzu kurumumuz aracılığıyla hızlandırabilirsiniz. Turistik seyahatleriniz için Çek Cumhuriyeti turistik vizeye, iş seyahatleriniz için ise Çek Cumhuriyeti ticari vizeye başvuruda bulunmalısınız. Seyahatiniz boyunca başka Schengen ülkelerine geçmeyi planlıyorsanız detaylı bir seyahat programı yapmalı ve seyahatinizin tüm detaylarını anlatan bir dilekçe yazarak başvuru dosyanıza eklemelisiniz. Çek Cumhuriyetine yapacak olduğunuz seyahatin tüm detaylarından bahsetmeniz vizenizin olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayabilir. Çek seyahatiniz için vize işlemleri hakkında sormak istediğiniz her soruyu help@eavs.com adresinden bizlere yazabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi

Çek vize başvurularını sonuçlandırma yetkisi sadece Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne ve Başkonsolosluğu’na  aittir. Çekya vizesi için gerekli olan tüm belgeleri temin etmeniz ve konsolosluğa sunmanız vizenizin olumlu sonuçlanmasını garanti etmemektedir. Gerekli olan tüm prosedürleri yerine getirseniz bile vizeniz ret ile sonuçlanabilir. Vizenizin ret ile sonuçlanması tekrar başvuruda bulunamayacağınız anlamına gelmez. Yapılması gereken vize işlemlerini yerine getirdikten sonra başvurunuzu tekrarlayabilirsiniz. Çekya Konsolosluğu’nun yoğun olduğu durumlarda vizenizin işleme alınma süresi uzayabilir. Çek Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatillerinde vize işlemleri beklediğinizden daha geç bir zamanda sonuçlanabilir. Seyahatiniz için bir gecikme yaşamamak adına lütfen Çek Cumhuriyeti vize başvurularınızı en az 1 ay önceden başlatınız. 

Vize süreci hakkında sormak istediğiniz soruları +90 (212) 963 50 15 numaralı hattımızı arayarak sorabilir ya da help@eagvs.com adresinden yazabilirsiniz. Euroasia Global Visa Services olarak Çek seyahatiniz için keyifli yolculuklar dileriz.

çek vizesi

Çek Cumhuriyeti ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Freelance Çalışanlar İçin Çekya Vize Başvurusu
m. tabak 17/12/18, 10:40 Cevabı Görüntüle
freelance olarak çalışıyorum. Çek Cumhuriyetine yapacağım seyahatte ne tür evraklar hazırlamam gerekiyor. vize ücreti ve danışmanlık ücretinizi yazabilir misiniz?
Ev Hanımları İçin Çekya Vizesi
N. BERBER 17/12/18, 10:30 Cevabı Görüntüle
Merhaba,
Çek Cumhuriyetine gitmek istiyorum. boşandım ve çalışmıyorum. Pasaportum hala evlilik soyadımla. Ne evrak hazırlamam gerekiyor? şuan çalışıyorum fakat sigortam ödenmiyor.
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES