x
Irak

Vize İşlemleri

Irak

Irak Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Değerli yolcularımız;

 

Irak devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti anlaşması bulunmaktadır. Ancak bu vize muafiyeti pasaport türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahibi Türk vatandaşları Irak’a ticari seyahat gerçekleştirmek isterlerse Irak Büyükelçiliği ya da Irak Başkonsolosluğu’na başvuru yaparak  Irak ticari vizesi almalıdır.

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları ise eğer, üçüncü bir ülkeye uğramadan uçakla Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye seyahat ederlerse havaalanından 10 günlük giriş vizesi alabilirler.

Irak’a iş görüşmesi, toplantı, konferans, fuara katılmak amacıyla 10 günden uzun süreli ticari seyahat gerçekleştirmeyi planlıyorsanız Irak Ticari vizesi almanız gerekmektedir. Irak Ticari vize işlemlerinizi yetkili acenteler aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Sizde vize prosedürleriyle zaman kaybetmek ve herhangi bir aksilik aşamadan Irak ticari vize başvurunuzu gerçekleştirmek isterseniz Euroasia Global Visa Services ofislerimizden danışmanlık alabilirsiniz. Bunun için help@eagvs.com adresimize mail göndererek yetkilimizden Irak ticari vize evraklarının listesini istemektir. Evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra adresinize en yakın Eagvs ofisimize belgelerinizi gönderebilirsiniz. Yetkilimiz belgelerinizi kontrol edip, sizin şahsen gelmenize gerek kalmadan başvuru işlemlerinizi başlatacaktır. Alanında uzman ekibimiz vize sürecinizi takip edecek, Irak ticari vizeniz sonuçlandığında ise pasaportunuzu adresinize gönderecektir. Euroasai Global Visa Services’in İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Bursa, Gaziantep ve Antalya’da ofisleri bulunmaktadır.

Yazımızın devamında Irak Ticari Vizesi için 2023 güncel evrak listesi ve vize prosedürleriyle ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Irak ticari vize başvuru yapmadan önce sayfamızdaki bilgileri dikkatlice okumanız faydalı olacaktır.

Irak Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Standart Evraklar

Pasaport: Seyahatinizin bitiminden sonra en az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz olmalı. Pasaportunuzda meslek haneniz yazılı olmalı, en az iki boş sayfası bulunmalı. Pasaportunuzun 10 yıldan eski, yırtık ve yıpranmış olmamasına özen gösteriniz.

Irak Ticari Vize Başvuru Formu: Irak ticari vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından İngilizce ve Türkçe olarak doldurulmalı ve imzalanmalı. Form, tükenmez kalemle ve büyük harfle doldurulmalı. Bilgiler doğru ve eksiksiz olmalı.

Irak Ticari Vize Başvuru Formu İçin Linki Tıklayınız.

Fotoğraf: Irak ticari vize başvurusunda 3 adet fotoğraf sunulmalı. Fotoğraflar güncel tarihli ve arka fonu beyaz olmalı.

Davetiye: Irak’taki şirketten gönderilen davetiye mektubu sunulmalı. Davetiye’de başvuru sahibinin seyahat amacı, tarihleri, nerede konaklayacakları, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı belirtilmeli. Davetiyede şirket yetkilisinin imzası, kaşesi olmalı. Davetiyeyi gönderen kişi pasaport ve kimlik fotokopisini de eklemeli.

Otel rezervasyonu: Irak seyahatiniz sırasında kalacağınız otelden konfirmasyon belgesi sunulmalı. Otel rezervasyonunuz seyahatinizin başlangıç ve bitiş tarihi ile uyumlu olmalı.

Özel Seyahat Sigortası: Irak’ta kalınacak süreyi kapsayan 30 bin Euro teminatlı  Özel Sağlık Sigortası sunulmalı.  

Uçak rezervasyonu: Gidiş- dönüş uçak rezervasyonu ibraz edilmeli.

Karayolu İle Gidecek Olanlardan:

Gümrük Geçiş Karnesi

Ehliyet

Ruhsat Fotokopisi

Sağlık Raporu: Bulaşıcı hastalığınız olmadığına dair noter tasdikli sağlık raporu sunulmalısınız.  

Mesleki Evraklar

Şirket Evrakları: Faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası, sicil gazete fotokopileri gibi şirket evrakları ibraz edilmeli.

Vize Talep Dilekçesi: Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, seyahat amacını, seyahat tarihlerini, masrafların kim tarafından karşılanacağını belirten dilekçe yazılmalı.

Maaş Bordrosu: Son 3 aylık döneme ait kaşe ve imzalı maaş bordrosu başvuru dosyasına eklenmeli.

SGK İşe Giriş Bildirgesi : Güncel tarihli olmalı.

Banka Hesap Özeti:  Seyahatinizi gerçekleştirmeye yetecek kadar paranızın olduğu banka hesabınızın özeti sunulmalı. Banka dökümü ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Irak Ticari Vize Başvurusu

 Irak ticari vize başvurularında karar mercii, Ankara Irak Büyükelçiliği ve İstanbul Irak Başkonsolosluğu’ndadır. Bu diplomatik temsilciliklerin bölge ayrımı yoktur. Türkiye’nin hangi şehrinde ikamet ediyor olursanız şahsen gelmenize gerek kalmadan Irak ticari vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Evraklarınızı Euroasia Global Visa Services’in ofislerine gönderebilirsiniz. Bunun help@eagvs.com adresimize mail göndererek 2023 güncel Irak Ticari vize evrak listesini isteyebilirsiniz. Yetkilimiz göndereceğiniz belgelerin kontrolünü yapacak, başvuru formunu doldurulmasında yardımcı olacak, vize başvuru randevunuzu alacak ve başvurunuzu gerçekleştirecektir. Vize değerlendirme sürecinizi takip edecek ve sizi bilgilendirecektir. Irak Ticari vizenize onaylandığında ise konsolosluktan teslim alıp dilerseniz adresinize kargo aracılığıyla gönderecektir.

Irak Ticari Vize Ücreti 2023

Irak ticari vize ücretleri Irak Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir ve vize işlemlerinizi tamamlayabilmeniz için vize ücretinizi ödemeniz gerekmektedir. Seyahat amacınıza ve kaç gün kalacağınıza karar verdikten sonra help@eagvs.com adresimize mail göndererek vize ücretinizle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Irak ticari vize ücreti; vize süreniz ve giriş sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Irak Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Irak Ticari vizesi sonuçlanma süresi evraklarınız eksik olup olmamasına, Irak Büyükelçiliği’nin resmi tatil günleri ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Eğer evraklarınız eksiksiz ise Irak Ticari vizeniz ortalama 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize evraklarınızın eksiksiz olmasına özen gösterin ve başvuru öncesi Irak Büyükelçiliği resmi tatil günlerini internet sitemizden kontrol ediniz.

 

daha fazla göster

Irak ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES