x
Amerika

Vize İşlemleri

Amerika

Amerika’ya evcil hayvan götürmek

M. K 19/11/21, 11:32
Merhaba ben şu an Amerika’dayım ama 1 yaşındaki tekir kedimi de getirmek istiyorum en kısa sürede kuduz titrasyon testinden sonra 3 ay beklemek zorunda mıyız? İkinci sorum da getirme süreci ne kadar sürer? Amerika’ya evcil hayvan götürmek gerektiğinde dönüşteki presodürler nelerdir? (şimdiye kadar hiç aşı olmadı, aşılara yeni başlanılacak).
EUROASIA Müşteri Temsilcisi

Merhaba, Öncelikle konunun hassasiyeti ile ilgili detaylı olarak sizlere açıklama yapmak isteriz. Evcil hayvan ile Amerika’ya gitmek ve evcil hayvanı Amerika’dan getirmek durumu günümüzde evcil hayvan sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Türkiye’ye bir kerede, her kişi en fazla iki evcil hayvan getirebiliyor. Kedi, köpek, çeşitli akvaryum balıkları ve kuş gibi evcil hayvanı Amerika’dan getirmek için bir takım prosedürler uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra belirtmek gerekir ki Pitbull, Dogo Argentino gibi yasaklı ırkların ve benzer türlerinin Türkiye’ye girişlerine izin verilmemektedir.

Evcil hayvanı Amerika’dan getirmek ile ilgili işlemlerin başında öncelikle evcil hayvanınızın pasaportunun çıkartılması gelmektedir. Bunun yanı sıra birtakım belgelerin yetkili bir veteriner tarafından doldurulması ve onaylanması gerekmektedir. Bu belgelerin mutlaka asıllarının seyahatiniz sırasında yanınızda bulunması önem taşımaktadır.

  • Evcil hayvanınızın tüm aşılarının olması, Türkiye’ye geleceği tarihten en geç 15 gün önce uygulanmış kuduz aşısı ve sertifikası.
  • Form 7001 adlı formun doldurulmuş olması ( "United States Interstate and International Certificate of Health Examination for Small Animals" )
  • Ve son olarak veterinerden verilecek olan belge gerekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak evcil hayvanlarınıza mutlaka çip taktırmış olmalısınız. Kuşlar gibi evcil hayvanlar için ise mutlaka ayak halkası gerekmektedir.

Evcil hayvan ile Amerika’ya gitmek ve birlikte seyahat edebilmek için

Evcil hayvan ile Amerika’ya gitmek için ise yine öncelikle veterinerinize gitmeniz. Pasaport çip kuduz aşısı gibi presodürleri yerine getirmeniz gerekir. Sonrasında ise minik dostunuzdan alınacak kan ile Kuduz titrasyon testi yaptırmalısınız. Hemen bu işlemden önce ‘’ Gıda ve Tarım Bakanlığı Veteriner Kontrol Merkezi Araştırma Enstitüsü’ne’’ ücret ödemeniz gerekmekte. Alacağınız dekontla birlikte veterinerinize gidip hızlıca evcil hayvan ile Amerika’ya gitmek  ile ilgili işlemleri yaptırabilirsiniz. Sonraki adımlar sırasıyla doldurulması gereken form, can dostunuzun pasaportunun fotokopisi ve kan örneğinin test kuruluşuna yollanması.

Veterinere bir haftada sonuç geliyor ve üç ay bekleme süreniz başlıyor. Amerika’ya evcil hayvan götürmek için çıkan sonucu saklamanız, seyahatlerinizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlayacaktır.

Can dostlarınızla sağlıkla ve keyifli seyahatler dileriz. Amerika vizesi başvuruları için bizi arayabilirsiniz. 0212 963 08 86

ÖZLEM UZUN

Cevap Ver
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';