x
İsviçre

Vize İşlemleri

İsviçre

İsviçre Turist Vizesi

A. Özgürer 20/01/20, 17:03
Turistik amaçlı bir haftalık İsviçre turistik vizesine başvuru yapmak istiyorum, gerekli belgeleri öğrenmek istiyorum. İsviçre Schengen vize formunu nereden elde edebilirim. Antalya'da ikamet etmekteyim. Vize başvuru randevusunu nasıl alabilirim?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Merhaba Ayşe Hanım, İsviçre’ye planlamış olduğunuz kısa süreli turistik bir vize başvurusu için öncelikle , pasaportunuzun 10 yıldan uzun bir süre önce alınmamış olmasına, karşılıklı iki (2 ) boş sayfasının olmasına, pasaportunuzun süresinin , planlamış olduğunuz seyahat dönüş tarihinizden sonra 3 ay geçerliliğinin bulunup bulunmadığına , pasaporttaki isim ve soyisminizin, isim değişikliği, evlilik , boşanma gibi durumlardan kaynaklanan değişikliklerin mevcut durumunuzun, pasaportunuzda yazılı olan isim ve soyisminizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Kısa süreli vize başvurunuz için mevcut çalışma durumunuza uygun iş evraklarınız ile birlikte gerçekleştireceğiniz seyahatinizde yapacağınız masrafları karşılayacak düzeyde gelir belgelerinizi sunmalısınız. İsviçre turistik vizesi için gerekli evraklar; çalışan iseniz; şirket evraklarını, işe giriş belgenizi, sgk hizmet dökümünüzü ve şirket dilekçelerinizi eklemelisiniz.

Emekli iseniz; emekli olduğunuzu gösteren belge ile şahsi dilekçenizi, öğrenci, ev hanımın ya da çalışmayan iseniz; seyahat masraflarınızı karşılayacak 1.derece akrabanızın çalışma şekline uygun hazırlayacağı evrakları kendi şahsi evraklarınız ile birlikte sunmalısınız. İsviçre Konsolosluğu’na İsviçre turistik vize için  sunacağınız dilekçeleriniz , İsviçre’nin resmi dillerinden herhangi biri ile yazılmış olmalıdır. Son beş (5 ) içerisinde  İsviçre ya da herhangi bir Schengen üye devletine vize alıp gitmediyseniz , biometrik işlemleriniz ve parmak izinizin alınması için vize başvuru randevusuna gelip biometrik işlemlerinizi tamamlamanız gerekir. Vereceğiniz biometrik işlemleriniz , Schengen üye devletlerinin VİS uygulaması çerçevesinde 5 yıl süre ile geçerliliğini koruyacaktır. Son 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen ülkesine parmak izi işlemlerinizi verip biometrik işlemlerinizi tamamladıysanız, hazırlayacağınız evraklarınızı kargo ile göndermeniz yeterlidir.

İsviçre turistik vizesi için İsviçre Konsolosluğu / Büyükelçiliği; Türkiye’deki  ikamet adresinize göre başvuru merkezini sınıflandırmadığından, İsviçre’nin İstanbul ya da Ankara’da bulunan başvuru merkezinden randevu alınarak başvurunuz yapılabilmektedir. İsviçre turistik vize başvuru değerlendirme süreleri ortalama 5 ila 7 gün sürmektedir. Bu süre Konsolosluğun ya da Büyükelçiliğin yoğunluklarına göre değişiklik göstermektedir ve taahhüt edilen süreler değildir. Değerlendirme sonrası pasaportunuz teslim alınarak talimatınıza istinaden sizi ulaştırılacaktır. 

Saygılarımızla,

Gökhan Kartal

Cevap Ver
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES