x
Türkiye

Vize İşlemleri

Türkiye

Türkiye Turistik Vizesi

Türkiye turistik vizesiTürkiye Turistik Vizesi sayfasına hoş geldiniz. Tüm dünya devletleri ülkelerine yabancıların giriş yapabilmesi için bazı prosedürler uygulamaktadır. Belirli bir ülkeye giriş yapma maksadıyla o ülkeden izin talep eden diğer ülke vatandaşı için uygulanan bu prosedürlere vize denilmektedir. Vize politikaları ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin de belirli bir vize politikası bulunmaktadır. Türkiye’nin uyguladığı vize politikası her ülke için farklılık arz etmektedir. Sayısız güzelliklere sahip ülkemizi birçok yabancı ülke vatandaşı ziyaret etmek istemektedir. Turistik amaç ile ülkemize seyahat etmek isteyen bazı yabancı ülke vatandaşları için vize istenmezken bazı yabancılar ise vizeye tabidir. Vize muafiyeti kapsamında bulunan yabancı ülke vatandaşları herhangi bir vize başvurusunda bulunmadan Türkiye’ye giriş yapabilmekte diğer yabancı ülke vatandaşlarının giriş yapabilmesi için vize almaları gerekmektedir. Türkiye’de tatil ve turizm amacıyla bulunmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye turistik vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Türkiye Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye Turistik vizesi başvurusunda bulunacak yabancı ülke vatandaşının iki seçeneği bulunmaktadır. Bunlar yabancının ikamet ettiği yerdeki Türk dış temsilciliklerine bizzat başvuruda bulunmak ya da sistem üzerinden online olarak e-Vize başvurusu yapmaktır. Elektronik vize başvurusu dış temsilciliklere yapılacak vize başvurularına göre daha hızlı ve daha zahmetsiz bir eylemdir. Bunun sebebi internet imkanı bulunan herhangi bir alandan zaman kısıtlaması olmadan e vize başvurusu yapabiliyor olmaktır. Dış temsilciliklere yapılacak Türkiye turistik vizesi başvuruları için temsilcilikler tarafından gerekli basılı evraklar talep edilmekle beraber randevu alınarak temsilcilikte bulunma zorunluluğu bulunmaktadır. Temsilciliğin yoğunluğuna göre randevular ileri tarihlere verilmekte bu da zaman kaybına neden olmaktadır. Aynı zamanda internet üzerinden yapılan online vize başvuru harç ücretleri temsilciliklere yapılacak vize başvuru harç bedellerinden daha düşüktür. Türkiye’ye turist vizesi alınabilmesi için başvuru yollarından olan Türkiye elektronik vize işlemleri ile başlayalım.

Türkiye Elektronik Vize İşlemleri

Elektronik vize Turistik veya ticari amaçla seyahat planlayan yabancı ülke vatandaşlarına verilmektedir. Diğer vize başvurularının fiili olarak Türk dış temsilciliklerine yapılması gerekmektedir. Elektronik vize başvurusu için öncelikle pasaport türünüzü ve uyruk bilginizi sisteme girmeniz gerekmektedir. Pasaport türü ve uyruk bilgisi girişi sonrasında vize geçerlilik süresinin ve e-Vize kalış sürenizin belirtildiği ekran sizlere sunulmaktadır. Buradan vatandaşı olduğunuz ülke için Türkiye’de ne kadar süre kalabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sürelerin görüntülenmesinin ardından eğer Türkiye Cumhuriyeti tarafından vatandaşı olduğunuz ülkeye yönelik ön koşul talebi bulunmuyorsa başvuru işlemine devam edebilirsiniz. Sağlamanızı istenilen bir ön koşul belirtilmiş ise belirtilen koşulları dikkatli bir şekilde inceleyerek sağlayıp sağlamadığınızdan emin olmanız gerekir. Ön koşulları sağlamadığınız halde koşulları kabul ederek e-Vize sahibi olduysanız Türkiye’ye girişte yapılacak kontrollerde bu durumun öğrenilmesi halinde vizeniz geçersiz sayılacak ve ülkeye girişinize izin verilmeyecektir.

Genel Olarak Türk Resmi Makamlarının Yerine Getirilmesini İstediği Ön Koşullar

  • Dönüş biletinizin, otel rezervasyonunuzun ve kalacağınız her gün için 50 dolarınızın olduğunun kabul onayı,
  • Geçerli destekleyici belgeleye sahip olduğunuzun kabul onayı (Schengen vizesi veya geçerli ikamet izni, ABD, İngiltere ve İrlanda ülkelerinden birinin vizesi veya geçerli ikamet izni),
  • Pasaportunuzun geçerlilik süresinin Türkiye’de kalacağınız dönemi kapsadığının kabul ve onayı.

Yukarıda belirtilen ön koşullar talep ediliyorsa online vize başvurusu yapacak yabancı ülke vatandaşları tarafından sağlanması ve kabul edilmesi gerekmektedir. Türkiye turistik vizesi kapsamında gerekli işlemler yapıldıktan sonra kişisel bilgiler alanını doldurmanız gereklidir. Kişisel bilgiler alanında pasaport numarası, adres bilgisi, adı soyadı, doğum yeri ve tarihi, telefon numarası gibi yabancı ülke vatandaşlarına ait verilerin giriş yapılması istenmektedir. Tüm işlemlerin ardından e-Vize harç ücretinin ödemesini yapmalısınız. Ödeme işlemi vize onayı için mecburi bir koşuldur. Ödeme işlemi gerçekleşmemiş vize başvuruları resmi makamlar tarafından onaylanmamaktadır. Ödeme işlemini gerçekleştirdikten sonra sistemden veya belirtmiş olduğunuz e-posta adresinizden vizenizi indirebilirsiniz.

Türk Dış Temsilciliklere Yapılacak Vize Başvuruları

Türk dış temsilciliklerinden yapılacak Türkiye turistik vizesi -başvurularında gerekli belgeler temsilcilikler tarafından basılı olarak istenmektedir. Türkiye’ye giriş yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşları bizzat ikamet ettikleri yerdeki Türk dış temsilciliklerine başvurmalıdır. Elektronik vize başvuru hakkı bulunmayan, ön koşul sebebi ile online vize alamayan ya da elektronik vizeyi tercih etmeyen yabancı ülke vatandaşları fiili olarak Türk dış temsilciliklerine başvurmalıdır. Temsilcilik tarafından vize başvurusunda bulunacak kişiden istenen gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir.

  • Pasaport veya yerine geçerli belge;
  • Biyometrik Fotoğraf;
  • Gelir durumunu veya davet eden kişinin gelir durumunu gösteren belge;
  • Uçak rezervasyonu;
  • Otel rezervasyonu veya davetiye;
  • Geri dönüşünü destekleyen belge (Tapu, işyeri izin belgesi, maaş bordrosu, banka   dekontu vs.);
  • Seyahat Sigortası.

Yukarıda belirtilen belgelere ek olarak temsilcilik tarafından evrak istenebilmektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde temsilcilikle iletişime geçmeniz yararınıza olacaktır. İstenen belgeler alınan randevu tarihinde temsilcilik yetkililerine bizzat sunulmalıdır. Randevuya geç kalınması ya da gidilmemesi randevunuzun iptal olmasına sebep olabilir. Herhangi bir mağduriyeti sebebiyet vermemek adına gerekli tedbirleri alınız.

Turistik vize başvurusuDavet Mektubu

Dış temsilciliklere yapılacak Türkiye turistik vizesi başvurularında temsilcilik tarafından yabancı ülke vatandaşının vize davet mektubu ibraz etmesi istenebilmektedir. Davet mektubunun hazırlanması ve temsilciliğe sunulması hususu hakkında bilgilendirme yapmak isteriz. Davet mektubu Türkiye’yi ziyaret etmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarının vize başvurularında destekleyici belge olarak geçmektedir. Bu destekleyici belgelerin hazırlanmasında büyük bir dikkat gereklidir. Vize davetiyesi Türkiye’de yasal olarak ikamet eden yabancı ülke vatandaşları ve Türk vatandaşları tarafından gönderilebilmektedir. Vize davet mektubu hazırlanırken muhakkak tarih bilgisi bulunmalıdır. Genel olarak davet mektuplarında şekil şartı yoktur.

Tarih bilgisi davet mektubunun üst sağ köşesinde yer almalıdır. Tarih bilgisinde dikkat edilmesi gereken husus vize başvuru tarihi ile davet mektubu hazırlama tarihi arasında bir (1) aylık zaman zarfını geçmemiş olmasıdır. Dış temsilcilikler tarafından dikkat edilen bir husus olup zaman farkının fazla olması vize başvurunuza ret almanıza neden olabilmektedir. Davet mektubu içerisinde yer alması gereken diğer bir husus davet eden kişiye ait bilgilerin yer almasıdır. Davet eden kişiye ait adı soyadı, ikamet adresi, telefon numarası ve e-posta adresi varsa iş yeri adresidir. Davet eden kişinin Türkiye turistik vizesi başvurusunda bulunacak yabancı ülke vatandaşının Türkiye ziyareti sırasında tüm ekonomik giderlerini karşılayacağını taahhüt etmesi gerekmektedir. Taahhüt edilen durumun destekleyici belgeler ile kanıtlanması vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için elzem bir durumdur. Bunun için gerekli olan belgeler maaş bordrosu, banka hesap dökümü ya da emeklilik bilgisi olabilmektedir. Türk dış temsilcilikleri tarafından bu husus azami dikkatle incelenmektedir.

Vize Başvurusunda Bulunacak Kişinin Davet Mektubunda Bulunması Gereken Bilgileri

Turistik vize başvurusu yapacaklar için vize davet mektubu içerisinde yer alması gereken diğer bir husus ise davet edilen yani vize başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşına ait kişisel bilgilerdir. Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak yer aldığından emin olmanız herhangi bir mağduriyetin önüne geçmek adına önemlidir. Vize başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşının pasaport içerisinde yer alan bilgiler doğrultusunda adı soyadı, doğum yeri ve tarihi ikamet ettiği ülkedeki adresi, iletişim bilgileri, Türkiye’de ne kadar süre kalacağı ve seyahati süresince konaklayacağı adresin bilgileri yer almalıdır. Davet mektubunun olması kesin olarak vizenizin onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Türk dış temsilciliklerinin herhangi bir sebep göstermede vize başvurunuzu reddetme hakları bulunmaktadır.

Vize davet mektubunun gönderimi yabancı ülkelerde bulunan Türk dış temsilcilikleri arasında değişiklik göstermektedir. Bazı temsilcilikler e-posta ve faks gönderimini kabul ederken bazı temsilcilikler ise noter üzerinden gönderi kabul etmektedir. Genel olarak Türk dış temsilcilikleri noter üzerinden yapılan davet mektupları istemektedir. Davet mektuplarının gönderi şekillerini öğrenmek için dış temsilcilikler ile iletişime geçmenizde fayda bulunmaktadır.

Türkiye Turistik Vizesi hakkında daha detaylı bilgi ya da farklı konularda danışmanlık hizmeti almak isterseniz iletişim alanı içerisinde yer alan bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.

Türkiye ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Hepsini Görüntüle Soru Sor

Afganistan Vatandaşları için Türkiye Turistik Vizesi
Jorah 23/06/21, 12:54 Cevabı Görüntüle
merhaba benim ismim Jorah ben afganistan vatandaşıyım ve illegal olarak Türkiye ye girdim şu an hala Türkiye de yaşıyorum. ve bir kere yakalanıp harmandalı GGM geri gönderme merkezine götürüldüm. orada bir kaç gün içerisinde serbest kaldım yani denetimli serbestlik verildi bana bu da şöyle oluyor iki haftada bir imza atmak tayım ve kontrol ediliyorum. ve şimdi ben afganistana gidip tekrar turist vizesi ile Türkiye ye gelmek istiyorum. böyle bir durumda benim gelmeme engel olan bir şey var mdır. mesela Türkiye vatandaşı olan biri beni davet ederse bunun faydası olur mu ya da başka ne şekilde gelebilirim ben kendimi yasal hale getirmek istiyorum Türkiye de yaşamak ve çalışmak istiyorum ikametimi almak ve legal bir şekilde yaşamak istiyorum yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler dilerim
Türkiye Turistik Vize Başvurusu
A.K. 23/02/21, 18:05 Cevabı Görüntüle
Kolay gelsin Türkiye turistik vize başvurusu hakkında bilgi almak için sizlere yazıyorum. İngiltere’de müzik festivalinde Hindistan vatandaşı bir kişi ile tanıştım. Kendisi ile arkadaş olduk. Ben Türkiye’ye o da Hindistan’a döndü. Aramızdaki bağ o günden beri hiç kopmadı. Şimdi onu Türkiye’de ağırlamak istiyorum. Türkiye’ye gelebilmesi için vize alması gerekiyor. Acaba Hindistan vatandaşları Türkiye turistik vizesini nasıl alabilir? Ne yapması gerekiyor? Hangi evrakları hazırlamalı? Konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum.
Türkiye turistik vizesi ne kadar sürede çıkar
Hamid 18/12/20, 15:43 Cevabı Görüntüle
Merhaba ben Afganistan vatandaşıyım Türkiye turistik vizesi kaç günde çıkar işlemleri nasıl yapabiliriz bunları öğrenmek istiyorum. Türkiye’de çalışma izni ile bulunuyorum. Benim annem babam ve kardeşlerim Afganistan’da yaşıyorlar. Türkiye’ye kısa süreli olarak gelmek istiyorlar. Bir de sadece babam adına başvuru yapılsa diğer aile fertleri onun başvurusu ile Türkiye’ye gelebilir mi? kolay gelsin.
Türkiye turistik vizesi nedir
Tekin 18/12/20, 15:07 Cevabı Görüntüle
Merhaba Türkiye turistik vizesi nedir bilmiyorum. Bu konu hakkında soru soracaktım. Mısır vatandaşı bir kız arkadaşım var. Kendisi ile Türkiye’de evlenmek istiyoruz. Konsolosluğa turistik vizesi için başvuru yapacağız. Acaba turistik vize ile gelse Türkiye’de evlilik yapabilir miyiz? Turistik vize alımı konusunda bizi bilgilendirir misiniz tam olarak ne yapmamız gerekli? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Yazıdırılabilir Versiyonu
Cenaze İşlemleri
Sigorta İşlemleri
Göç İdareleri
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';