x
İsviçre

Vize İşlemleri

İsviçre

İsviçre Vize İşlemleri

T. Nur Gence 21/01/20, 10:25
Merhabalar, İsviçre Vize işlemleri için gerekli evraklar nelerdir? Vize başvurusunda bulunmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Merhaba Tuğçe Nur Hanım, İsviçre; Schengen üye devletleri içerisinde yer almaktadır. Schengen üye devletleri, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren üye devletlere vize başvurusunda bulunan kişilerden parmak ve yüz verilerini alarak, 5 yıl süreyle, ortak kullanımlarının olduğu Vize Bilgi Sisteminde (VIS) saklı tutmaktadırlar. İsviçre’ye yapacağınız kısa süreli (180 gün içinde 90 günden az kalışlı) bir vize başvurusu, Schengen Anlaşması çerçevesinde değerlendirileceğinden son 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen ülkesine biometrik işlemlerinizi verip tamamlamış iseniz, yeni bir İsviçre vize başvurusu sürecinde randevuya gitmenize gerek yoktur. İsviçre’ye gidiş amacınıza ve çalışma şeklinize göre hazırlayacağınız evrak listeniz değişiklik göstermektedir. İsviçre’ye seyahat planınız kısa süreli ise (turistik, aile-arkadaş ziyareti, transit, ticari, öğrenci ) C tipi bir vize alarak Schengen bölgesine giriş yapabilirsiniz.

Başvurunuzu yapmadan önce pasaportunuzun, seyahat dönüş tarihinizden sonra 3 ay daha geçerliliği olmasına dikkat ediniz. İsviçre vize işlemleri 2020 yılında başlatmak için başvuru randevunuzu seyahat tarihinize en fazla 90 gün kalmasından itibaren alabilirsiniz,  seyahat tarihiniz ile randevunuz arasında 90 günden fazla bir süre olduğu takdirde başvurunuz kabul edilmemektedir. Uzun süreli ( aile birleşimi, çalışma, öğrenim ) bir vize başvurunuz olduğu durumlarda onaylanacak vizeniz D tipi bir vize olup, bu başvurunuzun değerlendirmesi İsviçre’nin ulusal yetkisi altında olacaktır. Başvuru yapacağınız vize türünü belirledikten sonra çalışma durumunuza uygun evrakları hazırlamanız gerekecektir. Öğrenci, ev hanımı veya çalışmayanların seyahat masraflarını finanse edecek sponsorlarının olması gerekir. Sponsor; çalışma şekline göre evraklarını hazırladıktan sonra seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağına dair İsviçre Konsolosluğu’na hitaben İsviçre’nin resmi dillerinden birisi ile yazılmış dilekçesini sunmalıdır. Özel sektör veya kamu çalışanı olmanız durumunda işyeri izin yazısı, çalışma belgesi gibi çalıştığınıza dair evraklarla birlikte gelir durumunuzu gösteren belgeleri, son 3 aya ait banka dökümlerinizi başvuru formunuza eklemelisiniz. Emekli iseniz, emekli olduğunuza dair belge ve emekli maaşınızın yattığı bankanı son 3 aylık dönemlerini gösteren hesap dökümlerini alarak randevunuzda teslim edilmelidir.

Euroasia GVS vize danışmanları aracılığıyla İsviçre vize işlemleri yapılabilmektedir. Talebinize istinaden İstanbul ya da Ankara’dan randevunuz alınarak başvurunuz yetkili danışmanlarımız aracılığı ile yapılarak süreç boyunca başvurunuz takip edilmektedir. Vize başvurunuzun başlangıcından sonuçlandırılmasına kadarki tüm süreç hakkında detaylı bilgi almak için 0212 963 01 78 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Saygılarımla,

Gökhan Kartal

 

Cevap Ver
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES