x
Amerika

Vize İşlemleri

Amerika

Akrabalık üzerinden Green Card

R. K. 19/11/21, 12:34
Merhaba, ABD'de yaşayan kız kardeşim ben, eşim ve çocuklarım için istekte bulunacak. Yalnız bu isteğin çıkması en 10 seneyi bulur ve geçebilir diyorlar. Akrabalık üzerinden Green Card başvurusunun kısa zamanda sonuçlanması için yapılması gereken işlemler nelerdir? Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkürler.
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Merhaba, Öncelikle Amerika'da yaşayan kız kardeşinizin statüsü çok önemli. Eğer Green Card 'lı ise durum farklılıklar gösterebilir. Ancak bu tip başvurularda bekleme sırası vardır ve bekleme süreleri oldukça uzun olabilmektedir. Başvurular değişik kategoriler altında ele alınır. Örneğin “Aile öncelik” kategorisindeki başvurulara yıllık bazında sınırlı sayıda Green card verilmektedir.

Bu nedenle ülkeler için yıllık bazda belirlenmiş göçmen sayısı sınırlaması bulunmaktadır. Bu nedenle Hindistan, Çin ve Meksika gibi yüksek oranlı ülkelerde Green card bekleme süreleri Türkiye gibi katılımın ve nüfusun daha düşük oranlı olduğu ülkelere nazaran çok daha uzun sürmektedir. Eğer kız kardeşiniz Green card'lı değil de Amerikan vatandaşı ise başvurabileceği “birincil akrabalık” kategorisinde (IR) sayı sınırlaması bulunmadığı için bekleme süreside söz konusu değildir.

Amerikan vatandaşı veya Green card sahibi akrabanızın olmasının avantajlarından biride yurtdışında yaşayan akrabalarınızı Amerika’ya yasal yollardan getirebilir ve burada yaşama ve çalışmalarını sağlayabilir ve akrabalık yoluyla green card sahibi yapabilirsiniz. Eğer kız kardeşiniz Amerikan vatandaşı ise aşağıda belirttiğimiz kişilere sponsor olup onlara Green card başvurusunda bulunabilir.

Eşi, çocukları, anne babası, erkek kardeşi veya kız kardeşine başvuruda bulunabilir. Yalnız büyükanne veya büyükbaba, amcalar, teyzeler, yeğenler ve kuzenler bunun dışında tutulur. Green card sahipleri ise sadece eşlerine ve evlenmemiş çocuklarına sponsor olabilirler.

Akrabalık üzerinden Green Card için ek bilgilendirme

Bir ABD vatandaşının yakın sayılmayan diğer akrabasıysanız da Green card başvurusu yapabilirsiniz. Örneklendirmek gerekirse; bir Amerika vatandaşının evli olmayan fakat 21 yaşının üstünde çocuğuysanız ya da Amerika vatandaşının evlenmemiş 21 yaş altında çocuğuysanız yasal olarak Green card başvurusu yapabilirsiniz.

Amerika'da yaşayan ve kalıcı oturum izni olan kişi Amerikan vatandaşı olursa onun önceliği ve kategorisi I-130’a yükseltilir ve işlemler hızlanır. Örnek olarak; bu kişinin eşinin kategorisi süre beklemesi gereken F-2 statüsünden sıra ve süre beklemesi gerekmeyen IR-1 statüsüne değişir ve hemen Green card alabilir.

Öte yandan bir Amerikan vatandaşının nişanlısı olarak daha önceden yaptığınız başvuru sonucu K-1 vizesi ile Amerika'ya kabul edildiyseniz, gerekli prosedürleri tamamladıktan sonra Green Card başvurusu yapabilirsiniz.

Kalıcı oturum izni olan kişi Amerikan vatandaşı olursa onun önceliği ve kategorisi I-130’a yükseltilir ve hızlanır. Örnek olarak, bu kişinin eşinin kategorisi sıra ve süre beklemesi gereken F-2’den sıra ve süre beklemesi gerekmeyen IR-1’e değişir ve hemen Green card alabilir.

Ayrıca belirtmek gerekirse kalıcı oturum izni olan kişi evli çocukları için sponsor olamaz ve onlar için akrabalık üzerinden Green card başvurusunda bulunamaz.

Amerikan vatandaşı veya Green card sahibi bir sahsın aile üyelerine sponsor olması için Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu (USCIS)’a gerekli belgeler ile müracaat etmesi gerekmektedir. Ayrıca sponsor olacak şahıs ekonomik olarak onları burada destekleyebileceğini de kanıtlaması gerekmektedir.

Akrabalık üzerinden green card için süreci sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yürütebilmek için ofisimize başvurabilir konunun uzmanı danışmanlarımızla iletişime geçerek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. 0212 963 08 86

Sağlıklı ve keyifli günler dileriz.

ÖZLEM UZUN

Cevap Ver
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';