x
Amerika

Vize İşlemleri

Amerika

Amerika H1-B vizesi

P. S. 19/11/21, 12:17
İyi çalışmalar dilerim. Hali hazırda Gençlik ve spor Bakanlığında çalışmaktayım. Bu kapsamda Amerika H1-B vizesi başvurusu yapmak istiyorum Amerika‘da bu alanda bir işveren mi bulmalıyım?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Merhaba, öncelikle Amerika H-1B vizesini açmak gerekirse en kısa cevabı şöyle olabilir;

Özel meslek ve yeteneğe sahip kişiler için verilen kısa süreli çalışma vizesidir. Amerika’da çalışabilmenin ve mesleki yeteneğin en iyi kanıtlanabildiği çalışma izni olan H-1B Amerika vizesi; Spor, Tıp, Mali Müşavirlik ve Mühendislik, IT, Finans gibi konularda başarılı ve etkili çalışmalarıyla öne çıkan kişileri, Amerikalı işverenlerin (Birtakım Devlet Kurumları Dâhil) daveti ve talebiyle alınan çalışma vizesi olarak açıklanabilir.

Amerika H-1B vizesi başvurusu için öncelikle işverenin vizeyi vereceği aday için bu statüdeki vizeyi talep etmesi ile başlamaktadır. ABD’de H1-B vizesi için başvuru zamanı genellikle her yıl Nisan ayının başlarında yapılır ve yüksek talep olması sebebiyle başvurular kota doluluğundan dolayı ortalama ilk 10 gün içerisinde kapatılır. Bu nedenle başvuruyu planlayan şahıs ve şirketlerin avukatları aracılığıyla istenilen belge ve bilgileri bu tarihe kadar hazırlamaları çok önem taşımaktadır. Aynı zamanda işveren gerekli formları doldurup belirlediği pozisyon için istediği adaya özel bir talepte bulunabilir. H-1B Amerika vizesi başvurusu için normal şartlarda 3 ila 5 ay arası bir zaman diliminde sonuçlar açıklanmaktadır. Ancak bu süreyi daha da kısaltarak başvuruyu sonuçlandırmak mümkündür. Bunun için “Premium Processing Fee” denilen bir ücret ödenerek bu süreç kısaltılabilir. Premium Processing Fee ücreti yaklaşık $1,225’dır. H-1B Amerika vizesi için bu ücretin ödenmesi gerçekleştiğinde başvuru dosyanız 15 ila 30 gün içinde sonuçlanmaktadır. Süreç olumlu ilerledikten sonra adayın Amerika H1-B vizesi için gerekli belgeleri toplaması ve adımları atması gerekir.

Amerika H1-B Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Adayın en az 6 ay tarihi olan geçerli bir pasaportu olması gerekli.
 • Adayın tüm eski pasaportları
 • Fotoğraf
 • Vize ücretinin faturası
 • Action -  I797 isimli Amerika H-1B vizesinin uygun bulunduğuna dair belge. Eğer Blanket L1 başvuru yapıyorsanız bu belgenin yanı sıra I-129 numaralı belgeyi de bulundurmalısınız.
 • Vize başvuru formu (DS-160)
 • İş geçmişini gösteren ve ispatlayan evraklar
 • Özgeçmiş
 • Daha önce çalışılmış şirketlerden referans
 • En son maaş bordrosu
 • Mezuniyet belgesi, diploma

İşveren talepleri doğrultusunda bu H-1B Amerika vizesi süresi 6 yıla kadar uzatılabilir. Daha sonraki 3 yıllık dönemden sonra her ne kadar 1 yıllık uzatma imkanı verilse de daha uzun süreli çalışma izni verilmesine pek sıcak bakılmamaktadır. Amerika H-1B vizesi alınamadığı ve daha uzun süreli çalışmalar için Green card (Yeşil Kart) başvurusu yapılmalıdır.

Amerika H1-B vizesi için yanıt verdik. Sorunsuz ve en doğru yolla başvurularınız için uzman kadromuz bir telefon kadar uzağınızda. 0212 963 08 86

Özlem UZUN

Cevap Ver