x
Amerika

Vize İşlemleri

Amerika

Amerika L-1 vizesi

Y.T 19/11/21, 12:42
Amerika L-1 vizesi için gerekli olan 1 yıllık çalışma şartı hangi evrak ya da evraklarla kanıtlanması isteniyor?
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Merhaba, Amerika L1 vizesi için öncelikle ABD’ye transfer edilen kişinin yönetim kademelerinden birinde yer alması da gerekmektedir. L1 Amerika vize türüne çoğunlukla ABD’de de merkezi olan bir şirket tarafından ve son 3 yıllık süre içerisinde en az 1 yılını yurt dışında geçirmiş olması şartıyla, ABD’deki merkezde çalıştırılmak üzere transfer edildiğinizde ve şirket de bu durum için size sponsor olduğunda başvurulabilir. Yönetim kademesi içinde bulunan kişinin, vizeye başvurduğu tarihten itibaren önceki 3 yıl içerisinde, şirketin ABD dışında bulunan bağlantısında (yan kuruluş, şube, ana şirket) en az 1 yıl çalışmış olması gerekmektedir.

Bu vize ile ABD’de 3 yıl kalınabilir; ardından vizenin ikişer yıllık periyodlar halinde yenilenmesi mümkündür. Amerika L1 vizesi ile yönetici pozisyonundaki bu kişiler maksimum ABD’de kalma dönemi 7 yıl olarak belirlenmiştir.

Türkiye'den transferi yapacak şirket için gereken koşullara bakacak olursak; Amerika'da bulunan şirket ile nitelikli bir hisse yapılanmasının olması gerekmektedir. Bunun dışında iş yapıyor olma şartı da aranmaktadır. Yani şirketin transferini yaptığı kişi ABD’de bulunduğu süre boyunca şirketin gerçek bir ticari akışa sahip olması, sistematik düzenli ya da sürekli mal veya hizmet alışverişinde bulunması gerekir.

Amerika L-1 Vizesi Türleri

Amerika için  L-1 vize türünün iki alt kategorisi vardır, L-1A Yönetici veya Müdür Transfer Vizesi (Executives or Managers). Yöneticiler için olan L-1A 7 yıla kadar geçerlidir, L1B ise belli bir konuda uzmanlığı olan çalışanlara 5 yıllık verilir. Amerika için  L-1A vizesi ABD dışındaki bir şirkette yönetici ya da müdür olarak görev yapan kişilerin, belirli bir süre için, aynı şirketin ABD şubesine transfer edilmelerini sağlayan bir  vize türüdür. Amerika L1 B ise belli bir konuda uzmanlığı olan çalışanlara 5 yıllık verilir.

Amerika için L-1 vizesi her birey ayrı başvuru yapar ve bazı kriterlere sahip işverenler içindir. Amerika için L-1 vizesi süreci evrak işlerinin çokluğu sebebiyle uzun sürebilir. Bu sebeple başvuranın Amerika'ya gidiş tarihinden en z 6 ay öncesinden başvurusunu tamamlamış olmasını tavsiye ederiz. Ve yine bu teferruatlı süreçten sebep Amerika'da L-1 Amerika vizesi türü konusunda uzman bir avukattan yardım almanız yararınıza olacaktır. Vizeyi alan işveren belirli sayıda vizeyi dilerse istediği çalışanlarına verebilir.

Amerika L1 vizesi kaç yıl kadar geçerlidir?

L-1 3 aydan 5 yıla kadar geçerli olabilmektedir. Fakat vize süresi uzatılsa da toplam 7 yılı geçemez. Amerika L1 vizenizin süresi dolduktan sonra ve Amerika dışında 1 yıl çalıştıktan sonra tekrar başvurabilirsiniz.

Diğer bir vize türü olan L- 2 vizesiyle, kişilerin eşleri ve çocukları da ABD’de onlara eşlik edebilir; fakat bu kişilerin eşlerine ABD’de çalışma izni verilmemektedir.

Amerika L-1 vizesi için sorunuza yanıt vermeye çalıştık. 0212 963 08 86 numaralı hattan danışmanlık alabilirsiniz.

Özlem Uzun

Cevap Ver
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';