x
Amerika

Vize İşlemleri

Amerika

Amerika Vize Başvurularını Süresiz Olarak Askıya Aldı

Amerika Vize Başvurularını Süresiz Olarak Askıya Aldı

 

NATO çerçevesinde Türkiye ile ittifak ilişkilerine sahip ABD Türkiye’deki misyonlarından kabul ettiği vize başvurularını süresiz olarak durdurdu. Amerika Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’deki tüm Amerikan temsilciklerinde göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını duyurdu. Söz konusu kararın ne zamana kadar geçerli olacağı ilgili ifade de belirtilmediği için Amerika’nın vize vermediği ülkeler olan Suriye, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen’in arasına pratikte Türkiye de eklenmiş oldu. ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada “son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ABD misyonunun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır." denilerek "gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla Türkiye'de yer alan ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır" ifadesi kullanılmıştı.

ABD diplomatik misyonları yeni bir açıklama yapıncaya kadar Türkiye vatandaşlarının vize başvuruları işleme alınmayacak. Söz konusu karar "göçmen olmayan vize" kategorisinden başvuru yapan tüm T.C. pasaport sahiplerini kapsıyor. Duyurunun yayınlandığı tarihten önce vizelerini almış olanlar geçerli Amerika vizelerini kullanabilecek. 

 

 

Şimdiye kadar alınan ABD vizeleri geçerliliğini koruyor

ABD'nin askıya aldığı vize işlemleri bugün itibarıyla geçerli olduğundan önceden alınmış geçerliliği devam eden tüm vizeler geçerli sayılacak ve söz konusu gelişmeden etkilenmeyecek.

 

Türkiye de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı

 

Amerika Büyükelçiliğinin Türkiye vatandaşları için vizeleri askıya aldıklarını ilan etmesinin ardından, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği benzer bir açıklama yaptı ve Türkiye'nin ABD vatandaşlarına uyguladığı vize proesüdürünü ve e-vize uygulamalarının askıya alındığını duyurdu. Türkiye Washington Büyükelçiliğinin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

 

"Son zamanlarda yaşanan olaylar, Türk hükümetini, ABD hükümetinin Türk misyonlarının tesislerinin ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, ABD'deki Büyükelçiliğimize ve Başkonsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, ABD'deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır. Söz konusu uygulama etiket vizenin yanı sıra e-vize ve sınırda bandrol vize uygulamalarını da kapsamaktadır" denildi. 

 

Euroasia GVS olarak Amerika ve Türkiye arasında karşılıklı alınan vize rejimlerinin askıya alınması kararlarını takip edecek, her yeni diplomatik gelişmede sitemizden duyuru yapmaya çalışacağız.  

 

 

 

 

 

 

 

Tüm Duyurular
Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar
Amerika Vize Randevusu
Amerika Vize Reddi
Amerika Vize Başvuru Formu (DS-160)
Amerika Vize Dilekçesi
Amerika Vize Yenileme
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';